Piektdiena, 5. jūnijs Margots, Igors, Ingvars
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzņēmēji iedvesmo jauniešus

Uzņēmēji iedvesmo jauniešus
Foto: Liepājas dome
18.03.2017 07:06

liepajniekiem.lv

“Protams, es iesaku mēģināt, bet tikai nesaskumstiet, ja visiem neizdosies,” tikšanās reizē ar jauniešiem mierinoši sacīja pazīstamais uzņēmējs Uldis Pīlēns, redzot, cik daudz no klātesošajiem bija pacēluši rokas, tādējādi apstiprinot, ka nākotnē gribētu kļūt par uzņēmējiem.

Piektdienas, 17.marta, rītā Liepājas Olimpiska centra Rožu zāle stundu bija atvēlēta jauniešiem. Viņi bija aicināti uz tikšanos ar “UPB holdinga” padomes locekli Uldi Pīlēnu, AS “Swedbank” galveno ekonomistu Latvijā Mārtiņu Kazāku un LIAA Liepājas biznesa inkubatora vadītāju Ati Egliņu-Eglīti. Mērķis bija motivēt un iedrošināt sanākušos veidot savus uzņēmumus, un tikšanos rīkoja Liepājas pašvaldība un Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvalde.

Ekonomists Mārtiņš Kazāks nāk no Liepājas, beidzis Raiņa 6.vidusskolu, bet šobrīd dzīvo Rīgā. Viņa stāsts bija personisks, atklājot, kā kļuvis par AS “Swedbank” galveno ekonomistu Latvijā. “Viena no būtiskākajām lietām, ko es jums ieteiktu darīt, – vienkāršā valodā sakot, nevajag “cepties”, ka jūs nezināt, ko darīt. Es arī īstenībā sapratu, ko īsti gribu darīt, tikai tad, kad es jau biju ieguvis bakalaura grādu. Mācieties un tad jau jūs redzēsiet,” ieteica M.Kazāks, uzsverot “turēt visas iespējas atvērtas, lai ir iespējas izdarīt izvēli”.

“Prasiet to labāko un ņemiet to labāko,” vēlēja ekonomists.

“Tādas galvas, kā ir jaunībā, vairs nekad nav, tāpēc izmantojiet. Liepāja ir diezgan laba starta platforma. Kad būsiet kaut kur tikuši, mēģiniet pakāpties atpakaļ. Jo arī te ir ko darīt.”

Savukārt Liepājas biznesa inkubatora vadītājs dalījās dažādos pēdējā laika novērojumos. “Gribu pastāstīt par trim svarīgām lietām: sapņiem un idejām, par to, ka vajag lekt ar izpletni, un par vienu no manām mīļākajām tēmām – radošumu,” uzrunājot jauniešus, iesāka A.Egliņš-Eglītis un aicināja jauniešus definēt savu sapni. “Uz inkubatoru nāk cilvēki ar idejām un saka, ka grib kaut ko darīt. Viens no jautājumiem, ko tādā brīdī uzdodam, – kur tu gribi nokļūt pēc gada vai pieciem kā cilvēks, kā uzņēmējs. Pārsteidzoši, bet ļoti bieži cilvēki nespēj atbildēt uz šo jautājumu,” novērojis A.Egliņš-Eglītis. “Tad sakām, lai cilvēks iet mājās un padomā, jo citādāk nevaram palīdzēt, ja viņš pats nespēj nodefinēt, kur grib būt. Tā ir viena no pamatmācībām – nodefinēt savu sapni. Ja ir sapnis un griba darīt, tad dzīve kaut kā visu sakārto.” Tāpat Liepājas biznesa inkubatora vadītājs aicināja nebaidīties no atbildības, no disciplīnas un lekt nezināmajā, ja vēlme uzsākt ko savu.

“Ejiet mācīties nevis tur, kur ir vieglāk, bet grūtāk,” savukārt vedināja “UPB holdinga” padomes loceklis Uldis Pīlēns. Skaidrojot, kāpēc: “Sportā, ja vājāka komanda sacenšas ar spēcīgāku komandu, tad vājākajai komandai ir lielāka saņemšanās iespēja, un bieži vien tā arī notiek, ka spēcīgākās komandas šādā reizē tiek uzvarētas. Ja jūs esat valodas vidē, kas labāk zina svešvalodu, nekā jūs, tad ievērosiet, ka īsā laikā jūsu valodas zināšanas pieaug.”

U.Pīlēns norādīja, ka uzņēmēji nav ne gudrākie, ne kulturālākie, ne izglītotākie, ne diplomiem apveltītākie cilvēki. Viņus visus vieno tas, ka katrā dzīves nākamajā solī ir izmantota labākā, iespējami racionālākā opcija, ko dzīve tobrīd piedāvājusi. Un, gluži kā M.Kazāks, arī “UPB holdinga” padomes loceklis aicināja saskatīt dotās iespējas. Taču arī norādīja, ka ne visi var kļūt par uzņēmējiem.

“Bet patiesībā nav svarīgi ar kādu vizītkarti tu nobeidz dzīves sadaļu. Ir ārkārtīgi svarīgi, lai tu dzīvotu dzīvi, kura tev pašam patīk,” būtiskāko akcentēja U.Pīlēns.

“Ja tu pats esi mierā ar sevi, ja tu mīli to, ko tu dari, dari to, ko tu mīli, – tas ir daudz, daudz svarīgāk. Vienalga, vai tu esi oficiants, lauksaimnieks, inženieris.” U.Pīlēns zināja teikt, ka par uzņēmējiem varbūt tikai 4 līdz 6 procenti iedzīvotāji no vienas nācijas. “Būt par uzņēmēju ir laba lieta, protams, es iesaku mēģināt, bet tikai nesaskumstiet, ja visiem neizdosies.”

J.Čakstes Liepājas pilsētas 10.vidusskolas audzēknis Jānis, uzrunāts pēc pasākuma, piekrita, ka bijis iedvesmojoši un kaut kas no dzirdētā arī aizķēries, bet, kas tieši, nekonkretizēja. “Atnācu, lai gūtu iedvesmu, atrastu sevī pašizaugsmi. Man jau ir tapis maziņš uzņēmums. Redzēs, vai tur sanāks kas vairāk.” Savukārt Eva no Mākslas vidusskolas sacīja, ka nākusi, lai gūtu iedvesmu nākamajiem darbiem, vairāk iepazītu sevi un saprastu, uz ko tiekties tālāk. Viņa bija viena no tām, kas pacēla roku, atbildot uz jautājumu, vai gribētu kļūt par uzņēmēju. “Es pacēlu roku spontāni, un tajā brīdī arī domāju par to, kāpēc. Līdz galam tā arī neizdomāju, bet man gribas darīt to, kas man patīk. Un, iespējams, ar uzņēmējdarbību varēšu izpaust sevi. Gribu darīt dzīvē to, kas tiešām patīk. Un varbūt ar savu darbu varēšu iepriecināt arī citus.”

 Liepājas valsts tehnikuma metodiķe un karjeras konsultante Ligita Reimane vērtēja, ka tikšanās bijusi ļoti uzrunājoša un motivējoša. “Bet man arī patika, ko Pīlēna kungs teica par tiem četriem procentiem, – ka ne visi var būt uzņēmēji. Tas man īstenībā nepatīk, ka sabiedrībā tiek pozicionēts uzskats, ka tikai uzņēmēji var būt veiksmīgi. Un tad, kad tas neizdodas, cilvēks staigā ļoti nelaimīgs. Vai arī kļūst, bet tā dēļ ir nelaimīgs. Ir jādara tas, kas patīk. Un veiksmīgs var būt jebkurš amata veicējs un pratējs. Man ļoti patika, ka šis aspekts tika uzsvērts. Un to vajadzētu atgādināt ik pa brīdim, ka ļoti cienījami ir visi tie cilvēki, bez kuriem ikdienā mēs nevaram ne garšīgu torti apēst, ne arī uzvilkt mugurā jaunas bikses.”

Foto galerija

8 komentāri

2017-03-18 10:17

veranda: Man tā iedvesmo ,ka vairs neeju atzimeties bezdarbniekos. Drīz varēs skābenes tirgot.

2017-03-18 19:06

balkons: >> veranda
Man piegriezaas vergoshana par ubaga grashiem Liepaajaa un tik daudz naudas, lai uzsaaktu savu biznesu, man nebija. Taapeec aizbraucu straadaat uz Norveegiju. Un nenozheeloju ne mirkli !!! Lai tie Liepaajas vergturi pashi raujas par kapeikaam !!!

2017-03-18 22:02

drin-drin: pilnībā piekrītu balkonam 19:06.te naw ko darīt!

2017-03-18 22:38

-------------: Ko tas Pīlēns vispār var kādu mācīt un iedvesmot? Kādas algas viņš maksā saviem darbiniekiem? Parunājiet ar puišiem no MB Betona, Ailes logu ceha, RK Metāla Grobiņā - viņi saņem nožēlojamas aldziņas! Paskatieties uz tiem vecajiem šrotes auto lūžņiem, kuri stāv pie Pīlēna uzņēmumiem, tie ir strādnieku auto, neko labāku nevar sakrāt un nopirkt!!

2017-03-19 11:51

78: Mūžīgie kumkstētāji atkal izpaužas!

2017-03-19 13:01

fhdghdg: Strādāju viena no pīlen uzņemumiem saucama MB,Algu varēj nopelit 1000,1200 protams jakapā bij normali nesudzos,Nomajnījās valde Bams taka ar cirvi noskaldits,Tagad strādāju arzemēs..

2017-03-19 18:26

no pieredzes: >> -------------------
Man labs draugs, bijušais klasesbiedrs, strādā daudzus gadus pie Pīlēna betonā. Varu pateikt tikai to ko redzu - viņš par šiem gadiem nav nopelnījis NEKO. Nāk no darba pārguris, braukā ar vecu sagrabējušu 'pasātu' un dzīvo muterītes namiņā, kam lāpa jumtu ar skārda gabaliņiem jau kuro gadu - jaunu jumtu uzklāt nevar atļauties!

2017-03-20 10:44

pirmsvēlēšanu kampaņa: nu betonā jau tāpat ilgi nenostrādāsi, plaušām transplantāciju netaisa, tad jau labāk uz ķīmisko kuģi tur izdzīvot iespējas lielākas, te izdedzini plaušu un klepo mājās. Par uzņēmējdarbību Liepājā, paši rakstat exports tā ir štelle, kāpēc te neko nepērk- aizdomājieties, 10 gadus atpakaļ bij daudz gribētāju, vairākus tā laika uzņēmējus pazīstu, kam joprojām jāmaksā kredīti par uzņēmējdarbību, kurus krīze nopļāva- visi nez kāpēc strādā ārzemēs , fabrikās- vergo- jo nav variantu- viss tika atņemts.Nu,vai kāds grib riskēt?

1/500

Liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Uzmanību!

Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz