Sestdiena, 4. jūlijs Sandis, Uldis, Ulvis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vācu zeļļi piepilda sapni

Vācu zeļļi piepilda sapni
Foto: Ruslans Šuļga
20.07.2018 07:15

liepajniekiem.lv

“Tas mēdz būt nogurdinoši, bet mēs esam brīvi,” smaidot nosaka vācu celtnieks Pius, kurš kopā ar zelta rotaslietu amatnieci Jasmīni un mēbeļu galdnieku Malti ceļo pēc savas valsts 800 gadus senajām amatnieku tradīcijām un nu piestājuši Liepājā.

Viņi ir pamanāmi, jo visur dodas tradicionālajā zeļļu darba apģērbā – baltā kreklā, melnā vestē, žaketē un biksēs, ar cepuri galvā, mantu saini uz muguras un spieķi. Vācu tradīcijas paredz, ka pēc aroda apguves amatnieki dodas ceļojumā, kas ilgst vismaz trīs gadus un vienu dienu, lai izzinātu pasauli, cilvēkus, tradīcijas un gūtu jaunas prasmes, lai tiktu atzīti par meistariem.

Spontāni uz Liepāju

Abi vīrieši satikušies, strādājot Dānijā, taču pēc aptuveni divu gadu ceļošanas Zviedrijā viņiem pievienojusies Jasmīne, kurai šis piedzīvojums ilgst gandrīz gadu. Abi vīrieši jau drīkst doties mājup, taču Malti ir izlēmis Vācijā atgriezties nākamā gada sākumā. “Mana mamma vēlējās, lai pieņemu šādu lēmumu,” nosmej puisis. “Kad biju ceļojis jau trīs gadus, es nespēju atgriezties mājās, jo man šķita, ka neesmu vēl piedzīvojis gana. Domāju par visu, ko biju sapņojis paveikt, – mans mērķis bija apceļot Baltijas valstis, tādēļ izlēmu ceļot, līdz to paveikšu.”

Ceļojums amatniekus paspējis aizvest uz dažādām vietām, un no Sāremā viņi izlēmuši doties uz Rīgu, lai nu jau kopīgo ieceri beidzot piepildītu. Jautāts, kādēļ tieši šāds sapnis, Malti atbild: “Es tiešām nezinu. Es nekad iepriekš šeit nebiju bijis, taču esmu lasījis un dzirdējis daudz labu stāstu par Baltijas valstīm. Es vienkārši iedomājos, ka šeit dzīve ir daudz mierīgāka nekā Vācijā – tur viss notiek lielā stresā. Man likās, ka šeit visiem ir tāds “meditējošs” dzīvesveids. Pat nezinu, kādēļ tā. Varbūt tāpēc, ka tuvāk austrumiem? Man vienkārši tas viss likās ļoti interesanti!”

Kaut arī Latvijā viņi pavadījuši vien četras dienas, iespaidi par mūsu zemi ir labāki, nekā cerēts. Ierodoties Rīgā, amatnieki nav zinājuši, kur tālāk dosies, bet Jasmīne spontāni izvēlējusies Liepāju, un visi tam piekrituši.

Tālāk ceļotāji izlēmuši doties uz Klaipēdas pusi, taču ne vienmēr ir zināms, kurp īsti vedīs ceļš, jo reizēm, iekāpjot svešinieku mašīnā, viņu maršruts sāk šķist interesantāks un plāni vienā mirklī var mainīties.

Nakts kāpās pie jūras

Amatniekiem nav ļauts tērēt naudu transportam vai naktsmītnēm, tādēļ visbiežāk ceļojums norit, pārvietojoties ar stopiem, un par naktsmītni tiek izvēlēta laipnu cilvēku piedāvātā guļvieta. Tiesa, ne vienmēr viņiem tādu izdodas atrast. Pirmo nakti Liepājā jaunieši pavadījuši kāpās pie jūras, ieritinājušies savos guļammaisos. “Mēs nekad nebijām redzējuši tik daudz knaušu,” nosmej Jasmīne.

Taču nākamajā naktī par laipnu namatēvu kļuvis Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Ģirts Kronbergs, kurš ceļotājiem arī izrādījis daļu mūsu pilsētas. Vācieši priecājas, ka cilvēki ir ļoti atsaucīgi. “Amatnieka tēls mums atver daudz durvju,” stāsta Pius.

Ceļojot viņiem jānopelna nauda ēdienam, tādēļ priecājas par piedāvātajiem darbiem. “Reizēm braucam automašīnā ar stopiem, stāstām par sevi un cilvēki piedāvā paveikt kādu lietderīgu darbu – ielikt grīdu, uzbūvēt terasei jumtu vai ko salabot.” Strādājot viņiem cilvēkus un kultūru izdodoties iepazīt vislabāk. “Patiesībā darbs mums ir kā brīvdienas, jo tad mēs daudz uzzinām, mums ir stabilitāte – jumts virs galvas, ienākumi, vieta, kur nomazgāties pašiem un izmazgāt drēbes,” skaidro Malti.

Ceļojums norit bez mobilajiem telefoniem, tomēr zeļļi neskumst par to, jo saziņai ar ārpasauli netiek lieki tērēts laiks. “Mana mamma un tētis man zvanītu katru dienu, ja varētu,” nosmej Jasmīne. Sastaptie cilvēki laipni atvēl savus tālruņus, tādēļ dažkārt tas tiek izmantots saziņai ar tuviniekiem.

“Šobrīd mēs veidojam tagadnes bildi, tādēļ vēl nevaram salīdzināt Latviju ar citām valstīm. Pēc pāris nedēļām pieredzētais kļūs skaidrāk izvērtējams,” uzskata Pius.

Jautāti, kas ceļojot ir grūtākais, Pius un Jasmīne apgalvo, ka lietus, karstums un odi. Malti savukārt stāsta, cik grūti ir būt viesim: “Pietrūkst tās savas telpas, kur varu ieiet, aizcirst durvis un būt ar sevi, nedomājot par citām lietām.”

Ar vienu somu un blociņu

Katram ceļotājam līdzi ir blociņš, kurā tiek krāti apmeklēto pilsētu zīmogi. Puišiem šobrīd katram to ir ap 250. Jaunākais – Liepājas zīmogs. Arī cilvēki, pie kā amatnieki strādā, blociņos ieraksta savu vērtējumu un domas par zeļļiem un viņu veikto darbu. “Pagaidām mēs visi esam lieliski amatnieki,” smej Pius, norādot, ka cilvēkiem pavisam vienkārši būtu arī ierakstīt ko sliktu, jo ceļotāji rakstīto drīkst lasīt tikai tad, kad ir 50 kilometru attālumā no veiktā darba un rakstītāja.

Arī somās atrodams tikai pats svarīgākais – vēl viens drēbju komplekts, apakšveļa, guļammaisi un daži instrumenti darba darīšanai. “Izejot no mājām, soma bija divreiz lielāka, taču ar laiku esam sapratuši, kuras lietas nemaz nav nepieciešamas.”

Šobrīd Vācijā šo tradīciju piekopjot aptuveni 500 cilvēku, taču arī viņu dzimtenē ikviens no ceļotājiem tiek uzskatīts par īpašu. “Visi zina par šo seno tradīciju, taču tikai retais tai nododas.” Atstājot mājas, viņiem nedrīkst būt nekādu saistību. “Mums jābūt neprecētiem, bez bērniem, bez parādiem, un ceļot varam līdz 30 gadu vecumam.”

Amatnieki atzīst, ka tuviniekiem ir divējādas izjūtas. “Kā mēdz teikt – viena acs lej asaras, otra smaida,” nosaka Pius, piebilstot, ka, protams, tuvinieki atbalsta. Taču trīs gadi ir ilgs laiks, tāpēc viņu radi un draugi laiku pa laikam zeļļus apciemo. Šobrīd, piemēram, viņiem pievienojies Pius labākais draugs.

“Šobrīd patiesībā mēs esam cits cita mājas – mums nav mūsu vietiņas, mūsu tuvinieku, taču visu laiku esam kopā, un pagaidām arī cits citam neapnīkam,” stāsta Jasmīne.

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz