Pirmdiena, 17. februāris Konstance, Donats

Valodas eksāmenu gaida ar bažām

Valodas eksāmenu gaida ar bažām
Foto: Ģirts Gertsons
22.05.2018 07:15

"Kurzemes Vārds"

Šodien visā valstī noris latviešu valodas centralizētais eksāmens (CE) vidusskolēniem, tāpēc vakar skolās tika aizvadītas beidzamās konsultācijas. Lai noskaidrotu, kā jaunieši jūtas pirms nozīmīgā notikuma, paviesojāmies Liepājas 12. vidusskolā.

Latviešu valodas konsultācijas vakar notika abām absolventu klasēm, kurās kopumā mācās 41 audzēknis. “Lielākā daļa mūsu skolas audzēkņu ir mazākumtautību skolēni, tāpēc latviešu valodas eksāmens rada nelielas bažas. Pēdējā semestra mācību stundās ļoti aktīvi izskatījām iepriekšējo gadu eksāmena darbus. Bija arī uzdevumi, ko skolēni pildīja mājās. Gatavojāmies cītīgi. Taču, nenoliegšu, pēdējos gados mūsu skola ar labiem šī eksāmena rezultātiem īpaši lepoties nevar. Gājis ir raibi – vienu gadu labāk, citu – ne pārāk labi. Tāpēc arī tagad gan manī, gan skolēnos valda satraukums,” atklāja Liepājas 12. vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Sanita Millere. Viņa skaidroja, ka vairākiem audzēkņiem ar valsts valodas apgūšanu sokas grūtāk, jo skolēni neslēpj, ka savā ikdienas vidē gandrīz vispār nesaskaras ar latviešiem. “Taču tiem, kuriem draugu lokā ir arī latvieši, ar latviešu valodas apguvi veicas labāk,” pastāstīja skolotāja.

Arī skolēni, ko sastapām konsultācijās, tiešām bija mazliet satraukušies. “Ir ļoti bail par latviešu valodas eksāmenu. Mazliet kaut ko māku, bet vienalga baidos. Domāju, ka visgrūtāk man ies ar gramatiku, vieglāk varētu padoties sacerējuma rakstīšana. Tomēr ticu, ka viss būs labi,” savās sajūtās ar mums latviski dalījās 12. b klases skolniece Jūlija Asauļaka. Jautāta, cik būtiski viņai ir šī eksāmena rezultāti, jauniete atzina, ka tie ir gana nozīmīgi, lai gan viņa grib būt aktrise un plāno studēt Krievijā. “Taču jo īpaši svarīgs šis eksāmens ir tiem klasesbiedriem, kas plāno palikt Latvijā,” viņa piebilst.

12. b klases skolnieks Daniils Jakovļevs, kuru latviski uzrunājām pirms eksāmena, sākumā mazliet apjuka un, lūgts nosaukt klasi un skolu, kurā mācās, teica: “Es mācos 11. b klasē 11. vidusskolā.” Arī nākamais jautājums puisim radīja grūtības, un jaunietis norādīja, ka latviešu valodu saprotot, taču īpaši labi tajā nerunājot. “Latviešu valodā man nav liels vārdu krājums, arī ar gramatiku ir grūti. Tāpēc baidos, ka eksāmenā kaut ko uzrakstīšu nepareizi vai arī nespēšu saprast kāda uzdevuma nosacījumus,” sarunā uz krievu valodu pārgāja puisis. Šī eksāmena rezultāti gan Daniilam esot ļoti svarīgi: “12. klasi gribu labi pabeigt, tāpēc arī uz latviešu valodas eksāmenu gatavojos, cik vien maksimāli var. Ceru, ka būs labi, jo pēc vidusskolas beigšanas vēlos palikt Latvijā un, iespējams, apgūt pavāra profesiju.”

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli