Svētdiena, 19. maijs Sibilla, Teika, Lita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vērtība, kas nodota no paaudzes paaudzē

Vērtība, kas nodota no paaudzes paaudzē
19.01.2009 07:00

Atslēgvārdi

Mūsu pilsētas Mājturības un tehnoloģiju skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Selita Novicka Raiņa 6.vidusskolas skolēniem māca izpratni par taupīgu saimniekošanu, ierāda viņiem pirmās nepieciešamās gudrības virtuvē un arī labprāt kopā ar bērniem gatavo interesantas un gardas lietiņas. “Ēdienu gatavošana manā ģimenē ir viena no vērtībām, kas vienmēr ir cēlusi manas dzimtas sievietes un ko augstu novērtējuši vīri.

Viņas ir saimnieciskas! Šī mantotā prasme un mīlestība uz to ļoti palīdz manās darba gaitās skolā – zēniem un meitenēm mājturības stundās ēdienu gatavošanā,” sacīja skolotāja. Un turpināja: “Manas receptes ir dabiskas un galvenokārt ņemtas no latvju tautas senatnes, mantotas no mammas un vecmāmiņām, ko viņas savukārt pārņēmušas no savām mātēm.” 

S.Novickai vecvecmāmiņa, kura cēlusies no Kazdangas pagasta, iemācījusi vārīt auzu ķīseli – žūru, gatavot sklandraušus, vārīt biguzi – maizes zupu. Gatavošanas pamatus meitai ielikusi mamma, kura prot cept brīnišķīgus raušus, tortes un gatavot gardas asinsdesas. Toties savu ģimeni Selita svētkos pārsteigusi ar itāļu tiramisu – eņģeļu ēdienu, kuru ēdot visi arī jutušies kā septītajās debesīs.

Viņas ģimenē itāļu ēdieni ir iecienīti – visi labprāt baudot spageti ar mērci, arī risoto. Tā kā ģimene baudot arī ārzemju virtuvi mājas apstākļos, tad cieņā ir dažādu salātu gatavošana, izmantojot gan modernas receptes, gan klasiskos variantus.

“Mums pieder burvīgs pasaku namiņš Jūrmalciemā. Joprojām vāru ievārījumus, skābēju, marinēju gurķus, ķirbjus. Visi tie ir pašaudzēti, jo, kad ciemojamies māsas ģimenē, tur dārzā aug šie minētie dārzeņi. Un vēl cūku pupas, kuras vārām lielā katlā brīvā dabā un ēdam ar rūgušpienu un pienu, sviestu, sāli, etiķi. Vasarā laukā lielajā katlā vārām arī dažādus virumus un zupas. To darām sestdienās, arī dzimšanas dienās un citos svētkos, kad sabrauc tuvi, tāli radi un citi viesi,” pastāstīja S.Novicka. “Tas ir neatkārtojams skats, kad  ap 30 ļautiņu grozās ap grāpi un palīdz jebkādā darbiņā – smalcinot zaļumus vai ripinot frikadeles. Svēts ir tas brīdis, kad vecie saimnieki pār lauku nes pašu kūpinātas zivis.”

Selita Novicka uzskata, ka saimnieces enerģiskā darbošanās vien rosina uz labu ēstgribu un ēdiena smarža mājai piešķir harmonisku ģimenes izjūtu. Viņa uzsvēra: “Viss ir svēts – gan zemīte, kas mūs baro, gan ģimene, kas dod piederības izjūtu dzimtām, kuras apvienojas mīlestības vārdā.”

Vienkārši, nebūt ne dārgi, bet skaisti un mīļi. Piedāvājam lasītājam izmēģināt dažas receptes no Selitas Novickas apcirkņiem.

Kartupeļu biezputra Nīcas gaumē

2 kilogramus kartupeļu novāra, nenokāš sausus, bet atstāj līdz puskatlam ūdenī.

Katlu noceļ no uguns, sastampā un pielej puslitru auksta piena, kurā izšķīdinātas četras ēdamkarotes kartupeļu miltu, pieber šķipsniņu sāls. Katlu uzceļ uz plīts un pusminūti veikli maisa biezputru ar koka karoti. Kad uzmet pāris burbuļu, ceļ nost un piemaisa puspaciņu laba sviesta.

Mērci gatavo šādi:

garšīgu kūpinātu cauraugušu gaļu sasmalcina kubiņos un kopā ar smalki sakapātu sīpolu apcep olīveļļā, pieber smalkos piparus un sāli pēc vajadzības, beigās pielej saldo krējumu un karsē, kamēr uzmet burbuli, un ceļ nost no plīts.

Kartupeļu biezputru Nīcas gaumē pasniedz, vidū veidojot ezeriņu, pildot ar gardu mērcīti, klāt ēdot skābus kāpostus un piedzerot glāzi auksta piena.

Mākoņi ķīselī  jeb grauzdēta cukura ķīselis

Katliņā kausē, līdz nedaudz piedeg, vienu glāzi cukura,
tad ielej vienu litru ķiršu, ābolu vai bumbieru kompota; uzvāra; pielej 3/4 ēdamkarotes kartupeļu miltu, izšķīdinātus 1 glāzē ūdens, un izmaisa,  karsē, kamēr uzmet burbuli, tad noceļ no plīts un piemaisa cietās putās saputotus divu olu baltumus, lej caurspīdīgā stikla traukā un atdzesē.

Pasniedz ar vaniļas mērci deserta trauciņā.

Gardums Valentīna dienā – “Sirsnīgie ķirsīši”

2 paciņas gaišo vafeļu sarīvē uz vidējās rīves, piespiež 2 citronu sulu; samīca un veido apaļas bumbiņas, uzreiz katru bumbiņu izvārtot dabīgā biešu sulā, pēc tam cukurā; beigās sarkanajā bumbiņā iesprauž kā kātiņu priedes skuju un kārto uz šķīvja. Visus sagatavotos ķirsīšus ievieto saldētavā uz pāris stundām.

Daina Meistere,
“Kurzemes Vārds”

Selita Novicka uzskata: “Ēdiena gatavošana un smarža mājai piešķir harmonisku ģimenes izjūtu.”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz