Lai nodrošinātu ērtu vietnes izmantošanu un uzlabotu šīs vietnes veiktspēju un funkcionalitāti, mēs izmantojam sīkdatnes. Turpinot pārskatīt šo lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu saglabāšanai Jūsu ierīces atmiņā. Turpināt Vairāk informācijas

Sestdiena, 16. decembris

+5°C
Vējš: DR 4.4 m/s
Laika ziņas Liepājā

Vārdadiena: Alvīne

Vides māja – vieta, kur praktizē "zaļo" dzīvesveidu  (8)

Atslēgvārdi radi vidi pats | jaunieši

Liepājā ir vieta, kur jauniešiem mācīties un uzzināt par to, kā būt draudzīgiem apkārtējai videi. Kopš pagājušā gada biedrība "Radi vidi pats" mājvietu radusi Vites ielā 10, lai gan pastāv jau piecus gadus. Šobrīd vadības groži ir Staņislava Babina un vēl dažu uzņēmīgu cilvēku rokās.

Viņi tiecas darboties vides izglītības virzienā un izveidot centru, kur notiku ar vidi saistītas apmācības ikvienam interesentam.

Kam dzīvesveids, kam modes lieta?

"Neuzkrītošā veidā gribam pastāstīt, ka ir svarīgi, piemēram, saglabāt pļavas, kur iegūstam zāļu tējas, šķirot atkritumus, neatstāt iedegtu elektrību telpā, kurā neatrodamies," pastāsta Staņislavs jeb, kā viņu īsāk dēvē draugi un jaunieši, Stasis. Šeit var saprast, vai jaunietim patiešām ir interese par vidi un tās saglabāšanu, vai tā ir tikai modes lieta. "Šobrīd valda priekšstats, ka būt videi draudzīgam ir stilīgi," Stasis skaidro, kāpēc tāda nostāja. Un daži pēc tam saprot, ka tas nav viņam. "Slinkot nedrīkst," uzsver Vides mājas saimnieks, kā piemēru minot veikala apmeklējumu vai automašīnas izmantošanu. "Ejot iepirkties, paņem maisiņu līdzi. Automašīnu atstāj mājās, ja jānoiet tikai pāris soļi līdz mērķim." Tā arī izpaužoties zaļā domāšana.

"Vide šeit ir radoša un draudzīga, nevis kā ofisā. Tāda, kas mudina nākt vēl un vēl, un darboties. Tādējādi ne tikai ņemot, bet arī dodot," raksturo Stasis. "Manuprāt, popularizēt un piekopt zaļo ideju ir svarīgi. Sevišķi jauniešiem, jo viņi ir tieši tie, kas var informēt pārējos. Turklāt pietiekami atraktīvi," piebilst Liepājas 6.vidusskolas 12.klases skolnieks Rūdis Dobelis, kurš, draugu iespaidā, Vides mājā iesaistījies kopš pagājušās vasaras. Sākumā viņu esot ieinteresējusi iespēja doties apmaiņas braucienos un apmācībās programmas "Jaunatne darbībā" ietvaros un iespēja iesaistīties šīs paša programmas atbalstītās iniciatīvas "Do it green" nodarbībās. Tagad dabiskais pasākums iepaticies.

Ilgais ceļš līdz Vides mājai

Remonta darbi Vides mājā turpinās joprojām. Sarežģīts ir stāsts, kā viņi tikuši pie savām telpām un šobrīd pat jāsaka – gandrīz veselas divstāvu ēkas. "Kopā ar Agatu, tagad – manu sievu, atgriezāmies no Eiropas brīvprātīgā darba projekta. Bija doma, ka vajadzētu kaut ko darīt saistībā ar vides jautājumiem. Mums pievienojās vēl pāris cilvēki. Pagāja pieci gadi, kamēr visu iekustinājām. Rakstījām projektus, sūtījām brīvprātīgos uz citām valstīm, organizējām bērniem nometnes," pastāsta Stasis. Pirmā nometne organizēta bērnunama bērniem. Par īsti izdevušos Stasis to nosaukt nevar, jo saskārušies ar lietām, kas sākotnēji nav ienākušas prātā. "Kā bērnus interesēs 300 dažādu plastmasas veidi un to šķirošana, ja viņiem nav nodrošinātas pamatvajadzības – uzmanība, mīlestība, komunikācija?" sarunā ar portālu jautā Stasis. Ar nākamo projektu veicies daudz labāk. "Rakstījām par tradīcijām un kultūru. Parādījām, ka latviešu tradicionālos svētkus Jāņus var svinēt ne tikai ar alu un cigareti rokās un ka nav obligāti jāpiedzeras. Protams, daudzi no jauniešiem nevarēja sagaidīt brīdi, kad varēs notīties. Taču bija, kas palika, un tiem patika," atminas jaunais vīrietis.

"Ar laiku sapratām, ka Latvijā nav problēmas ar naudu, bet gan cilvēku resursiem. Nav daudz to, kas grib darboties un strādāt, lai pastāstītu, piemēram, par to pašu brīvprātīgo darbu," uzskata Stasis. Tāpēc sākuši darboties aktīvāk, organizējot informatīvas kampaņas, lai parādītu, kādas ir iespējas zaļā dzīvesveida īstenošanai, un reizē joprojām meklējuši telpas. "Nepietiek skaisti pastāstīt, ir praktiski jāparāda," skaidro Stasis.

"Pirms remonta šeit bija briesmīgi," atminas jaunais vīrietis, norādot uz logiem, kas ievietoti no jauna izsisto vietā, atjaunoto grīdu un griestiem. Bardaku palīdzējuši savākt 31.arodvidusskolas (tagad – Liepājas Būvamatniecības vidusskola) audzēkņi. "Šeit viņiem nodrošinājām prakses vietu. Pats esmu profesionāls celtnieks, tāpēc varēju viņiem palīdzēt ar padomiem. Materiālus sarunāju no Universālveikala. Mums noderēja tas, ko viņi grasījās mest ārā, bet nepieciešamie instrumenti bija man pašam. Sākumā bija grūti, jo bez komandēšanas un konkrētiem rīkojumiem jaunieši neprata organizēt savu darbu. Pēc diviem mēnešiem veicās labāk," paslavē Staņislavs. Šobrīd Vides mājā norit remontdarbu otrā kārta augšstāvā. Tos palīdz veikt brīvprātīgi paši Vides mājas iemītnieki, kā arī jaunieši no ārvalstīm, kas šeit ieradušies brīvprātīgā darba projekta ietvaros. Darbus jāsteidz pabeigt līdz aprīlim, jo tad Liepājā ieradīsies vēl divas brīvprātīgās no Gruzijas un Beļģijas, lai darbotos tieši šeit – Vides mājā.  

Vajadzīgs pašiem savs "Zabadaks"

Projekta "Do it green", kas tapis ar biedrības "Radi Vidi Pats" palīdzību un kurā darbojas 15 jaunieši vecumā no 15 līdz 21 gadam, aktivitātes galvenokārt saistītas ar materiālu otrreizēju izmantošanu. Visvairāk Rūdim palikusi atmiņā nodarbība, kuras laikā no tetrapakām veidoti naudas maki, kurus pēc tam var izmantot ikdienā. "Sanāca smuki," atceras Rūdis. Tāpat jaunieši veidojuši sveces, ziepes, vāzes, no dažādiem priekšmetiem – mūzikas instrumentus, no žurnāliem – krēslus, apgleznojuši pudeles, klausījušies lekcijas par dabai draudzīgas kosmētikas izmantošanu, veģetārismu utt. Aktivitātes vada gan paši jaunieši, gan Stasis, gan tiek pieaicināti profesionāli eksperti, piemēram, Mārtiņš Daba, Ilze Jēče. Jautāju Stasim, kur rodas idejas par ko stāstīt un ko rādīt jauniešiem? Izrādās no braucieniem gan tepat Latvijā, gan ārvalstīs. "Esmu neformālās izglītības pasniedzējs, tāpēc sanāk ceļot, un tur ieraugu daudz ko interesantu, kas noder šeit. Vasarās vadu nometnes," pastāsta Vides mājas saimnieks. "Kuldīgā ir tāda vieta kā "Zabadaks", kas vērsta uz kultūru, bet princips tas pats, kas pie mums. Arī viņiem ir sava māja, kas jāattīsta un kurā jādarbojas. Cilvēki var atnākt un vienkārši uzspēlēt, piemēram, šahu, noorganizēt koncertu. "Zabadaks" pierāda, ka Latvijā ir iespējams tas, ko mēģinām ieviest šeit. Līdzīgu piemēru esmu redzējis Berlīnē."

Uzķūnēti velosipēdi promenādē un Jūrmalas parkā

Pretēji vasaras mēnešiem, ziemas laikā mājā aktīvas rosības nav. "Radi Vidi Pats" vada valde trīs cilvēku sastāvā, ir 12 biedri un vēl ap 15 atbalstītāju. Pievienoties var jebkurš. "Šeit var atrast dažādas lasāmvielas, kur pasmelties informāciju, padzert tēju, iesaistīties pasākumos un nodarbībās. Domājam piedalīties Vislatvijas talkā, kas notiks aprīlī, un aicinām arī citus," mudina Stasis. Tāpat var nākt ar savām idejām un ierosinājumiem. Ir organizēti filmu un dzejas vakari. “Galvenais, lai iecere atbilst mūsu noteiktajiem principiem," uzsver Stasis. Tā kā vēl joprojām notiek remontdarbi, var nākt un palīdzēt ar savu fizisko spēku. "Darba šeit ir daudz," saka Stasis. Un nākotnes plānu tāpat. Šobrīd biedrība "Radi Vidi Pats" pārsvarā nodarbojas ar brīvprātīgo sūtīšanu uz citām valstīm un piedalās dažādās apmācībās un neformālās izglītības projektos, taču nākotnē vēlētos darboties vides izglītības virzienā un izveidot centru, kur notiku ar vidi saistītas apmācības. "Ir doma garāžās, kas ir tepat blakus, izveidot darbnīcas, kurā no dažādām detaļām var uzlabot, sameistarot vai uzķūnēt savu ričuku. Tas notiks projekta ietvaros sadarbībā ar Somijas pilsētu Turku. Un vēlamies septembrī kopā ar frīkbaikeriem no Rīgas saorganizēt kādu pasākumu, kas norisinātos promenādē. Arī tur darbotos šīs pašas darbnīcas. Iespējams, ja tā laikā taps interesanti braucamie, tos varēs pie mums izīrēt un pa Jūrmalas parku pabraukāt," nākotnes plānus ieskicē Stasis.

Ko jaunietis iegūst darbojoties Vides mājā? "Iedvesmu, ka var darboties pavisam savādāk, ka par galveno mērķi var izvirzīt nevis labumu gūšanu naudas ziņā, bet gandarījumu un prieku, uzlabojot dzīvi un apkārtējo vidi. Un, lai kaut ko uzsāktu darīt, nav nepieciešami neskaitāmi projekti un naudas ieguldījumi," atbild Stasis.

Zināšanai

Šosvētdien, 21.martā, Liepājas pilsētas svētku ietvaros (Vites ielā 10, Ķempes laukumā) "Radi vidi pats" jaunieši organizēs maiņas tirdziņu. Tā laikā pilsētas iedzīvotāji varēs nākt un iemainīt kaut ko paštaisītu pret to, kas izveidots projekta "Do it green" ietvaros. Vides māja būs atvērta publikai un tajā uzstāsies vācu kopienas pārstāvji.

Foto no biedrības "Radi vidi pats" arhīva

Rotaslietu darbnīca. Liepājas domes atbalstīta projekta ietvaros 2009. gada vasarā.

Kosmētikas darbnīca "Do it Green" ietvaros.

Davida Vicenedas foto

Projekta "Eiropas brīvprātīgais darbs" dalībnieki palīdz izremontēt vienu no Vides mājas telpām, kurā pavisam drīz – aprīlī – apmetīsies divas jaunietes no Gruzijas un Beļģijas.

  • Komentāri (8)
  • 0
+ skatīt visus Atlikušie simboli: 500

Pievieno komentāru

liepajniekiem.lv neatbild par rakstiem pievienotajiem komentāriem. Aicinām ievērot pieklājību, toleranci un iztikt bez rupjībām.

Portālā aizliegts ievietot:
- personas godu un cieņu aizskarošu, draudošu, apmelojošu informāciju;
-musināt uz rasu vai etnisko neiecietību;
-komentārus, kas neatbilst Latvijas Republikas likumdošanai;
- komerciāla rakstura informāciju vai jebkāda veida reklāmu un aģitāciju.

Noteikumu neievērošanas gadījumā, liepajniekiem.lv patur tiesības komentārus dzēst, slēgt iespēju komentēt un ziņot tiesībsargājošām iestādēm.

Uzmanību!!!
Lai mazinātu iespēju portālā manipulēt ar komentētāju viedokli un noskaņojumu, komentāri, kuru autori diskusijās piedalās ar vairākiem vārdiem, tiek iezīmēti pelēkā krāsā. Tā kā šis process ir tehnisks, ir iespējamas situācijas, kurās iekrāsotie komentāri var nebūt no viena autora, vai arī neiezīmētos komentārus rakstījusi viena un tā pati persona.

Aktīvā zona

Saistītās ziņas

Pamanīji neatbilstošu saturu? Būsim pateicīgi, ka par to informēsi mūs!