Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Viltotais zaķis ar kanēli

Viltotais zaķis ar kanēli
13.05.2009 07:04

Atslēgvārdi

Liepājas Centrālās zinātniskās bibliotēkas speciāliste Marlēna Kapitonova, vēl dzīvojot kopā ar vecākiem, labprāt iespējami bieži iesaistījusies ēst gatavošanas procesā.

Nu jau vairākus gadus viņai jāgādā par pašas ligzdiņu kopā ar dzīvesbiedru Arti, un Marlēna ar lielu prieku nopietnu uzsvaru liek arī uz virtuves aprīkošanu un saimniekošanas gudrībām.

Marlēna uzskata, ka pavārmākslu noteikti pārmantojusi no savas mammas, kurai ļoti patīk darboties virtuvē, gatavojot arī pavisam īpašus ēdienus, gandrīz pat profesionālā līmenī. Noteikti jāpiemin arī  vecaistēvs, kurš par lielu pārsteigumu daudziem bijis liels kulinārs.

Viņa atceras: “Opaps cepa visdažādākos cepumiņus, sēnītes, riekstiņus utt. Jāatzīmē, ka pirms 20 – 30 gadiem šis fakts nereti izraisīja izbrīnu apkārtējos. Taču opīša gardumi savulaik labi garšoja gan ārstiem, ko tas apmeklēja, gan citiem speciālistiem.”

Uzsākot patstāvīgas dzīves gaitas, bija jāmācās arī iepirkties. Tāpēc tagad viņa bieži piedomā, kuru gaļas gabaliņu izvēlētos māmiņa. Reizēm nepieciešams arī piezvanīt, jo bez padoma nu nekādi! Dzīves pamatprincipus, arī ēšanas, mēs pārmantojam no savas ģimenes – pārliecināta ir mana sarunbiedre. Viņa uzskata, ka katrai saimniecei jāprot pagatavot rauga mīkla. Mamma gan šo recepti nedaudz pārveidojusi, lai tā būtu samērā liesa un ne dārga. No tās var cept gan saldos, gan sāļos izstrādājumus, kuri saglabājas mīksti pat vairāku dienu garumā. Tie, piemēram, var būt gan šampinjonu pīrādziņi (sīki sagrieztas sēnes, saceptas ar sīpoliem, pipariem un sāli), gan ievārījuma smalkmaizītes.

Kā tas jauniem cilvēkiem piederas, īpaši aizraujoties ar dažādiem augļiem, saldumiem un citiem našķiem, kā arī dārzeņiem un ogām.

“Es noteikti uzvarētu zemeņu vai ķiršu ēšanas sacensībās,” M. Kapitonova smejas. “Arī tomātus man var piedāvāt jebkurā diennakts stundā, neatteikšos. Tiem man vienmēr ļoti garšojuši.”

Taču iecienījuši arī īpaši un dažādi pagatavotu vistu fileju. Jaunā saimniece sevišķi piedomā, lai ēdienkarte nebūtu vienmuļa, un atzīst, ka tas nemaz nav tik viegli izdarāms. Tādēļ arī bieži un labprāt izmēģina ko jaunu. Turklāt ar pārliecību, ka pirmoreiz viss izdodas labāk, jo pavada iesācēja veiksme. Jaunākais eksperiments bijusi tomātu zupa un sāļā plātsmaize ar tomātiem un šampinjoniem. Šādās reizēs uz vakariņām nereti tiekot aicināti arī vecāki, kuri sagatavoto cienastu vienmēr novērtējuši atzinīgi.

Jaunas receptes tiek meklētas arī internetā, aizgūtas no ceļojumiem, gan no darba kolēģēm. Tā burvīgu uzkodu recepti – laša puķītes – arī nesen ieteica kāda no darbabiedrēm. Svaigu lasi (var arī mencu) apm. 300 – 400 g sagriež sīkos gabaliņos, pieliek 2 – 3 ēdamkarotes kartupeļu miltu, 2 olas, dilles un majonēzi (ne vairāk kā puspaciņu), jo tā piedod pikantumu un skābenumu. Visu samaisa. Sakarsētā eļļā uz pannas ar ēdamkaroti liek nelielas pankūciņas un cep gaiši brūnas. Garšīgs siltais ēdiens, gan laba uzkoda un glīts izskats.

Kā jau daudzām sievietēm arī Marlēnas darbdiena beidzas jau vakarpusē, tādēļ tiek piedomāts, lai, gatavoto mazliet pamainot, var ēst arī nākamajā dienā. Nereti tiekot cepts viltotais zaķis.

“Vispirms ēdam siltu ar kartupeļiem. Pēc tam veiksmīgi var griezt šķēlēs un likt uz maizes,” viņa turpina stāstījumu. “Maltai gaļai, kas paredzēta vai nu kotletēm, vai viltotajam zaķim, iesaku pievienot mazliet kanēļa. Ļoti īpatnēja un austrumnieciska garša. Šo garšvielu var uzbērt, arī cepot vistu. Baudījums būs ideāls.” Savos atklājumos dalās M. Kapitonova.

Vistas fileja angļu sinepēs

1 vistas fileju (ja ir 1 – 2 ēdēji) sagriež sīkās strēmelītēs, apcep eļļā viegli brūnas, pievieno 1 – 3 daiviņas ķiploku, sāli, piparus un tējkaroti karija. Visu uz mazas uguns turpina cept. Kamēr cepas, glāzi piena samaisa ar ēdamkaroti miltu, pievieno ēdamkaroti vai pat nedaudz vairāk angļu sinepes un pārlej gaļai. Ja mērce šķiet par maz vai par biezu, pievieno vēl pienu.

Ungārijā baudīta gulašzupa

500 g liellopu vai cūkgaļu sagriež sīkos gabaliņos, apcep viegli brūnus un noliek bļodiņā. 100 g sīpolu sautē eļļā gaiši brūnus. Katliņā ieliek atpakaļ gaļu, pieber sāli, piparus, 5 g ķimenes, garšvielu gulašam un visu uz mazas uguns vēl pasautē. Pēc tam pievieno 2 litrus ūdens (var vairāk, jo tas var novārīties arī par daudz), pievieno 2 – 3 smalki sagrieztus kartupeļus, 2 burkānus un sarīvētu vai sīki sagrieztu pētersīļa sakni, noteikti 1 –1,5 ēdamkaroti sarkano saldās paprikas pulveri un vāra līdz gaļa mīksta. Zupa ir īpaši garšīga nākamajā dienā, kad garšvielas sasūkušās kartupeļos un burkānos. Zupai jābūt sarkanīgi brūnai un pikantai. Pasniedz ar skābu krējumu.

Makaronu sacepums

Izvāra makaronus (jebkurus). Šampinjonus sacep ar maziem vistas filejas gabaliņiem, rīvētiem burkāniem, kariju u.c. garšvielām. Maisījumu liek vienā vai vairākās kārtās (atkarīgs no trauka lieluma un ēdēju skaita). Visu pārlej ar pienu, kas sakults ar olām un rīvētu sieru. Cep cepeškrāsnī apmēram 30 – 40 minūtes.

Gunita Boka,
“Kurzemes Vārds”

Marlēna Kapitonova saimniekojot liek lietā gan pārmantotas, gan pašas pieredzē izmēģinātas receptes.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz