Ceturtdiena, 9. maijs Klāvs, Einārs, Ervīns
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vitamīnu deva uz palodzes

Vitamīnu deva uz palodzes
Foto: Kristīne Junova
10.02.2018 07:06

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Ziemā, kad bieži vien cilvēku organismam nākas cīnīties ar dažādiem vīrusiem, mēs aktīvāk sākam pievērst uzmanību rūpēm par savu veselību. Par vieglu un veselīgu veidu daudzi atzinuši savu zaļumu diedzēšanu.

Diedzē pati un dalās pieredzē

Veselīga dzīvesveida piekritēja Kristīne Jonova ar dīgstu izmantošanu savā ēdienkartē aizraujas jau vairāk nekā piecus gadus. “Pavasarī, vasarā atgriežos pie vecmāmiņas iemācītajām tradīcijām – ēst dažādas zāles un lapas, kas atrodamas pļavā. Es tās apguvu tādā dabīgā veidā, pieradu, taču tad, kad šādi zaļumi vairs nebija brīvi pieejami, jo kādu laiku dzīvoju arī Rīgā, radās doma, kā dažādot uzturu,” stāsta Kristīne.

Tā viņa uzsākusi diedzēšanas mēģinājumus. Viņa bija dzirdējusi par kviešu dīgstiem, ko izmanto kviešu zelmenī, kas ir labs B vitamīnu avots, tādēļ sākusi ar tiem. “Kvieši man ne visai garšoja,” smej sieviete: “Tādēļ sāku meklēt informāciju par citiem dīgstiem, lai dažādotu savu ēdienkarti.”

Caur eksperimentiem viņa jau atradusi sev tīkamākos dīgstus un to dažādos pielietojumus. Tagad Kristīne kā pirmos iesācējiem iesaka  diedzēt pelēkos zirņus, jo tie gandrīz vienmēr izdīgst visi. 

Arī draugi un ģimenes locekļi bieži vien vēršoties pie Kristīnes ar jautājumiem par diedzēšanas procesu, tādēļ viņai radusies ideja par satikšanos, kur runātu par šo tēmu. 7.februārī biedrības “Radi Vidi Pats” telpās Kristīne vadījusi pirmo nodarbību par diedzēšanu un dīgstu izmantošanu uzturā, kur ieradušies arī citi interesenti.

“Bija interesanti, ka vairāki no atnākušajiem paši ikdienā nodarbojas ar diedzēšanu, tādēļ notika veiksmīga informācijas un pieredzes apmaiņa. Ieradās gan pieredzējušāki cilvēki, gan jaunieši un bija pat interesenti no Pāvilostas.”

Viņa atklāj, ka bijuši arī pāris vīrieši, kaut arī šādas “piņķerīgās” zaļumu nodarbes biežāk izvēlas sievietes.

“Arī es pati iedvesmojos no atnākušajiem – šodien iegādājos dažādas lietas, lai varu izmēģināt jaunus dīgstus,” atklāj Kristīne.

Par sarežģītāko viņa uzskata tieši mitruma, gaismas un temperatūras uzmanīšanu, jo mazajiem dīgstiem nepatīk temperatūru maiņas, taču Kristīne atzīst, ka katrs var atrast sev ērtāko diedzēšanas veidu, jo to var darīt gan ūdenī, gan augsnē.

“Man mainās tā vēlme, cik bieži gribu dīgstus ēst. Reizēm es sadiedzēju vairāk, taču pēc tam kādu laiku tos neēdu. Pašai lielāks pieprasījums un kāre ir uz dīgstiem, kas audzēti ūdenī. Mani mīļākie ir Ķīnas pupiņu dīgsti, kurus ēst var jau pēc 2-3 diedzēšanas dienām.”

Kristīne atzīst, ka līdzko cilvēks pamēģina ēst diedzētās sēklas, organisms tās sāk pieprasīt vēl un vēl. Arī viņas vīrs sākotnēji jautājis: “Kas tas tāds?”, taču tagad dīgstus atzīst par ļoti gardiem un sievai prasa vēl.

Diētas slepenais ierocis

Liepājniece Evija laiku pa laikam izvēlas pievērsties veselīgai ēšanai un diētām. Pirms diviem gadiem viņa jutusies nogurusi, tādēļ enerģiju smēlusies dabā. “Man visu laiku nāca miegs, biju apātiska, kad ģimenes ārste ieteica grāmatu ar dažādām diētām un tādiem kā gavēšanas rituāliem. Vairākās receptēs bija norādīta dīgstu izmantošana, tādēļ intereses pēc sāku par tiem interesēties vairāk.”

Viņa aprunājusies ar draudzeni, kas arī uzturā izmantojusi dīgstus, lai gūtu vairāk zināšanu. “Nu mums visu laiku uz palodzes dīgst asni. Arī bērni ļoti aktīvi iesaistās diedzēšanas procesā, jo tas viņiem bioloģiskos procesus ļauj iepazīt mazliet citādi,” uzskata Evija. Viņas bērni lēnām sākuši pat mammai lūgt dīgstus ģimenes ēdienkartē iekļaut biežāk.

”Esmu ļoti daudz par diedzēšanu meklējusi informāciju un tagad saprotu, ka dīgsti ir ļoti labs veids, kā bērniem dot nepieciešamo vitamīnu devu.”

Ieguvums

Dīgstos ir daudz vairāk vitamīnu un uzturvielu nekā nobriedušos dārzeņos un augļos. Asni ir gremošanai viegla barība, kas uzlabo vielmaiņu. Tie ir izaudzējami pāris dienu laikā un tam nepieciešams vien neliels ieguldījums. Pašu diedzēti asni ir daudz lētāki par veikalā nopērkamajiem.

Idejas receptēm

Diedzēšanas piekritēji bieži vien ar asnu izmantošanu eksperimentē. Kristīne portālam atklāja savus iecienītākos dīgstu izmantošanas veidus:

– Ir ļoti garšīgi, ja dīgstus uzber uz sviestmaizes ar svaigo sieru, vai sviestu kopā ar grauzdētām sēkliņām.
– Diedzētas lēcas un Ķīnas pupiņas piestāv dažādiem olu ēdieniem – vārītām, ceptām olām, omletei.
– Asnus var pievienot krējuma vai grieķu jogurta mērcītēm, kurās mērcē dārzeņus vai čipsus.
– Visi dīgsti labi papildina zaļus salātus, kā arī visa veida salātus no vārītiem dārzeņiem.
– Garšīgi un skaisti – tvaicētas bietes pārkaisa ar zilo vai citu sieru, kas izkūst un virsū uzber lēcu, Ķīnas pupiņu dīgstus, dekorē ar prāvu sauju saulespuķu dīgstiem.
– Dīgstus pārkaisa pāri krēmzupām vai biezputrām vai pievieno smūtijiem.
– Ja zaļās masas ir ļoti daudz un nevar paspēt apēst, var gatavot pesto. 

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz