Sestdiena, 19. jūnijs Nils, Viktors
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Aizvadītās tūrisma sezonas plusi un mīnusi

Aizvadītās tūrisma sezonas plusi un mīnusi
05.12.2007 16:57

0

Atslēgvārdi

Izvērtējums

Aktīvā tūrisma sezona ir beigusies un Liepājas reģiona Tūrisma informācijas biroja speciālisti, kā arī uzņēmēji, kas darbojas šajā jomā, jau izstrādā nākamās sezonas piedāvājumus. Publicējam nelielu ieskatu izvērtējumā un gaidāmajās aktivitātēs. Jaunums, ko Liepājā šogad piedāvāja, bija pastaiga pa pilsētu “Liepāja kā pa notīm”, kas bija populāra gan pilsētas viesu, gan arī pašu liepājnieku vidū. Tāpēc nākamgad to nolemts pagarināt, veidojot cilpu uz Jūrmalas parku un tā apkārtni.

Jāpaplašina iespējas atpūsties aktīvi

No maija sākuma līdz oktobra beigām pieprasītas ir ekskursija pa Liepāju. Pavasaros un rudeņos tajās lielākoties dodas skolēnu grupas, bet vasarā – darba kolektīvi. Tūrisma biroja speciālisti tās piedāvā četrās valodās – latviešu un krievu, kas ir visvairāk pieprasītas, kā arī angļu un vācu valodā.

Joprojām visvairāk pieprasīts ir Karostas cietums un spiegu spēle “Bēgšana no PSRS”, kā arī pastaigas Ziemeļu fortos. Taču šo piedāvājumu vienmēr iespējams paplašināt. Liepājas reģiona Tūrisma informācijas biroja vadītāja Monta Krafte min, ka biroja spēkos nav iespējams ietekmēt to attīstību, bet gan ir iespēja uzņēmēju piedāvātās aktivitātes popularizēt. “Es domāju, tā kā dzīvojam pie jūras, iespēju aktīvajam tūrismam ir ļoti daudz,” viņa sacīja. Ar katru gadu palielinās mūsu pilsētas viesu interese par sērfošanas kluba “Rietumkrasts” piedāvātajām iespējām.

M.Krafte saskata lielas iespējas Karostas Beberliņos. Taču tad kādam privātam uzņēmējam, ne pašvaldībai, to attīstīšana jāņem savās rokās, viņa uzskata. Tur varētu būt sabiedriskā zona kā līdz šim, kur bez maksas var atpūsties iedzīvotāji, gan arī dažādi piedāvājumi par maksu: aktīvā tūrisma taka, kas varētu līdzināties populārajam “Meža kaķim”, ūdens atpūtas iespējas, kempingu mājiņas un daudz kas cits, vienlaikus ietverot arī vēsturiskā mantojuma izzināšanu. “Protams, tas būtu risks, taču esmu pārliecināta, ka tas atmaksātos,” saka M.Krafte.

Viesnīcas ir, pietrūkst kempingu

Izvērtējot naktsmītņu piedāvājumu pilsētā, M.Krafte pievērš uzmanību tam, ka šogad to piedāvājums papildināts ar četrām jaunām un skaistās vietām, kur pārnakšņot: “Promenade Hotel”, “Hotel Kolumbs”, “Fontaine Royal” un “Vilhelmīne”. “Tas nozīmē, ka Liepājas uzņēmēji saskata perspektīvas tūrisma jomā. Turklāt tajās piedāvā arī semināru un konferenču telpas, tāpēc ir plānots nākamgad izdot bukletu, kurā būtu apkopotas tās vietas, kur iespējams šādus korporatīvus pasākumus organizēt, vienlaikus piedāvājot arī atpūtas un izklaides programmas. 

Taču M.Krafte min kempingu trūkumu pilsētā. “Lasīju, ka pēc Kurzemes tūrisma statistikas datiem 92 tūkstoši to viesu, kas šovasar apceļoja Kurzemi, ir nakšņojuši kempingos un tikai 82 tūkstoši izvēlējušies viesnīcas,” viņa saka. “Un man ir žēl, ka šie 92 tūkstoši visi kā viens Liepājai ir gājuši garām, jo pie mums nepiedāvā šādu nakšņošanas iespēju.”

Tās ir lētas un ērtas naktsmītnes, kas ir pa kabatai daudziem ceļotajiem, kuri neizvēlas paaugstinātu komfortu, viņa skaidro un min Jūrkalnes pieredzi, kur kempinga saimniekam, kas savā apsaimniekotajā teritorijā piedāvā kā nakšņošanu, tā sporta spēļu organizēšanu, pirts priekus un citas atpūtas iespējas, kempings ir aizņemts no pavasara līdz rudenim. “Tas nozīmē, ka šis bizness ir pieprasīts,” viņa saka. 

Skaistumkopšana pievilina tūristus

Jau pērn Tūrisma informācijas birojā strādājošie uztvēra kādu jaunu tendenci – ceļotāji, kas viesojās Liepājā, pastiprināti sāka interesēties par frizētavām un skaistumkopšanas saloniem. Šogad šī tendence turpinās, iebraucēji tieši ar tādu mērķi arī iegriežas birojā – lai uzzinātu populārāko frizētavu vai skaistumkopšanas salonu adreses un arī pajautātu darbiniekiem to ieteikumus.

Salonā “Dienas kūrorts” šo tendenci apstiprināja – šajā vasarā ārzemnieku patiešām esot bijis daudz vairāk nekā citus gadus. “Visbiežāk viņi izvēlas manikīra un pedikīra pakalpojumus, arī dažādas masāžas,” pastāstīja administratore. Te tas esot krietni lētāk nekā viņu mītnes zemēs, kur par vienu pakalpojumu ir jāmaksā tik, cik šeit par visu kompleksu kopā. Tam, ka Liepāja varētu kļūt par vietu, kuru ceļotāji izmanto arī skaistumkopšanas nolūkiem, apstiprināja salonā “Avēnija”. Kā rāda turienes speciālistu novērojumi, pirmajā vietā noteikti ir friziera pakalpojumi. Tiem seko sejas kopšanas procedūras un masāžas.

Jau otro gadu pastāvīga mūsu pilsētas skaistumkopšanas pakalpojumu fane ir Marina Kulčinska, kas dzīvo Zviedrijā. Liepāja ir vieta, kur viņa vismaz divas reizes gadā atbrauc uz pāris dienām atpūsties. Un vienu no tām obligāti velta tam, lai nogrieztu matus, veiktu masāžu, manikīru, pedikīru un relaksētos kosmētiskās procedūrās.

Lai palīdzētu klientiem, kuriem ir vēlme sevi Liepājā sapost, birojs nākamajā gadā paredz izdot bukletu ar šo pakalpojumu sniedzēju adresēm un tālruņa numuriem. “Tas būs orientēts ārzemnieku vajadzībām, tāpēc iznāks angļu un vācu valodā,” skaidroja M.Krafte. 

Izdos bukletus dažādām interesēm

Plānojot nākamās sezonas aktivitātes, jau tagad biroja speciālisti veido nākamā gada informatīvos bukletus. Turpinot tradīcijas, izdos tūrisma ceļvedi, kurā būs informācija par naktsmītnēm, ēdināšanas vietām un citām iespējām. Ceļvedi izplatīs arī izstādēs “Balttur” u.c. Speciāls buklets “Piedzīvojums Liepājā” šogad veiksmīgi pievilināja mūsu pilsētai skolēnu grupas no Latvijas. Nākamsezon tamlīdzīgus izdevumus izplatīs Lietuvas skolās. Sagatavošanā jau ir Karostas ceļvedis, paredzēts angļu valodā izdot Liepājas pases, kas būs arī neliels informatīvs buklets, bet speciāli vācu tūristu interesēm atkārtoti izdos bukletu “Vācu pēdas Liepājā”. Tūrisma informācijas biroja speciālisti cer, ka izdosies īstenot ieceri par audiogidu ieviešanu maršrutam “Liepāja kā pa notīm” un birojā iekārtot velosipēdu nomu, par ko interesējas ļoti daudz Liepājas viesu.

Var uzspēlēt peintbolu un labi paēst

Šajā tūrisma sezonā vairāki jauni piedāvājumi bija Liepājas rajonā. Sevišķi attīstījusies Aizputes apkārtne. Tur tagad var uzspēlēt peintbolu un atpūsties viesu mājā “Lejasraķi”, pastāstīja Liepājas Rajona padomes Tūrisma komisijas vadītāja Liena Freimane. Šīs mājas no daudzām citām viesu mājām atšķiras ar to, ka tur piedāvā arī ēdināšanu. Kā izrādās, tik gardi paēst laukos daudzviet nemaz neesot iespējams. Pavasarī jaunu viesu namu atklāja arī Durbē. “Vecajā skolā” bieži organizē dažādus sarīkojumi. “Īpašnieks nesāka strādāt pilnīgi no nulles. Iepriekš pasākumus rīkoja īpašniekam piederošajā pirtī,” sacīja Liena.

Šogad jaunums bija arī kampaņa “Izbizo Liepājas rajonu!”. To organizēja Rajona padomes Tūrisma komisija sadarbībā ar pašvaldībām, tūrisma informācijas centriem un tūrisma uzņēmējiem. Katru nedēļas nogali tika piedāvāta viena pašvaldība, kur aizbraukt un ko apskatīt. Taču bija vairāki ierobežojoši faktori. Tā kā akcija notika laukos, bizotājiem bija nepieciešama automašīna, lai uz konkrēto vietu aizbrauktu. Vai nākamgad rīkot ko līdzīgu, Liena vēl nezina.

Lielākoties piedāvā māju un smiltis

Rajons ir liels, piedāvājums arī ir, tikai vajadzētu to vairāk attīstīt, iesaka Liena. Rucavas pagastā, piemēram, esot problēmas ar ēdināšanu. Arī augstas klases viesu nama tur nav. Vairāk ir lauku māju, brīvdienu māju – tādu, kas pārveidotas un pielāgotas tūristu uzņemšanai.

Tagad, kad pieņemts lēmums par pelēkās kāpas lieguma izveidi, Pāvilostā ir jādomā par dabas tūrisma piedāvājumu. Šajā virzienā turpina attīstīties Pape. Iepriekš tur atklāti putnu vērošanas torņi un slēpņi. Taču nav informācijas, cik daudz putnu vērotāju piedāvājumu izmanto. Pārējos atpūtniekus galvenokārt interesējot lauki, daba un jūra. Daudz tūristu ierodas no Lietuvas. Agrāk viņi vairāk uzturējušies Papē, bet tagad jau brauc līdz pat Pāvilostai.

Arī ziemā piedāvājums ir ļoti neliels, atzīst Liena. “Gribētu ieteikt slēpošanas trases izveidi. Taču, ņemot vērā, kāds mums ziemā ir laiks… Kurš uzņemsies to darīt, ja, iespējams, sniegs būs tikai divas nedēļas?” Liena ir reāliste. Pārliecinājāmies, ka arī vasarā aktīvās atpūtas piedāvājums nav plašs. “Tūristiem galvenokārt piedāvā māju un smiltis,” atzina speciāliste. Turklāt liela problēma ir tā, ka zvejnieku ciematos nevar nopirkt zivis.

Vērtēšanas mehānisma pagaidām nav

Kāda tūriste redakcijai pastāstīja, ka vīlusies Rucavas pagastā esošā hoteļa “Čakstes” apmeklējumā. Nosaukums hotelis, viņasprāt, norāda, ka tur būs augstas klases apkalpošana, taču ēdamtelpa bijusi piesmēķēta, istabiņu iekārtojums un tīrība arī nav atbilduši cerētajam.

Tūrisma speciāliste norādīja, ka pagaidām nav izstrādāti standarti, kas noteiktu, kuru iestādi drīkst saukt par hoteli, kuru – par viesu māju, u.tml. Kvalitātes atzīmes netiek liktas. “Tāda doma ir bijusi, bet pagaidām novērtēšanas mehānisms nav izstrādāts,” atzina Liena. “Tomēr tas ir vajadzīgs, lai cilvēks zinātu, ko pērk, vai tas atbilst vēlmēm.”

Vēl viens ieteikums – Liepājas rajona tūrisma uzņēmējiem un pašvaldībām informāciju izvietot internetā. “Liela daļa tūristu ceļojumus plāno laikus un arī nakšņošanas vietas izvēlas jau pirms izbraukšanas,” atgādina Liena. Daudzām rajona pašvaldībām ir sava interneta mājaslapa, taču informācija par apskates objektiem pieejama tikai latviešu valodā. Vismaz tūrisma daļu varētu izstrādāt kādā svešvalodā, mudina speciāliste.

Informācijai

Tūristu skaits, kas apmeklējuši Liepājas reģiona Tūrisma informācijas biroju:  

Valsts

2007.gads*

2006.gads

Latvija

5717

9564

Vācija

1917

2029

Lietuva

887

1036

Francija

153

233

Itālija

146

85

Lielbritānija

130

227

Nīderlande

127

172

Somija

110

334

Spānija

108

145

Igaunija

92

285

Krievija

76

75

Citas valstis

3840

2010

Kopā

13303

16195

 * līdz šā gada 27.novembrim

Kristīne Pastore,
“Kurzemes Vārds”

Šā gada jaunuma – tūrisma maratona “Izbizo Liepājas rajonu!” – nobeigums risinājās Kazdangas pagastā vienlaikus ar Parka svētkiem.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz