Otrdiena, 27. oktobris Lilita, Irita, Ita
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Atkritumi nogādāti poligonā

Atkritumi nogādāti poligonā
30.07.2007 18:36

0

Atslēgvārdi

Tarifu cenas pieaugs

Sabiedrība “Liepājas RAS” vērsusies pie Sabiedrisko pakalpojumu regulatora ar lūgumu paaugstināt maksu par poligonā “Ķīvītes” deponējamiem atkritumiem. Pirmais šāds mēģinājums šogad nebija veiksmīgs – regulatorā atzīmēja, ka neklājas paaugstināt maksu par pakalpojumu divreiz gadā, tas nozīmē, ka no iepriekšējās reizes pagājis ļoti maz laika. Kāda tad patiesībā ir situācija? Par to lūdzām pastāstīt uzņēmuma direktoru Normundu Niedolu.

Jūsu tarifi taču tieši neattiecas uz iedzīvotājiem?
– Katrs iedzīvotājs par atkritumiem, ko utilizē ar namu pārvalžu starpniecību, maksā firmām par veicamo darbu – gružu izvešanu, bet tās savukārt maksā mums par nododamo kravu. Tādā kārtā gan “Nordia”, gan “EKO Kurzeme” vēlāk arī būs spiesti paaugstināt maksu par saviem pakalpojumiem, tas ir tikai laika jautājums. Pašlaik regulatoram iesniegtais jaunais projekts paredz divpakāpju maksas paaugstināšanu – ar nākamo gadu un ar gada vidu, tas ir, ar 1.jūliju. Katrs paaugstinājums būs aptuveni 15 procentu, bet kopumā tas veidos 30–35 procentus. Turklāt pašlaik tonna poligonā nododamās kravas maksā 10,62 latus. Tā ka tagad katrs var piedalīties projekta sabiedriskajā apspriešanā. Regulatorā apgalvo: lai veiktu precīzus aprēķinus, ir jāzina gada dati vai jāsalīdzina kaut vai ar pusgadu. Šeit, jāsaka, ir daļa patiesības.

Bet kādi ir šādas paaugstināšanas iemesli?
– Maksa par atkritumu deponēšanu ir vienīgais ienākumu veids, kas ļauj uzturēt poligonu. Mums ir jāgatavo vieta kravu uzņemšanai. Daļa poligona jau labiekārtota, daļa vēl nav iekārtota. Ir jāpaplašina uzglabāšanas teritorija, ir jau pasūtīts attiecīgs projekts. Nākamajai kārtai vajadzēs simtiem tūkstošu latu. Iedzīvotāji to nespēs nosegt un tādēļ būs jāpiesaista tā dēvētais līdzfinansējums. Tas mums būs jāatrod pašiem. Otrās rūpes – parastās: jāuztur kārtībā tehnika, piemēram, buldozeri, jāpārvieto kravas, jānodrošina tām odere un pārsegums, infiltrāta attīrīšana, gāzes iegūšana. Jāseko, lai nenodarītu postījumus dabai. Tas viss tiek kontrolēts katru dienu, piemēram, gruntsūdeņi, gaisa tīrība. Šajā jomā mums ir noslēgti līgumi ar specializētajām organizācijām, un arī par to jāmaksā. Tiesa gan, gāzes iegūšanas jomā mēs arī izmantojam līdzfinansējumu. Ja tas būs ienesīgi, tad varēsim nedaudz samazināt mūsu pamatizdevumus.

Droši vien tarifus paaugstinās ne jau pēdējo reizi?
– Diemžēl, taču agrāk vai vēlāk nāksies pietuvoties Eiropas līmenim. Tur pašlaik par tonnu maksā 90–100 eiro. Starp citu, Igaunijā šī maksa jau sen sasniegusi 30 latu. Rīgā tagad iesniegti aprēķini par 12 latiem, taču, cik es zinu, tur jau gatavojas noteikt 18 latu. Tajos reģionos, kur poligoni atbilstoši mūsdienu prasībām vēl nav ierīkoti, piemēram, Lietuvā, maksa ir nedaudz zemāka. Rēzeknē, šķiet, runa ir jau par 22 latiem. Neslēpšu, ir jādomā gan par algām, gan par inflāciju – pašlaik mums ir 10 cilvēku administrācijā un apmēram 25 strādnieki.

Bet kā gāzi uzkrāj?
– Atkritumi vienmēr pūst un izdala gāzi. Tas jūtams arī pēc smakas, kas nāk no ilgāku laiku neizvestās gružu tvertnes. Tā ir dabasgāze, kas satur aptuveni 50 procentu metāna. Ja tas nokļūst atmosfērā, tad, izraisot lecekšu efektu, var kaitēt ozona slānim. Vienkāršākais veids, kā no tā izvairīties, – sadedzināt. Aprēķināts, ka šādā gadījumā lecekšu efekts samazinās vairākkārt. Vēl labāk, ja gāzi izmanto, lai darbinātu kādu dzinēju, tad kaut kur atbrīvojas arī cits kurināmais. Šāda tehnoloģija pie mums arī projektēta, kaut gan ģeneratori, šķiet, nedaudz jaudīgāki. Bet tas nekas, tie var darboties arī ar pārtraukumiem. Tie ir ierīkoti, pārbaudīti, droši vien rudenī sāksim tos izmantot. Bet Šķēdē tas jau notiek. Tur rekultivētajā slānī veikti vertikālie urbumi, un gāzi savācam divas vai trīs dienas nedēļā – tā darbina ģeneratoru, kas ražo elektroenerģiju, bet, ja ne, tad deg lāpa. Tagad tikai jāsagaida Ministru kabineta lēmums, lai izdevīgāk pārdotu šo enerģiju.

Jau vairākus gadus runā par atkritumu šķirošanu. Vai vērojams kāds progress?
– Pie mums poligonā šķirošana nenotiek. Tā jāveic pirms kravu nogādāšanas – atkritumu savākšanas vietā. Mūsu palīgstrādnieki tikai nodala bīstamos atkritumus, pieņemsim, krāsu kārbas, akumulatorus vai autoriepas. No privātpersonām kravas līdz 100 kilogramiem pieņemam pat bez maksas, taču ar nosacījumu, ka tās ir sašķirotas – koks, stikls, plastmasa. Šķirošanas nodrošināšanai vēl ir daudz šķēršļu, arī psiholoģiskie no iedzīvotāju puses. Reklāmas kampaņas laiku pa laikam notiek, pēc tam tās beidzas, piemirstas, un viss paliek pa vecam. Taču pieņemsim, ka situācija pēkšņi kļuvusi ideāla, tad tūdaļ atklātos, ka polietilēna vai stikla pārstrādātāji nevar tos pieņemt tādā daudzumā. Citiem vārdiem sakot, ir jāpalielina pārstrādāšanas jaudas, taču šķiroto atkritumu pieņemšanas noteikumi arī tagad ir visai bargi. Papīram jābūt vienas šķiras, ar zināmu mitruma saturu, stiklam jābūt sašķirotam gaišajā vai tumšajā. Un arī par pārstrādei nododamajām otrreizējām izejvielām vajadzētu maksāt vairāk, tas nozīmē, ka jābūt kādai ieinteresētībai. Sagatavošanas izdevumiem arī jābūt attaisnotiem. Pagaidām jautājums atrisināts tikai attiecībā uz metāllūžņiem. Interesentu šeit ir daudz. Tas tādēļ, ka mums ir metalurģiskā rūpnīca. Izejvielas pārstrādāšanas problēmai jākļūst par mūsu nozares nākamā semināra tēmu, tas notiks poligona “Ķīvītes” bāzē. Jo pieredzes apmaiņa arī svarīga.

Kirils Bobrovs,
“Kurzemes Vārds”

Pie mums dara visu, lai ietekme uz vidi līdzinātos nullei.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz