Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Brīvlaiks no divām daļām – svētkiem un ikdienas

Brīvlaiks no divām daļām – svētkiem un ikdienas
03.01.2008 18:35

0

Atslēgvārdi

Norises

Skolēnu ziemas brīvdienu īpatnība ir tāda, ka tās sākas vienā gadā un beidzas jau nākamajā. Gadumija it kā dala šo laiku divās daļās – pirms Jaungada sagaidīšanas, kad piedāvāti krāšņi sarīkojumi, Ziemassvētku eglītes, koncerti, un pēc tam, kad pašam jādomā, ko darīt. Ielūkojāmies skolēnu brīvdienu norisēs.

Koncerti un ciemošanās

Paši skolēni atzinās, ka šīs brīvdienas patiesi esot kā no divām daļām. Ja vienu raksturo steiga, gatavošanās svētkiem un pati svinēšana, tad pēc tam seko tāds kā atslābums. Vēl aktīvāks un darbīgāks šis laiks bija tiem skolēniem, kuri darbojas dažādos pulciņos un kolektīvos, jo gan skolās, gan ārpusskolas iestādēs notika sarīkojumi un bija jāuzstājas. Zēni un meitenes dziedāja dievnamos, pie eglītēm, dalīja dāvanas citiem.

“Ar 1.ģimnāzijas kori mēs tieši Ziemassvētku vakarā dziedājām Svētā Jāzepa baznīcā, tāpēc pirms tam bija jāiet uz mēģinājumiem,” pastāstīja Inga Dzērve, kurā mācās 10.klasē. Vēl brīvdienās meitene gāja uz klavierspēles nodarbībām. “Man palika laiks arī draugiem, ar viņiem biju aizgājusi uz kinofilmu “Zelta kompass”. Tāpat kopā sagaidījām Jaungadu, iznāca mazliet vienkārši tāpat atpūsties, kad pasēdēju pie televizora, bet tad jau atkal sākās kora mēģinājumi. Mūsu koris gatavojas Raimonda Paula dziedāšanas svētkiem, tāpēc pat brīvdienās nākam kopā un dziedam,” sacīja Inga. 

“Ziemassvētku laikā un pirms jaunā gada sagaidīšanas es kopā ar ģimeni gatavojos svētkiem,” pastāstīja 7.klases skolniece Marta Gūtmane. Viņa bijusi uz laukiem pie vecmāmiņas, kur cepti pīrāgi un cepumi, tīrīta māja un greznota egle. Pa vidu Marta vēl paspējusi apsēsties pie datora, lai uzrakstītu skolai nepieciešamo projektu. “Bet pēdējās brīvlaika dienās es tikai atpūšos, paskatos, ko rāda televīzijā.”

Nepieciešamību pēc atpūtas apliecināja arī 11.klases audzēkne Daira Šteinberga. Viņa sacīja, ka brīvdienas ir laiks, kad var izdarīt to, kam neatliek laika spraigajā mācību posmā. “Es biju ciemos pie savas māsīcas, kura dzīvo Sakā. Mēs ilgi nebijām redzējušās, tāpēc bija daudz ko pārrunāt. Un vēl es pirmo reizi biju mežā pēc eglītes, un tas bija tik interesants piedzīvojums!” atzinās Daira. Viņa sacīja, ka reizēm taču vajag arī tikai pasēdēt mājās, pie televizora.

Bet zēniem vairāk patīk izkustēties, un, ja nav citu ziemas prieku, tad var arī bumbu laukā padzenāt. Guntars Šillers no 8.klases un Jānis Reiss no 7.klases labprāt nāk uz klubiņa “Pa pusei” nodarbībām, jo tajā var uzspēlēt futbolu, basketbolu un galda spēles. 4.klases skolnieks Arvis Račis arī apmeklē klubiņu “Pa pusei”, jo tajā var izspēlēties gan galda spēles, gan ir arī citas nodarbības, tā ka brīvdienās ir ko darīt.

Kopā ar savējiem

“Manuprāt, šajās brīvdienās bija, ko darīt, vajadzēja tikai izvēlēties un apskatīties, kas pašam labāk patīk – iet uz koncertiem un izrādēm, palūkoties, kas notiek pie pilsētas lielās egles, vai tikai atpūsties kopā ar draugiem vai vienam pašam,” domā skolniece Marta. Tāpēc ir liela nozīmē tam, ko piedāvā pieaugušie, lai piepildītu bērnu dienas, lai tās aizritētu spraigas un darbīgas, lai nepaliktu laika bezdarbībai un bezmērķīgai izklaidei, kas var beigties ar dažāda veida negadījumiem. 

Trīs bērnu māmiņa Irēna pastāstīja, ka šoreiz brīvlaiks tāds kā vieglāks iegadījies, jo vecāki varēja izmantot Ziemassvētku brīvlaika brīvās dienas un līdz ar to būt kopā ar bērniem.

“Tā kā mana mazā meita dejo, tad mums ar lielākajām māsām, tēti un vecmāmiņu vajadzēja iet uz koncertiem, kuros viņa uzstājās,” pastāstīja māmiņa. Bērnam tas bijis ļoti būtiski, ka tuvākie cilvēki redz, ko viņš iemācījies. Bet citādi bērni dzīvojušies pa māju, gājuši ciemos. Jā, un, protams, pagatavojuši saviem tuviniekiem Ziemassvētku dāvanas.

“Ko daudz brīvdienās var darīt?” skeptiski bija noskaņots divu meitu tētis Edvīns. Viņš pastāstīja, ka meitenes sēž pie datora, sazvanās ar draudzenēm. Tā kā ziema šogad nelutina bērnus ar tādu izklaidi, ko dod tikko uzsnidzis sniedziņš vai aizsalis ezers, tad, kā teica abu skolnieču tētis, bērni aizbrauc uz baseinu nopeldēties.

“Kā vienmēr, mēs arī šoziem sarīkojām jaunrades darbnīcas,” sacīja Bērnu un jauniešu centra direktores vietniece Ildze Lagzdiņa. Ja citreiz brīvdienās šīs darbnīcas ilgst visu nedēļu, tad šoreiz tās sanākušas īsākas. Tas ir nevis tāpēc, ka interešu pedagogi negribētu darboties, bet tādēļ, ka gada pirmajās dienās bērni aizņemti ar jaunā gada sagaidīšanas norisēm kā mājās, tā kopā ar draugiem. “Iepriekšējā pieredze rāda, ka uz šādām nodarbībām, kurās var piedalīties jebkurš zēns vai meitene, tiešām atnāk tādi bērni, kuri iepriekš nav darbojušies mūsu interešu pulciņos. Jo tie, kam jau ir savs kolektīvs, kuri dzied vai dejo, vai spēlē teātri, arī brīvdienās izvēlas palikt kopā ar savējiem. Par to, ka būs un kad būs radošās nodarbības, skolēni uzzina skolā, kur izplatām informāciju. Parasti atnāk mazāki bērni, arī pamatskolēni, visbiežāk kopā ar draugiem, un tad vai nu piesēžas pie viena galda un darbojas, vai pastrādā pie vairākiem interešu pedagogiem.”

Arī bērni apliecināja, ka viņiem patīk darboties tieši tādā veidā, ka var pagatavot paši savām rokām ko jauku. Jautāti, vai viņi ieinteresējušies un arī turpmāk apmeklēs, teiksim, keramikas vai floristikas pulciņu, mazie solījās pārdomāt šādu iespēju.

Pārkāpumus izdara barā

Redakcija taujāja arī likumsargiem, kā jaunieši uzvedas brīvajā laikā. Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse atzina: “Brīvlaiks nav vairojis nepilngadīgo pārkāpumu skaitu. Ir pat nedaudz otrādi. Šis brīvlaiks gan sakrita ar spridzināšanas laiku, bet arī šajā jomā šogad ir samērā mierīgi. Policijas darbinieki pastiprināti piedalījās reidos.”

Saistībā ar pirotehniku tiesībsargi šogad pusaudžiem pievērš pastiprinātu uzmanību. Aizturēti vairāki pirotehniķi pašdarbnieki. Reģistrēti arī gadījumi, kad pusaudži pastrādājuši ar alkohola lietošanu saistītus pārkāpumus. Piemēram, lielveikalā “RIMI” aizturēts pusaugu puika, kurš kopā ar pieaugušu vīrieti turpat uz vietas atvēra un degustēja alkoholisko dzērienu pudeles, nodarot tirdzniecības vietai aptuveni 40 latu lielu zaudējumu. Vēl kāds savdabīgs gadījums reģistrēts 30.decembrī ap puspieciem dienā Jaunajā ostmalā, kā arī tirdzniecības centrā “RIMI”. Abās vietās konstatēts, ka 1995.gadā dzimis zēns sabojājis izklaides automātu – iebāzis košļājamo gumiju automātā, no kura zvejo rotaļlietiņas. Tāpat policijā reģistrēti gadījumi, kad bērnu rotaļlaukumā sabojāti kādi priekšmeti. Taču kopumā pārkāpumu un sūdzību ir mazāk nekā citus gadus.

Tiesībsargi pieļauj, ka skolas laikā bērni vairāk pulcējas bariņos, lai liktu prātus un kabatas naudu kopā un varētu nopirkt dažādus spridzinošos dzērienus, kā arī alkoholu. Stundās un pēc stundām skolēni vairāk ir kopā, vairāk cits ar citu kontaktējas, un ne jau vienmēr šie kontakti ir pozitīvi lādēti. Tādēļ bieži gadās, ka savstarpēji konflikti notiek tieši skolas laikā. Policijas darbinieki arī pieļauj, ka situācija daļēji uzlabojusies tādēļ, ka ģimenes parūpējušās, lai viņu atvasēm būtu ko darīt un kur palikt. Bet attiecībā uz tā saucamajiem problēmbērniem – pusaudžiem, kuri vairākkārt jau nonākuši policijas redzeslokā –, policisti atzīst: “Nav no svara – vai ir brīvlaiks, vai nav.”

Brīvdienas ir –
pēc skolēnu domām:
lai nedarītu neko;
lai izgulētos;
lai satiktos ar draugiem.

pēc skolotāju domām:
lai uzkrātu spēkus nākamajam mācību cēlienam.

pēc vecāku domām:
lai sarežģītu dzīvi un bērni izsistos no ierastā ritma.

Daina Meistere,
Ita Cērmane,
“Kurzemes Vārds”

Arī brīvdienās bērniem patīk sēdēt pie datora un apgūt jaunas zināšanas.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz