Trešdiena, 24. aprīlis Nameda, Visvaldis, Ritvaldis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Cigaretes – visabsurdākais un kaitīgākais veids, kā mēģināt notievēt

Cigaretes ir ārkārtīgi kaitīgas cilvēka organismam – tās padara atkarīgus, slimus un nogalina. Tāpēc cigaretes droši varam ierindot cilvēkam visu laiku visnaidīgāko lietu sarakstā. Diemžēl, neskatoties uz to, cilvēki tās turpina ražot, pirkt un patērēt.

Cigaretes – visabsurdākais un kaitīgākais veids, kā mēģināt notievēt
Foto: Publicitātes
27.06.2022 18:15

Sadarbības projekts

Viens no mītiem, kas apvij cigaretes, ir stāsts par to, ka tās it kā var palīdzēt notievēt. Patiešām dažiem smēķētājiem var novērot saistību starp smēķēšanas uzsākšanu un svara samazināšanos, tomēr pētījumi parāda, ka cilvēka organisma reakcija uz smēķēšanas sekām var būt ļoti individuāla un daudziem gluži pretēji ilgtermiņā pat var veicināt svara pieaugumu.

Der arī atcerēties, ka vairākums smēķētāju ir ļoti nelaimīgi cilvēki – aptuveni 70% smēķētāju agrāk vai vēlāk vēlas atmest, bet tikai 5% tas patiešām arī izdodas. Diemžēl atkarība var kļūt par nopietnu šķērsli cilvēka patiesajām vēlmēm un nākotnes sapņiem.

Cigaretes cilvēkus padara vājākus, nevis tievākus

Parasti cilvēki vēlas nomest svaru, jo vēlas kļūt veselīgāki un estētiski pievilcīgāki. Te der uzreiz atcerēties, ka nekas nav tik nesavienojams kā skaistums un veselīgums ar cigarešu smēķēšanu. Cigarešu dūmos ir vairāk nekā 7000 dažādu ķīmisko savienojumu, ieskaitot darvu, tvana gāzi, benzopirēnu, amonjaku un citas organismam kaitīgas vielas. Tās piesārņo plaušas, sašaurina asinsvadus, kaitē sirdij un smadzenēm.

No tabakas dūmiem cieš visa imūnsistēma un tiek traucēta būtībā visu orgānu darbība. Sašaurināto asinsvadu dēļ tiek traucēta asins un skābekļa piegāde, tiek veicināta dažādu iekaisumu un vēža veidošanās organismā. Pierē agrāk sāk veidoties grumbas, zem acīm maisiņi. Āda kļūst pelēcīgi dzeltena, nagi kļūst trauslāki, var sākt pastiprināti izkrist mati.

Cigarešu smēķēšana ir nemitīgs stress cilvēka organismam – tas ilgstoši tiek mocīts un novājināts. Tāpēc, ja kaut attālināti kāds izskata smēķēšanu kā vienu no svara samazināšanas veidiem, tad tas noteikti ir pats neefektīvākais un veselībai kaitīgākais veids, kā to mēģināt izdarīt. Organisms izmisīgi cīnās ar uzņemtajām kaitīgajām vielām, un tam nav tik daudz laika nodarboties ar normālu funkciju uzturēšanu. Tā rezultātā samazinās arī apetīte un cilvēks var pārtraukt ēst pareizi.

Smēķēšanas pauze var sākt aizstāt ēdienreizes. Tā rezultātā var tikt zaudēts svars, bet patiesībā tas nozīmē, ka organismā vienkārši sāk trūkt kaloriju un vajadzīgo barības vielu. Cilvēka organisms kļūst nevis veselīgi tievāks, bet gan ārkārtīgi novājināts, kuram vēl nemitīgi ir jātiek galā ar smēķēšanas radīto stresu.

Smēķēšana – ilgtermiņa veselības un svara problēmas

Cigarešu smēķēšana ir viena no visspēcīgākajām atkarībām. Tā novājina gan organismu, gan gribasspēku. Tā var mainīt apetīti un ēšanas ieradumus, bet smēķēšana nekad nepadarīs cilvēka dzīvi labāku – tā nozīmē tikai slimības un pastāvīgas veselības problēmas nākotnē. Smēķētāja vielmaiņa tiek izsista no ierindas, tās darbība ir traucēta, un tas var novest pie apetītes samazināšanās. Tomēr organismam pierodot pie ilgstošiem traucējumiem, tas kompensējoši var pastiprināti sākt uzkrāt rezerves, tāpēc smagajiem smēķētājiem var novērot liekā svara pieaugumu.

Pētījumi liecina, ka svara pieauguma tendence smēķētāju un smēķēšanas atmetēju vidū ir visai līdzīga. Ja smēķētājiem to izraisa neveselīgi ieradumi, kā arī dažādu slimību, piemēram, 2. tipa cukura diabēta parādīšanās, tad smēķēšanas atmetējiem tā ir organisma atveseļošanās un normālas funkcionalitātes atjaunošanās. Atjaunojas veselība, uzlabojas oža un smarža, kā arī atjaunojas veselīga ēstgriba, savukārt rezervju veidošanas ieradums iespējamiem ”sliktajiem laikiem” sākotnēji saglabājas. Tāpēc smēķēšanas atmetējiem pārsvarā pirmajos trīs mēnešos patiešām var parādīties neliels liekais svars.

Jāņem vērā, ka smēķēšanas ieradumam ir ieteicams atrast kādu aizstājējnodarbi, īpaši atmešanas sākumperiodā. Pozitīvi, ja tās ir kādas sportiskas aktivitātes, jo, aktīvi atpūšoties un trenējoties, vielmaiņa ātri vien nostabilizēsies un liekais svars pazudīs.

Tomēr, kā rāda pieredze, atkarība no cigaretēm ļoti daudziem ir tik spēcīga, ka atteikties uzreiz izdodas tikai retajam. Latvijā ikviens smēķētājs anonīmi var saņemt palīdzību, zvanot uz Slimību profilakses un kontroles centra konsultatīvo tālruni 67037333. Īstermiņā atteikšanos no cigaretēm var atvieglot dažādas bezdūmu alternatīvas, tomēr jāatceras – lai gan tās tiek uzskatītas par mazāk kaitīgām, arī tās nav bez riska veselībai. Tāpēc galamērķim vienmēr vajadzētu būt jebkādas smēķēšanas atmešanai pilnībā.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz