Trešdiena, 7. jūnijs Gaida, Arnis, Arno
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Cik droši varam justies lielos sarīkojumos?

Cik droši varam justies lielos sarīkojumos?
07.07.2006 02:24

0

Policija un citi operatīvie dienesti, kā ik gadu šajā laikā, strādā pastiprinātā režīmā

Sācies vasaras sarīkojumu laiks. Gandrīz vai ik nedēļas nogali notiek kāds brīvdabas jampadracis. Policija un citi operatīvie dienesti, kā ik gadu šajā laikā, strādā pastiprinātā režīmā, taču katru nosargāt un ikvienam blēdim klāt izstāvēt arī viņi nespēj. Tādēļ likumsargi aicina atpūtniekus pašus piesargāties un neizaicināt likteni.

Vella dzira jauc prātus

Nupat aiz muguras palikusi pagājušās nedēļas nogale, kas bija piesātināta dažādiem sarīkojumiem – notika “”Līvu alus” dziesmu svētki”, kas norisinājās vienlaikus ar Jūras svētkiem, velobraucienu.
Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse pastāstīja, ka masu sarīkojumos par sabiedriskās kārtības uzturēšanu rūpējas policisti. Velobrauciena laikā galvenās rūpes uzņēmās Ceļu policisti, lai nodrošinātu satiksmes regulēšanu, ierobežošanu trases posmos. Policijas darbinieki prasīja, lai trase tiktu maksimāli norobežota, jo mūsu autobraucēji ne vienmēr ir saprotoši un disciplinēti. Un pat tad brauciena laikā četri autobraucēji pamanījās iebraukt trases neatļautās vietās. Citu pārkāpumu saistībā ar riteņbraukšanas sacensībām nebija.
Alus un Jūras svētkos savukārt lielākie klupšanas akmeņi, kā jau ik gadu, bija alkohols un ar tā lietošanu saistītās sekas. Kārtības policijas darbinieki 30.jūlijā sastādīja piecus administratīvā pārkāpuma protokolus: vienu par atrašanos reibuma stāvoklī sabiedriskā vietā, trīs – par huligānismu, vienu – par Liepājas administratīvās atbildības noteikumu pārkāpšanu. Bet 1.jūlijā par dažādiem nodarījumiem kopumā sastādīja četrus administratīvā pārkāpuma protokolus (par atrašanos reibuma stāvoklī sabiedriskā vietā – 2, par huligānismu – 1 un 1 par nepakļaušanos policijas darbinieka likumīgām prasībām). 2.jūlijā ļaudis acīmredzot jau bija paguruši no svinēšanas un uzvedās klusi un mierīgi. Nedēļas nogalē aizturēja 6 iereibušus šoferus, taču dzērumā pieķertos autobraucējus Ceļu policija ar sarīkojumiem nesaista.
Arī Pašvaldības policijai sarīkojumu laikā darba bija pilnas rokas. Liepājas Pašvaldības policijas preses sekretāre Ineta Mikute pastāstīja, ka 1.jūlijā “”Līvu alus” dziesmu svētkos” likumsargi sastādījuši 2 protokolus par nepiedienīgu uzvedību sabiedriskā vietā, 6 – par dabisko vajadzību kārtošanu sabiedriskā vietā, 2 – par nepilngadīgās personas atrašanos sabiedriskā vietā reibuma stāvoklī vai par smēķēšanu, 1 – par atrašanos sabiedriskā vietā reibuma stāvoklī.

Pūli izmanto ļaundari

Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Kārtības policijas priekšnieks Gints Ešenvalds  pastāstīja, ka likumsargi jau vairākas nedēļas, kopš pilsētā notiek kāds sarīkojums, strādā pastiprinātā režīmā. Ierindā ir maksimāli daudz Ceļu policijas, Patruļdienesta un citu struktūrvienību darbinieku.
Likums nosaka, ka par sabiedrisko kārtību un drošību lielos sarīkojumos atbild tā organizatori, atgādināja G.Ešenvalds. Jābūt gan atbildīgajam par tehnisko drošību, gan kārtības nodrošinātājiem. Sarīkojuma rīkotājs slēdz līgumus ar kārtības nodrošinātājiem – apsardzes firmām, Pašvaldības policiju. Valsts policija savukārt uzrauga gan apmeklētājus, gan pašus kārtības nodrošinātājus – nepieciešamības gadījumā pie atbildības tiek saukti arī viņi.
Pašvaldības policijas darbinieki un apsargi parasti strādā sarīkojuma teritorijā, Valsts policijas darbinieki – ārpusē. Iepriekšējo gadu pieredze rāda, ka likumpārkāpēji visbiežāk darbojas tieši ārpus pasākuma teritorijas. Kārtības policijas priekšnieks teica, ka tam esot divi iemesli. Pirmkārt, noziedzīgi tendētām personām, kas nereti ir pusaudži, nav naudas, lai iegādātos ieejas biļeti. Otrkārt, visbiežāk par laupītāju upuriem kļūst iereibušas personas kādā tumšākā vietā, kur mazāk cilvēku. “Tādēļ arī mums vislielākās galvassāpes sagādā tieši zona ap sarīkojuma norises vietu,” atzīst G.Ešenvalds.
Kaut arī šovasar policijai slodze iznāk lielāka nekā pērn – papildus tradicionālajiem sarīkojumiem bija jānodrošina kārtība arī prezidentes vizītes laikā Jāņos un karalienes ciemošanās laikā, kā arī vairāk sarīkojumu notiek rajonā, un arī tur nepieciešama likumsargu klātbūtne. Policisti šovasar arī uzraudzīs, lai cilvēki ar sliktiem nodomiem netraucētu liepājniekus un pilsētas viesus atpūsties. “Rūpēsimies, lai gan apmeklētāji, gan ļaudis uz ielas varētu justies droši,” teica Kārtības policijas priekšnieks. Un paskaidroja: “Nevar izslēgt iespēju, ka tie, kuriem ir noziedzīgi nodomi, izmantos pūli, lai šos savus ļaunos nodomus īstenotu.” Viņš atgādināja slikto pieredzi Jaungada naktī, kad no muzeja salūta trokšņa aizsegā tika nozagta vēsturiski vērtīgā kramenīca.

Sauc pie kārtības

Pašvaldības policijas darbinieki, kuriem arī jau sākusies karstā sezona, ne tikai nodrošina sabiedrisko kārtību pilsētā, bet arī gādā par kārtību dažādos sarīkojumos, pastāstīja Liepājas Pašvaldības policijas preses sekretāre Ineta Mikute.
Atskatoties uz pērno gadu, likumsargi atzīst, ka traģiska situācija nav bijusi, taču pārkāpumi bija. Piemēram, 2005.gadā pilsētas pašvaldības organizētais ielīgošanas koncerts pagāja bez pārkāpumiem, bet “”Līvu alus” dziesmu svētkos” divas personas tika nogādātas īslaicīgās aizturēšanas telpās, izšķirti vairāki kautiņi, vairākas personas izraidītas no sarīkojuma un vairākas brīdinātas par nepiedienīgu uzvedību. Pērn rallija laikā policistiem nācās pieskatīt vairākus desmitus personu, kas pakļāva sevi briesmām, izejot trasē. Pērn “Baltic Beach Party” laikā sastādīti gandrīz 70 protokoli un izteikti dažādi aizrādījumi par peldēšanos reibumā, nepiedienīgu uzvedību, dabisko vajadzību kārtošanu sabiedriskā vietā, nepilngadīgo personu atrašanos reibuma stāvoklī un par smēķēšanu, kā arī 73 protokoli – paziņojumi par autotransporta nepareizu novietošanu.
Šā sezona sākusies cerīgāk. Muzikālā teātra izrādes “Vella kalpi” laikā vairākām personām sastādīja protokolu par atrašanos sabiedriskā vietā reibuma stāvoklī, nepiedienīgu uzvedību, dabisko vajadzību kārtošanu publiskā vietā, bet “Līvu” koncerts “Daugavas” stadionā kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri, Līvu tirgus un deju svētki tika aizvadīti bez nebūšanām.
“Tomēr var teikt, ka visos sarīkojumos lielākā vai mazākā mērā lieto alkoholu, kā arī kārto dabiskās vajadzības sabiedriskā vietā. Protams, nekas ļauns jau neatgadīsies, ja apmeklētājs izdzers kādu gāzi alus, šampanieša vai sidra,” atzina I.Mikute. Un piebilda: “Kā redzams no statistikas, vairāk pārkāpumu ir konstatēts sarīkojumos, kurus apmeklē jaunieši. Tādēļ sarīkojumu vietās, kur notiek alkohola tirdzniecība, Pašvaldības policijas darbinieki jau pirms sarīkojuma veic pārrunas ar pārdevējiem, kāda atbildība var iestāties par alkohola un cigarešu pārdošanu nepilngadīgajiem.”
Pašvaldības policija arī šovasar būs modra. “Nav jau tā, ka Pašvaldības policijas darbinieki ir soda bataljons un visus nu tik sodīs,” pasmaidīja I.Mikute. Un nopietni piebilda: “Vispirms tiek izteikts aizrādījums, un tikai tad, ja cilvēks nereaģē, tiek rakstīts protokols.”

Bīsties uguns un ūdens!

Drošības sargāšanā lielu sarīkojumu laikā aktīvi iesaistās arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieki. VUGD Liepājas brigādes komandiera Vietnieks Dainis Krīgens pastāstīja, ka glābēji kā pionieri vienmēr ir gatavi steigt palīgā. Visu vasaras sarīkojumu un svētku norises laikā gan viņi nedežurē estrādes malā, taču ir gatavi ik mirkli uzklausīt trauksmes signālu un steigt palīgā. “Ņemam vērā, ka notiks sarīkojums, taču ne vienmēr dežurējam tā norises vietā, kā tas notiek Jaungada naktī salūta laikā. Ir sarīkojumi, kur mūsu klātbūtne nepieciešama, piemēram, plaša mēroga sporta sacensības, vērienīgi salūti. Tur arī esam,” skaidroja D.Krīgens.
Ugunsdzēsējs atzīst, ka salūti, kas pēdējā laikā ieguvuši lielu popularitāti, ir bīstami. Viņš atgādina nepatīkamo pieredzi nupat pagājušajos Jāņos, kad kāda pirotehnikas pašdarbnieka raidīta raķete aizdedzināja Svētās Annas baznīcas jumtu: “Ja raķete būtu trāpījusi uz jumta seguma, tā būtu atlekusi, un skādes nebūtu. Bet, kā par nelaimi, raķetei bija jātrāpa uz jumta tieši tajā vietā, kurš apvilkts ar plēvi un kur notiek remontdarbi. Labi, ka acīgi liepājnieki nelaimi pamanīja un mums laikus paziņoja.”
No ugunsdzēsēju viedokļa, vasaras sezonā bīstamāks ir ūdens. Jau bijusi bēdīga pieredze, kad ļaudis, sevišķi jaunieši dodas peldēties bīstamās vietās. Turklāt situāciju jo bīstamāku vērš apstāklis, ja peldēties kāds nolēmis kunga prātā.

Sargiet sevi!

Arī pašiem sarīkojumu apmeklētājiem jārūpējas par savu un savas mantas drošību, atgādināja G.Ešenvalds. Bijusi jau slikta pieredze, kad pazudušas bez uzraudzības atstātas mantas – somiņas, naudasmaki, mobilie telefoni u.c. Tāpat bijuši piekaušanas gadījumi, kad par upuriem visbiežāk kļuvušas iereibušas personas.
G.Ešenvalds iesaka: “Aizejot uz pasākumu, neaizraujieties ar alkohola lietošanu. Ziniet mēru, lai nezaudētu kontroli un nekļūtu par upuriem. Ļaundari visbiežāk par upuriem izraugās tieši personas bezpalīdzības stāvoklī – gulošos, streipuļojošos. Turklāt vizbiežāk uzbrucēji ir pusaudži vai jaunieši. Nav ieteicams, īpaši sievietēm, vienām staigāt tumšās vietās. Un noteikti nevajag uz sarīkojumu ņemt līdzi vērtīgas lietas, dokumentus, daudz naudas utt. Bet, lai nevajadzētu šķirties no autovadītāja apliecības, uz sarīkojumu labāk braukt ar sabiedrisko transportu vai doties kājām. Tad pēc alus kausa iztukšošanas neradīsies vēlme sēsties pie stūres. Un galu galā arī taksometra pakalpojumi nemaz nav tik dārgi, salīdzinot tos ar ieguvumu, ka nebūs jāmaksā sods un jāizcieš arests.”
D.Krīgens savukārt piebilst, ka jāuzmanās arī no uguns. Tā kā laiks ir karsts un sauss, viegli var izcelties kūlas ugunsgrēki. Viņš aicina ne tikai nenomest izsmēķus, bet uzmanīgi rīkoties arī ar griliem. Bet, iegādājoties pirotehniku, uzmanīgi izstudēt instrukciju un to ievērot.

Ita Cērmane,
KV, 05.06.2006.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz