Svētdiena, 1. oktobris Lāsma, Zanda, Zandis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Dabiski veidi, kā palielināt melatonīna ražošanu kvalitatīvākam miegam

Trūkst enerģijas un nav spēka ikdienas darbu veikšanai – tā diemžēl ir problēma, ar ko mūsdienās saskaras arvien vairāk cilvēku. Miegam ir ļoti būtiska loma tajā, cik labi mēs savā ikdienā jūtamies.

Dabiski veidi, kā palielināt melatonīna ražošanu kvalitatīvākam miegam
Foto: freepik.com/Freepik
14.09.2023 11:32

Apmaksāta informācija

Kvalitatīva atpūta sekmē visus organismam vitāli nepieciešamos atjaunošanās procesus, veicina dienā uzņemtās informācijas apstrādi un dāvā enerģiju dienas gaitām.

Steidzīgais ikdienas ritms, stress, mazkustīgs dzīvesveids un neregulāras, nepilnvērtīgas maltītes –  tas viss ietekmē mūsu miega kvalitāti. Ja ar miega traucējumiem nākas saskarties ilgstoši, tad var runāt jau par gana nopietnu diagnozi – bezmiegu. Bezmiega ietekmē būtiski pasliktinās vispārējā organisma veselība un organisma sistēmu funkcijas. 

Lai mazinātu miega traucējumus, mūsdienās arvien biežāk tiek runāts par melatonīna nozīmi kvalitatīva, pilnvērtīga miega nodrošināšanai. Kas ir melatonīns, kādas ir tā funkcijas, kā dabiskā veidā palielināt melatonīna līmeni un kad izvēlēties to uzņemt papildus – par to raksta turpinājumā! 

Kas ir bezmiegs? 

Pilnīgs bezmiegs jeb stāvoklis, kad cilvēks nakts laikā neaizmieg vispār, sastopams visai reti. Biežāk vērojamas tādas bezmiega pazīmes kā traucēts miegs, grūtības iemigt, uzmācīgas, nomācošas domas vakara un nakts stundās, kas traucē iemigt, bieža celšanās nakts laikā. Par bezmiegu kā diagnozi var runāt tad, ja šādas pazīmes atkārtojas vismaz 3–4 reizes nedēļā un ir nepārejošas vismaz mēnesi. 

Kā rāda pētījumi, dažādi miega traucējumi tiek novēroti pat 35–50 % cilvēku, turklāt biežāk no bezmiega cieš tieši sievietes, seniori un cilvēki ar psiholoģiska rakstura traucējumiem. 

Ilgstoši miega traucējumi būtiski pazemina dzīves kvalitāti. Nogurums, kas sakrājies nepilnvērtīga miega rezultātā, samazina kognitīvo funkciju pilnvērtīgu darbību, mazina koncentrēšanās spējas, rada garastāvokļa svārstības, ietekmē mācīšanās procesu un atmiņu veidošanos, kā arī ietekmē hormonu darbību. 

Melatonīns – miega hormons 

Melatonīns, saukts arī par miega hormonu, tiek izstrādāts mūsu smadzenēs. To aktivizē epifīze – čiekurveida dziedzeris smadzenēs un tā pamatuzdevums ir regulēt mūsu miega un diennakts ritmu. Tas palīdz iemigt un veicina miega nepārtrauktību. 

Interesanti, ka melatonīna izdalīšanos ietekmē arī mūsu vecums. Melatonīns bērniem līdz 3 gadiem izstrādājas visaktīvāk, tad tā izstrāde nedaudz samazinās, taču lielāko mūsu dzīves daļu tā izstrāde ir nemainīga. Sasniedzot vecumdienas, melatonīna izstrāde krītas. Tas arī ir viens no iemesliem, kāpēc seniori biežāk sūdzas par grūtībām iemigt un traucētu, saraustītu miegu. 

Tā kā melatonīna izstrādi ietekmē gaisma, tad dienas laikā melatonīns praktiski neizdalās, savukārt vakarā melatonīna līmenis strauji palielinās, tādējādi organismam dodot signālu, ka laiks doties pie miera. Laikā no 1:00–4:00 naktī melatonīna izstrāde notiek visaktīvāk. 

Katram cilvēkam prasības pēc miega, atkarībā no vecuma, dienas aktivitātēm un citiem faktoriem, atšķiras. Tomēr ir izpētīts, ka pieaugušam cilvēkam veselīgam miegam nepieciešamas 7–8 stundas diennaktī. Turklāt svarīgs ir ne tikai miega stundu skaits, bet arī miega fāzes. Lai organisms pilnvērtīgi atpūstos, tam nepieciešams secīgi iziet caur iemigšanas, vidēji dziļa miega, delta jeb dziļā miega fāzei, kā arī REM miega fāzei, kuras laikā redzam sapņus. 

Foto: freepik.com/Freepik 

Kā uzlabot miega kvalitāti un dabisku melatonīna izstrādi? 

Miega kvalitātes un dabiska melatonīna izstrādei nepieciešams ievērot tā saucamo miega higiēnu. 

  • Jāievēro regularitāte. Gulēt vēlams iet vienā un tajā pašā laikā, kā arī jāizvairās no gulēšanas dienas laikā.
  • Jāiekārto atbilstoša guļamistabas vide. Pirms miega vēlams izvēdināt telpu, temperatūru uzturot aptuveni 18° – 20° C robežās. Tāpat telpā nevajadzētu atrasties pulksteņiem, televizoram, viedierīcēm utml. Svarīgi arī, lai guļamistabā gulēšanas laikā būtu tumšs un tajā nebūtu nekādu gaismas avotu. Īpaši svarīgi pirms gulēšanas ierobežot zilo gaismu jeb gaismu, kas nāk no mūsu viedierīcēm un datoriem. 
  • Neēst pirms gulēšanas. Aptuveni 2–3h pirms gulēšanas vēlams lieki neēst. Smagas vakariņas vēlams ieturēt vismaz 4–5 stundas pirms došanās pie miera.  

Tāpat jāpievērš uzmanība ikdienas fiziskajai slodzei un pastaigām un aktivitātēm brīvā dabā. Lai uzlabotu miega kvalitāti, nepieciešamas regulāras fiziskās aktivitātes, taču fiziski smagu treniņu vēlams ieplānot vismaz 3h pirms gulēšanas. Tiesa, mierīga pastaiga pirms miega nāks tikai par labu. 

  • Jāseko līdzi arī tam, lai organisms dienas laikā saņemtu pietiekamu dienas gaismas devu, kas palīdz regulēt normālu bioloģiskā pulksteņa darbību. 

Arī ikdienas uzturam ir liela loma tajā, cik kvalitatīvs būs nakts miegs. Jāizvairās no stimulējošiem, kofeīnu saturošiem dzērieniem, īpaši dienas otrajā pusē. Tāpat melatonīna izstrādi ietekmē arī kaitīgie ieradumi – alkohola lietošana un smēķēšana. 

  • Visbiežāk traucētu melatonīna izstrādi izjūt cilvēki, kas strādā nakts maiņas, kad bioloģiskā pulksteņa ritms ir pilnībā izjaukts, kā arī cilvēki, kas bieži ceļo.  

Ja melatonīnu nepieciešams uzņemt papildus 

Ja dabiskā veidā sakārtot miega režīmu un uzlabot melatonīna izstrādi neizdodas, tad aptiekās pieejami dažādi melatonīnu saturoši preparāti, kas palīdz uzlabot miega kvalitāti. 

Visbiežāk šos preparātus iesaka cilvēkiem, kas strādā nakts maiņās, kā arī, ja ceļošanas ietekmē ir traucēts miega ritms. Tomēr par melatonīna saturošu preparātu lietošanu iepriekš nepieciešams konsultēties ar ārstu. Bērniem līdz 18 gadu vecumam melatonīna preparātu lietošanu neiesaka, ja vien to nav nozīmējis ārsts

Aptiekās pieejams melatonīns tabletēs, kapsulās, aerosola un ampulu veidā. Pieejami arī dažādi uztura bagātinātāji, kuru sastāvā ir arī nomierinoši augu ekstrakti, kas var palīdzēt mazināt nervozitāti un trauksmi. 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu! 

Foto: freepik.com/Freepik 

Melatonīna preparāti miega kvalitātes uzlabošanai 

1. Walmark Melatonīns, 30 tabletes. Uztura bagātinātājs, kas uzlabo miega kvalitāti, palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku (labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot 1 mg melatonīna neilgi pirms gulētiešanas) kā arī atvieglo ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas (labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 0,5 mg ceļojuma pirmajā dienā neilgi pirms gulētiešanas un pirmajās dienās pēc nonākšanas galamērķī). Uztura bagātinātājs jālieto pa ½ tabletei dienā pirms miega, uzdzerot ūdeni. 

2. Magne B6 Sleep (magnijs B6) 50mg, 30 kapsulas. Uztura bagātinātājs, kura sastāvā ir magnijs, B6 vitamīns, apiņi un ārstniecības melisa. Preparāts veicina normālu nervu sistēmas darbību. Ieteicamā diennakts deva ir 2 kapsulas vakaros.Šis uztura bagātinātājs nav piemērots bērniem līdz 18 gadu vecumam. 

3. PROVISOR Liposomal Melatonin 1.9 mg, 60 kapsulas. Sastāvā esošais melatonīns palīdz samazināt iemigšanai nepieciešamo laiku (labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot 1 mg melatonīna neilgi pirms gulētiešanas) un palīdz atvieglot ar diennakts ritma izjaukšanu saistītās sajūtas (labvēlīgo ietekmi panāk, uzņemot vismaz 0,5 mg ceļojuma pirmajā dienā neilgi pirms gulētiešanas un pirmajās dienās pēc nonākšanas galamērķī). Uztura bagātinātājs jālieto pa 1 kapsulai dienā īsi pirms gulēšanas. 

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Viss kvalitatīvam miegam InternetAptieka.lv! 

Ienāc InternetAptieka.lv un iegādājies melatonīnu saturošus uztura bagātinātājus, kas palīdzēs uzlabot tava miega kvalitāti. Parūpējies par savu un savu ģimenes locekļu veselību kopā ar InternetAptieka.lv – uztura bagātinātāji, vitamīni, medicīnas preces, kosmētika – tas viss plašā klāstā par vienmēr lieliskām cenām. 
Uztura bagātinātājs. 

Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu!

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz