Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Drošas braukšanas principi – kas jāzina un jāievēro ikvienam auto vadītājam?

Uz katra autovadītāja pleciem gulstas liela atbildība – drošu ceļu satiksmi veido katrs tās dalībnieks, tāpēc, jo apdomīgāks būs autovadītājs atsevišķi, jo drošāka būs ceļu satiksme kopumā.

Drošas braukšanas principi – kas jāzina un jāievēro ikvienam auto vadītājam?
Foto: Ilustratīvs
29.03.2023 13:53

Apmaksāta informācija

Mūsdienu pasaulē, kad viedierīces ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa, liela daļa autovadītāju mēdz regulāri novērst uzmanību no braukšanas, tāpat ir arī varums citu traucēkļu, tomēr drošai braukšanai vienmēr vajadzētu būt prioritātei. Turklāt tas nozīmē ne tikai ievērot ceļu satiksmes noteikumus un būt apdomīgam, bet arī saprasties ar citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Šajā rakstā apkopoti 6 drošas braukšanas pamatprincipi, kas jāzin un jāievēro ikvienam autovadītājam – turpiniet lasīt, lai ceļu satiksmē justos droši!

6 drošas braukšanas pamatprincipi

1. Atbilstoša distance

Viens no biežākajiem sadursmes iemesliem ir neatbilstoša distance starp transportlīdzekļiem, tāpēc uz ceļa vienmēr centieties ievērot pietiekamu distanci starp savu un priekšā, kā arī, ja iespējams, aizmugurē esošo transportlīdzekli. Šajā sakarā vajadzētu ievērot 3 sekunžu likumu – starp transportlīdzekļiem vajadzētu būt tādai distancei, lai, ja kāds no autovadītājiem radītu sadursmes risku, līdz sadursmes brīdim būtu 3 sekundes. Tādā veidā autovadītājiem vajadzības gadījumā būs pietiekami laika atbilstoši reaģēt. 

Ir situācijas, kad distancei jābūt lielākai nelā ierasts – tās lielums galvenokārt atkarīgs no laika apstākļiem. Īpaši tai jāpievērš uzmanība ziemas apstākļos, kad ceļi ir slideni – tad distancei būtu jābūt vismaz divas reizes lielākai nekā normālos apstākļos. Tāpat distanci uz ceļa vajadzētu palielināt lietus, miglas, nakts apstākļos, kā arī tad, ja priekšā vai aizmugurē atrodas lielgabarītu transportlīdzeklis.

2. Koncentrēšanās spējas

Braukšana paredz prāta iesaisti, jo nepārtraukti nepieciešams domāt un koncentrēties. Braucot ir ļoti daudz lietu, kam pievērst uzmanību: ceļa un laika apstākļi, braukšanas ātrums, citi ceļu satiksmes dalībnieki u.c., tajā pašā laikā ievērojot visus ceļu satiksmes noteikumus. Lai braukšana būtu droša, galvenā uzmanība jāpievērš braukšanai un tikai un vienīgi braukšanai. 

Koncentrējieties! Uzmanības novēršana, piemēram, runāšana pa telefonu vai arī ēšana braukšanas laikā apdraud ne tikai autovadītāju, bet arī viņa pasažierus un citus ceļu satiksmes dalībniekus, jo pastāv liels risks laicīgi nesaskatīt potenciālās problēmas, kā rezultatā reakcijas laiks ir daudz lēnāks un var tikt izraisīts negadījums. Ja tomēr, piedaloties ceļu satiksmē, nepieciešams, piemēram, atbildēt uz kādu svarīgu telefona zvanu, izvērtējiet prioritātes – ja šis zvans ir patiesi neatliekams, atrodiet drošu vietu, kur apstāties un atbildiet uz to, tikai pēc tam turpinot ceļu!

3. Ceļu satiksmes noteikumi

Ne velti izdomāta tāda lieta kā ceļu satiksmes noteikumi – ja visi ceļu satiksmes dalībnieki tos ievērotu, satiksmē būtu iespējams izvairīties no smagiem negadījumiem. Lai arī bieži tiek uzskatīts pretēji, visi ceļu satiksmes noteikumi ir vienlīdz svarīgi, un izņēmumi nav pieļaujami. Sēžoties pie stūres, katram autovadītājam būtu jāizvēlas atbilstošu braukšanas ātrumu, jāveic pārdomāti un ceļa zīmēm atbilstoši manevri, jāciena citi ceļu satiksmes dalībnieki u.tml. Nekādā gadījumā nedrīkst sēsties pie stūres un piedalīties satiksmē, ja esat lietojis alkoholu vai jebkuras citas apreibinošas vielas, kas var būt bīstamas pat nelielos daudzumos.

Tāpat ceļu satiksmes noteikumi paredz dažādas formalitātes, kā piemēram derīga tehniskā apskate un apdrošināšanas polise. Ikvienam autovadītājam būtu regulāri jāpārbauda sava auto OCTA polises derīguma termiņš. Ja Jūsu auto apdrošināšanas polise beigusies vai termiņš tuvojas beigām, ienāciet Octas.lv, kur ātri un ērti pieejama gan OCTA polise, gan KASKO apdrošināšana.

4. Transportlīdzekļa tehniskais stāvoklis

Lai parūpētos par drošību, liela loma var būt arī transportlīdzekļa tehniskajam stāvoklim, tāpēc regulāri vajadzētu veikt visas nepieciešamās apkopes, kas nodrošina transportlīdzekļa atbilstību satiksmei. Ne velti vismaz reizi gadā katram transportlīdzeklim Latvijā jāiziet tehniskā apskate, kas nosaka, vai transportlīdzeklis ir patiesi piemērots un drošs ceļu satiksmei. 

Arī bez tehniskās apskates ir ieteicams vismaz reizi 3-4 mēnešos veikt tehnisko apkopi, kas palīdzēs noteikt problēmas vēl pirms tās pamatīgi samilzušas un radījušas drošības riskus. Laicīgas apkopes var ne tikai paaugstināt drošību, bet arī palīdzēt izvairīties no pamatīgiem tēriņiem un pagarināt auto mūžu.

5. Transportlīdzekļa gatavība ceļam

Pirms sēšanās pie stūres auto rūpīgi jāsagatavo ceļam – jāpārbauda akumulatora uzlādes līmenis un stāvoklis, jānotīra visas apgaismes ierīces, logi un spoguļi, jāpārbauda un vajadzības gadījumā jāpapildina šķidrumi, jāatkausē vējstikls u.c. Rēķinoties, ka sagatavošanās prasa papildu laiku, ceļā vajadzētu ieplānot vairāk laika, lai nav jāsteidzas, tādējādi apdraudot sevi, savus pasažierus un citus ceļu satiksmes dalībniekus – vidēji tas var prasīt aptuveni 15-20 minūtes.

Ņemiet vērā, ka transportlīdzekļa sagatavošana sliktos ceļa un laika apstākļos aizņem vairāk laika! Piemēram, ziemas laikā, kad var būt nepieciešams savu transportlīdzekli attīrīt arī no sniega, auto sagatavošana var aizņemt pat divas reizes vairāk laika.

6. Pārdomāta rīcība

Autovadīšana nozīmē daudz un dažādu sarežģītu lēmumu pieņemšanu īsā laika posmā, tādēļ uz ceļa katram lēmumam jābūt ļoti pārdomātam – sākot ar braukšanas ātrumu, beidzot ar manevru veikšanu. Katram autovadītājam uz ceļa jābūt pārliecinātam, ka viņš spēj kontrolēt savu auto un situāciju kopumā. Ja pirms sēšanās pie stūres vai arī braukšanas laikā rodas kādas šaubas vai pat bailes – neriskējiet! 

Ne vienmēr iespējams izvairīties no nezināmiem ceļa posmiem vai paļauties uz to, ka pie stūres var apsēsties kāds cits, tāpēc laba ideja ir ik pa laikam atsvaidzināt gan savas teorētiskās, gan praktiskās iemaņas! Tas, protams, nenozīmē, ka Jums jālasa ceļu satiksmes noteikumu grāmatas, tomēr ik pa laikam vajadzētu apskatīt satiksmes aktualitātes. Tāpat var noderēt drošas braukšanas skola vai gluži vienkārši izbrauciens ar instruktoru, kas spēs izanalizēt Jūsu kļūdas un palīdzēs uzlabot Jūsu autobraucēja spējas. Diemžēl uz ceļa nekad nevaram paredzēt visas situācijas, savukārt šādās braukšanas nodarbībās var izspēlēt dažādus scenārijus, kas nodrošina prasmes vajadzības gadījumā veikt izšķirošu manevru.

Pirms dodaties ceļā, vienmēr apdomājiet, vai kā autovadītājs esat pārliecināts un jūtaties droši, kā arī, vai tiek ievēroti visi augstāk minētie pamatprincipi – ja kaut viens no tiem nav ievērots, tiek radīti būtiski drošības draudi. Atcerieties, ka drošas braukšanas principi pavasarī, vasarā, rudenī, kā arī ziemā ir vienlīdz svarīgi. Lai veiksmīgs ceļš!

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz