Otrdiena, 24. novembris Velta, Velda
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Eiforijas meklējumos

Eiforijas meklējumos
21.12.2006 21:19

0

Kāda situācija šobrīd ir narkotiku lietās mūsu pilsētā

Pēc pēdējā mēneša laikā saņemtās informācijas, ka arī Latvijas narkotiku tirgū varētu būt iepludināts sintētiskais heroīns, kas tautā saukts par balto ķīnieti, narkologu  un arī kārtībsargātāju starpā jūtams zināms satraukums. Lielākā problēma ir tā, ka šī viela ir tik ļoti stipra, ka pat rūdīti narkomāni neorientējas tās devās un pastāv reālas iespējas to pārdozēt, skaidro Centrālās slimnīcas Narkoloģijas nodaļas vadītāja Jeļena Sorokina. Mēģinājām noskaidrot, kāda situācija šobrīd ir narkotiku lietās mūsu pilsētā.

Pēc mantas brauc uz Ventspili un Rīgu

Pēc sarunām ar mūsu pilsētā esošajiem narkomāniem J.Sorokina spriež, ka vismaz aktīva narkotisko vielu tirdzniecība Liepājā nenotiek – aktīvie narkomāni joprojām tās brauc iegādāties uz Ventspili vai Rīgu. Taču mūsu pilsētā ļoti izplatīta ir zālītes pīpēšana, arī tās tirdzniecība. Tās var iegādāties ikvienā pilsētas atpūtas klubā, arī skolās. Par tradīciju kļūst arī ar opiātiem piesūcināta zālīte, ko pīpējot daudz ātrāk rodas atkarība.  Un joprojām izplatīta ir arī paštaisītā, no magoņu salmiem vārītā hanka. Populāri ir arī amfetamīni, kas sākotnēji rada neparastu možuma sajūtu, enerģiju un eiforiju, taču vēlāk stipru atkarību un pat psihiskus traucējumus. Taču ārstēties nodaļā no narkotiku atkarības izvēlas tikai nedaudzi.

Tomēr daktere Sorokina priecājas, ka policija aizvien lielāku uzmanību pievērš gan jauniešiem, gan arī pieaugušajiem. Ja radušās aizdomas par narkotiku lietošanu, viņus nogādā slimnīcā ekspertīzes veikšanai.

 

Baltais ķīnietis Liepājā vēl nav manīts

J.Sorokina saka: “Paldies Dievam, bet mūspusē par balto ķīnieti vēl nekas nav dzirdēts.” Baltā ķīnieša jeb sintētiskā heroīna iedarbība ir līdz pat 2 tūkstošiem reižu spēcīgāka par heroīnu un 7 tūkstošus reižu stiprāka par morfiju, bet tas nozīmē ārkārtīgi vienkāršu faktu: pat tiem narkomāniem, kas gadiem ilgi pieraduši pie narkotikām, nav iespējams izvēlēties pareizo devu. “Viņi to ņems tikpat lielu, kā līdz šim, un skaidrs, ka pārdozēs,” sacīja daktere. Turklāt pats bīstamākais ir tas, ka narkodīleri šo vielu var pārdot kā parasto heroīnu, neinformējot savus klientus, ar ko viņiem darīšana. “Ja baltais ķīnietis Latvijā patiešām ieplūdīs, tad mēs, narkologi, paredzam neskaitāmus nāves gadījumus,” viņa teica.

 

Aizdomīgos – uz ekspertīzi

Ik pa laikam policija ziņo, ka uz aizdomu pamata par narkotiku lietošanu vai atrašanos narkotisko vielu reibumā tiek aizturētas personas, ko nogādā analīžu veikšanai. Pēdējais šāds gadījums bija aptuveni pirms nedēļas, kad mūsu likumsargi Flotes ielā pie Nakts patversmes aizturēja divus vīriešus. Vairākos gadījumos aizturētas arī personas, pie kurām pārbaudes laikā atrastas narkotikas.

Šā gada 11 mēnešos Liepājas Policijas pārvaldē reģistrēti aptuveni 40 gadījumi, kuros iesaistītas narkotikas, informēja Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse. 12 gadījumos uzsākti kriminālprocesi, 22 gadījumos – administratīvās lietvedības un jau pieņemti lēmumi par administratīvā soda uzlikšanu.

Administratīvā atbildība tiek piemērota pēc APK 46.panta – par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu, kā arī vielu, kas var tikt izmantotas narkotisko un psihotropo vielu nelikumīgai izgatavošanai, neatļautu iegādāšanos vai glabāšanu nelielā apmērā vai narkotisko un psihotropo vielu lietošanu bez ārsta norīkojuma. Bet kriminālprocesi uzsākti galvenokārt pēc Krimināllikuma 253.pantā noteiktajiem gadījumiem – par narkotisko un psihotropo vielu neatļautu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu un pārsūtīšanu realizācijas nolūkā.

Kā skaidroja J.Knīse, starp valstī kopumā reģistrētajiem gadījumiem tas ir vidējs rādītājs: “Saistībā ar narkotikām strādā Kriminālpolicijas darbinieki sadarbībā ar patruļrotu un Ceļu policiju. Cīņa ar narkotikām nav viegla, jo ar tām saistītās personas šo nodarbi uztver kā labu peļņas avotu, nerēķinoties ar sekām. Narkobiznesā iesaistītie filigrāni izstrādā nēsāšanas, realizācijas, iegādāšanās metodes, jo salīdzinājumā ar nelegālo alkoholu te manipulē ar daudz mazākiem vielas apjomiem. Savukārt lietotāji ir paši savas vājības upuri, jo ar atkarību cīnīties, kā zināms, ir ļoti grūti.”

Faktiski aizdomas ir apstiprinājušās visos gadījumos, kad policijas darbinieki aizturējuši personas, kuru uzvedība un izskats liecina, ka lietotas narkotiskās vai psihotropās vielas. To apstiprina asins un urīna analīzes. Personas tiek pazītas pēc izmaiņām acu zīlītēs, reakcijas uz gaismu, kustību koordinācijas un neadekvātas uzvedības.

Policijas darbinieki atzīst, ka Liepāju nevar uzskatīt par pilsētu, kurā narkotiku bizness un lietošana zeltu. Par to esot jāpateicas gan ģeogrāfiskajam stāvoklim, gan cilvēku maciņu biezumam, gan vecāku gadagājuma cilvēku īpatsvaram.

Policija aicina iedzīvotājus ziņot, ja radušās aizdomas par narkotiku lietošanu, realizāciju un tamlīdzīgi, jo šī sērga sagandējusi daudzu cilvēku dzīvi. J.Knīse: “Protams, vēršamies arī pie tiem, kuri narkotikas savā dzīvē jau ielaiduši. Ne to lietošana, ne glabāšana, ne realizācija ne tuvu nav mūžīgs rūpals. Un galu galā – pie tiem jaunajiem un ne tik jaunajiem cilvēkiem, kuri, iespējams, ir tikai domājuši, kā būtu, ja būtu. Šajā gadījumā vēl var palīdzēt viens mazs brīnumvārdiņš – un spēja to pateikt īstajā vietā un laikā.”

 

Suni nepierunāsi klusēt

Arī robežsargiem visai bieži nākas saskarties ar narkotikām. Parasti robežas sargātāji aiztur un policijai nodod kurjerus, pie kuriem atrod lielāku daudzumu bīstamās vielas.    

Liels ķēriens robežsargiem bija oktobrī. Valsts robežsardzes Liepājas pārvaldes robežsargi sadarbībā ar Valsts policiju novērsa mēģinājumu Latvijā ievest narkotiskās vielas. Mūsu robežsargi Ezeres robežkontroles punktā 6.oktobrī ap pusdesmitiem rītā aizturēja divus Latvijas pilsoņus, kuri ieceļoja Latvijā ar automašīnu “VW Passat”. Viena no personām robežkontroles laikā izmeta aptuveni 2 gramus smagu maisiņu, kurā atradās zaļa cieta viela – marihuāna. Pēc apstākļu noskaidrošanas un datu pārbaudes personas un automašīna tika nodotas policijai. Kriminālpolicijas darbinieki, veicot detalizētu “VW Passat” apskati, zem spēkrata spārna atrada apmēram 1 kilogramu cannabis grupas narkotiskās vielas.

Jāpiezīmē, ka ievērojamu palīdzību narkotisko vielu atrašanā robežsargiem sniedz viņu četrkājainie kolēģi – dienesta suņi. Viens no tiem ir Valsts robežsardzes Liepājas pārvaldes inspektores kinoloģes Gunitas Ķepales audzēknis – melnais labradors Olivers, kuram ir septiņi gadi. Viņš ir vienīgais mūsu robežsargu labradors, un viņa specialitāte ir narkotikas. Suns trenēts atrast astoņu veidu narkotikas, uzrādījis labus rezultātus darbā. Viņa deguns palīdzējis atklāt narkotiskās vielas gan automašīnās, gan pie personām.

 

Zināšanai

Par to, ka bērns vai jaunietis varētu būt sācis lietot narkotiskās vielas, vispirms liecina izmaiņas viņa uzvedībā: pastiprināta miegainība vai gluži pretēji – agrāk nebijusi aktivitāte un neparasta jautrība, pazušana no mājās, sekmju pasliktināšanās, ēstgribas zudums, dīvaina smarža, kā arī paplašinātas acu zīlītes (lietojot opiātus, tās jūtami sašaurinās).

Kristīne Pastore, Ita Cērmane
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz