Sestdiena, 12. jūnijs Nora, Lenora, Ija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Elektrības sāpīgais blieziens

Elektrības sāpīgais blieziens
01.04.2008 22:16

0

Jaunie tarifi

Ar vakardienu, 1.aprīli, mūsu valstī vidēji par 37 procentiem tika paaugstināti elektroenerģijas tarifi. Ja vēl piepluso to, ka lielajiem klientiem, kam dabasgāzes patēriņš gadā pārsniedz 25000 kubikmetru, par aptuveni 20 procentiem pieauga dabasgāzes tarifi, bet Liepājā, it kā vēl nebūtu gana, tieši no vakardienas par 25 procentiem palielinājās arī maksa par ūdeni un kanalizāciju, tad joku dienā vairs smiekli nenāca. Pētot, kā straujais tarifu kāpums ietekmēs ražotājus un iedzīvotājus, aptaujātie liepājnieki neslēpa sašutumu un pauda lielākoties drūmas nākotnes prognozes.

Tātad ar 1.aprīli, kopš spēkā stājušies jaunie elektroenerģijas tarifi, iedzīvotājiem līdzšinējo 5,1 santīma par kilovatstundu vietā būs jāmaksā 7,1 santīms jeb, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli, par 39,2 procentiem vairāk. Savukārt uzņēmumiem maksa par elektrību palielināsies vidēji par 36 procentiem. Tādējādi vidējais tarifa pieaugums – par 37,6 procentiem. Straujo sadārdzinājumu uzņēmums “Latvenergo” pamatojis galvenokārt ar dabasgāzes cenu un importētās elektroenerģijas cenu kāpumu. Par argumentu tiek minēts arī tas, ka elektroenerģijas tarifi gala lietotājiem pēdējoreiz tika mainīti 2006.gadā.

Vājš mierinājums iedzīvotājiem ir ekspertu viedoklis, ka ģimeņu budžetā elektrības tarifu pieaugums nesitīs tik jūtamu robu, kā tas būs jāpiedzīvo lielajiem elektroenerģijas patērētājiem – uzņēmumiem. Mājsaimniecībās, kur rūpīgi taupa elektrību un maksa par to līdz šim nepārsniedza 5 vai mazliet vairāk latus, rēķins varētu pieaugt par pāris latiem. Bet ģimenēs, kuras izmanto vairāk elektroierīču, piemēram, boileri ūdens uzsildīšanai, elektrisko plīti u.c. ierīces un kurām elektroenerģijas patēriņš mēnesī sasniedz, piemēram, 400 kilovatstundas, turpmāk maksa par elektroenerģiju mēnesī varētu sasniegt 28 latus, kas būtu par aptuveni astoņiem latiem vairāk nekā iepriekš.

Nepatīkamākais, ka līdz ar elektroenerģijas sadārdzināšanos jau tuvākajā laikā palielināsies arī ražotāju cenas un līdz ar to – patēriņa cenas un inflācija. To prognozē gan ekonomikas eksperti, gan laikraksta aptaujātie uzņēmēji. Kopumā tiek lēsts, ka šovasar inflācija varētu sasniegt jau 20 procentu robežu.

Par situācijas saasinājumu nešaubās viesnīcas “Līva” direktore Alija Samoilova, kuras pārziņā ir arī restorāni “Upe” un “Pastnieka māja”. Viņa atzīst, ka elektrības rēķina kāpums par gandrīz 40 procentiem būs smags pārbaudījums gan uzņēmējiem, gan citiem iedzīvotājiem. Jo īpaši, pēc direktores domām, to izjutīs sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumos. “Ne jau tas vien, ka pieaugs elektrības rēķini, bet palielinās arī maksājumi par piegādātajām precēm, to mēs jau iepriekš jutām,” viņa sacīja. “Tāpat paaugstināsies cenas produktiem un citām precēm veikalos, pieaugs citu pakalpojumu izmaksas. Neapšaubāmi, mēs arī būsim spiesti celt cenas, ne jau par 40 procentiem, protams. Bet kopumā domāju, ka šis sniega bumbas efekts būs katastrofāls, jo īpaši Liepājā, kuras ekonomiskā situācija nav spoža.” Direktore pat pieļāva, ka sabiedriskās ēdināšanas nozarē Liepājā gaidāmi bankroti, un tas pirmām kārtām attiecas uz mazajiem uzņēmumiem.

Grūtus laikus visiem paredz arī uzņēmuma “JLM grupa” valdes priekšsēdētājs Arvis Rove. Viņš neslēpj, ka viņa vadītajam uzņēmumam jau tagad neklājas viegli, tomēr tas cīnās, bet tarifu kāpums situāciju tikai saasinās. Tomēr ne jau tikai par maizes ražotājiem uztraucas A.Rove, viņš uzskata, ka grūtības gaida visus uzņēmējus. “Ja runājam tieši par elektrības sadārdzināšanos, tad tas vien uzreiz situāciju nemainīs. Bet jāskatās kopumā, proti, paaugstinātie tarifi ietekmēs situāciju visā tautsaimniecībā. Tā ir vienmēr, kad palielinās cenas elektrībai, gāzei, degvielai vai kam citam, tas pēc laika izpaužas kā visu citu preču cenu lavīnveida paaugstinājums. Turklāt iedzīvotājiem jāmaksā lielāki rēķini un atliek mazāk naudas pirkumiem. Mūsu produkcijai uzreiz cena necelsies, tik ātri nevar reaģēt uz izmaksu palielināšanos, bet perspektīvā nenoliedzami cena būs jāceļ. Noteikti būs cenu kāpums visiem pārtikas produktiem,” neiepriecinošu prognozi izsaka A.Rove.

Bet kāda mazās veļas mazgātavas vadītāja, kura nevēlējās, lai izpauž viņas vārdu, laikrakstam atzina, ka jau tagad domā par sava uzņēmuma slēgšanu. “Diemžēl izskatās, ka mēs vairs nespēsim noturēties,” viņa sacīja. “Elektrību vajag daudz, jo jādarbina veļasmašīnas. Īres maksa liela, un vēl to paaugstina. Aug visas citas izmaksas, arī maksa par ūdeni. Bet iedzīvotāji paliek arvien maksātnespējīgāki, klientu skaits sarūk. Nav vairs iespējams sabalansēt izdevumus ar ienākumiem.”

Arī lielākajā elektroenerģijas patērētājā – akciju sabiedrībā “Liepājas metalurgs” – jaunos tarifus sagaida ar bažām. Pēc uzņēmuma galvenās ekonomistes Benitas Imbovicas provizoriskiem aprēķiniem, aprīlī uzņēmuma elektrības rēķini palielināsies pat par 43 procentiem, un par gāzi – par 20,6 procentiem. “Bet maijā gaidāms vēl viens tarifu kāpums gāzei, tā ka ražošanas izmaksas palielināsies vēl vairāk. Tas ir nenormāli,” sašutumu neslēpj B.Imbovica. “Ne tikai tas, ka palielināsies šie tarifi un tas no uzņēmuma prasīs daudzus simtus tūkstošus latu, bet pieaugs taču cenas arī visiem pakalpojumiem, produktiem, citām precēm. Tas būs ļoti grūts laiks visiem pilsētas iedzīvotājiem, arī mūsu uzņēmuma strādājošajiem.” “Liepājas metalurga” galvenā ekonomiste uzskata, ka absurdajā situācijā liela daļa vainas jāuzņemas valdībai. “Tas nav saprotams – “Latvenergo” taču ir valsts uzņēmums, turklāt ar daudzu miljonu latu peļņu. Vajagot līdzekļus attīstībai. Vai nebūtu saprātīgāk, ja uzņēmums ņemtu kredītu un tad pakāpeniski ieguldītu naudu attīstībā, nevis veiktu visas valsts tautsaimniecību graujošas darbības. Par “Latvijas gāzi” vēl var saprast, tas ir privātais bizness, bet arī to taču varētu ierobežot ar regulatora palīdzību.”

“Mums kā lielam patērētājam kādreiz bija svētku dienās samazināta maksa par elektrību, tagad to noņēma. Bet ir taču darbiniekiem jāmaksā paaugstināta maksa par darbu brīvdienās un svētku dienās. Nevar saprast, kāpēc mūsu valstī nedomā par uzņēmējiem, par ražotājiem, vai tiešām kādam būtu izdevīgi, ja vairums bankrotētu? Man jāsaka pavisam tieši – šķiet, ka kāds kaut ko atkal lobē, turklāt stulbi lobē!” galvenā ekonomiste ir asa situācijas vērtējumā.

Neko iepriecinošu laikrakstam nevarēja pavēstīt arī uzņēmuma “Liepājas tramvajs” valdes priekšsēdētājs Aigars Puks. Sākot ar to, ka uzņēmumā joprojām nav oficiāli informēti par elektrības tarifa izmaiņām. “Es pat nezinu, cik būs jāmaksā un kā. Neviens nav mūs informējis,” sacīja A.Puks. “Kādreiz “Latvenergo” informēja iepriekš, tagad nav nekādas ziņas.” Tāpēc “Liepājas tramvaja” vadītājs vēl nevar pateikt, vai uzņēmumam maksa par elektrību palielināsies, kā tiek lēsts vidējais tarifa paaugstinājums, – par aptuveni 37 procentiem vai varbūt mazāk. Līdz šim par elektrības patēriņu uzņēmums maksāja 8000 latu mēnesī. Tomēr tas, ka maksa pieaugs, ir skaidrs, tāpēc “Liepājas tramvaja” valdes priekšsēdētājs spiests atzīt: šogad gaidāms, ka tiks palielināta arī maksa par braucienu tramvajā. “Jā, ir plānā palielināt biļešu cenu,” sacīja A.Puks. “Mēs gan iepriekš nebijām domājuši to darīt jau šogad, bet tagad ir skaidrs, ka citādāk nevarēs. Bez tā nespējam izdzīvot, jo visam cena pieaug, arī elektrībai. Liepājai tomēr vajag, lai kursē tramvaji. Vismaz to, bet uzņēmumam vajag arī līdzekļus, lai attīstītos.”

Taču vismaz vienu priecīgāku vēsti tomēr izdevās izdibināt, proti, par spīti elektrības cenu kāpumam Liepāja tumšajās diennakts stundās tiks apgaismota tāpat kā līdz šim. Kā sacīja Komunālās pārvaldes vadītājs Ģirts Reinbergs: “Par cik palielināsies summa, kas vajadzīga no pilsētas budžeta apgaismojuma nodrošināšanai, vēl precīzi nezinām. Bet par 37 procentiem tas nepalielināsies, jo mums kā lielam patērētājam, kam turklāt tarifs mainās atkarībā no dažādām diennakts stundām, kāpums varētu būt mazāks. Tomēr Liepāja tumša nepaliks, budžetā ir iekļauta neliela rezerve paredzamajam elektrības cenu kāpumam.” Vadītājs atcerējās, ka pirms vairākiem gadiem Liepājā bija prakse taupības nolūkā nakts stundās izslēgt ielu apgaismojumu, taču tas nedraudot. “Nekādā gadījumā,” apgalvoja pārvaldes vadītājs. “Par tik ekstrēmiem pasākumiem nav ne domāts, ne plānots. Liepājā apgaismojums būs!”

Uzziņai

No 1.aprīļa
Mājsaimniecībām elektrības tarifs palielinās par 39,2 %.
Rūpnieciskiem uzņēmumiem tarifs kāps par 38,2 %.
Lauksaimniecības uzņēmumiem tarifs kāps par 36,5 %,
Ielu apgaismojums kļūs dārgāks par 44 %.

Komentāri

“Laikā, kad pašreizējā ekonomiskajā situācijā valstī notiek cīņa ar inflāciju un pamazām iestājas zināma depresija saistībā ar nemitīgi pieaugošajām cenām, nebija īstais brīdis paaugstināt tarifus. Valdībai būtu jāsniedz paskaidrojumi, kāpēc tika pieņemts šāds lēmums.”
Ekonomiste Raita Karnīte

“Pieļauju, ka gāzes cenu kāpuma dēļ “Latvenergo” varētu lūgt cenu jaunu palielināšanu no nākamā gada.”
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes priekšsēdētāja Valentīna Andrējeva

Sarmīte Pelcmane,
“Kurzemes Vārds”

Kaut arī elektrība kļūst arvien dārgāka, prieks, ka Liepājai naktīs apgaismojums būs.

Maizes ražotājs, uzņēmums “JLM grupa” arī ir viens no lielajiem elektrības patērētājiem, jo maizīte tiek cepta elektriskajās krāsnīs. Tāpēc uzņēmumā paredz grūtus laikus.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz