Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Jauns skolas gads – tukšas burtnīcas, jaunas grāmatas un spodras blūzītes

Jauns skolas gads – tukšas burtnīcas, jaunas grāmatas un spodras blūzītes
11.08.2006 13:23

0

Ja vēl paši skolas bērni mēģina attālināt domas par jaunā mācību gada sākumu, tad par to atgādina gan rakstāmpiederumu un kancelejas preču kalni, izvietoti redzamā vietā ne tikai grāmatnīcās, bet arī lielveikalos, kā arī pieaugušo jautājumi: vai tu skolai jau esi sagatavojies? Arī “Kurzemes Vārds” apzināja situāciju, kā Liepājas un novada skolēni un viņu ģimenes gatavojas jaunajam mācību gadam, kura sākums vairs nav aiz kalniem.

Mokas ap skolas somu

Mazajai Natālijai šis būs pirmais skolas gads, tādēļ katra lieta tiek izvēlēta ļoti rūpīgi. Taču pat lēts parastais zīmulis meitenei ir īpaša lieta un viņai vēl nav nekādu prasību par iegādāto kancelejas preču dizainu – kaķis uz burtnīcas vāka ir gana labs, un nekas vairāk arī nav vajadzīgs. Skolnieces mamma pastāsta, ka pati par to, ko tieši pirkt, šaubījusies daudz vairāk, bet noderējusi paziņu pieredze un pārdevēju ieteikumi. Nākamajai skolniecei šo to no skolai vajadzīgā arī uzdāvinājuši, sporta tērps un ikdienas apģērbs skolai nopirkts, izmantojot akciju piedāvājumus un cenu atlaides, bet apavu pirkšanu ģimene atlikusi uz pašām augusta beigām – lai pa vasaru izaug kāja.

Visgrūtāk klājies ar skolas somas pirkšanu. Izvēle ir ļoti liela, un cenas tik dažādas, bet paziņu stāsti rādījuši, ka labu somu iespējams nopirkt par četriem latiem, ko skolēns izmantoja līdz pat ceturtajai klasei, un arī par divpadsmit latiem – tādu, kas nenokalpoja pat vienu mācību gadu. Natālija arī labprāt gribēja savu pirmo skolas somu rozā krāsā un mammai nācās vest diplomātiskas sarunas par to, ka šoreiz meitenes iecienītais tonis nederēs, jo ir ļoti nepraktisks. Beigās tika atrasts kompromiss par sarkanu. Tētis, iesaistoties pirkuma izvēlē, savukārt vēlējās, lai soma būtu izturīga, ar atstarotājiem un stingru muguras daļu, lai meitai nebūtu problēmu ar stāju. “Tagad mums ir pietiekami dārga, taču tiešām ļoti kvalitatīva sarkana soma, kas, jācer, arī labi kalpos,” domā māmiņa. Aprēķinot kopējās izmaksas, kas tērētas visa vajadzīgā iegādei, savi 100 lati būšot izdoti.

Bet Natālija, kurai nu patiešām ir nopirkts pilnīgi viss skolai vajadzīgais, uz savu tagad jau otro mācību iestādi labprāt dotos kaut vai rīt, turklāt par skolā iešanu aizvien biežāk ierunājas arī viņas mazais brālītis, kam līdz pirmajai klasei gan vēl daži gadi jāgaida.

Spožo vāku vilinājums

Kādu trešās klases skolnieci un viņas mammu satikām pie stenda, kurā krāsainos vākus spīdināja jaunas burtnīcas, kurā bija izlikti koši un krāsaini flomasteri, pildspalvas, arī penāļi un citas mantiņas. “Katrs pats par sevi šie priekšmeti, šķiet, neko daudz nemaksā, bet es sāku skatīties, ka pie kases mums vajadzēs šķirties no krietni lielas summiņas,” aprēķināja mamma, kas tomēr nespēja pretoties mazajai skolniecei, kura gribēja tieši to burtnīcu un kurai vajadzēja tieši tādus un ne citādus zīmuļus. Meitene pastāstīja, ka viņai skolā, iepriekšējo mācību gadu beidzot, esot pateikts, kādas burtnīcas un darba burtnīcas būs vajadzīgas. Mācību grāmatas dod skolā, tās pašlaik pirkt nevajag. Par jaunu apģērbu arī domājot, izvēles jau netrūkst, sporta tērpu varēs iegādāties vēlāk, kad skola būs sākusies, redzēs, vai klase nesarunās kaut ko kopīgu šīm nodarbībām. Apaviem pašlaik cenu atlaides, gan jau nopirks jaunus.

Liepājas 1.vidusskola ar septembri būs ģimnāzija. Meitene, kas mācīsies 12.klasē, pastāstīja, ka šobrīd viņa mazliet jau kaut ko nopirkusi. Beidzot 11.klasi, esot pateikts, ka atsevišķos mācību priekšmetos būs nepieciešamas jaunas mācību grāmatas, kā allaž, vajadzēs klades, rakstāmpiederumus, bet tos visu nopirkt viņa vēl nesteidzas. Daļu no grāmatām viņa jau dabūjusi no draudzenes, iepriekšējā gada 12.klases skolnieces. Kad sāksies skola, būs notikušas pirmās mācību stundas un skolotāji izteikuši savas prasības, tad arī iegādāsies klades vai citu nepieciešamo. Sporta stundām, viņa domā, vajadzēs jaunus apavus un tērpu, siltā laikā parasti jaunieši vingro īsajos tērpos, bet vēsākām rudens dienām nodarbībām svaigā gaisā vajadzīgas siltākas drēbes.  Protams, gribas atjaunot savu garderobi un atrast ko tādu, ar ko pārsteigt savus vienaudžus, tāpēc meitene dosies uz kaimiņvalsti Lietuvu.

Informācija – arī skolas mājaslapā

“Arī mēs mūsu skolā praktizējam tādu kā grāmatu tirdziņu, kā apmaiņu. Piemēram, 5.klases skolēni mācību gada beigās atnes tās grāmatas, kuras viņi paši iegādājušies, bet kuras, pēc viņu domām, vairs nebūs vajadzīgas, un ceturto klašu skolēni savukārt nāk un izvēlas, kas viņiem vajadzīgs,” pastāstīja J.Čakstes 10.vidusskolas direktore Vilija Varanauska. “Taču mēs strādājam tā, lai skolēniem pēc iespējas mazāk vajadzētu mācību grāmatas pirkt pašiem. Šo fondu veido skola, mēs apzinām savus līdzekļus, apskatāmies, kas nepieciešams, un izlemjam, ko iegādāties. Piemēram, šogad iepērkam jaunas matemātikas grāmatas. Bet bērniem pašiem jāpērk darba burtnīcas.”

Katra mācību iestāde domā, kā informēt skolēnus par to, kas viņiem būs vajadzīgs, jauno darba cēlienu sākot. Īpaša uzmanība tiek pievērsta pirmklasniekiem, kā arī tiem zēniem un meitenēm, kas atnāks uz vidusskolu. “Jūnijā mūsu skolā notika Adaptācijas nedēļa, kuras laikā savus nākamos pirmklasniekus iepazīstinājām ar skolas telpām, ar skolotāju, kas būs viņu klases audzinātāja, ar prasībām un sistēmu,” pastāstīja V.Varanauska. Šajās nodarbībās piedalās arī vecāki, un tādējādi  viņi ir informēti, kas mazajiem būs nepieciešams, uzsākot skolas gaitas, kas jāiegādājas pašiem, ar ko nodrošinās skola. Skolai ir izveidota mājaslapa internetā, kurā tāpat var atrast informāciju par aktualitātēm. Tie, kas reģistrējas 10.klasei, saņem informāciju par visām vajadzībām.

Vēl viena jauka tradīcija ir dienasgrāmata, speciāli iespiesta tieši 10.vidusskolas skolēniem, kurā vecāki var atrast visu informāciju, kādi pārbaudījumi skolēnam būs jākārto, kur un pa kādiem telefoniem piezvanīt, ja vēlas sazināties ar pedagogiem. Līdzīgi savus nākamos audzēkņus par vajadzībām informē arī citas pilsētas mācību iestādes, izmantojot arī vecāku sapulces, ieliekot informāciju skolas mājaslapā, sagatavojot informāciju uz lapiņām.

Skolēni un viņu vecāki gan pauž neapmierinātību, ka mācību grāmatas ir dārgas ar tendenci cenai kāpt gadu no gada.   Piemēram, izdevniecība “Zvaigzne ABC” mācību grāmatu cenas ir cēlusi vidēji par 5 līdz 15 procentiem un saka, ka visizdevīgāk tās pirkt pie izdevēja, jo citos grāmatu veikalos ir uzcenojumi. Tāpēc ieguvēji ir tie, kuriem priekšmetu skolotāji vai klašu audzinātāji izrāda iniciatīvu un mācībām nepieciešamos materiālus ir gatavi iegādāties, savācot naudiņu un aizbraucot uz izdevniecības grāmatu tirgotavām.

Palīdz pielocīt skolas somu

Pirmā skolas diena ir notikums katram skolēnam, bet īpaša diena tā tomēr ir tiem, kas uzsāk skolas gaitas. Tāpēc tieši pirmklasniekiem dāvanas vēlas sarūpēt ne tikai viņu klašu audzinātāji un vecāki. Biedrība “Mārketinga padome”, piemēram, sola dāvināt katram Latvijas pirmklasniekam “Karotītes” burtnīcu un saldu sveicienu – konfekti.

Ļoti lielu atbalstu saviem skolēniem sola arī pašvaldības. Piemēram, Nīcas pagastā ikviens pirmklasnieks tiek apgādāts ne tikai ar ābeci un dienasgrāmatu, bet arī visām nepieciešamajām darba burtnīcām, tādēļ vecākiem tikai atliek nopirkt kancelejas preces, kas ievērojami samazina ģimenes tēriņus. Neparasta ir tradīcija Cīravas pagastā – tur pirmklasnieki ik gadu tiek pie pašvaldības dāvātām skolas somām. Īpašs atbalsts daudzviet paredzēts ģimenēm, kurās vienlaikus skolā jāpalaiž trīs un vēl vairāk bērnu, kā tas ir, piemēram, Grobiņas pilsētā.

Liepājas Rajona padomes Izglītības komitejas priekšsēdētāja Otīlija Lībeka pastāstīja, ka arī viņas vadītajā Kalētu pagastā nupat visiem 1.klases skolēniem iegādāti mācību līdzekļi, katram atvēlot 10 latu. Bet ar mazturīgo ģimeņu bērniem rūpīgi strādā Sociālais dienests un Pagasttiesa, lai nodrošinātu gan ēdināšanu, gan palīdzētu sagādāt visu skolai nepieciešamo un arī apģērbu, kam tas nepieciešams. “Protams, tas ir bez tās naudas, ko pašvaldības vispār atvēl izglītības jomai. Kā zināms, tā ir prioritāte, kam tiek tērēta vismaz puse no budžeta līdzekļiem – grāmatu iegādei, skolu uzturēšanai, skolēnu pārvadājumiem un daudzām citām vajadzībām,” piebilst O.Lībeka.

Mazturīgo ģimeņu atvasēm Liepājā savukārt zināms atspaids ir Sociālā dienesta akcija “Skola soma”: šogad to piepildīt palīdzēs 1272 ģimenēm, palīdzības apjoms – 7 lati katram bērnam. Tāpat tiek aicināti deputāti, kā arī privātpersonas un uzņēmēji sniegt atbalstu kādas mazturīgas saimes bērniem.

Pirmajā klasē sekmīgam mācību darbam nepieciešams:
5 līniju burtnīcas 1.–2. klasei
5 rūtiņu burtnīcas
1 plānā rūtiņu klade
A4 formāta zīmēšanas bloks
A3 formāta zīmēšanas bloks, kas glabāsies pie skolotājas
divi lineāli – 30 cm garš un īsāks
parastais zīmulis, zīmuļa asināmais, dzēšgumija, zilā pildspalva
krāsu zīmuļi, krītiņi, flomasteri
3 dažādas otas
guašas krāsas (noteikti ar balto un melno krāsu)
plastilīns, aplikāciju papīrs
PVA līme,
katru dienu līdzi jāņem līmes zīmulītis un grieznes
sporta tērps, sporta apavi un auduma maisiņš sporta tērpam
maiņas apavi
 
Daina Meistere, Anda Pūce
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz