Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Latvijas ūdens kvalitāte un kā to uzlabot savās mājās

Jau izsenis cilvēki ir zinājuši, ka ūdens ir dzīvības pamats. Vietās, kur dzeramais ūdens bija brīvi pieejams – avoti, upes, ezeri izveidojās apmetnes. Vēlāk iemācījāmies iegūt ūdeni arī sarežģītākos apstākļos, ierīkojot akas, ūdens pievades sistēmas, ierīkojot dziļurbumus.

Latvijas ūdens kvalitāte un kā to uzlabot savās mājās
Foto: Publicitātes
05.11.2021 00:01

Apmaksāta informācija

Latvijā varam lepoties ar salīdzinoši tīru ūdeni. Mums dzeramā ūdens krājumi ir lielāki nekā spējām iztērēt un vairāk, sevišķi pavasaros vai pēc lielām lietusgāzēm cīnāmies ar teritoriju applūšanu, nevis ūdens trūkumu. Citur pasaulē situācija ir būtiski atšķirīga un jau tiek prognozēts, ka nākotnē tīrs dzeramais ūdens varētu kļūt dārgāks par naftu.

Nav nekāds brīnums, ka mūsdienās tikai neliela daļa pilsētu iedzīvotāji daudz nedomā par to, kāda ir ūdens kvalitāte. Sistēma ir izveidota un sakārtota. Par ūdens tīrību un kvalitātes kontroli atbild pašvaldības dienesti (Liepājā – ”Liepājas ūdens”) un pašiem atliek tikai atvērt ūdens krānu, lai pielietu glāzi, katlu vai ieietu dušā.

Diemžēl ne viss ir tik rožaini kā izskatās. Reizēm gadās, ka ūdens caurules ir savu laiku nokalpojušas un ūdens pa krānu tek duļķains, rūsains vai ar izteiktu piegaršu un smaku. Ar to var sastapties gan cilvēki, kuru mājokļi ir pieslēgti centralizētajai ūdensapgādes sistēmai, gan tie, kas iegūst ūdeni pastāvīgi (akas, dziļurbumi). Ja ūdens tiek iegūts patstāvīgi, tad jārēķinās arī dabas apstākļu vai cilvēku saimnieciskās darbības radītājiem ūdens piesārņojuma riskiem (pesticīdi, smagie metāli, baktērijas, pārlieka mineralizācija, kanalizācijas ūdeņi u.c.),

Šādās reizēs daļa cilvēku izlemj rīkoties aktīvi – kontaktējas ar ūdensapgādes speciālistiem, maina novecojušās ūdens caurules vai uzstāda ūdens attīrīšanas sistēmas. Citi savukārt iet šķietami vieglāko ceļu un dodas uz avotiņu vai sāk pirkt ūdeni pudelēs. Tiesa, uzreiz jāņem vērā, ka ūdens pirkšana pudelēs ir pats dārgākais veids kā tikt pie tīra ūdens, jo ”iepakots” ūdens izmaksā līdz pat 1000 reizēm vairāk kā dzeramais ūdens no krāna. Papildus tam ūdens pirkšana pudelēs arī nevajadzīgi piesārņo apkārtējo vidi un nav videi draudzīgs risinājums.

To, vai ūdens ir kvalitatīvs varam mēģināt noteikt pēc smaržas, garšas un izskata. Kvalitatīvs dzeramais ūdens ir bez garšas, smaržas un krāsas, taču tas var būt arī mineralizēts. Pilnīgi precīzu informāciju par tā īpašībām savukārt var dot tikai ūdens ķīmiskās analīzes, kuru laikā tas tiek testēts pēc dažādiem parametriem.

Ja jums ir radušās šaubas par ūdens tīrību vai vienkārši vēlaties pārbaudīt ir vairāki risinājumi. Pirmais – sazināties ar sava ūdensapgādes uzņēmuma pārstāvjiem un palūgt ūdens analīžu rezultātus. Uzņēmumi testus ūdenim veic regulāri un šī informācija ir publiska. Diemžēl analīzes atspoguļos ūdens kvalitāti to ņemšanas vietā. Apstākļos, kad ūdens caurules jūsu mājā vai tās tuvākā apkārtnē ir bojātas, ūdens kvalitāte mājās var atšķirties no tās, kas bija parauga ņemšanas vietā.

Otra iespēja ir pašiem paņemt ūdens paraugu un aiznest to uz laboratoriju vai izsaukt kādu ūdens testēšanas laboratorijas pārstāvi, lai tas noņem paraugu jūsu vietā (skat. informāciju zemāk). Pēc analīžu rezultātu saņemšanas būs skaidrs, kāds ir ūdens ķīmiskais sastāvs un kā to uzlabot atbilstoši savām vajadzībām.

Kā uzlabot ūdens kvalitāti savā mājā?

Vispirms ir jāizvērtē ūdens iegūšanas vieta. Pilsētas ūdensapgāde, dziļurbums, aka vai avots? Katram no tiem ir savi plusi, bet reizē arī mīnusi. Piemēram, ja ūdeni iegūstat no akas, ir vērts to reizi pa reizei iztīrīt un arī dezinficēt, taču Latvijā to dara vien retais.

Pēc tam ir jāizvērtē savas prasības pēc ūdens kvalitātes un arī patērētā ūdens apjoms. Ja analīzes apliecina, ka ūdens nav veselībai kaitīgs, taču zināt, ka tas ir nepatīkams, atliek divas iespējas. Turpināt to lietot uzturā, zinot, ka tas nav indīgs vai rīkoties, lai uzlabotu ūdens garšu, smaržu un izskatu.

Nākamajā solī ir jāizvērtē, vai vēlaties uzlabot ūdens tīrību visā mājoklī vai tikai atsevišķās vietās. Tradicionāli virtuvē ūdens tiek lietots pārtikā, bet vannas istabā – higiēnas procedūrām, tualetei, drēbju mazgāšanai. Iespējams, jums pietiek ar tīru ūdeni tikai virtuvē? Ja, jā, tad ir jāizvēlas ūdens filtrs vai filtru sistēma, kas tiek uzstādīts zem izlietnes.

Visaptverošāks un reizē arī labāks risinājums ir ūdens attīrīšanas sistēma, kas tiek uzstādīta uz mājā ienākošā ūdensvada. Tas nodrošina, ka pilnīgi viss ūdens, kas tālāk tiks patērēts būs attīrīts no piesārņojuma avotiem un mīkstināts.

Nav nekāds noslēpums, ka ciets ūdens nav veselībai kaitīgs, bet tam ir citi trūkumi. Ciets ūdens sausina ādu un var palielināt drēbju mazgāšanas izmaksas un pat elektrības rēķinu. Kā? Lai drēbes izmazgātu cietā ūdeni ir jālieto vairāk mazgājamais līdzeklis. Tāpat ciets ūdens arī aizkaļķo sildelementus boilerī, elektriskajā ūdens kannā, un trauku mašīnā. Rezultātā, lai uzsildītu ūdeni ir jāpatērē vairāk elektroenerģija, kas pie pašreizējām elektrības cenām vairs nav nekāds joks.

Mājās, kur pa krānu tek dzelžains ūdens, tāda kļūst arī santehnika (pods, izlietne, vanna). Šādās mājās visa santehnika ir iekrāsota rūsganā krāsā, bet pats ūdens var būt ar metālisku piegaršu. Arī baltā veļa pēc mazgāšanas var kļūt brūngana vai plankumaina, kas nemaz nav patīkami. Ūdens filtrēšana palīdz attīrīt ūdeni arī no dzelzs un vanna atkal kļūs tīra un balta.

Kas man ir jādara, lai iegūtu tīru dzeramo ūdeni?

Pirmkārt, ir jāapzinās, ka problēma pastāv un ir jābūt vēlmei to risināt. Esam noskaidrojuši, ka pirms sākt rīkoties ir jāveic ūdens testēšana. Kad atbildes iegūtas ir jāpāriet pie nākamā soļa – ūdens attīrīšanas.

Ūdens attīrīšana tiek nodrošināta ar speciāliem ūdens filtriem vai atsevišķu filtru (retāk). Filtru veidi ir dažādi un katram no tiem ir savas funkcijas. Mehāniskais filtrs aiztur lielākās daļiņas, kam seko vēl vesela virkne ūdens filtru, kas attīra no dzelzs, baktērijām, mīkstina ūdeni, mineralizē un uzlabo tā garšu un smaržu.

Skan sarežģīti, bet patiesībā nav tik traki. Visu darbu šādās reizēs paveic profesionāļi, kas paši atved, uzstāda un arī nodrošina servisu. Waterfiltrs.lv ūdens filtriir piemēroti privātmājām (arī speciāls risinājums ”Aqua White”), kafejnīcām, viesnīcām, birojiem, industriāliem objektiem vai valsts un pašvaldību iestādēm. Speciālisti palīdz izvēlēties labāko un izdevīgāko risinājumu, kā arī garantē tā kvalitāti.

Latvijā darbojas daudzi ūdensapgādes uzņēmumi un katram ir savs kompetences līmenis. SIA ”Water Filters Latvia” ir daļa no Baltijas valstu lielāko ūdens attīrīšanas uzņēmumu grupas un apkalpo privātpersonas un juridiskās personas arī visā Latvijas teritorijā.

Dzeramā ūdens filtru iegāde un uzstādīšana ļauj sākt lietot pilnībā tīru un kvalitatīvu ūdeni. Tā kā piedāvājumu klāsts ir ļoti plašs, ir svarīgi nerīkoties pārsteidzīgi. Pirms pieņemt lēmumu, veiciet analīzes un vismaz piezvaniet Waterfilters.lv ūdens attīrīšanas speciālistiem. Konsultācijas ir bezmaksas un ļauj izvairīties no nopietnām kļūdām. Speciālisti arī var piemeklēt jums ūdens filtru risinājumu, kas būs ar labāko cenas un kvalitātes attiecību Latvijā.

Pēc filtru uzstādīšanas varēsiet izbaudīt tīru ūdeni, pagarināsiet sadzīves tehnikas mūžu un, iespējams, piedzīvosiet arī citus pozitīvus ieguvumus (atkarīgs no pašreizējām ūdens kvalitātes problēmām). Pats galvenais – tīrs ūdens ir ilgtermiņa ieguldījums savā un ģimenes veselībā.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz