Trešdiena, 6. jūlijs Anrijs, Arkādijs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Policija piesaka karu narkodīleriem

Policija piesaka karu narkodīleriem
14.08.2007 18:41

0

Cik droši liepājnieki var justies savā pilsētā

“Kurzemes Vārds” tikās ar Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes priekšnieku ARTURU VAITEIKU un iztaujāja viņu par to, cik droši liepājnieki var justies savā pilsētā un ko dara policija likumpārkāpumu profilaksē. Liepājas policijas šefs uzsvēra, ka kriminogēnā situācija mūsu pilsētā nepasliktinās, kā arī solīja to uzlabot, piesakot karu narkodīleriem un nelegālā alkohola biznesmeņiem.

Noziegumu skaits samazinās

A Vaiteiks rezumēja, ka šogad salīdzinājumā ar pērno gadu kriminogēnā situācija mūspusē – gan pilsētā, gan rajonā – nav pasliktinājusies. Šā gada attiecīgajā laikposmā reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaits ir par 223 mazāks. Vienīgais sevišķi smagais noziegums, ko mūsu policijai vēl nav izdevies atšķetināt, ir bezpajumtnieces nāve Karostā – graustā Baltijas ielā 15. 

“Laupīšanu skaits palicis iepriekšējā gada līmenī,” skaidroja A.Vaiteiks. Policijai izdevies atklāt 13 laupīšanas gadījumu no 16, arī smago gadījumu Embūtē, kad ļaundari ielauzās dzīvoklī un nolaupīja sievietei naudu un citas mantas. To izdevās atklāt, veicot DNS analīzes, un tagad laupītāji jau gaida tiesu.

Uzlabojusies situācija arī satiksmes drošības jomā. Šā gada pirmajos septiņos mēnešos reģistrēti 98 satiksmes negadījumi, kuros cietuši vai gājuši bojā cilvēki. Pērn attiecīgajā laikā reģistrēti 103 šādi negadījumi.   

Samazinājies zādzību skaits, arī zādzību skaits no dzīvokļiem. Automašīnu zādzību skaits gan šogad bijis lielāks, taču policijai auto zagļus ātri vien izdevies notvert – 21 spēkrata saimnieks (no 23) jau atguvis savu braucamo. Pagaidām nav atrastas tikai divas automašīnas. “Jūnijā aizturējām automašīnu  apzadzēju grupu, kurā galvenokārt bija nepilngadīgie,” skaidroja A.Vaiteiks. Viņš piebilda, ka Liepājā automašīnu zādzību jomā salīdzinājumā ar pārējo Latvijas teritoriju situācija ir mierīga: “Mūspusē ekskluzīvu automobiļu zādzību nav. Ja pazūd, tad tie ir veci, bieži vien neejoši transportlīdzekļi – žiguļi u.c., ko puišeļi ņem, lai pavizinātos.”

Bremzes ļergas biznesmeņiem

Nopietnu cīņu Liepājas Policijas pārvalde sadarbībā ar Pašvaldības policiju uzsākusi pret nelegālā alkohola apriti un tajā iesaistītajām personām. A.Vaiteiks ne bez lepnuma stāstīja, ka šā gada septiņos mēnešos atklāts 201 pārkāpums nelegālā alkohola aprites jomā (pērn attiecīgajā laikā – 93).

Uzietas un likvidētas 11 ļergas ražotnes. Kā zināms, vērienīgākās no tām bija Kungu ielā, kur atsavināja 2 tonnas brāgas, un Dzintara ielā, kur konfiscēja vairāk nekā 3 tonnas šī šķidruma. Reģistrēti 14 nelegālā alkohola realizācijas, 81 –glabāšanas un 98 – iegādāšanās gadījumi. Konfiscēti 1703 litri gatavās produkcijas un 6,5 tonnas brāgas. Atsavinātas 12 kandžas ražošanas iekārtas, kā arī trīs gadījumos ļergas kurjeriem konfiscētas automašīnas.

16 gadījumos uzsāktas krimināllietas. Kopumā nelegālā alkohola apritē iesaistītajiem uzlikts naudassods 4339 latu apmērā.

Īpaši pieskatīs narkodīlerus 

Šā gada pirmajos sešos mēnešos mūspusē reģistrēti 11 ar narkotiskajām vielām saistīti likumpārkāpumi. A.Vaiteiks atzina, ka salīdzināt, vai tas ir daudz, vai maz, ar pērno gadu nevar, jo pērn uzskaite šajā jomā nav veikta.

Taču viņš uzsvēra, ka šogad jautājums par narkotikām Liepājā skaļi izskanējis nevis tādēļ, ka palielinājies šo vielu pieplūdums mūsu pilsētai, bet gan tādēļ, ka policija pastiprināti pievērš uzmanību narkotisko vielu apritei. A.Vaiteiks tomēr joprojām nav mierā ar padoto darbinieku veikumu un prasīs vēl lielāku atdevi šajā jomā.

Kā zināms, pastiprināta kontrole tika veikta pludmales festivāla laikā, pēc kura Latvijas mērogā izskanēja, ka sarīkojuma teritorijā lietotas narkotikas. A.Vaiteiks stāstījaa, ka pasākuma laikā 40 personas nogādātas ekspertīzes veikšanai, bet četros gadījumos policijā uzsākti kriminālprocesi par narkotisko vielu lietošanu, iegādāšanos, pārvietošanu utt.

Pēc festivāla Liepājas Policijas pārvalde saņēmusi vairākas sūdzības, ka policisti pārsnieguši pilnvaras, pārbaudot aizdomās turamos. A.Vaiteiks skaidroja, ka viņam neesot pamata uzskatīt, ka padotie darbinieki būtu rīkojušies pretlikumīgi, un uzsvēra, ka visas sūdzības pārbauda Valsts policijas birojs Rīgā. Tāpat pēc pludmales festivāla aktualizējās jautājums par to, ka organizatoriem jāuzņemas atbildība par kārtību ne tikai sarīkojuma teritorijā, bet arī tā apkaimē. A.Vaiteiks pastāstīja, ka 20.augustā Liepājas domē pēc viņa iniciatīvas notiks apspriede par šiem jautājumiem saistībā ar nākamā gada pasākumu rīkošanu. Viņš sola ierosināt, lai organizatori uzņemtos lielāku atbildību: “Rīkotāji šogad nebija padomājuši, ka apmeklētāji uzturas ne tikai teritorijā, bet arī ārpus tās. Ja sarīkojumu apmeklē vairāk nekā 60000 cilvēku, tad organizatoriem, manuprāt, par kārtību un drošību jārūpējas visā pludmales apkārtnes teritorijā.”

A.Vaiteks arī piekrīt, ka kārtības sargiem par darbu pasākuma laikā jāmaksā nevis no nodokļu maksātāju naudas, bet gan sarīkojuma rīkotājiem. Bet ar šogad paveikto viņš ir apmierināts: “Pludmales festivāla laikā netika reģistrēta neviena laupīšana, netika apzagta neviena automašīna. Bija tikai aptuveni 10 zādzības gadījumu no teltīm, taču tie notika pašu mantu saimnieku neuzmanības dēļ – lietas netika pieskatītas.” 

Palīgā nāks videokameras

A.Vaiteiks uzsvēra, ka prioritātes likumsargu darbā joprojām ir līdzšinējās: sevišķi smagu noziegumu – slepkavību, smagu miesas bojājumu, laupīšanu u.c. – novēršana un atklāšana, ar narkotikām saistītu pārkāpumu samazināšana, nelegālā alkohola aprites ierobežošana, satiksmes drošības un sabiedriskās kārtības uzlabošana.

Policijas priekšnieks neslēpa, ka Liepājā, tāpat kā citviet, trūkst policistu. Ne tikai Ceļu policijā, bet arī citās policijas struktūrvienībās ir vakances, jo policijas darbinieki nereti aiziet no dienesta. Pašlaik Liepājas Policijas pārvaldē vakantas ir 8 procenti vietu. Taču A.Vaiteiks pauda cerību, ka situācija uzlabosies. Pirmkārt, tiek uzlabota policijas materiālā bāze. Kā zināms, likumsargi jau saņēmuši jaunas automašīnas, kas aprīkotas ar novērošanas kamerām. Beidzot risina arī jautājumu par video novērošanas kameru uzstādīšanu ielās un uz ceļiem, kad pārkāpumus varēs fiksēt bez policistu klātbūtnes. Otrkārt, A.Vaiteiks cerības liek uz jauniem kadriem policijā, jo mācībām Policijas skolā šogad pieteikušies 13 topošie kārtībnieki.

Vecās lietas joprojām plauktā

Taujāts par tā saucamajām vecajām lietām – pirms vairākiem gadiem izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, kas joprojām nav atklāti –, A.Vaiteiks atzina, ka šajās lietās jaunu pavērsienu nav. Joprojām neatklātas ir šautuves instruktora Viļņa Lapiņa un aktiera Viktora Čestnova slepkavības lietas. Kā zināms, V.Lapiņš ar vairākiem šāvieniem tika nogalināts savā darba vietā Zvejnieku alejā pirms vairākiem gadiem. Bet aktieri V.Čestnovu līdz nāvei piekāva Jūras ielas 3.nama pagalmā. “Policija ir izdarījusi visu, kas bija tās spēkos,” skaidroja Liepājas Policijas pārvaldes šefs. Un piebilda, ka V.Čestnova lietā, kaut arī policija bija noskaidrojusi aizdomās turamo, to pie atbildības saukt neizdevās, jo pietrūka pierādījumu. Bet V.Lapiņa lietā vienīgais pavediens, kas vēl pēc daudziem gadiem varētu palīdzēt atšķetināt slepkavību, ir ierocis, kas pazuda kopā ar slepkavu. Pagaidām nav reģistrēts, ka no šī šaujamā būtu izdarīts vēl kāds šāviens – ierocis nav uzpeldējis.

Jaunas informācijas policijai nav arī reiz skaļās lietās, kas saistītas ar zināmiem ļaudīm. Liepājas Policijas pārvaldes priekšnieks norādīja, ka Vladimirs Smirnovs un Jāzeps Kudlis (1995.gada vasarā V.Smirnovs atteicās ielaist dzīvoklī policijas darbiniekus, bet viņa kaimiņš, toreizējais Drošības policijas Liepājas nodaļas šefs J.Kudlis palīdzēja ar cirvi bruņotajam teroristam aizbēgt no kārtības sargu un zemessargu ielenkuma) ir notiesāti. A.Vaiteika rīcībā esošā informācija rāda, ka pašlaik viņi atrodas Krievijā. Betbijušā Liepājas pilsētas Pašvaldības policijas priekšnieka Aivara Prūša (savulaik tika izsludināts meklēšanā un aizbēga uz Angliju) lietā jau pasen iestājies noilgums. Vienīgā lieta, kurai vēl Liepājas Policijas pārvaldē nav pielikts punkts, ir tā saucamā Gošas lieta – kādreizējā kriminālā autoritāte Genādijs Dubrovenko joprojām ir Valsts policijas meklējamo personu sarakstā. Diemžēl policijai neesot versiju, kur šī persona varētu atrasties – kādā ārvalstu kūrortā vai zem zemes.

Uzziņai

Reģistrētie noziedzīgie nodarījumi

                                               2007.gads                     2006.gads

Noziedzīgi nodarījumi kopā      767                               990
Sevišķi smagi noziegumi           18                                 23
Slepkavības                             –                                   2
Laupīšanas                               16                                15
Zādzības                                  278                              384
Zādzības no dzīvokļiem            59                                 94
Automašīnu zādzības                23                                12

Noziedzības līmenis, rēķinot uz 10000 iedzīvotāju

Vidēji valstī          119,73
Liepājā       57,51
Liepājas rajonā   46,71
Kuldīgā un rajonā         56,38
Saldū un rajonā   58,05
Talsos un rajonā 88,26
Ventspilī un rajonā       109,29
Rīgā 158,38
Jelgavā un rajonā         149,70
Rīgas rajonā       123,89

Ita Cērmane,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz