Ceturtdiena, 22. oktobris Irīda, Īrisa, Airisa
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Rindā pēc izglītības

Rindā pēc izglītības
24.07.2007 18:30

0

Atslēgvārdi

Skolu beidzēju izvēle

Pagājušā nedēļā sācies, arī šonedēļ turpinās dokumentu pieņemšanas bums Latvijas augstākajās mācību iestādēs. Rindas ne tikai pie uzņemšanas komisiju durvīm, bet pat pie populārāko augstskolu ārdurvīm liecina, ka jaunieši vēlas iegūt augstāko izglītību, grādu un konkrētu specialitāti. Tādēļ pievērsāmies skolu beidzēju izvēlei, apzinot, pa kādiem ceļiem iet šodienas zinātkārie atraitnes dēli un arī meitas un kādos kalnos viņi vēlas kāpt.

Izvēles krustceļos

Vēl mācību laikā vispārizglītojošās skolas veica aptaujas, kurās abiturienti atklāja savu izvēli. Kā rāda provizoriskie dati, arī šī gada beidzēji vēlējas doties iekarot valstī pazīstamākās un populārākās augstskolas – Latvijas Universitāti, Rīgas Tehnisko universitāti, Rīgas Stradiņa universitāti, netrūka jauniešu, kuri izteica vēlmi palikt savā dzimtajā pusē un studēt gan Liepājas Pedagoģijas akadēmijā, gan šeit esošajās augstskolu filiālēs.

Mazliet mainījušās prioritātes, reflektanti aizvien vairāk pievēršas eksaktām zinībām, ne vairs tikai dod priekšroku ekonomikai, sabiedriskajām attiecībām un jurisprudencei, lai gan interese par tām saglabājusies. Bet pavisam drīz nākamajiem studentiem atkal būs jāizdara būtiska izvēle, jo dokumenti ir iesniegti gan vairākās augstskolās, gan studiju programmās, un būs jāizvēlas tā, kas jaunietim šķiet īstā esam.

Anastasija ir 2.vidusskolas absolvente. Viņa pastāstīja, ka iesniegusi dokumentus trijās augstskolās – Rīgas Stradiņa universitātē, Latvijas Universitātē un Rīgas Tehniskajā universitātē.

“Visās tajās ir līdzīgas studiju programmas un specialitātes, kas atbilst manām interesēm, – starptautiskā ekonomika un tāda jauna programma kā Eiropas biznesa studijas, kas saistās ar modernām tehnoloģijām un sakariem. Kopā ar draudzeni vēl iesniedzām dokumentus Latvijas Universitātē tiesību pamatu studijās, jo es izvēlējos kārtot centralizēto eksāmenu vēsturē, ieguvu augstu vērtējuma līmeni, un tieši šis mācību priekšmets ir nepieciešams, lai iestātos tiesību pamatu fakultātē. Prioritāte man būs Rīgas Stradiņa universitāte, jo tur, zinu, ir augsts mācību līmenis, studijas notiek angļu valodā un pēc izglītības iegūšanas varēs gan strādāt ārzemes, gan atrast labu vietu Latvijā,” savu izvēli motivēja Anastasija. Starp tiem, kuri iesniedza dokumentus Anastasijas pieminētajās augstskolās, bija arī viņas klasesbiedri. Akcentu 2.vidusskolas divpadsmitās klases beidzēji likuši uz tādām specialitātēm kā ekonomika, vadības zinības, šogad uz popularitātes viļņa ir arhitektūra un būvniecība, bet seši Anastasijas klasesbiedri jau skolas laikā mērķtiecīgi gatavojās medicīnas studijām Rīgas Stradiņa universitātē.

1.ģimnāzijas absolvente Laura iesniegusi dokumentus Latvijas Universitātē un Vidzemes augstskolā. Meitene vēlas studēt žurnālistiku. Ja iecere neizdosies un viņu studentu pulkā neieskaitīts, Laura izlēmusi kā brīvprātīgā doties strādāt uz ārzemēm. Līdzīgas idejas ir Draudzīgā aicinājuma 5.vidusskolas absolventam Jānim. Puisis dokumentus iesniedzis tikai vienā augstākās izglītības iestādē – biznesa augstskolā “Turība”. Viņš izvēlējies studēt sabiedriskās attiecības un cer tikt uzņemts budžeta grupā, jo Jānim kā jau valsts mēroga mācību priekšmeta olimpiāžu laureātam ir priekšrocības. Bet, ja iecerētais neizdosies, arī Jānis dosies pasaulē kā brīvprātīgā darba veicējs.
Bet Laurim, kurš šogad aiz sevis aizvēra 1.ģimnāzijas durvis, nevajadzēja iesaistīties dokumentu iesniegšanas drudzī. Jo viņš jau ir uzņemts vienā no Skotijas universitātēm un rudenī dosies uz turieni studēt arhitektūras tehnoloģiju.

“Arhitektūra bija mana izvēle, tāpēc atradu augstskolu, kurā ir tāds studiju profils. Man vajadzēja iesniegt savu vidējo atzīmi, kā arī Rīgā es papildus kārtoju eksāmenu angļu valodā,” pastāstīja Lauris, kurš teica, ka pēc augstskolas iecerējis atgriezties Latvijā, lai iegūtās zināšanas liktu lietā savā dzimtajā zemē.

Vecāku padoms un atbalsts

Liepājā rindā pie uzņemšanas komisijas durvīm starp jauniešiem varēja pamanīt arī vairākas solīda vecuma sievietes. Kā izrādījās, viņas nebija atnākušas, lai studētu, bet gan atbraukušās līdzi saviem bērniem. Jo ne visi lauku jaunieši pazīst pilsētu.

“Es neietekmēju savas meitas izvēli, viņa grib mācīties par skolotāju, un es par to tikai priecājos,” pastāstīja vienas reflektantes mamma, gan piebilstot, ka pati savulaik mācījusies šajā augstskolā un tāpēc varējusi meitai par to pastāstīt. Bet otra mamma sacīja, ka tikai pavadījusi savu bērnu braucienā uz pilsētu un cer, ka meiteni uzņems augstskolā un viņa varēs mācīties, ko iecerējusi.

“Pašlaik daudz kas mainījies kopš tā laika, kad es beidzu vidusskolu, un tāpēc neko daudz priekša pateikt es nevaru, vienīgi atbalstīt,” sacīja citas vidusskolas beidzējas mamma. Meitene ir talantīga un izvēlējusies studēt Rīgā. Viņas ģimenei būtiskākais ir tas, lai meita tiktu uzņemta budžeta grupā, un vēl svarīgi, lai bērns lielpilsētā neļautos dažādiem vilinājumiem, kas varētu traucēt mācībām, piemēram, sāktu strādāt, pelnīt un tad pamestu novārtā mācības.

Cāļus skaitīs rudenī

Rīgas Tehniskās universitātes Liepājas filiāles direktors Voldemārs Kārkliņš uzsvēra, ka cāļus skaita rudenī, un pastāstīja, ka pašlaik filiālē dokumentu pieņemšana rit pilnā sparā.

“Tradicionāli pieprasītāka ir uzņēmējdarbības un vadīšanas studiju programma, tur jau veidojas konkurss – apmēram desmit studēt gribētāju uz vienu vietu,” informēja V.Kārkliņš. “Bet lielāku interesi varēja vēlēties par inženiertehniskajām studiju programmām, joprojām ir brīvas budžeta vietas enerģētikas un elektrotehnikas specialitātēs, dažas telekomunikāciju specialitātē. Šogad samazinājusies interese par datorzinību studiju programmu.

Ar šo gadu ir izstrādātas vairākas studiju programmas, ņemot vērā pieprasījumu un nepieciešamību mūspuses reģionā. Ar pirmdienu RTU Liepājas filiālē sākās dokumentu pieņemšana 1.līmeņa augstākajā profesionālajā studiju programmā “Būvdarbu vadīšana”, kuru beidzot iegūst būvdarbu vadītāja kvalifikāciju. Vēl divas pilsētai vajadzīgas specialitātes ir inženieris mehāniķis metalurģijas novirzienā un siltumenerģētikas un siltumtehnikas speciālists, ko apgūt arī piedāvā RTU Liepājas filiāle.

Popularitātes virsotnē – vadības zinības

Liepājas Pedagoģijas akadēmijā pirmdien beidzās dokumentu pieņemšana. Saukt mūsu akadēmiju par savu mācību iestādi vēlējušies gandrīz deviņi simti reflektantu. To vidū ir gan Liepājas pilsētas un rajona, gan Kurzemes reģiona puiši un meitenes, kuri izvēlējušies studēt tuvāk savām dzimtajām mājām, taču netrūkst reflektantu, kas braukuši tālāku ceļu gan no galvaspilsētas, gan pat no Latgales. Līdz 27.jūlijam notiks dokumentu izvērtēšana, tad paziņos rezultātus, un studenti varēs slēgt līgumus. Kā rāda dati, tad vislielāko interesi studēt gribētāji pilna laika studijās izrādījuši par tādām studiju programmās kā “Tūrisma vadība”, “Iestādes un uzņēmuma vadība”, “Sākumskolas skolotājs”, “Sabiedrisko attiecību speciālists” un “Vides pārvalde”. Trīs pieprasītākās studiju programmas to reflektantu vidū, kuri izvēlējušies apgūt studijas neklātienes formā, ir “Sociālais darbinieks”, “Pirmsskolas izglītības skolotājs” un “Iestādes un uzņēmumu vadība”.

“Reflektanti piesakoties iesniedz dokumentus divās studiju programmās, norādot prioritāti. Pašlaik visvairāk studēt gribētāju ir vadības zinībās dažādās jomās,” paskaidroja LPA studiju prorektore Ilma Neimane. Viņa pievērsa uzmanību tam, ka jauniešus vilina viss jaunais, tāpēc ir liela interese par tādām jaunām studiju programmām kā “Jauno mediju māksla”, “Ārējo sakaru vadība”. “Jaunieši vēlas ātri iegūt izglītību un sākt strādāt, uz to norāda interese par koledžas līmeņa programmu “Biroja administrēšana,” sacīja I.Neimane. Bet arī par skolotāja profesiju nav zudusi vidusskolu beidzēju interese, un pilna laika skolotāju studiju programmās budžeta vietas ir pilnas.

Daina Meistere,
“Kurzemes Vārds”

Pirmais solis studiju virzienā – dokumentu iesniegšana.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz