Otrdiena, 20. oktobris Leonīda, Leonīds
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sargāsim bērnus!

Sargāsim bērnus!
23.05.2007 18:32

0

Vasara tuvojas

Strauji tuvojas vasara, kas ir gan atvaļinājumu laiks vecākiem, gan arī brīvdienu laiks skolas vecuma bērniem. Tas, protams, jauki, taču šis laiks nav iepriecinošs ārstiem. Tas tādēļ, ka no pavasara līdz pat vēlam rudenim slimnīcā nonāk daudz vairāk bērnu nekā citkārt ar dažādām sezonālām traumām. Tāpēc mediķi jau laikus brīdina vecākus padomāt, kā plānot savu un bērnu laiku tā, lai šo traumu skaitu samazinātu.

Atgādināsim bērniem satiksmes noteikumus!

Liepājniece Vita (vārds mainīts) nekad neaizmirsīs melno 1.jūnija dienu pirms desmit gadiem. Toreiz pavisam netālu no mājām gāja bojā viņas meitiņa – 4.klases skolniece. “Tas notika pēkšņi,” atceras mamma. “Bērni un skolotāja bija sarunājuši, ka sapulcēsies klasē, lai savāktu no turienes savas mantas, jo nākamgad jāpārceļas uz citām telpām, un sakārtotu klasi. Viss bija ļoti jauki, bet nelaime notika, atgriežoties mājās. Mana meitiņa kopā ar vēl trim draudzenēm izkāpa no autobusa un, nepaskatoties, vai no otras puses nebrauc kāda automašīna, skrēja pāri ielai. Ātrā palīdzība gan viņu paspēja aizvest līdz slimnīcai, taču, kad par notikušo uzzinājām mēs un steidzāmies uz slimnīcu, meitiņas dzīvība jau bija izdzisusi. Tāpēc, mīļie vecāki, māciet saviem bērniem nesteigties un pagaidīt, lai autobuss aiziet un tikai tad iet pāri ielai. Kaut gan mēs nekad nevaram būt droši, kā bērni uzvedīsies uz ielas, kad mēs neesam klāt…”

Kā varam uzzināt no policijas sniegtās informācijas, maija beigas un jūnija sākums ir tas laiks, kad gandrīz ne diena nepaiet bez satiksmes negadījumiem, kuros cieš bērni vai pusaudži. Mediķi traumu skaita palielināšanos tieši šajā laikā skaidro ar skolas laika nobeigumu, kad bērni daudz vairāk staigā pa ielām un kļūst neuzmanīgāki. Turklāt, kā novērojuši skolotāji, ja mazāko klašu skolēni, kuriem audzināšanas stundās skaidro satiksmes noteikumus, apstājas pie luksofora, lai sagaidītu zaļo gaismu, tad pusaudži sarkanajam aizliedzošajam signālam lielu vērību nevelta. Bērnu ķirurgs Māris Ozoliņš piebilst, ka šīs traumas beidzas labākajā gadījumā ar sasitumiem, taču visbiežāk tie ir lūzumi, kas jāārstē slimnīcā un arī vēl ilgstoši pēc atgriešanās mājās.

Kā traumu otru iemeslu ķirurgs min vecāku nevērību, bērnus automašīnā nesēdinot speciālajos bērnu sēdeklīšos un nepiesprādzējot. “Nav nepieciešama pat strauja bremzēšana vai avārijas situācija, lai bērns, kurš savā vaļā dzīvojas pa aizmugurējo sēdekli, atsistos ar galvu pret priekšējo sēdekli vai sānu logu un sevi traumētu,” saka ārsts.

Pie transporta negadījumos gūtām traumām viņš min arī pusaudžu pārgalvības, braucot ar velosipēdiem, mopēdiem vai motorolleriem, kas pašlaik ir ļoti populāri jauniešu starpā. Lielai daļai šo negadījumu iemesls ir elementāru satiksmes noteikumu neievērošana. Tāpēc, lai sevi pasargātu, gan mediķi, gan arī skolotāji iesaka neaizmirst par aizsargķiverēm, kas gan pagaidām pie mums, braucot ar velosipēdu, nav obligāts noteikums, tomēr drošībai ļoti svarīgs. M.Ozoliņš turpina, ka līdzīgi ir gadījumos, kad bērniem nav ne aizsargķiveres, ne ceļu un elkoņu aizsargu, vizinoties ar skrituļslidām vai skrituļdēļiem. Turklāt bērnu drošību šajā gadījumā apdraud arī tas, ka nereti šīs nodarbības notiek vietās, kur ir dzīva automašīnu satiksme. “Es saprotu, ka skrituļošanai vajag gludu asfaltu un pagalmos tāda nav, taču sekas nereti ir ļoti smagas,” saka ārsts.

Un vēl, runājot par satiksmes negadījumiem, M.Ozoliņš uzsver, ka aizvien vairāk pēdējos gados ir gadījumu, kad smagi cieš pusaudži, kas bez autovadītāja tiesībām un nereti pat alkohola reibumā vizinās ar automašīnām, turklāt dara to lielā ātrumā vai pat rīko sacensības.

Uzmanība noder arī brīvā dabā

Pavadot brīvo laiku savā vaļā, gan bērni, gan arī pusaudži bieži nonāk slimnīcā ar dažādiem lūzumiem, sasitumiem un galvas traumām, kas gūtas, kāpelējot pa pamestām jaunbūvēm, šķūnīšiem un tamlīdzīgām bīstamām vietām, kas viņus tik ļoti pievilina. Pagājušajā vasarā šādā veidā gandrīz gāja bojā liepājnieces Inetas (vārds mainīts) 14 gadu vecais dēls. “Pārnākusi mājās no darba, ilgi nevarēju viņu sagaidīt,” atceras mamma. “Kad sāka jau satumst, no sētas puikām uzzināju, ka viņš ir aizvests uz slimnīcu. Puikas esot devušies ekspedīcijā uz netālu esošajām pussagruvušajām garāžām. Un gadījies tā, ka mans dēls uzkāpis uz jumta un tieši tajā brīdī jumts ielūzis un viņam virsū uzgruvusi ķieģeļu siena. Paldies Dievam, ka tikām cauri tikai ar šoku, pamatīgiem sasitumiem un rokas lūzumu, ko nācās ārstēt slimnīcā, bet varēja būt daudz, daudz briesmīgāk.”

Par vienu no bīstamākajām vasaras traumām Liepājas Reģionālās slimnīcas traumatologi noteikti min kakla skriemeļu lūzumus un mugurkaula traumas. “Visbiežāk jaunieši un arī pieaugušie tās gūst, uz galvas lecot ūdenī,” saka M.Ozoliņš. “Protams, mums visiem kādreiz ir gribējies izrādīties draugu kompānijā, taču ir vērts atcerēties, ka viens šāds lēciens var cilvēku padarīt par invalīdu uz mūžu.” Arī šūpolēs gūtās traumas diemžēl ir bieža parādība vasaras laikā. Visbiežāk nelaime notiek, bērnam izlecot vai nokrītot no šūpolēm un neiedomājoties, ka tūlīt no mugurpuses sekos lielā ātrumā atpakaļ nākošo šūpoļu sitiens.

Mammas neuzmanība var dārgi maksāt

Liepājas Reģionālās slimnīcas Traumpunktā arī vasaras laiks ne dienas nepaiet, kad palīdzība nav jāsniedz cietušiem bērniem vai jauniešiem. Kā stāsta traumpunkta feldšere Ērika Cicene, jau pašlaik gandrīz vai ik dienas netrūkst roku vai kāju sasitumu un sastiepumu, kā arī izmežģījumu, kas radušies, laukā spēlējot bumbu. Atceroties iepriekšējo gadu pieredzi, feldšere piemin jauno māmiņu neuzmanību. “Viņas ar zīdainīšiem dodas pastaigā pa parkiem vai jūrmalu, apsēžas papļāpāt un mazulīti neuzrauga,” stāsta feldšere. “Un bērniņš, ņemoties pa ratiņiem, bieži vien pārkrīt pāri malai un nopietni sasitas. Vai cita situācija – šiverējoties pa virtuvi, mammas neievēro, ar ko nodarbojas bērns, un viņš savainojas ar asiem virtuves darbarīkiem vai uzlej sev virsū karstu ēdienu vai dzērienu. Rēta, kas radusies tieši šādi, turpmāk visu mūžu neizzudīs no 17 gadu vecā Alberta rokas. Toreiz mamma tikai uz mirklīti aizgriezās, lai noliktu atpakaļ uz plīts karstās mannā biezputras grāpīti, kad divgadīgais puika jau bija paspējis paraut galdautu un karstā putra uzlija viņam uz rociņas. Mamma, nezinot, ko darīt, paņēma turpat esošo dvieli un noslaucīja rociņu, tādējādi plāno, sakarsēto ādiņu noslaukot gandrīz līdz plaukstas kauliņiem. Roka gan sadzija, bet rēta par šo notikumu atgādinās visu mūžu.

Pievienojoties Ē.Cicenes teiktajam, M.Ozoliņš vēl piebilst, ka vasara ir arī grilēšanas laiks, kad brīvā dabā cepam gaļu. Un ne vienmēr pienācīgu uzmanību veltām saviem mazuļiem, kas turpat blakus vien rosās. “Tas var būt tikai mirklis, kad mazulis jau ir pieskāries karstajam grilam vai uguns tikusi pie viņa drēbēm,” saka ārsts. Un, starp citu, gan bērniem, gan jauniešiem, gan arī pieaugušajiem ļoti raksturīgas ir apdeguma traumas, kas gūtas, karstām oglēm pielejot degmaisījumu.

Kristīne Pastore,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz