Saules paneļu veiktspēja visa gada garumā
Pēdējo desmit gadu laikā saules enerģijas tehnoloģijas ir strauji attīstījušās. Mūsdienās saules paneļi ir daudz efektīvāki nekā agrāk.

Apmaksāta informācija
Tajā pašā laikā saules paneļu izmaksas ir strauji samazinājušās, padarot saules enerģiju pieejamu uzņēmumiem un mājokļu īpašniekiem – pirkt saules paneļus prof.lv mājaslapā.
Daži faktori ietekmē saules paneļu efektivitāti visa gada garumā. Tomēr, veicot dažus pielāgojumus, Jūs varat nodrošināt, ka šie faktori neietekmēs ražotspēju.
Faktori, kas ietekmē saules enerģijas ražošanu
1. Temperatūra
Daudzi cilvēki pieņem, ka augsta temperatūra nozīmē lielāku enerģijas ražošanu. Patiesība ir tāda, ka saules paneļi darbojas ar pilnu efektivitāti aptuveni 25˚C temperatūrā, kas samazinās par aptuveni 0,25 % ar katru grādu virs 25˚C. Pārmērīga karstuma iedarbība izraisa sprieguma samazināšanos starp saules baterijām, tādējādi samazinot to optimālo ražošanas jaudu.
2. Atrašanās ēnā
Ja kāds no Jūsu saules paneļiem jebkurā diennakts laikā ir aizēnots, varētu domāt, ka ražošanas kritums būs līdzvērtīgs tikai aizēnotajai platībai. Tomēr tā nav taisnība. Enerģijas zudums var būt daudz lielāks. Saules baterijas ir savienotas vienā virknē. Tāpēc aizēnotās šūnas jeb atsevišķie paneļi kavē strāvas plūsmu caur visu savienoto virkni. Tāpēc izvairieties no saules paneļu uzstādīšanas vietās, kur ievērojamu dienas daļu ir ēna.
3. Novietojums
Saules paneļi jānovieto tādā leņķī, lai tie dienas laikā saņemtu maksimāli daudz saules gaismas, kas ir tieša. Tā kā saules virziens no rīta līdz vakaram nepārtraukti mainās, ideālā gadījumā saules paneļi ir regulāri jāpielāgo, lai nodrošinātu, ka saules gaisma krīt tieši uz virsmas. Tomēr tas nav iespējams manuāli. Ir pieejamas tehnoloģijas, kas var palīdzēt saules paneļiem sekot līdzi saulei.
4. Tīrība
Saules paneļu efektivitāti ietekmē arī piesārņojums, nokrišņi, putekļi un pat migla. Regulāra tīrīšana nodrošina, ka saules paneļu virsma nav pārklāta ar netīrumiem un nodrošina maksimālu enerģijas ražošanu. Tīrot saules paneļus vismaz reizi mēnesī, tiks saražots vairāk elektroenerģijas, taču labāk ir to nedarīt pašam, bet piesaistīt profesionaļus, it īpaši, ja vēlaties notīrīt sniegu.
5. Atrašanās vieta
Laikapstākļi dažādos reģionos ir atšķirīgi, tāpat kā gada saules starojuma daudzums. Tas ietekmē saražoto saules enerģijas daudzumu, kas krīt uz katru cm²/min. Ja iegādājaties saules enerģijas sistēmu savam uzņēmumam vai rūpniecības objektam, ņemiet vērā gada saules starojumu.
6. Lietus, vētras un aukstā laika ietekme uz saules paneļiem
Stikla ārējais slānis ļauj lietus ūdenim un vētras putekļiem noslīdēt tieši no paneļiem un pasargā saules paneļu virsmu no sasilšanas. Tomēr tiešs zibens spēriens var sabojāt sistēmu pēkšņa sprieguma pārrāvuma dēļ. Lai gan ziemas laikā saules gaismas stundu skaits samazinās, tomēr tas ir vairāk nekā pietiekams, lai saražotu optimālo elektroenerģijas līmeni. Turklāt Jūs varat izmantot saules enerģijas akumulatorus, lai uzglabātu elektroenerģiju naktī.
7. Gada enerģijas ražošanas nozīme
Enerģijas ražošana mainās visa gada garumā. Tas nozīmē, ka vasarā saules elektroenerģijas ražošana var būt divreiz lielāka nekā ziemas dienās, kad saule spīd daudz mazāk. Apsverot saules paneļu iegādi savam mājoklim, svarīgs faktors ir noteikt, cik daudz enerģijas Jums nepieciešams saražot gada laikā. Saules paneļu efektivitāti mēra vatos, un parasti tie ir 150-370 vati uz paneli. Lai noteiktu gada enerģijas ražošanu, jāņem vērā vairāki faktori, piemēram, atrašanās vieta, gadalaiks, saules gaismas pieejamība un temperatūra. Svarīgi arī ņemt vērā, ka saules paneļu jauda laika gaitā samazinās nolietojuma dēļ, tāpēc, ja vēlaties, lai Jūsu sistēma būtu maksimāli efektīva, ir nepieciešama regulāra apkope.