Ceturtdiena, 1. oktobris Lāsma, Zanda, Zandis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzsākot ceļa gaitas – auto iegāde un citi izdevumi

Uzsākot ceļa gaitas – auto iegāde un citi izdevumi
Foto: Publicitātes
03.08.2020 12:16

F. Rozentāls

Saņemt autovadītāja apliecību ir pavisam aizraujošs notikums – tas nozīmē gan to, ka grūtie autoskolas laiki ir aiz muguras, gan to, ka tagad varēsi doties patstāvīgos izbraucienos ar auto, kad vien vēlies. Tomēr pirms tas ir iespējams, jāiegūst savā īpašumā auto un jāprot arī par to parūpēties. Lūk, padomi, lai pāreja no ”kājinieka” uz ”autobraucēju” ir pavisam vienmērīga!

Auto iegāde – pirkt jaunu vai lietotu?

Atbilde uz šo jautājumu, galvenokārt slēpjas tavās finanšu iespējās. Ja finanses to atļauj, tad iegādāties jaunu auto būs lieliska izvēle. Lietojot jaunu auto, tiksi pie modernākajām tehnoloģijām, kādas ieviestas auto nozarē. Daudzas no tām uzlabo drošību uz ceļa, piemēram, vibrējoša stūre, ja pietuvojies pārāk tuvu ceļa malai vai pretim braucošajai joslai; gaismas signāls, kas rāda, ka tavā aklajā zonā atrodas automašīna; automātiska bremzēšana sistēma un citas.

Tāpat arī, iegādājoties jaunu auto, pastāv lielāka iespēja braukt ar hibrīdauto vai elektroautomobīli. Pat tad, ja izvēlies auto ar iekšdedzes dzinēju, tā CO2 izmešu rādītāji noteikti būs zemāki, salīdzinot vecākiem auto modeļiem.

Jāpiebilst arī, ka pērkot jaunu auto autosalonā, bieži tiek piedāvāta bezmaksas auto apkope piecu gadu garumā, kas tiešām ir izdevīgs darījums.

Lietota auto iegāde

Tomēr, ja izvēlies finanses pataupīt citiem mērķiem un iegādāties lietotu auto, arī tā ir laba izvēle. Lietoto auto tirgū ir gan plaša modeļu izvēle, gan daudz plašāks cenu diapazons. Labu auto lietošanas kārtībā iespējams iegādāties, nesasniedzot piecciparu summas.

Pirms iegādājies lietotu auto, noteikti pirms tam aizved to pārbaudīt uz sev zināmu remontdarbnīcu. Tur speciālisti sniegs precīzu informāciju par auto tehnisko stāvokli un tu uzreiz zināsi, ar kādiem potenciālajiem remontdarbiem nākotnē varētu būt jārēķinās. Tāpat arī būsi drošs, ka auto nav sarūsējis vietās, kuras, aplūkojot virspusēji, nevar uzreiz ieraudzīt.

Apdrošināšana uz ceļa

Līdz ar jauna auto iegādi, ir jāparūpējas arī par tā apdrošināšanu. Latvijā obligāta ir viena apdrošināšanas polise un tā ir OCTA. Pats brīvprātīgi vari izvēlēties lietot arī KASKO.

OCTA polise parūpēsies par izdevumiem, kas radušies ceļu satiksmes negadījumā, nodarot kaitējumu trešās personas mantai. Tātad OCTA atlīdzību saņems tas cilvēks, kurš negadījumā tiek uzskatīts par cietušo.

Savukārt, KASKO polise nodrošina atlīdzību par bojājumiem, kas radušies tavam automobīlim gan ceļu satiksmes negadījumā ar citu auto, gan citās situācijās, kur sanācis sabojāt auto.

OCTA polises cena

OCTA polises cena visiem nav vienāda. Tā mainās atkarībā no autovadītāja stāža, transportlīdzekļa veida, riska klases un citiem faktoriem. Precīzu OCTA polises cenu tieši savam gadījumam vari uzzināt, sazinoties ar apdrošināšanas uzņēmumu vai izmantojot OCTA kalkulatoru, ko var atrast, piemēram, manapolise.lv mājaslapā. Izmantojot interneta kalkulatoru, varēsi ērti salīdzināt cenas dažādos apdrošināšanas birojos un izvēlēties izdevīgāko.

Kur iegādāties OCTA polisi?

OCTA polisi iespējams nopirkt pie dažādiem apdrošināšanas brokeriem klātienē, tomēr ērtākais veids ir to iegādāties internetā.

Cik bieži jāiegādājas OCTA?

OCTA polisi var iegādāties periodam sākot no trīs līdz 12 mēnešiem. Tātad vismaz reizi gadā OCTA polise ir jāiegādājas no jauna. Bet tā ir arī laba ziņa – ja iepriekšējā gada laikā neesi izraisījis ceļu satiksmes negadījumu, tad pastāv iespēja, ka tiks pazemināta tava riska klase, kas nozīmē arī lētāku OCTA polisi nākamajam gadam.

Citi izdevumi

Nenoliedzami auto iegāde nes līdzi vēl citus izdevumus. Bez apdrošināšanas polises, reizi gadā automašīnai ir jāiet arī tehniskā apskate un autoīpašniekam ir jānomaksā transportlīdzekļa ekspluatācijas jeb ceļa nodoklis. No 2017. gada šis nodoklis tiek aprēķināts individuāli katram auto atkarībā no tā CO2 izmešu daudzuma un motora tilpuma.

Jārēķinās arī ar lielākiem un mazākiem auto remontdarbiem, riepu iegādi un maiņu divreiz gadā, kā arī autostāvvietas izdevumiem.

Lai arī auto nozīmē papildu izmaksas, tas sniedz arī neaizmirstamus mirkļus, brīvības sajūtu un iespēju doties piedzīvojumos dabā jebkurā brīdī un jebkurā vietā. Automašīna ļauj apmeklēt vietas, kurās var nokļūt tikai ar auto (kur nekursē sabiedriskais transports), kā arī automobīlis tiek īpaši novērtēts, kad ārā līst lietus un kad vairs nav jānes smagi iepirkumu maisiņi vairākus kilometrus līdz mājām, bet tos var ērti novietot bagāžniekā.

Pirms izvēlies iegādāties auto, noteikti izvērtē, vai tev tiešām tas ir nepieciešams un vai vari to atļauties. Bet, kad izvēle izdarīta – lai izdodas atrast īsto automašīnu un lai daudz patīkamu braucienu!

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz