Otrdiena, 5. decembris Sabīne, Sarma, Klaudijs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vai biroja ēku bums Liepājā?

Vai biroja ēku bums Liepājā?
07.11.2006 19:13

0

Atslēgvārdi

Tiek remontētas un arī būvētas jaunas ēkas

Liepājnieki noteikti ievērojuši, ka pilsētā, galvenokārt centrā un tā tuvumā, cita pēc citas tiek remontētas un arī būvētas jaunas ēkas, kur lielākoties domāts izīrēt telpas birojiem, arī tirdzniecībai, vēl dažās tiek ierīkoti ekskluzīvi dzīvokļi. Protams, patīkami, ka vide tiek sakārtota, jo jaunuzbūvētās vai izremontētās celtnes krāšņo pilsētas kopējo tēlu, taču, vērojot, ka daļā ēku joprojām telpas ir tukšas un īpašnieki meklē nomniekus, un tomēr tiek būvētas arvien jaunas biroju ēkas, neviļus rodas jautājums – vai šis biroja ēku bums Liepājā sevi attaisno?

Pareģojumi par krīzi nepiepildās

Kā uzskata speciālisti, nekustamā īpašuma apsaimniekošana un pārvaldīšana Latvijā un arī Liepājā vēl tikai attīstās un pašlaik šis tirgus segments ir diezgan nesakārtots. Iemesls tam ir gan robi likumdošanā, gan pašu apsaimniekotāju salīdzinoši nelielā pieredze. Tomēr nozarē strādājošie uzņēmēji nākotnē raugās optimistiski, jo paredz darba apjoma pieaugumu – šobrīd daudz tiek būvēti gan mājokļi, gan komercobjekti.
Jau pirms laba laika tika pareģots, ka būvniecībā un nekustamo īpašumu tirgū gaidāma krīze, kad cenu kāpums vairs neattaisnosies un šā tirgus uzpūstais burbulis plīsis, taču joprojām nav manāmas nekādas šo pesimistisko prognožu pazīmes. Iespējams, kamēr visi tirgus dalībnieki ticēs, ka cenas kāps, tikmēr tiks ieguldīta nauda projektu attīstīšanā. Nekustamo īpašumu cenu kāpums Latvijā turpinās par 2 procentiem mēnesī. Bet būvniecības izmaksu kāpums jau apsteidz inflācijas rādītājus. 

Cenas ir augstas 

Kaut arī atpaliekot no Rīgas, arī Liepājā šobrīd ir ārkārtīgi augušas nomas cenas. Iespējams, tāpēc nav viegli atrast nomniekus jaunajām biroju telpām. Izpētījām daudzas izremontētās vai jaunās biroju ēkas un interesējās par cenām. Secinājums nepārprotams – šobrīd cenas ir tik augstas, ka lielai daļai, kas varbūt gribētu savu biroju vai veikaliņu pilsētas centrā, tas nav pa kabatai.

Piemēram, nomniekus meklē skaisti izremontētajā ēkā Kuršu laukumā 7, kas atrodas Liepājas pilsētas aktīvajā centrā, blakus Pētertirgum. Telpas iespējams pielāgot dzīvokļa vajadzībām. Cena mēnesī ir 150 latu, protams, klāt vēl nāk komunālie maksājumi.

Vēl dārgāka nomas maksa ir tikko izremontētajā ēkā Kuršu ielā 10, kas īrniekiem pieejama no 1.novembra. Ēka atrodas pilsētas centrā, Pētertirgus rajonā. Nomas maksa par biroja telpām, kuras ir ar skatu uz Kuršu ielu un Rožu ielu, 420 latu, plus vēl PVN un komunālie maksājumi. Bet ēkā Avotu ielā 10 cena – 300 latu.

Lētāk telpas var dabūt nomā Bāriņu ielā 12 – no 62 līdz 188 latiem mēnesī.

Ekskluzīvs piedāvājums toties telpām ēkā Graudu ielā 45 – atkarībā no platības –  400 līdz 470 latu mēnesī, tāpat kā pārējos namos arī te vēl jāpiepluso PVN un komunālo maksājumu summa.

Pieejamāka cena paredzēta trīsstāvu biroju ēkā, ko pašreiz būvē Zivju ielā 11/13. Tur nomnieki jau var pieteikties, maksa par kvadrātmetru būšot 5 līdz 15 lati, plus komunālie maksājumi. Turpat blakus top vēl divi objekti, kas paredzēti veikaliem un birojiem. Bet tieši blakus Pētertirgum nu jau nobeigumam tuvojas vēl vienas biroju un tirdzniecības ēkas celtniecība.

Pavisam drīz durvis apmeklētājiem vērs jaunais nams Malkas ielā 4. Tas pieder SIA “L Investīcijas”, kas to arī apsaimniekos. Kā pastāstīja projektu vadītājs Edgars Pohevičs, mājas pagrabstāvā atradīsies SIA “Ripts” nepārtikas preču veikals “Spektrs”. Ēkas pirmajā un otrajā stāvā būs SIA “Rota un K” sadzīves tehnikas preču veikals “Tehnoland”. Trešajā stāvā – Centrālās zinātniskās bibliotēkas filiāle, bibliotēka “Vecliepājas rūķis”.

Kā sacīja E.Pohevičs, pieprasījums pēc telpām bija un šobrīd visas telpas jaunajā tirdzniecības centrā jau aizņemtas. Liepājā pieprasījums pēc birojiem pastāv. Pārsvarā gan pēc maza izmēra telpām, no 15 līdz 35 kvadrātmetriem. Cenas par īri ir augstas, un tas tādēļ, ka nemitīgi aug būvniecības izmaksas.

Viens no lielākajiem nekustamo īpašumu projektu attīstītājiem Liepājā ir SIA “MIG Holdings”, kas tikko iegādājās vēl četras nozīmīgas ēkas – Kaiju ielā 6, Lielajā ielā 4, J.Dubelšteina ielā 7 un Dzintara ielā 9, daļā no tām paredzēts ierīkot arī biroju telpas.

SIA “MIG Holdings” valdes priekšsēdētājs Aigars Kesenfelds uzskata: “Par citu apsaimniekotajiem īpašumiem grūti teikt, bet mūsu īpašumos nav problēmu ar nomnieku atrašanu, nomas telpas piepildītas apmēram 90 procentu apjomā. Jā, nomas cenas nav mazas, tomēr uzņēmēji ir parēķinājuši, ka, iegādājoties kādas telpas nelielam birojam, investīcijas nepieciešamas daudz lielākas, nekā telpas nomājot. Bez tam prakse rāda, ka pēdējo divu trīs gadu laikā uzņēmēji sapratuši – lai augtu darba ražīgums un uzņēmums attīstītos, ļoti svarīgs priekšnoteikums ir labas telpas labā vietā. Iepriekš tā nebija, uzņēmēji mēģināja nomāt telpas lētāk, kaut kur pilsētas nomalēs, taču tas neattaisnojās. Attīstībai jāinvestē lielāki līdzekļi, ja grib panākt izaugsmi.”


Joprojām daudzu biroja telpu logos un pie ēkām redzams piedāvājums, ka te nepacietīgi meklē nomniekus.

Ne visi nomnieki jūtas novērtēti

Protams, telpu iznomātāji vēlas nopelnīt, bet izīrētāji iegūt savam biznesam ērtu, piemērotu vietu un zināt, ka saimniekam maksātā nauda arī pašam nesīs augļus. Ne vienmēr šī savienība iznāk abpusēji patīkama. Savs stāsts un pieredze ir SIA “Care” projektu vadītājai Undīnei Ērglei, kura pārstāv apģērbu veikalu “Stils Tev”. Šovasar tas no tirdzniecības nama “Kurzeme” pārcēlās uz atsevišķām telpām Graudu ielā. “Tagad mēs esam ļoti apmierināti ar telpu izīrētājiem, jo vairs neesam spiesti strādāt neprofesionālu cilvēku pakļautībā,” atklāti savu viedokli pauž U.Ērgle. “Vairāk nekā gadu, kamēr veikalam telpas īrējām “Kurzemē”, mēs nepārtraukti pārliecinājāmies, ka izīrētājam nemaz nerūp īrnieku vēlmes.

Mums katru mēnesi bija jāmaksā 5 procenti no kopējās īres maksas par tā saucamajām mārketinga aktivitātēm, bet atskaiti par naudas izlietojumu, kaut arī vairākas reizes lūdzu, es tā arī nesaņēmu. Mārketinga daļas vadītāji gada laikā nomainījās vairākas reizes, diemžēl tas neko nemainīja.

Pārtikas veikals “Sky” tirdzniecības namu atstāja pēc nepilniem trim darbības mēnešiem. Zinot citu tirdzniecības namu pieredzi, kad pārtikas veikals kaut uz laiku tiek aizvērts, lūdzām kaut nedaudz samazināt īres maksu. Ja pārtikas veikala nav, ir nesalīdzināmi mazāk potenciālo klientu un mazāks apgrozījums. Mazāka peļņa. Diemžēl mūsu nomas līgumā tāda punkta nebija. Saņēmām neapstrīdamu atteikumu. Vairākas reizes lūdzām tirdzniecības centra vadību, lai tā noorganizē visu tirdzniecības telpu īrnieku kopsapulci. Lai visi kopā mēs spētu izrunāt un risināt problēmas. Kaut vai to, kāpēc 3.stāvam jābūt atvērtam līdz pulksten 21, ja pēc pulksten 20 parādās tikai rets pircējs. 

Bija acīmredzams, ka tirdzniecības nama vadības vienīgā vēlēšanās bija nopelnīt ar telpu izīrēšanu, bet savstarpēji veiksmīga sadarbība ar īrniekiem viņus neinteresēja. Mēs pieņēmām lēmumu pamest šīs tirdzniecības telpas, meklējot citas.

Šobrīd, esot jaunajā veikalā Graudu ielā, jūtamies apmierināti. Arī mūsu klienti uzskata, ka šī ir piemērotāka vieta apģērbu tirdzniecībai. Patīkami, ka tagad pie lielākas veikala platības uzturēšanas izmaksas nav mainījušās. Paši nosakām savu darba laiku. Paši veidojam reklāmas. Paši esam par visu atbildīgi. Un, salīdzinot ar pagājušo gadu, apgrozījums ir audzis.”

Taču tirdzniecības nama “Kurzeme” direktorei Sanitai Kalnai ir cits viedoklis: “Es bieži tiekos ar mūsu nomniekiem, uzklausot viņu ierosinājumus, un iespēju robežās cenšamies realizēt ieteikumus. Žēl, ka ne ar visiem īrniekiem izdodas ilgtermiņa sadarbība, un tomēr tā ir iespēja pircējiem izmantot atkal jaunus veikalus un to piedāvāto sortimentu. Par reklamēšanos. “Kurzeme” nomniekiem piedāvā vairākas reklamēšanās iespējas, arī audiālo reklāmu, kas skan visā namā, reklāmas baneri uz ēkas sienas u.c. Katra firma, ja vēlas, pati var izmantot arī citas reklamēšanās iespējas. Tirdzniecības centram ir vienots darba laiks, kas jāievēro visiem veikaliem. To paredz līgums, un tas tiek darīts tieši pircēju ērtībām. To, ka “Kurzeme” strādā veiksmīgi, apliecina arvien lielākais mūsu apmeklētāju, pircēju skaits.” 


Posmā starp Zivju ielu un Malkas ielu šobrīd veidojas vesels biroju un veikaliņu komplekss – te šiem mērķiem tiek būvētas trīs jaunas ēkas.
 

Telpas meklē ne tikai birojiem

Liepājā ne viens vien piedāvā iznomāt telpas atsevišķiem pasākumiem. Piemēram, semināriem, konferencēm, dažādām tikšanās reizēm. Kinoteātra “Balle” mazās zāles (98 vietas) noma maksā 30 latus stundā, pieskaitot vēl PVN, lielā zāle ar 150 vietām – 35 lati plus PVN. Direktore Evija Jonaite brīdināja, ka sava vajadzība jāpiesaka vismaz divas nedēļas iepriekš, lai telpas varētu rezervēt.
Par pieprasījumu nežēlojas Jūrnieku centrs, kas piedāvā vairākas telpas, sākot no tādas, kur vietas līdz desmit cilvēkiem. Ir klientu iecienītā telpa ar apaļo galdu, kur var sasēsties līdz 40 klausītājiem. Cenas no 3 līdz 5 latiem ar PVN par stundu. Pēc rekonstrukcijas tikai vienu zāli tagad izīrēt piedāvā viesnīcā “Līva”. Tajā vietas 70 cilvēkiem. Maksa par 4 stundām ir 50 latu, par dienu – 80 latu. Turpat viesnīcas ēkā atsevišķā spārnā ir izīrētas telpas birojiem. “Līvā” mājvietu atraduši 22 dažādi biroji.

Sarmīte Pelcmane, Daiga Borska
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz