Piektdiena, 26. aprīlis Rūsiņš, Sandris, Alīna
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vai Liepājas bērnu rotaļu laukumi piemēroti rotaļām?

Vai Liepājas bērnu rotaļu laukumi piemēroti rotaļām?
07.07.2006 02:19

0

Joprojām trūkst drošu un sakoptu rotaļu laukumu bērniem

Bērnu rotaļu laukumu problēma pilsētā īpaši aktuāla kļūst vasarā, kad bērni daudz laika pavada ārā, jo ne jau katrs dodas prom no pilsētas. Taču vecāki atzīst, ka Liepājā joprojām trūkst drošu un sakoptu rotaļu laukumu bērniem, turklāt tādi nepieciešami gan namu iekšpagalmos, gan citviet pilsētā. Jau pērn vasarā pētījām problēmu par bērnu laukumu trūkumu, un šogad jāsecina, ka nekas nav mainījies. Namu pārvaldes, kas ir atbildīgas, lai šādi laukumi būtu un tiktu uzturēti labā stāvoklī, apgalvo, ka viss notiekot, taču redzam pavisam ko citu – vecas un nolietotas konstrukcijas nepievilcīgā vidē.

Jaunus laukumus neveido

Bērnu spēļu laukumi atrodas trīs namu pārvalžu – “Jaunliepājas”, “Vecliepājas” un “Karostas” apgādībā, un amatpersonas norāda, ka lielākoties to labiekārtošana notiek tieši vasarā. Turklāt šajos darbos galvenokārt iesaistīti apmēram desmit līdz piecpadsmit bērnu un jauniešu no Nodarbinātības valsts aģentūras, kuri atjauno un krāso metāla un koka konstrukcijas, ierīko apstādījumus, atjauno smilšu kastes, nomaina smiltis, kā arī uzstāda soliņus.
Kā pastāstīja namu pārvaldes “Vecliepāja” Mājokļu nodaļas vadītāja Agra Matroze, šovasar krāsojumu atjaunos divdesmit astoņos bērnu spēļu laukumos. Pavisam šīs namu pārvaldes pārziņā atrodas septiņpadsmit bērnu laukumi un vienpadsmit smilšu kastes. Jaunus bērnu laukumus gan nav paredzēts ierīkot, bet, iespējams, vasarā šādu vēlēšanos kādas mājas iedzīvotāji varētu izteikt. “Jaunu laukumu ierīkošana iespējama par līdzekļiem, kas iekasēti kā mājas apsaimniekošanas maksa, tāpat arī konstrukciju remonts un atjaunošana,” sacīja A.Matroze. Viņa piebilda, ka par domes piešķirtajiem līdzekļiem šogad jau atjaunotas 5 smilšu kastes namu pārvaldes apsaimniekotajā teritorijā.
Kā pastāstīja namu pārvaldes “Vecliepāja” reklāmas menedžere Krista Kalnarāja, ir piedzīvotas situācijas, kad vairākas mājas vienā rajonā kopīgiem līdzekļiem vēlējušās izveidot jaunu bērnu laukumu, bet lielākoties teritorijas pie daudzdzīvokļu namiem ir pārāk mazas, lai kaut ko no jauna izbūvētu, tādēļ bērniem jāsamierinās ar to, kas pašlaik viņiem pieejams. Vairumā gadījumu gan iniciatīva par jaunu rotaļu laukumu ierīkošanu bērniem palikušas tikai runu līmenī. “Šobrīd divdesmit astoņi apsaimniekojamie rotaļu laukumi ir dažādā stāvoklī, bet tiek veikti labiekārtošanas un remontdarbi,” teica K.Kalnarāja.

Maksā paši iedzīvotāji

Namu pārvaldes “Karosta” īpašumā ir astoņi bērnu laukumi. Tajos galvenokārt ir metāla konstrukcijas, kas tagad ir svaigi krāsotas. Biroja vadītāja Liene Afanasjeva paskaidroja, ka Liepājas dome piešķīrusi 10 tūkstošus latu pilsētas mikrorajonu labiekārtošanai pēc namu pārvalžu ieskatiem. Šī summa gan domāta dažādiem dzīvojamo māju apkārtnes sakopšanas darbiem, ne tikai rotaļu laukumiem, tomēr daudzviet tiks tērēta arī tiem. Karostā iegādāsies jaunus soliņus, ko izvietos gan parkā, gan mikrorajona bērnu spēļu laukumos. Vēl šovasar paredzēts izbūvēt divus basketbola laukumus, iegādāties jaunas konstrukcijas esošajiem rotaļu laukumiem, taču daudz kas atkarīgs no tā, cik būs naudas. “Situācija ir tāda, ka tie spēļu laukumi, kuros notiekošajam seko līdzi paši iedzīvotāji, ir labā stāvoklī, bet pārējie, par kuriem ir mazāka interese, bieži vien tiek izdemolēti,” sacīja L.Afanasjeva.
Karostā strādājošie pusaudži jau aktīvi uzsākuši darbu – konstrukcijas un soliņi jau nokrāsoti, pašreiz pļauj un sagrābj zālīti, šur tur stāda puķes, kā arī veic citus sakopšanas darbus. Kā pastāstīja L.Afanasjeva, faktiski bērnu laukumu plašāki labiekārtošanas darbi pēdējos gados tiek veikti pēc iedzīvotāju ierosinājuma un ar viņu līdzdalību. Namu pārvaldei lūdz palīdzību un darbaspēku, bet par darbiem maksā paši māju iemītnieki.

Rotaļu laukums par pāris tūkstošiem latu

Namu pārvaldes “Jaunliepāja” pārziņā atrodas pavisam divdesmit piecas smilšu kastes, piecpadsmit no tām aprīkotas arī ar karuseļiem un citām metāla vai koka konstrukcijām. Ēku uzraudze Dzintra Grantiņa pastāstīja, ka šie spēļu laukumi ir normāli un bērniem pieejami. Protams, kaut kas jāpielabo, jāpiekrāso, lai viss būtu bērnu acīm tīkamāks. Arī šajā namu pārvaldē labiekārtošanas darbus veiks ar pašu bērnu un jauniešu palīdzību. Namu pārvaldes “Jaunliepāja” plānos ir šajā vasarā par domes piešķirtajiem līdzekļiem izveidot jaunu bērnu laukumu Krūmu ielā 32.
Namu pārvaldes amatpersonas atturējās nosaukt konkrētu summu, cik izmaksā jauna rotaļu laukuma ierīkošana, norādot, ka situācijas ir ļoti atšķirīgas. Citur pēdējos gados šie laukumi tiek nedaudz uzlaboti, neko jaunu neiegādājot, citur katram konkrētajam gadījumam sastāda attiecīgo izmaksu plānu atkarībā no tā, cik un kādas konstrukcijas nepieciešams iegādāties.
Pašvaldības aģentūras “Nodarbinātības projekti” direktors Zigmunds Cīrulis nosauca summu, par kādu nupat ierīkoja jauno atpūtas vietu pie ezera, – apaļi 15 tūkstoši latu. Izdevumi tieši par inventāra izgatavošanu un uzstādīšanu no tiem bija 11,6 tūkstoši latu, bet pārējo summu izlietoja laukuma sagatavošanas darbiem. Pilsētas bērnu laukumiem gan būtu daudz mazākas izmaksas, jo tie nav tik vērienīgi projekti. Z.Cīrulis uzskata, ka iekšpagalmiem būtu nepieciešams no 2 līdz 4 tūkstošiem latu.

Situācija iekšpagalmos bēdīga

Apbraukājot pilsētu, pārliecinājāmies, ka namu pārvalžu rosīšanās bērnu laukumu labiekārtošanas jomā gan ir tikai sarunu līmenī, jo solītā puķu stādīšana norit pilnā sparā, tiek ravētas nezāles, gaidāma jaunu soliņu uzstādīšana. Dārznieki veido dobes, bet no bērnu laukumu atjaunošanas – ne vēsts. Viss, kas ir – lielākoties vecas metāla atlūzas, ko par rotaļām piemērotu vietu grūti nosaukt. Arī vecāki ir neapmierināti ar situāciju namu iekšpagalmos, kur spēlējas viņu bērni.
Auklīte Ņina Amzele no Dzintara ielas pastāstīja, ka bērnus tā īsti nav kur aizvest. Parasti viņa dodas uz Jūrmalas parku, jo tā ir vienīgā vieta pilsētā, kur ir vismaz šūpolītes. Daudzus cilvēkus varēja sastapt arī jaunatklātajā atpūtas vietā Vaiņodes ielas galā, kaut gan lielākā daļa cilvēku izteicās negatīvi, sak, gan jau arī šo vietiņu drīz izpostīs. Auklīte uzskata, ka bērnu laukumu ir par maz, tos vajadzētu vairāk ierīkot pagalmos starp mājām, jo vecākiem tā būtu daudz vienkāršāk – bērni būtu turpat pie mājas, viegli būtu pieskatīt.
Ludmila Plojepa ar mazdēlu Artūru arī uzskata, ka bērniem iespējas atpūsties ir trūcīgas. Ja agrāk arī bija kāds basketbola laukums pa visu mikrorajonu, tad tagad to katastrofāli trūkst. Viņa dzirdējusi, ka E.Tisē ielā plānots ierīkot ko jaunu šovasar, bet nav zināms, vai bērniem no citām mājām būs pieejams šis laukums.

Nobrāzti ceļi un citas nelaimes

Iekšpagalmā Mežu ielā 45 paveras visai skarbs skats. Visas metāla konstrukcijas, pēc kuru apveidiem var spriest, ka tās bijušas šūpoles vai kāpelējamas trepītes, kur bērniem likt lietā savu enerģiju, tagad atgādina ko līdzīgu lūžņiem. Kāda sieviete, kuras bērni arī rotaļājas šajā vietā, paskaidroja, ka agrāk smiltis kastei piegādātas no jūrmalas. Tās bijušas baltas un tīras. Bet tagad atved tikai melnu granti ar lieliem akmeņiem. “Bērnus nevar atturēt no spēlēšanās tajā, bet arī suņi un kaķi iecienījuši šo smilšu kasti, kur nokārtot savas dabiskās vajadzības, tāpēc skats nav no patīkamākajiem,” sacīja liepājniece. Viņa norādīja, ka arī celiņš ir bīstams. Pa to pat pieaugušajiem staigāt apgrūtinoši, bet bērni taču skraidelē vai braukā ar velosipēdiem, tāpēc nobrāzti ceļi nav retums.
Bērnu laukumā starp Klaipēdas ielas namiem redzama kaut cik estētiska aina. Vecmāmiņas, kuru mazbērni jau izauguši, pastāstīja, ka agrāk bijis kur spēlēties. Šobrīd visā pilsētā trūkst ne tikai tādu vietu, kur bērnus aizvest, bet nav arī pārliecības, ka tas ir droši. Arī Klaipēdas ielā situācija nav no labākajām, kaut gan vismaz slīdkalniņš un basketbola grozs ir labā stāvoklī, bet vakaros un naktīs bērnu laukumu iecienījuši jaunieši, kas smēķē, lieto alkoholu, turklāt vēl vairāk posta vecās metāla konstrukcijas.
Diemžēl jāsecina, ka kopumā pēdējo gadu laikā situācija ar bērnu rotaļu laukumiem nav īpaši uzlabojusies. Nav jūtams, ka mazajiem liepājniekiem būtu kur bezrūpīgi pavadīt vasaru. Sakopti un nokrāsoti tikai vairāk redzamie rotaļu laukumi, bet iekšpagalmos valda īsts haoss, turklāt nereti tur veiktajiem uzlabojumiem ir īss mūžs, jo darbojas demolētāji.

Rotaļu laukumu demolētāji nesnauž

Nupat Pašvaldības policija reģistrējusi kārtējo gadījumu, kad vandaļi izpostījuši rotaļu laukumu. Kā pastāstīja Liepājas Pašvaldības policijas preses sekretāre Ineta Mikute, 25.jūnijā īsi pirms pulksten 19 policijas darbinieki, apsekojot bērnu laukumu Reiņu meža un Vaiņodes ielas galā, konstatēja, ka pazudis sols ar atkritumu tvertni. Par notikušo sastādīts konstatēšanas akts. Bet, kad likuma sargi apsekoja Reiņu meža ielas apkārtni, sols tika atrasts vienā no pussagruvušajiem šķūnīšiem-garāžām. Garāžā uz plaukta atrasts mazs celofāna maisiņš ar nezināmas izcelsmes zāli, kā arī zāļu saknes kartona kastē. Aizturētas divas personas, kuras nodotas Valsts policijas darbiniekiem apstākļu tālākai noskaidrošanai.
Tas nav ne pirmais, ne, visticamāk, arī pēdējais gadījums, kad posta bērnu laukumus. Pašvaldības policijas statistika rāda, ka laikā no janvāra līdz jūnijam sastādīti 10 konstatēšanas akti par atrakcijām nodarītajiem bojājumiem bērnu rotaļu laukumā Jūrmalas parkā. I.Mikute uzsver, ka lielākā daļa šo bojājumu nodarīti laikposmā no aprīļa līdz jūnijam: “Bojājumu veidi ir visdažādākie: sākot ar to, ka ar marķieri aprakstītas šļūcamcaurules, un beidzot ar izsistiem caurumiem tajās.”
I.Mikute arī piebilst, ka, sākoties sezonai, parka rajonā un tā apkārtnē likumsargi veic preventīvus pasākumus, lai novērstu vandaļu rosīšanos, kā arī pievērš pastiprinātu uzmanību sabiedriskās kārtības nodrošināšanai, jo rotaļu laukumus par gana labu vietu atzinuši ne tikai demolētāji, bet arī dzīrotāji, kuri tur nepiedienīgi uzvedas. Policijas darbinieki sastādījuši vairākus protokolus par dažādiem pārkāpumiem, piemēram, alkohola lietošanu sabiedriskā vietā, atrašanos reibuma stāvoklī sabiedriskā vietā, dabisko vajadzību kārtošanu sabiedriskā vietā, kā arī nepilngadīgo smēķēšanu un atrašanos reibuma stāvoklī sabiedriskā vietā. Atskurbtuvē nogādāti vairāki rotaļu laukumā gulošie. Bet Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse informēja, ka pēdējā laikā bijuši divi gadījumi, kad likumsargi rotaļu laukumā Jūrmalas parkā pieķēruši vandaļus.
Pašvaldības aģentūras “Nodarbinātības projekti” direktors Zigmunds Cīrulis piebilda, ka bērnu laukumi nav vieta, kur vest pastaigā suņus, kur uzturēties bezpajumtniekiem vai iereibušiem cilvēkiem, tāpēc rosināja māju iedzīvotājus ziņot par šādiem gadījumiem Pašvaldības policijai. “Demolētāji ir jāsoda, jo citādiem līdzekļiem nevar panākt, lai mūsu pašu pilsētas bērni rotaļātos sakoptos laukumos, kuros uzturēšanās nav bīstama, bet gan patīkama,” teica Z.Cīrulis.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz