Pirmdiena, 27. jūnijs Malvīne, Malvis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Vai liepājnieki dzīvos privātmāju ciematos?

Vai liepājnieki dzīvos privātmāju ciematos?
11.10.2007 17:48

0

Atslēgvārdi

Grobiņa Liepāju apsteigusi

Ņemot vērā Liepājas ģeogrāfisko izvietojumu, starp Liepājas ezeru un Baltijas jūru izstieptās pilsētas teritorijā nav daudz vietu, kas būtu piemērotas privātmāju ciematu attīstībai. Par spīti šiem ierobežojumiem arī mūsu pilsētā ir izstrādāti vairāki privātmāju ciematu plānojumi. Taču daudz aktīvāk un lielākos apjomos ciematu projekti tiek īstenoti Grobiņas pagastā, tā ka šajā ziņā Grobiņa ir Liepāju apsteigusi.

Ciemati vairojas ap Rīgu

Liepājas pusē savrupmāju ciemati ir pavisam jauna parādība. Savukārt Rīgā un tās apkaimē tie jau sen aug kā sēnes pēc lietus, tur atrodami gan pieticīgāki, gan pavisam ekskluzīvi piedāvājumi. Nekustamo īpašumu kompānijas “Ober-haus” pārstāvji, kas tikko veikuši apjomīgu pētījumu par privātmāju ciematu attīstību Latvijā, vēsta, ka gandrīz septiņu gadu laikā – no 2000. līdz 2007. gada septembra beigām – dzīvojamo māju tirgū Rīgas rajonā kopumā piedāvāti 235 dzīvojamie ciemati. Tomēr šķiet, ka lielais ciematu bums ir atslābis, jo pašlaik galvaspilsētas apkārtnē pēc jauniem dzīvojamiem privātmāju ciematiem vairs neesot pieprasījuma.

Kompānijas eksperti arī norāda, ka pieprasījums tirgū pēc mājām dzīvojamos ciematos ir ļoti neliels. Pašlaik 60 procentos tirgū esošo dzīvojamo ciematu tiek piedāvāti tikai zemes gabali bez mājām, kuros kopumā ir 7800 zemes gabali, no kuriem 72 procenti jeb 5700 zemes gabalu joprojām nav pārdoti.

Pirmās bezdelīgas mūspusē

Liepājā un apkārtnē privātmāju ciematu celtniecība ir vēl tikai pašā sākumā.

Pilsētas teritorijā vistuvāk gatavībai, šķiet, ir SIA “Akva celtnieks” būvētais vienģimeņu dzīvojamo māju komplekss “Vaiņodes dārzs” skvērā pie Vaiņodes un Ventas ielas krustojuma. Te paredzēts uzcelt astoņas vienģimeņu dzīvojamās mājas, ko varēs iegādāties liepājnieki ar atbilstošiem ienākumiem.

Bez tam Liepājā 2006.gadā tika apstiprināts detālplānojums Slimnīcas ielā 34/38, kas paredz 33 zemes gabalus privātmāju apbūvei (1200–3500 kvadrātmetru apjomā).

2006.gada beigās tika apstiprināts plānojums arī teritorijai starp Flotes, Krūmu, Strazdu un Rubeņu ielu. Šeit iecerēta 23 jaunu privātmāju būvniecība, katra zemes gabala platība – no 1000 līdz 1400 kvadrātmetriem.

Bet nākotnē lielākais privātmāju ciemata projekts Liepājā taps Karostas ziemeļu daļā. 2006.gada vasarā pašvaldība apstiprināja detālplānojumu, kas paredz jaunu savrupmāju – mazstāvu dzīvojamo apbūvi, kā arī dažādu veidu sabiedrisku objektu (veikali, bērnudārzs un citi) izveidi. Ieplānots, ka Karostas ziemeļos tiks izdalīti aptuveni 140 zemes gabali savrupmājām, to platība – no 1200 līdz 1600 kvadrātmetriem.

Liepājas pilsētas Būvvaldes vadītāja Agrita Kulvanovska  prognozējusi: “Privātmāju ciematu un rindu māju attīstība pilsētā nebūs strauja, tas saistīts ar dažādiem blakus faktoriem, kas ietekmē cilvēku pirktspēju. Protams, ir runa par to, vai, parādoties jauniem mājokļiem, jādomā arī par infrastruktūras sakārtošanu, bērnudārziem, veikaliem, skolām jaunu namu tuvumā, kā arī pienācīgu satiksmi. Ideāli, protams, būtu, ja par to visu domātu attīstītājs, taču, zinot, ka prioritāte joprojām ir pēc iespējas mazākas izmaksas, līdz tam mums vēl ļoti tālu.”

Dārgi vai lēti?

Tikmēr plašākas privātmāju ciematu attīstības iespējas paveras pagastos ap Liepāju. Par vienu no celmlaužiem var uzskatīt SIA “Sils Nekustamie īpašumi” topošo 5 miljonu latu vērto privātmāju ciematu “Skujiņas” Grobiņas pagastā, piecus kilometrus no Grobiņas robežas Bārtas virzienā. Te paredzētas 49 mājas, nupat uzbūvētas pirmās mājiņas, turpmākā būvniecība būs atkarīga no pieprasījuma.

Savukārt Sakas pagastā, 300 metru no jūras, tiek piedāvāts iegādāties īpašumu privātmāju ciematā “Mākoņu brīvdienas”. Te uzceltas 10 modernas atpūtas mājas, katra no tām ar 3700 kvadrātmetriem zemes.

Atzinīgi tendenci attīstīties topošajiem privātmāju ciematiem vērtē  firmas “Arcoreal” Liepājas filiāles vadītājs Oskars Kliečis:  “Uzskatu, ka tas it tikai pozitīvi. Un mūsu sadarbība ar ciematu attīstītājiem neaprobežojas tikai ar Liepāju un rajonu. Tikko uzsākām sadarbību ar firmu, kas attīsta ciematu Dobelē.  Arī Liepājas rajonā top vairāki ciematiņi, pašlaik tirgojam ciematiņu Grobiņas pagastā, kur paredzēts uzcelt 21 privātmāju. Tāpat ciematiņš attīstīsies pie “Lauktehnikas”, pie Otaņķu ceļa, arī Ālandē. Tā ka varu tikai teikt visu labāko, ka Grobiņas pagasta pašvaldība atbalsta šādus projektus. Un, zinot, cik ļoti liepājniekiem vajag jaunu mājokļu un ka daudzi grib tieši privātmājas, domāju, ka ciematiem Grobiņas pusē būs pieprasījums.”

Pēc vadītāja domām, labi ir arī tas, ka iedzīvotājiem iespējams izvēlēties, kā kārtot būvniecības un finansiālo pusi. “Ir dažādi projekti, vieni attīstītāji vēlas paši organizēt būvniecību ar sevis izvēlētu firmu, citur iemītnieki var izvēlēties – vai izmantot attīstītāju piedāvājumu, vai paši meklēt būvniekus. Tāpat samaksa iespējama dažāda – vai ar bankas starpniecību, kredītiem, vai arī paši iegulda naudu. Katrā gadījumā izvēle kļūst arvien plašāka, tāpēc tie, kas interesējas par iespējām iegādāties māju kādā no jaunajiem ciematiņiem, laipni lūgti nākt pie mums, visu izskaidrosim, iepazīstināsim ar informāciju,” aicina O.Kliečis.

Taču jāteic, ka cenas topošajos privātmāju ciematos nav mazas. Piemēram, jau minētajā ciematā “Skujiņas” izvēlei ir pieejami trīs māju tipi: vienstāva māja 120,2 kvadrātmetru platībā, kuras sākuma cena ir 120 tūkstoši latu, vienstāva māja 150,3 kvadrātmetru platībā, kuras sākuma cena ir 140 tūkstoši latu, un 1,5 stāva māja 217,6 kvadrātmetru platībā, kuras sākuma cena ir 160 tūkstoši latu, turklāt cenā iekļauts vēl 3500 kvadrātmetru liels zemes gabals ap māju. Cenas varot variēt, jo apbūvei pieejami zemes gabali ar ekskluzīvu piedāvājumu, piemēram, dīķi pie mājas. Taču top ciemati, kur būšot arī lētāks piedāvājums. Viss atkarīgs no vietas, mājas projekta un daudziem citiem faktoriem.

Redakcija papētīja, ka līdzīgi piedāvājumi Rīgas apkaimē nemaksā daudz vairāk. Piemēram, Garkalnes pagastā – no 155 tūkstošiem līdz 275 tūkstošiem latu kopā ar zemi. Daugmales pagastā – no 164 tūkstošiem latu, Babītes pagastā –– 143500 latu kopā ar zemi, Saulkrastos – 50 latu par kvadrātmetru. Savukārt ekskluzīvie piedāvājumi tādā bagātnieku iecienītā pagastā kā Mārupē – 1150 latu par kvadrātmetru. Piedāvājums ir ļoti dažāds, cenas atšķirīgas. Un izskatās, ka Liepājas pusē grib turēt līdzi.

Mācīties no kļūdām

Tomēr ne visur jaunajos privātmāju ciematos sokas tik gludi, kā gribētos. Kā rāda pieredze Rīgas apkaimē, šur tur jau parādās pirmās pretenzijas no iemītniekiem, kuri savā par dārgu maksu pirktajā savrupmājā pamanījuši dažādas nepilnības – te plaisā sienas, te jumts tek utt. Rīgas pusē bijuši arī gadījumi, kad projekta attīstītāji izlielījuši savus topošos ciematus, iekasējuši pirmās iemaksas no krāšņajai reklāmai noticējušiem pircējiem, bet pēc tam pazuduši – ne miņas vairs no mājas un naudas.

Tā kā Liepājas pusē dzīvojamo ciematu attīstība tikko sākusies, te iedzīvotājiem ir iespēja mācīties no citu – nevis savām – kļūdām, proti, ņemt vērā galvaspilsētas iemītnieku pieredzi un būt uzmanīgiem, izvēloties savu nākamo mītni.

SIA “Liepājas Celtniecības kompānija” direktors Vents Vīksna uzskata, ka vislabāk būtu, ja pircējs vispirms noskaidrotu, kas īsti jaunās mājiņas būvējis. “Ir jāzina, vai iesaistīti nopietni būvnieki un arī projekta attīstītāji, ar noteiktu pieredzi, kredītvēsturi, pamatkapitālu un apgrozījumu. Vai nav ātrā tempā uzrāvuši kādi haltūristi. Ja šos nosacījumus neievēro, rodas projekti, kuri ir nepietiekami izvērtēti ne tikai no finansiālā, bet arī no būvnieciskā aspekta – ciemati bez inženiertīkliem utt. Bez tam noteikti jāprasa kādas garantijas, lai pēc tam varētu izlabot nepilnības, ja tādas ēkas ekspluatācijā parādās.”

Tomēr pašam uzņemties būvēt māju, pēc V.Vīksnas domām, ja arī varbūt sanāk lētāk, tad tomēr ir citi apgrūtinoši aspekti. “Nu, kuram tagad ir laiks pašam pusgadu neiet darbā un nodarboties ar celtniecību, tāpat nav arī pietiekamu zināšanu, tomēr jāpiesaista speciālisti,” vērtē direktors. Jautāts, cik apmēram varētu izmaksāt mājas celtniecība, viņš rēķina, ka, sākot pilnīgi no nulles, kur topošajai ēkai jāpievada arī visas inženierkomunikācijas, ar pilnu apdari utt. tas varētu maksāt no kādiem 500 līdz 1000 latiem par kvadrātmetru.

Grobiņa apsteigusi Liepāju

Arhitekts Uģis Kaugurs savukārt uzskata: “Ja jau ciematus būvē, tad acīmredzot ir objektīva vajadzība. Neviens nemet naudu ārā tāpat, nerunājot par gadījumiem, ja notiek kādas finanšu shēmas un naudas bīdīšana. Bet principā, ja būvē, tad ir pieprasījums. Kaut vai – ja Rīgā būvē, mums arī vajag.”

Tomēr arhitekts uzskata, ka Liepājā pašlaik nemaz nav tādu īstu privātmāju ciematu. “Piemēram, Vaiņodes ielā – astoņas mājas, vai tad tas ir ciemats? Slikti, ka Liepājā šajā ziņā ir tik neliela attīstība, taču es zinu, cik tas ir grūti. Vispirms jau Liepājā tikpat kā nav brīvu teritoriju šādiem mērķiem. Vienīgais, kas ar laiku varētu pretendēt uz ciemata statusu, varētu būt projekts Karostā, bet tas vēl tikai ieceru stadijā. Turklāt visi šie projekti prasa ārkārtīgi lielas investīcijas.”

“Tāpēc Grobiņa mums aiziet priekšā, un tas Liepājai nav labākais risinājums, jo līdz ar dzīvesvietas maiņu no pilsētas aizplūdīs nodokļu maksātāju nauda.”

Kopumā vērtējot, U.Kaugurs uzskata, ka Liepājā vispār ir pārāk maz privātmāju. “Pilsētā savrupmājās dzīvo pat mazāk nekā 20 procentu iedzīvotāju. Tas ir ļoti maz. Līdzīgas mentalitātes valstīs kā Vācijā, Zviedrijā savā mājā dzīvo aptuveni 40 līdz 50 procentu cilvēku, bet gribētu vēl vairāk. Arī tur visi to nevar atļauties. Liepājā noteikti to gribētu vismaz divreiz vairāk nekā pašlaik. Gribētu, bet vai var atļauties?”

Sarmīte Pelcmane,
“Kurzemes Vārds”

Pilsētas teritorijā vistuvāk gatavībai, šķiet, ir SIA “Akva celtnieks” būvētais vienģimeņu dzīvojamo māju komplekss “Vaiņodes dārzs” skvērā pie Vaiņodes un Ventas ielas krustojuma.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz