Piektdiena, 18. jūnijs Madis, Alberts
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Vai pietiek vietu, kur novietot automašīnas?

Vai pietiek vietu, kur novietot automašīnas?
27.11.2007 21:24

0

Atslēgvārdi

Problēma

Automašīnu skaits Liepājā ar katru dienu palielinās – statistikas dati rāda, ka šoruden jau trešajai daļai liepājnieku ir vieglā automašīna. Taču Liepāja gan lielāka nestiepjas, un stāvvietu skaits arī nepalielinās. Tādēļ likumsakarīgi, ka automašīnas novietošana, it īpaši pilsētas centrā, kļūst jo dienas, jo problemātiskāka.Redakcija saņēmusi daudzu autovadītāju sūdzības, ka pilsētā tikpat kā vairs nav iespējams atrast vietu, kur novietot automašīnu.

Neapmierinātība aug 

Braucēji sūkstās, ka likvidētas gandrīz visas bezmaksas stāvvietas – ja neskaita stāvlaukumus pie lielveikaliem, mašīnu par velti vairs nav kur novietot. Likvidēja stāvvietu Pasta ielā, neļauj vairs novietot mašīnas laukumā, kur reiz stāvēja Ļeņina piemineklis, nākamgad paredzēts slēgt centra vienīgo bezmaksas laukumu – stāvvietu Graudu un Jūras ielas stūrī pie Rajona padomes, kur iecerēts būvēt daudzstāvu ēku ar pazemes autostāvvietu.

Šoferi pukojas, ka arī ielu malās auto novietot vairs nevar. Tur vai nu ierīkotas maksas stāvvietas, vai arī novietotas ceļa zīmes, kas liedz apstāties.

Kārtībai jābūt

Pilsētā ir 16 maksas autostāvvietas, kurās spēkratu novietošanu kontrolē un kārtību nodrošina uzņēmums “Liepājas Autostāvvietas”. Bet automašīnu novietošanu bezmaksas stāvlaukumos un ielu malās kontrolē Pašvaldības policija. Pilsētas centrā vien, pēc Pašvaldības policijas sniegtās informācijas, ir 10 vietu, kur auto var atstāt, par to nemaksājot. Vēl, protams, bezmaksas stāvvietas ir pie lielveikaliem.

Policijas Sabiedriskā transporta kontroles dienesta priekšnieks Ģirts Jermoļenko skaidro, ka bezmaksas autostāvvietās spēkrati jānovieto atbilstoši satiksmes noteikumiem. Kā tas kurā vietā darāms, regulē ceļa zīmes. Diemžēl nereti tās netiek ņemtas vērā. Biežākie pārkāpumi ir mašīnu nenovietošana paralēli brauktuves malai, to novietošana pretī krustojumam, kā arī likšana divās rindās, kas ir rupjākais pārkāpums (par to paredzēts 20 latu sods). Bet uz maksas autostāvvietām Sabiedriskā transporta kontroles dienesta darbinieki tiek saukti gadījumos, ja autovadītāji nerespektē stāvvietas uzraugu aizrādījumus.

Likumsargi okupē veikala stāvvietu

Viena no vietām, kur nereti jāierodas obligāti, bet kur ļoti grūti novietot automašīnu, ir pie Valsts policijas kompleksa, Bāriņu ielā 3.

Administratīvā kompleksa pagalmā ir stāvvietas dienesta un operatīvajam transportam, bet fasādes pusē – klientu un darbinieku personīgajām automašīnām. Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolanta Knīse skaidroja, ka ēkas ieejas pusē ir 15 stāvvietu apmeklētāju un darbinieku mašīnām, bet trīs – operatīvajam transportam.

Ar padsmit vietām šajā stāvvietā absolūti nepietiek. Arī Bāriņu ielas malā novietot auto nav iespējams. Taču galva cilvēkam dota, lai domātu! Novērojām, ka ne tikai policijas apmeklētāji, bet arī darbinieki savus braucamos novieto lielveikala “RIMI” pazemes stāvvietā.

Iekšlietu īpašumu valsts aģentūras pārstāvis Guntis Ratnieks skaidroja, ka aģentūra stāvvietas ap policijas administratīvo ēku nodevusi nomā pašai policijai, un tā tad arī tiesīga lemt, kā vietas izmantot.

Taujāts par to, vai ir normāli, ka policistiem savs personīgais transports jānovieto veikala stāvvietā, G.Ratnieks atbildēja ar pretjautājumu: “Vai pareizāk būtu auto atstāt kanāla otrajā krastā?” Un pasmaidīja: “Novietot “RIMI” pazemē mašīnu nav aizliegts ne policistam, ne citiem. Turklāt tas ir pat izdevīgi. Piemēram, auto neapsnieg.” Bet, runājot nopietni, viņš atzina, ka vietu transportam pie policijas ir par maz.

Kur likt savu auto?

Pagaidām neviens nesola, ka situācija ar autostāvvietām tuvākajā laikā pilsētā ievērojami uzlabosies. Visās tukšajās vietās pamazām tiek celti jauni nami – vai nu dzīvojamās ēkas, vai tirdzniecības, darījumu centri. Pozitīvi, ka rets ir projekts, kura autori nebūtu padomājuši arī par autostāvvietu ierīkošanu. Piemēram, vietas īrnieku transportam ir nākamajiem “Vītolu nama”, “Rietumu krasta”, “Mēness nama” un citu iedzīvotājiem. Vairumā gadījumu gan jārēķinās, ka vienam dzīvoklim vieta būs tikai vienai automašīnai. Ko darīt, ja ģimenē ir divi vai vairāki braucamie?

Lai arī ar dažādām peripetijām un viedokļu apmaiņu saistīts, bet, šķiet, autovadītāju visai gaidīts būs centrs Rožu laukumā, kur paredzētas vietas 530 automašīnām. Zem zemes. Nākamvasar atklās jauno tirdzniecības centru “Baata” Klaipēdas ielā. Pie tā būšot vietas 136 automašīnām. Ieguvēji ir visi tie tirdzniecības centri, dižveikali Liepājā, pie kuriem klients var ērti atstāt savu braucamo. Turklāt bez “Rietumu centra” stāvlaukuma jau nekādi vairs nevar iztikt tie sporta mīļotāji, kas dodas uz ledushalli.

Kompānija “Māja – Investīciju grupa” izteikusi gatavību veikt ieguldījumus pašvaldībai piekrītošajā laukumā (blakus zemes gabalam Jūras ielā 14) un ierīkot automašīnu stāvlaukumu ar nosacījumu, ka pēc ieguldījumu veikšanas, laukuma un tam blakus esošās ielas daļas reģistrācijas zemesgrāmatā ar uzņēmumu tiktu noslēgts nomas līgums uz 12 gadiem par zemes gabala daļu, uz kuras atradīsies stāvvieta. Pagaidām šis projekts vēl nav īstenots, bet tapis stāvlaukums netālu no viesnīcas “Promenāde”, blakus klubam “Fontaine Palace”.

Plānots, ka vietas automašīnām būs arī topošās koncertzāles apmeklētājiem, kas kaut nedaudz uzlabos situāciju pilsētas centrā. Tikai paies vēl laiks, kamēr koncertzāli uzcels. Pa šo laiku spēkratu skaits vēl daudzkārt palielināsies.

Varbūt tomēr kājām?

Autobraucēji reiz ir tādi ļaudis, kas grib apstāties pēc iespējas tuvāk savam mērķim, proti, kādai iestādei, bankai utt. Neviens taču savu četrriteņu draugu nenovietos Kūrmājas prospekta galā, netālu no pieminekļa bojā gājušajiem zvejniekiem un jūrniekiem, lai aizietu uz “Hansabanku” Graudu ielā!

Tāpēc acīgi braucēji pilsētas centrā mēģina atrast jebkuru spraugu, kas piemērota automašīnas novietošanai. Viņu vērīgums vērsts ne jau tikai uz apstāšanos ielas malā, bet arī uz pagalmiem, tādējādi apgrūtinot māju iedzīvotāju ikdienu.

Jau ne vienreiz vien rakstīts par automašīnu novietošanas problēmām padomju gados celtajos daudzstāvu namu mikrorajonos. Tur ne ielas, ne pagalmi nav tik plati, lai visi bez problēmām atrastu vietu saviem spēkratiem. Aktuāla joprojām ir atziņa, proti, kurš ātrāk brauc, tas ātrāk maļ jeb – atbrauc mājās agrāk par kaimiņu un tad automašīnai vietu atradīsi. Kavēsies – vietas nebūs.

Šķiet, Liepājai vairs nav tālu laiks, kad daudzi autovadītāji par izdevīgāku variantu sāks uzskatīt pārvietošanos kājām vai ar sabiedrisko transportu. Ja vien autovadītāja lepnums to ļaus…

Uzziņai

Vietas Liepājas centrā, kur auto iespējams novietot bez maksas
stāvlaukumā Kuršu ielā (aiz Pilsētas domes stāvvietas);
Avotu ielā;
Republikas ielā;
F.Brīvzemnieka ielā (līdz K.Valdemāra ielai);
Rakstvežu ielā 7;
Kuršu laukumā 5/7/9;
Kungu ielā (no Malkas līdz Bāriņu ielai);
Baznīcas ielā (no Stendera līdz Bāriņu ielai);
Teātra ielā;
Skolas ielā;
Stendera ielā (no Baznīcas līdz Pumpura ielai);
posmā no F.Brīvzemnieka ielas 35 līdz Pasta ielai (arī otrpus ielai – no F.Brīvzemnieka ielas 36 līdz Pasta ielai);
Pasta ielā (nepāra numuru pusē, posmā no F.Brīvzemnieka līdz Graudu ielai);
Radio ielā (no Pasta līdz Jūras ielai);
Kārļa Zāles laukumā;
Bāriņu ielā.

Auto – trešdaļai liepājnieku
1995.gadā
vieglās automašīnas piederēja 11 procentiem Liepājas iedzīvotāju.
2007.gadā vieglās automašīnas pieder 37 procentiem Liepājas iedzīvotāju.
Līdz 2007.gada 1.janvārim Liepājā reģistrētas 22242 fiziskām personām piederošas automašīnas.
Tātad 2007.gadā Liepājā uz katriem 1000 iedzīvotājiem reģistrētas 260 vieglās automašīnas (Jūrmalā – 396, Ventspilī – 318, Rēzeknē – 290, Rīgā – 289, Daugavpilī – 230).

Ita Cērmane,
Daiga Lutere,
“Kurzemes Vārds”

Mašīnu skaits pilsētā strauji palielinās, bet iespējas tās novietot kļūst arvien mazāk.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz