Otrdiena, 15. jūnijs Vilija, Vits, Žermēna, Baņuta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uzticamas un aktuālas ziņas šajā laikā ir ļoti svarīgas!

Piesakies paziņojumiem un esi informēts par būtiskākajiem notikumiem Liepājā!

Pieteikties

Viņi strādā, lai mēs varētu atpūsties

Viņi strādā, lai mēs varētu atpūsties
27.12.2007 18:00

0

Kas ir šie darbarūķi?

Tā tas bijis vienmēr – kaut arī lielākā daļa ļaužu svētkos var atpūsties, tomēr ir dienesti, uzņēmumi un iestādes, kur darba duna nenorimst ne naktīs, ne brīvdienās, ne svētku reizēs. Izņēmums nav arī Jaungada nakts. Kas ir šie darbarūķi, kam pat gadumijas naktī jārūpējas, lai citi varētu mierīgi atpūsties? Liepājnieki noteikti var teikt viņiem lielu paldies!

Ražošana dienu un nakti

Liepājnieki, protams, ir ievērojuši, ka pilsētas lielākā uzņēmuma – “Liepājas metalurga” – dūmeņi nepārstāj kūpēt ne dienu, ne nakti. Tā tas ir arī Jaungada naktī. Akciju sabiedrības “Liepājas metalurgs” izpilddirektors Leons Ptičkins pastāstīja: “Uzņēmumā rit nepārtrauktās ražošanas process. Martena krāsni nevar tik vienkārši apturēt, tas būtu ļoti sarežģīti, tāpēc metalurgi strādā maiņās gan dienu, gan nakti, arī brīvdienās un svētku reizēs.” Pat pulksten 24 Jaungada naktī darbi netiek pārtraukti, darbinieki tikai cits citu apsveic un turpina strādāt. “Neko darīt, tāds ir tas mūsu, metalurgu, darbs,” sacīja L.Ptičkins.

Bet otrajā lielākajā pilsētas uzņēmumā – akciju sabiedrībā “Lauma” – Jaungada naktī nestrādās. Kā atzina SIA “Lauma Fabrics” mārketinga direktors Edijs Egliņš, viņam pašam gan darbi iekrājušies un viņš strādās gan Vecgada vakarā, gan Jaungada rītā, bet visa uzņēmuma darbinieki atpūtīsies. “Mēs uz to gājām mērķtiecīgi, lai saviem cilvēkiem ļautu pavaļoties pēc smaga darba cēliena,” sacīja E.Egliņš. “Produkcija ir saražota uz priekšu pietiekamā apjomā, tāpēc darbinieki varēs atpūsties līdz pat 7.janvārim, kad atkal atsāksim darbu ar pilnu jaudu.”

Gadumiju mājās varēs sagaidīt arī pilsētas lielākā maizes ražotāja – SIA “JLM grupa” darbinieki. Uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Arvis Rove sacīja, ka Jaungada nakts ir vienīgā reize gadā, kad ražotne uz brīdi apstājas. Tomēr 31.decembrī maizes cepēji strādās līdz vēlam vakaram, lai nodrošinātu svaigu maizīti pirmajās Jaunā gada dienās. Un 1.janvārī uzņēmums atsāks darboties no paša rīta, tā ka bez produkcijas – maizes, smalkmaizītēm un cepumiem – liepājnieki nepaliks.

Pastiprināta slodze

Glābēji un tiesībsargi svētkos tradicionāli strādā pastiprinātā režīmā. Vislielākā slodze ir ugunsdzēsējiem un likumsargiem, jo tieši svētkos, kad tiek lietoti alkoholiskie dzērieni un izmantoti pirotehniskie izstrādājumi, ir vislielākā iespējamība, ka var notikt nelaimes.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Liepājas brigādes komandieris Ļuds Jonkus atzīst: “Tā vienmēr ir bijis un būs arī turpmāk, ka tad, kad cilvēkiem ir svētki, mums ir spraigākais darba laiks.” Viņš stāsta, ka svinēt neiznāk ne tikai tiem glābējiem un tiesībsargiem, kuri svētkos dežurē, bet arī priekšniekiem: “Man vienmēr klāt ir mobilais telefons, lai mani varētu sazvanīt, vienmēr esmu gatavs steigties uz darbu.” Lieki piebilst, ka pašam svinēt nesanāk, nemaz nerunājot par kādu stiprāku malku. “Tūlīt būs vecgada vakars, kad visvairāk tiek izmantoti pirotehnikas izstrādājumi. Tad mums un mediķiem vislielākā slodze,” saka Ļ.Jonkus. Viņš aicina ļaudis būt prātīgiem: “Lai labāk Jaunais gads atnāk bez mūsu klātbūtnes.”

Līdzīgu viedokli pauž arī Pašvaldības policijas 2.iecirkņa priekšnieks Aleksandrs Serovs. Ja reiz esi tiesībsargs, tad jārēķinās, ka jāstrādā būs gan naktīs un brīvdienās, gan svētkos: “Tāda ir darba specifika.” Viņš šogad strādās gan 31.decembrī, gan Jaungada naktī, kopā ar kolēģiem rūpēsies par kārtību sarīkojumu laikā Rožu laukumā. “Mēs strādājam, lai liepājnieki varētu justies mierīgi un atpūsties.”

Valsts policijas darbinieki, kā jau pirms Ziemassvētkiem sākuši, līdz pat janvāra pirmajām dienām strādās pastiprinātā režīmā. Īpaša uzmanība tiek pievērsta, lai pie stūres nesēstos apskurbuši vadītāji, apdraudot ne tikai sevi, bet arī citus. Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes Kārtības policijas biroja 1.nodaļas vecākais inspektors Māris Graudiņš, kurš policijas dežūrdaļā strādā kopš 1993.gada, atzīst: “Jau esmu pieradis strādāt maiņās gan dienās, gan naktīs un arī svētku reizēs. Protams, ir izveidojusies sava veida rutīna, pieradums, ka bieži gada laikā jāstrādā brīvdienās un svētku dienās, kad citi var patīkami atpūsties. Tā kā savu brīvo laiku plānoju uz priekšu laikus, tad šogad biju jau iepriekš pacenties un visam gadam izveidojis savu darba grafiku. Un man nebija liels pārsteigums par to, ka man būs jāstrādā šajos Ziemassvētkos. Protams, nenoliegšu, ka ir patīkami pavadīt brīvo laiku ar ģimeni un jautri svinēt svētkus. Bet, ja reiz ir jāstrādā, ko tur gausties.”

Gadumijā rosība būs arī pierobežā. Kaut arī kopš 21.decembra, kad Latvija pievienojās Šengenas zonai, robežkontrole ir pārtraukta un bijušajos robežkontroles punktos pases vairs nav jāuzrāda, tas nebūt nenozīmē, ka robežu neviens nepieskata. Robežsargi arī svētkos pieskatīs, lai šo laiku pierobežā neizmantotu ļaundari un likumpārkāpēji. Tāpat strādās Imigrācijas dienests, kontrolējot ieceļotājus. “Ir jāstrādā, cilvēki taču ceļo arī svētkos,” uzsver VRS Liepājas pārvaldes priekšnieka palīdze Aiga Uzare.

Policija, ugunsdzēsēji, mediķi, robežsargi un citi nebūt nav vienīgie, kas rūpējas par iedzīvotāju drošību svētkos, arī Jaungada naktī. Kaut arī mazāk pamanāmi, kaujas gatavībā svētkos būs gan Jūras spēku Krasta apsardzes dienests, gan uzņēmumu “Latvijas gāze”, “Latvenergo” u.c. darbinieki.

Bez medicīniskās palīdzības neviens nepaliks

Lai arī speciāli slimošanai neviens negatavojas, arī svētku brīvdienās varam nonākt situācijā, kad nepieciešama mediķu palīdzība. Noskaidrojām, ka no sestdienas līdz 2.janvārim būs slēgti primārās aprūpes centri un doktorāti – ģimenes ārsti dosies svētku brīvdienās, taču tas nenozīmē, ka liepājnieki paliks bez medicīniskās palīdzības. Ja gadīsies saslimt vēl šā gada pēdējās brīvajās dienās – sestdien, svētdien un pirmdien, palīdzību varēs meklēt pie dežūrārsta, kas no pulksten 9 līdz 12 sastopams Jaunliepājas Primārās veselības aprūpes centrā. Ar šo ārstu var sazināties arī pa tālruni 29284423, kā arī ir iespēja aicināt viņu mājas vizītē.

Ierodoties pie dežūrārsta poliklīnikā, slimniekam par vizīti būs jāmaksā 50 santīmu, bet par mājas vizīti 5–10 lati atkarībā no tā, cik tālu ārstam vajadzēs mērot ceļu pie slimnieka. 1.janvarī gan dežūrārsts nestrādās, tāpēc sirdzējiem nāksies saukt palīgā Neatliekamo medicīnisko palīdzību vai doties pēc palīdzības uz Reģionālās slimnīcas Uzņemšanas nodaļu. Jārēķinās gan ar to, ka tad, ja situācija neizrādīsies akūta, par ārsta konsultāciju nodaļā būs maksāt 8 lati.

Nepārtrauktā diennakts režīmā, tāpat kā katru dienu, arī šajās svētku dienās dežurēs neatliekamās palīdzības mediķi. “Mēs gan ceram, ka cilvēki mūs aicinās palīgā patiešām neatliekamās situācijās, nevis līdzīgi tam, kā bija nupat aizvadītajos Ziemassvētkos, kad saņēmām vairākus bezrezultāta izsaukumus. Ierodoties notikuma vietā sirdzēju neatradām vai arī neviens neatvēra durvis,” sacīja Liepājas Reģionālās slimnīcas Neatliekamās palīdzības nodaļas vadītāja Ingrīda Jakovicka.

Daktere atzina, ka, lai arī ik gadu vienam, diviem cilvēki pēc pirotehnikas līdzekļu lietošanas ir nepieciešama medicīniskā palīdzība, īpaši smagu gadījumu pēdējā laikā nav. Taču aizvien neprognozējamāki kļūst gadījumi, kad jaunieši lielos apjomos lieto alkoholiskos dzērienus. Daktere apelēja pie svinētāju sirdsapziņas, aicinot svētkus svinēt saprātīgi – tā, lai viena gadumija nesabojātu visu atlikušo dzīvi gan pašiem, gan arī citiem cilvēkiem.

Jaunajā gadā – tīri un spodri

Sociālā dienesta Nakts patversmē pašlaik uzturas 113 klientu. Vēl 17 gultu brīvas. Patversmes vadītāja Sandra Šulca uzskata – tas tāpēc, ka laiks pieturas samērā silts. Īsta sala laikā, kad termometra stabiņš noslīd līdz desmit un vairāk grādiem mīnusos, siltumā vēlas pārgulēt tik daudz ļaužu, ka tiek meklētas pat papildu gultas.

Par to, kā klāsies Jaungada naktī, ne vadītāja, ne citi darbinieki neuztraucas. Klientu naktsmieru sargās darbinieces Gaida Kalniņa, kurai jau liela darba pieredze, un Lilita Pūķe, kura prot gan rāt, gan mierināt, kā arī viens no “Spīdolas” apsargiem. 

Protams, kā jau visās sociālajās iestādēs, arī te būs svētku vakariņas. Taču šampanieša nebūs, tā paredz “Patversmes noteikumi”. Tie, kam kārojas kas stiprāks, parasti pēc vakariņām dodas prom pie paziņām, radiem, draugiem. Tie, kuri vēlēsies doties uz pilsētu vērot pusnakts uguņošanu, patversmē varēs atgriezties, ja nebūs lietojuši alkoholu, apgalvo Sandra Šulca.

Patversmes darbinieki gandarīti, ka Jaungadu klienti varēs sagaidīt tīri un spodri. Šogad pilnīgi rekonstruēts siltummezgls, ir noslēgts līgums ar akciju sabiedrību “Liepājas enerģija”, karstais ūdens tikko remontētajās dušās un vannasistabā pieejams visiem.

Ja bērnam mājās nav droši

Šogad jauno gadu Liepājas Sociālā dienesta Bērnu patversmē sagaidīs septiņi bērni. Par viņiem rūpēsies audzinātāja Irina Tarašenko, aprūpētāja Māra Semjonova, dienas dežurante Sandra Petraite un aprūpētāja Indra Frišenbrūdere. Bērniem pasniegs svētku vakariņas, pēc tam viņi kopā ar rūķiem aizies līdz pilsētas centram aplūkot lielo egli un piparkūku namiņus, tad nāks mājās un gaidīs pusnakti, kad debesīs uzziedēs gadumijas raķetes.

Bērnu patversmes vadītāja Anita Geguste atzīst: lai kā darbinieki censtos bērnus izklaidēt, sirsniņas viņiem sāpēs. Jo vecākiem viņi nav īpaši vajadzīgi. Lai kaut cik viņus mierinātu, Ziemassvētku dienās Bērnu patversmē bijuši vairāki jauki brīži: bērnus apdāvināja un ar viņiem spēlējušies Gunāra Kalniņa draugi, invalīdu kopas “Aspazija” dāmas, Brīvās evaņģēliskās draudzes cilvēki, vakar pie viņiem viesojās SIA “TOLMET” Salavecis, bet šodien nāk Sociālā dienesta Ziemassvētku vecītis.

Anita Geguste uzskata, tas tāpēc, ka sabiedrībā ir modināta sirdsapziņa, arvien vairāk cilvēku grib palīdzēt nelaimīgajiem bērniem. Taču viņa arī vēlētos, lai to, ka mazākais, vājākais jāaizstāv, sadzirdētu paši vecāki, lai kādam no viņiem atkal neienāktu prātā pateikt: “Mani šis bērns neklausa, svētkos traucēs, savāciet!” Un tomēr viņa uzskata, ka labāk ir, ja bērns atrodas patversmē starp cilvēkiem, kas par viņu gādā, nevis raud viens, ieslēgts vai būdams aculiecinieks svinēšanai, kas viņu var pat apdraudēt.

Tāpēc, ka ir jāstrādā

“Tāds mums darbs – ja jāstrādā, tad jāstrādā!”  sacīja uzņēmuma “Liepājas tramvajs” dispečere Gaļina Masa. Viņa darbā būs arī 31.decembrī. Pa dienu kursēs septiņi vagoni, bet no pulksten septiņiem vakarā pēc grafika četri cits pēc cita dosies uz depo. No pulksten pusdeviņiem uz līnijas paliks trīs tramvaji. Tos vadīs Natālija Berga, Inta Dīķe un Lidija Galdika. Viņas arī būs tās, kas gadumiju sagaidīs savos vagonos, lai pēc uguņošanas svinētājus aizvestu uz mājām. Vēl savās darba vietās svētkos būs arī dežūrējošais atslēdznieks un šoferis.

Akciju sabiedrības “Liepājas Autobusu parks” vadītājs Gundars Kristapsons teica: “31.decembī un 1.janvārī autobusi kursēs pēc svētku dienu grafika, un strādās tie šoferi, kuriem todien būs maiņa. Tāda ir mūsu darba specifika – pasažieri jāpārvadā, neskatoties uz to, vai ir brīvdiena vai svētki. Mēs strādājam.”

Svētku prieks darbā

Kafejnīcas “Zutis” līdzīpašniece Zane Rostokina: “Strādāšanai svētkos ir pat savs šarms, jo tad, šķiet, gaisā virmo tāda neikdienišķāka noskaņa. Daudzi klienti nāk labā noskaņojumā, saka novēlējumus, kurus ikdienā nemaz nedzirdēsi. Būt kopā ar savu darba kolektīvu – tas ir prieks. Protams, viss atkarīgs no cilvēka paša noskaņojuma, attieksmes pret savu darbu. Apkalpojošās sfēras darbiniekiem tā jau ir norma – strādāt tad, kad citi atpūšas.”

SIA “Emeda” direktore Alija Samoilova: “31.decembrī strādās gan restorāns “Upe”, gan “Pastnieka māja”, restorāna “Libava” pavāri gatavos mielastu pēc speciāla pasūtījuma. A.Samoilova novērojusi, ka ir darbinieki, kuri ļoti labprāt vēlas strādāt tieši svētku reizēs. Jo darbs ir darbs un katrai maizītei, gribi negribi, sava garoza. Kā atzina daudzi pakalpojumu sfērā strādājošie, iešanu uz darbu svētku reizēs patīkamāku vēršot arī tas, ka šajās dienās var vairāk nopelnīt, jo tā paredzēts likumdošanā. 

Gadumijā pērk degvielu

Tie, kas, apstākļu spiest, vai pēc pašu vēlmes gadumiju sagaidīs skaidrā un vēlēsies kaut kur doties pie automašīnas stūres, nepaliks bez degvielas gadījumā, ja nebūs saglabājušās rezerves. Gandrīz visas degvielas uzpildes stacijas Liepājā un rajonā strādās. Rajonā lielākā DUS tīkla īpašnieces SIA “Kings” direktors Juris Gusevs pastāstīja, ka uzņēmumam pieder degvielas uzpildes stacijas Aizputē, Grobiņā, Priekulē, Durbē, Kalētos, Nīcā un Vaiņodē. “Ir sastādīts grafiks, un katrs, kam Jaunais gads būs jāsagaida darbavietā, to zina. Un tur nekā nevar darīt. Cilvēki pieņem, ka tā vienkārši ir jābūt, un izturas saprotoši,” sacīja J.Gusevs. Uzņēmuma degvielas uzpildes stacijas strādās ne jau peļņas nolūkos, bet gan tādēļ, ka ar degvielu vajadzības gadījumā jānodrošina operatīvie dienesti. Privātpersonas gadumijā samērā reti iegādājas degvielu.

SIA “Kings” vienīgā degvielas uzpildes stacija, kas gadumijā būs slēgta, ir Vaiņodē. Savukārt tie uzņēmuma darbinieki, kuri Jauno gadu sagaidīs darbā, var cerēt uz nelielu pārsteigumu. J.Gusevs pastāstīja, ka Vecgada vakarā uzņēmuma vadītāji tradicionāli apbraukā degvielas uzpildes stacijas un darbiniekiem pasniedz nelielas dāvaniņas.

“Kurzemes Vārds”

Ražošanas process “Liepājas metalurgā” neapstājas ne uz brīdi.

 

Policisti līdz nākamā gada sākumam strādās pastiprinātā režīmā, raugoties, lai ļaudis neapdraudētu sevi un citus.

Ugunsdzēsējiem svētkos, īpaši gadumijā, kad tiek salutēts uz nebēdu, ir karstākais darba laiks.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz