Ceturtdiena, 25. aprīlis Līksma, Bārbala
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Akmeņi ceturtās ekoshēmas riteņos. Lauksaimnieki jauno subsīdiju saņemšanas kārtību uztver dažādi

Pagājušajā gadā sākās jaunais plānošanas periods un stājās spēkā jauni nosacījumi platību maksājumu saņemšanai. Galvenais atbalsta veids ir ilgtspēju sekmējošs ienākumu pamatatbalsts, kas aizstās vienoto platību maksājumu. Ir arī daudzi citi atbalsta veidi.

Akmeņi ceturtās ekoshēmas riteņos. Lauksaimnieki jauno subsīdiju saņemšanas kārtību uztver dažādi
Agrāko zaļināšanas maksājumu atbalsta vietā Latvijā ir septiņas ekoshēmas. Pieteikšanās šim atbalstam ir brīvprātīga. Šajā atbalsta veidā paredzēts izmaksāt 438 miljonus eiro. (Foto: Haralds Fiļipovs)
Agrāko zaļināšanas maksājumu atbalsta vietā Latvijā ir septiņas ekoshēmas. Pieteikšanās šim atbalstam ir brīvprātīga. Šajā atbalsta veidā paredzēts izmaksāt 438 miljonus eiro. (Foto: Haralds Fiļipovs)
31.01.2024 05:00

Agrita Maniņa

"Kurzemes Vārds"

Negrib pieņemt jaunās metodes

Tās ir septiņas: videi un klimatam labvēlīga lauksaimniecības prakse – EKO1; ekoloģiski nozīmīgas platības – EKO2; saudzējošā lauksaimniecības prakse – EKO4; slāpekļa un amonjaka emisiju un piesārņojumu mazinošas lauksaimniecības prakse – EKO5; zālāju saglabāšanas veicināšana lopkopības saimniecībās – EKO6; agroekoloģijas prakse bioloģiskās saimniecībās – EKO7.

Ilgtspēju sekmējošu ienākumu pabalstu var saņemt aktīvi lauksaimnieki, kas nodarbojas ar lauksaimniecisko darbību. 2023. gadā –

15 eiro par hektāru, kas atbilst jaunajiem nosacījumiem.

Lauksaimnieki jauno subsīdiju saņemšanas kārtību uztver dažādi. Piemēram, ceturtajā ekoshēmā uz atbalstu var pretendēt lauksaimnieki, kuri izmanto saudzīgas augsnes apstrādes metodes. Starp tām nav tradicionālā aršana.

Kā liecina komentāri sociālajos tīklos, daudzi lauksaimnieki nav gatavi atteikties no tradicionālā zemes apstrādes veida un jaunās metodes pieņemt.

Nav iespējams neart

Otaņķu pagasta zemnieku saimniecībā “Gudriķi” aptuveni 800 hektāros audzē dažādas kultūras: labību, zirņus, pupas, kartupeļus, rapsi.

“Mēs neatbilstam nevienai ekoshēmai, nevaram tās izpildīt,”

saimniecības īpašnieks Guntis Silenieks ir atklāts.

“Augsnes analīzes vecākas par pieciem gadiem, un tādas vairs neder. Iztaisīt jaunas maksā diezgan daudz. Nesaku, ka tās nav vajadzīgas, tikai šogad nav.”

Otaņķos ir ļoti akmeņaina augsne. Lai tos nolasītu, jāiegādājas dārga akmeņu lasīšanas tehnika, kas, piemēram, Zemgalē nav nepieciešama.

Šobrīd, lai no akmeņiem attīrītu lauku, zeme ir jāar, tāpēc saimniecība neatbilst nevienai ekoshēmai; “Gudriķos” nav 70% neartu lauku.

Guntis stāsta, ka pirms diviem gadiem Otaņķos atcēla mazāk labvēlīgā apvidus statusu, attiecīgi lauksaimnieki zaudēja atbalstu, kāds bija līdz tam.

“Zeme atrodas zem jūras līmeņa, visapkārt slapjš, meliorācijas sistēmas jākopj, jāremontē, no jauna jāizbūvē, akmeņi jālasa. Kur vēl nelabvēlīgāks apvidus?” saimnieks atzīst, ka vienmēr bijis optimistiski noskaņots, bet tagad optimisms tuvojas beigām.

Tā nav, ka “Gudriķi” vispār nesaņems platību maksājumus, bet tie būs aptuveni trešā daļa no iepriekšējos gados saņemtiem.

“Situācija sarežģīta visā Latvijā, jo ierēdņi, šķiet, nesaprot, ko viņi dara. Mēs maksājam nodokļus, pelnām viņiem algu, bet viņi, es uzskatu, ir pret mums, bendē ražošanu,”

otaņķnieks ar to domā gan par zemkopības ministru, gan augsta ranga speciālistu darbu.

“Kamdēļ Latvijā izveidota ekoshēmu sistēma, ja citās Eiropas valstīs tādas nav? Varbūt iet uz to, bet mēs gribam visur aizskriet pa priekšu.”

Zemnieks atsaucas uz to, ko stāstījuši no Francijas atbraukušie kolēģi. Viņu valdība šobrīd liek uzsvaru uz to, lai vairs nestrādā ar vecu lauksaimniecības tehniku, bet pērk jaunu, modernu, ka var samazināt CO2 emisiju.

Kur paliks neizmaksātā subsīdiju nauda? – otaņķnieks jautā. Ir zemnieki, kuri tāpat neatbilst ekoshēmām, cits vispār nesaprot, kas jādara; tikai tagad sākot žēloties, ka neienāk subsīdijas.

“Pagājušais gads jau tā bija ļoti slikts ar pavasara salnām, vasaras sausumu, rudens plūdiem, bet vēl valdība “piepalīdzēja” ar prasībām. Lai tās saimniecība izpildītu, man jāalgo speciālists, kas iesniedz atskaites. Mums vajadzīgās [precīzās lauksaimniecības] iekārtas ir, braucam ar GPS, bet traktoristam ir jāar, nevis jāsāk pildīt dokumenti!”

Guntis pieļauj, ka pienāks diena, kad arī Latvijas galvaspilsēta būs pilna ar lauksaimniecības tehniku.

“Man grūti izdzīvot, es vairs neesmu konkurētspējīgs ar kaimiņvalsts zemniekiem.

Šobrīd mēs tiekam par nez cik gadiem atmesti atpakaļ, bet pārējā Eiropa iet tālāk. To arī vairs nepanāksim, ja šādi strādāsim valsts līmenī.”

“Kreņķi vien ir”

“Jaunie nosacījumi subsīdiju saņemšanai tik sarežģīti, ka es uz ekoshēmām nemaz nepieteicos,” saka gavieznieks, saimnieciskās darbības veicējs Dainis Mednis.

Toties no citiem zemniekiem dzirdējis, ka ar jauno kārtību “kreņķi vien ir”; par atbalsta saņemšanu arī nav īstas skaidrības.

“Pagājušogad bija tā – fotogrāfijas vajadzēja sūtīt un pierādīt, ka laukā veikta minimālā apstrāde, tiešā sēja, kad tas jau bija apsēts un saaudzis,”

Dainis stāsta.

Viņš kopj aptuveni 170 hektārus zemes, daļā audzē graudus un rapsi. Nestrādā ar precīzās lauksaimniecības tehnoloģijām, arī tāpēc nepretendēja uz ekoshēmām.

Jautāts, kādas metodes izmanto sējā, atbild, ka ir lauki, kurus ar, un ir tādi, kuros var iztikt bez aršanas. Iegādāta sējmašīna, ar ko var iesēt tiešā sējā, taču sēts arī tāpat – kur piemērota augsne un apstākļi.

“Ja ir tādi apstākļi kā pagājušogad, kad kūla lielā mitrumā, nekāda tiešā sēja nesanāk, jo palikušas dziļas pēdas,” Dainis prāto par ekoshēmu prasību izpildi.

Pieļauj, ka tajās varētu būt arī kādi pārspīlējumi, bet, no otras puses, par dabas saudzēšanu un ilgtspēju jādomā.

Foto: Haralds Fiļipovs

“Ir tāpat kā ar ātruma ierobežojumu. Visiem jābrauc 90 kilometru stundā, bet kāds brauc 100 un vairāk. Mēs, zemnieki, jau neesam nekādi izņēmumi, tāpat kāds kaut ko pārkāpj, bet nedomāju, ka ļoti daudz,” zemkopis min, ka, piemēram, mēslojot neievēro aizsargjoslu platumu pie ūdenstilpēm, citur var redzēt, ka ķimikālijas miglojot iepūstas ne tur, kur vajag.

Ne tāpēc, ka speciāli gribēja, bet nav ievērots vēja virziens, un krūmi ir apdeguši. To redzot, ir skaidrs, ka dabai tiek darīts pāri.

Kāds viņam šobrīd noskaņojums? Pērn graudus ar dārgiem minerālmēsliem izaudzēja, pēc tam pārdeva lēti, bet tādēļ sevišķi pesimistisks neesot.

Raža samazinās

Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā “Durbes grauds” sešus gadus ir lauks, kurā veic eksperimentu. Vienu daļu apstrādā tradicionāli – tajā ar un sēj, otru daļu apsēj bezaršanas tehnoloģijā.

“Visus šos gadus neuzartā daļa dod par aptuveni tonnu mazāku ražu.

Šobrīd arī savairojies tāds nezāļu spektrs, kas apkarojams ar diezgan spēcīgiem un dārgiem augu aizsardzības līdzekļiem,” stāsta “Durbes grauda” valdes priekšsēdētājs Sandris Bēča.

Augsni apstrādājot, daļa nezāļu aiziet bojā no mehāniskās darbības, bet nearot tās aug. Turklāt savairojušās invazīvās sugas, kas ir agresīvas, līdzīgas graudaugiem.

Vajadzīgi specifiskāki, dārgāki augu aizsardzības līdzekļi, kas jālieto nezāļu apkarošanai. Duāla situācija, atzīst S. Bēča, jo lauksaimniecības zaļais kurss ir ķimikāliju lietošanu samazināt.

“Nebūt nav viennozīmīgi, ka bezaršana ir visam atrisinājums, kā saglabāsim zaļumu un ieekonomēsim līdzekļus,” turpina kooperatīva vadītājs.

“Tas tiesa, ka darbi rit raitāk, sējas procesi saīsinās, var vairāk hektāru apstrādāt tajā pašā laikā; tas noteikti der saimniekiem, kuriem jāapstrādā lielas platības. Tādā ziņā šī metode noderīgāka.”

Būtisks ir jautājums par tehnoloģijām – nepieciešamās iekārtas dārgas. Pilnīgai tiešai sējai bez augsnes apstrādes nepieciešama jauna specializēta tehnika, jaudīgāki traktori, kas tehniku darbina. Daļējai augsnes apstrādei – varbūt ne.

Visvairāk piesārņo karš

Ceturtā ekoshēma samazinās ražojošas platības. Sandris Bēča jautā – kādu iemeslu dēļ?

“Tikko piedalījos darba grupā par klimata pārmaiņām. Eiropas regulas klimata mērķu sasniegšanā jāizpilda visur Eiropā,” viņš turpina.

“Šobrīd Latvijā plāns, ka viens no risinājumiem ir apmežot organiskās augsnes. Līdz ar to samazinātu lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības.

Apmežot ir šobrīd plāns un uzstādījums, lai varētu izpildīt Eiropas prasības emisijas samazināšanā.”

Par absurdām uzņēmējs sauc idejas, ka meliorācijas grāvjiem malas vajadzētu apstādīt ar mežu, ar krūmiem. Pat nezinātājam skaidrs, ka meliorācijas iztekas ir jātīra, lai neaizaug, nevis jāapstāda ar kokiem.

Emisiju ziņā jāatgriežas 2005. gada līmenī, tāpēc domā dažādus veidus, kā. Taču ar tiem izmainīs ekosistēmu, mainīsies Latvijas ainava.

Zaļais kurss gan neattiecas tikai uz lauksaimniecību, tā ir tikai viena sadaļa, tā ka mainīsies daudz kas.

“Eiropas Savienība radījusi vīziju – gribam samazināt izmešus. Saprotam, ka būs jāsamazina ražošana, viss paliks dārgāks. Bet pirmām kārtām vajadzētu apturēt lielākos piesārņotājus,” S. Bēča uzskata, ka šobrīd lielākais piesārņojums ir no karadarbības.

“Mēs ar vienu roku samazinām liellopu purkšķus, apmežojam, bet tajā pašā laikā kara zonā uzspridzina naftas rezervuāru, raķetes aiz sevis atstāj indīgās vielas.

Kara rūpniecība, kas tagad sāksies, arī bendēs dabu. Lai atjaunotu sagrautās ēkas, tāpat tā cietīs.”

Vai cilvēce šobrīd izvēlējusies pareizo prioritāti, kam veltīt enerģiju un līdzekļus? Vai vispirms jāaptur kara vājprāts? – jautā durbenieks.

“Mēs gribam, lai planēta kļūst zaļa, bet ar otru roku to piesārņojam. Manuprāt, šobrīd prioritāte ir miers pasaulē. Bet zaļais kurss būtu jārealizē visas pasaules līmenī vienlaikus, lai nav tā, ka vienā vietā dara, ko var, bet citur neliekas ne zinis.”

Tā jau ir darīts senāk

Kristīne Valujeva, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Meža un ūdensresursu zinātniskās laboratorijas vadošā pētniece

Lauksaimniecība un mežsaimniecība ir galvenās tautsaimniecības nozares Latvijā, tāpēc rūpīgi jāpārdomā, kā mēs šos resursus izmantojam.

Ir svarīgi pieminēt, ka vēsturiski kopējā lauksaimniecības politika veidojās, lai veicinātu pārtikas ražošanu tad, kad tās trūka, un palīdzētu lauksaimniekiem pārvarēt tirgus cenu svārstības, bet kopumā tas ir veicinājis intensifikāciju, vienlaidus lauku veidošanos, mazo saimniecību izzušanu.

Iepriekš visām valstīm bija vienādi nosacījumi atbalsta saņemšanai, tagad katra valsts ir definējusi savus nosacījumus, kas ir ļāvis atbalstā iekļaut tādas prakses, kas piemērotas Latvijas apstākļiem.

Lauksaimniecība rada siltumnīcefekta izraisošo gāzu emisijas, piemēram, minerālmēslu izmantošana rada N2O emisijas, aršana veicina organiskās vielas noārdīšanos augsnē, liellopu audzēšana rada CH4 emisijas. Šie ir tikai daži piemēri.

Ieviešot labas lauksaimniecības prakses nosacījumus un saimniekojot ilgtspējīgi,

ir iespējams gan mazināt emisijas un lauksaimniecības radīto negatīvo ietekmi uz vidi, gan arī uzlabot augsnes auglību.

Ja man jautā, ko nozīmē ilgtspējīga lauksaimnieciskā ražošana, es teiktu, ka tā ir nedaudz piemirsta prakse, jo mūsu vecvecāki saimniekoja ilgtspējīgi – audzēja vairākas kultūras, ievēroja augu seku, izmantoja tauriņziežus un kūtsmēslus, lai uzlabotu augsnes auglību, bija pļavas un ganības, kur ganījās lopi.

Ekoshēmas ir šo seno prakšu atdzīvināšana, lai samazinātu lauksaimniecības radīto negatīvo ietekmi uz vidi, nenoplicinātu augsnes resursus, kā arī, lai veidotu ekoloģiskās saliņas bioloģiskajai daudzveidībai.

Ja mums ir vienlaidus aramzemes lauks, to būs ērti apstrādāt, bet kur palikt dzīvajai radībai? Krūmājs lauka vidū, lielais koks, akmeņu krāvums, senā viensētas vieta ir šīs ekoloģiskās saliņas.

Daudzie nosacījumi, kas lauksaimniekiem jāievēro, protams, ir sarežģīti, laikietilpīgi, atņem laiku galvenajam – lauksaimniecības produktu ražošanai. Taču ir jāsaprot, ka

lauksaimniecība nebūs iespējama, ja mums nebūs bioloģiskās daudzveidības,

ja nebūs apputeksnētāju, ja augsne būs sablīvēta, noplicināta un neauglīga.

Ilgtspējīga lauksaimniecība nav jāuztver kā bieds un apgrūtinājums, tā vairāk ir kā iespēja. Piemēram, precīzi izmantojot minerālmēslus tieši tik, cik nepieciešams īstajā augu augšanas fāzē, ne tikai samazināsies emisijas, bet arī tiks ietaupīti finanšu līdzekļi.

Veidojot sadarbību un barterus ar kaimiņiem lopu audzētājiem, kuriem nepietiek platības, lai izkaisītu visus saražotos kūtsmēslus, jau atkal būs ieguvums abām pusēm. Vienam atrisināsies problēma, kur likt kūtsmēslus, bet otrs uzlabos augsnes auglību ilgtermiņā.

Ieviešot slimību un kaitēkļu monitoringu, varbūt pārdomājot lauka novietojumu, blakus esošās kultūras, stingri ievērojot augu aizsardzības līdzekļu izsmidzināšanas laiku, ne tikai tiks pasargāti apputeksnētāji, bet būs arī izmaksu samazinājums.

Katram saimniekošanas veidam – intensīvai augkopībai, lopkopībai, integrētai saimniekošanai, bioloģiskajai saimniekošanai – ir sava vieta, bet katra lauksaimnieka uzdevums ir skatīties uz nākotni, lai augsne nepazaudē auglību, lai ir vieta bioloģiskajai daudzveidībai, lai barības ķēdēs neuzkrājas pesticīdi un neaizaug ūdenstilpes.

Uzziņai

Ekoshēmas atbalsts par saudzējošo lauksaimniecības praksi – EK04

– Var pretendēt gan konvencionālās, gan bioloģiskās saimniecības.

– Atbalstu piešķir par platībām, kurās izmantota vismaz viena no trim augsnes apstrādes metodēm:

* minimālā augsnes apstrāde – augsnes virskārtas sekla apstrāde, ne dziļāk par 15 cm, izmantojot kultivatoru, disku vai frēzi;

* augsnes joslu apstrāde – augsnes joslu apstrāde līdz 5 cm platumā sēklas sēšanai, starp rindstarpām atstājot vismaz 10 cm platu joslu, kurā augsni mehāniski neapstrādā un saglabā augu atliekas vai rugaini;

* tiešā sēja – kārtējā gadā pēc iepriekšējā kultūrauga novākšanas augsni neapstrādā (t. sk. near) un sēj tieši rugainē.

– Atbalsta pretendents norāda Lauku atbalsta dienestam (LAD) katram laukam izmantoto apstrādes veidu.

– Lauksaimniekam, izmantojot LAD mobilās lietotnes neautorizēto izvēlni, jāuzņem un jānosūta LAD ģeomarķēti fotoattēli ar laika un vietas atzīmi, lai pierādītu minimālu augsnes apstrādes faktu.

Avots: lad.gov.lv

Es domāju tā: Pēc kādiem kritērijiem izvēlaties pārtiku?

Inta Pickēna – strādā:

– Ar ģimeni dzīvoju Anglijā, un arī šajā valstī cenas pārtikai aug. Daudz ko nevaram atļauties. Iepērkoties vienmēr skatos uz cenām, meklēju akcijas preces, bet, protams, kādu reizi gribas ģimeni palutināt. Lai ietaupītu, ēdam mājās, nevis kafejnīcās. Jā, man ir svarīgi, lai pārtika būtu kvalitatīva, vēlams, ekoloģiska, bet šie mani principi jāsaskaņo ar manām iespējām jeb naudas daudzumu, kas tomēr ir noteicošais. 

Ita – liepājniece:

– Cenai ir nozīme, bet atļaujos nopirkt arī labu pārtiku. Dzīvoju prātīgi, apdomīgi, dažreiz nopērku arī to, ko sakārojas. Tam, vai pārtika ir ekoloģiska, speciālu uzmanību nepievēršu, tas nešķiet ļoti būtiski. Man tiešām garšo zivis, un pirktu tās biežāk, bet tik daudz naudas nav.

Andželika – strādā tirdzniecībā:

– Iepērkos, sekojot savam budžetam un tam, ko man vajag. Dzīves situācija ir mainījusies, tagad esmu pati sev noteicēja, gatavoju tikai sev. Iepērkos un gatavoju retāk, nekā dzīvojot ģimenē. Manuprāt, lai pirktu tikai tādu pārtiku, kas bioloģiski audzēta, jābūt diezgan turīgam cilvēkam.

Sintija Zundovska – pārdevēja:

– Pats galvenais, pēc kā izvēlos pārtiku, ir cena. Noteikti ne tā augstākā, ko nevaru atļauties. Teikšu godīgi, ka eko-šmeko produkti būs pēdējie, kam pievērsīšu uzmanību. Tāda šobrīd ir dzīves situācija. Ja naudas būtu daudz un liela finansiālā stabilitāte, tad es, protams, biežāk nopirktu kaut ko, kas ekoloģiski audzēts.

Dace Smāģe – pensionāre:

– Pirmais – kas nepieciešams. Otrais – vai šiem produktiem ir akcijas cenas jeb ko var dabūt lētāk. Nekad nepiepērku pilnu grozu, bet uz veikalu eju bieži un izpētu cenas. Tirgus skārņos pērku gaļu ar domu, ka tā audzēta Latvijā, jo jāatbalsta mūsējie. Paši dārzā izaudzējam dārzeņus.

Šobrīd aktuāli

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par satura pakalpojuma pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: [email protected]), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, vai interneta vietnē kurzemes-vards.lv, turpmāk tekstā – VIETNE KV, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI. PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ/VIETNĒ KV šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNĒ/VIETNĒ KV maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. PAKALPOJUMS ir kāds no šajā punktā uzskaitītajiem satura pakalpojumiem, kurš ir nopērkams VIETNĒ/VIETNĒ KV, un kura abonementu PIRCĒJS ir tiesīgs iegādāties:
  1. Liepajniekiem plus – maksas digitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus”,
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements – maksas digitālā satura pakalpojums VIETNĒ KV, tajā skaitā drukātam laikrakstam ”Kurzemes Vārds” (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.) vizuālā un satura apjoma ziņā identiska elektroniska kopija, kā arī pieeja viena mēneša iepriekšējo elektronisko kopiju arhīvam,
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts – papīra formātā iznākošs reģionālais laikraksts (reģistrēts masu informācijas reģistrā ar nr. 000700763, no 28.11.1991.), kura piegādi PIRCĒJAM Liepājā un Grobiņā (pilsētā) nodrošina SIA ”AC Kurzemes Vārds”, vai citur Latvijā VAS ”Latvijas Pasts” saskaņā ar tā piegādes grafiku.
  4. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

PAKALPOJUMA abonements ir fiksēts termiņā, par noteiktu cenu, kuru KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā. KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. PAKALPOJUMA abonementa cenā ietverti ir visi uz to attiecināmie nodokļi, tajā skaitā pievienotās vērtības nodoklis (turpmāk – PVN) saskaņā ar LR normatīvajiem aktiem:

  1. Liepajniekiem plus ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi).
  2. ”Kurzemes Vārds” elektroniskais abonements ir 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par cenu – EUR 4.99 (četri euro un 99 centi).
  3. ”Kurzemes Vārds” drukātais laikraksts ir papīra formāta izdevums par cenu – EUR 8.95 (astoņi euro un 95 centi) vienam mēnesim.
  4. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ/VIETNĒ KV. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu PAKALPOJUMAM Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements, bet uz nākamo kalendāro mēnesi pagarinoties automātiski PAKAPLOJUMAM Kurzemes Vārds drukātais laikraksts abonementam , un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. PAKALPOJUMA ABONEMENTA KURZEMES VĀRDS DRUKĀTAIS LAIKRAKSTS PIEGĀDES UZSĀKŠANA.
    1. Ja PIRCĒJS ir veicis PAKALPOJUMA samaksu darba dienā līdz plkst.14.00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar nākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc divām darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
    2. Ja PIRCĒJS ir veicis samaksu darba dienā pēc plkst 14:00, tad abonementa piegāde tiek uzsākta ar aiznākamo darba dienu, ja piegādi nodrošina AC Kurzemes Vārds, vai pēc trim darba dienām, ja piegādi nodrošina Latvijas Pasts;
  2. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

KV Šī Līguma ietvaros ar PAKALPOJUMU Liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus un Kurzemes Vārds elektroniskais abonements veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz