Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Aleksejs Odnorukovs: Pēc gadiem ķēpātāji nožēlos savu rīcību

Aleksejs Odnorukovs: Pēc gadiem ķēpātāji nožēlos savu rīcību
23.09.2011 07:00

Atslēgvārdi

Ne tikai pie mums, bet arī ārzemēs nelegālie grafiti zīmētāji ir problēma. Ja salīdzina ar situāciju pirms gada, šobrīd Liepāja ir daudz vairāk sakrāsota. Žēl, ka vēsturisku ēku sienas rotā kaut kādi ķēpājumi, burti bez jebkādas jēgas, mesidža.

Domāju, ka pēc pāris gadiem, kad pats zīmētājs būs kļuvis vecāks, viņam būs kauns par to, ko izdarījis.

Ar grafiti zīmēšanu nodarbojos kopš 1998.gada. Šobrīd tam atlicis maz laika, vairāk pildu pasūtījumu darbus. Atzīšos, ka pašos pirmsākumos, biju viens no tiem, kurš nakts laikā pastrādāja Karostā, Tosmarē, pilsētas centrā mazāk. Man patīk, ja uzzīmētais patīk arī citiem. Kaut kāds nesaprotamu burtu savirknējums nevienam nepatīk. Saķeršanās ar policiju nelegālās rīcības dēļ man ir bijusi vienreiz, un par to ziņoja vietējie. Lai gan sods nebija liels, tā reize mani ļoti iespaidoja. Atceros, ka arī Rīgā pirms dažiem gadiem nelegāli grafiti zīmētāji tika aizturēti, un viņu lieta nonāca pat līdz tiesai. Domāju, ka sodi palīdz, lai gan tas, kas ir aizliegts, ir pats kārdinošākais.

Manus darbus vēl dažviet pilsētā var redzēt, piemēram, pie kluba ”Fontaine Palace”, lielveikala ”Rimi” pazemes autostāvvietā, netālu no Pledu ielas, taču tie jau tapuši pēc pasūtījuma. Tikai nesen grafiti ir atzīts par mākslu. Dažās valstīs tas attīstījies tik tālu, ka izskatās pēc fotogrāfijas. Mums līdz tādam līmenim vēl stipri jāaug. Šobrīd Liepājā neesmu ievērojis nevienu interesantu rokrakstu. Piekrītu, ka ir grūti ko jaunu izdomāt. Viss ir kaut kur ieraudzīts un nokopēts. Eiropā gan daudz eksperimentē. Grafiti mākslinieki veido lielas izstādes, kvalitatīvi apzīmē sienas, un viņi ir populāri.

Bieži vien gadās, ka ķēpājumi uz sienām top draugu kompānijās, kad kāds vēlas pašizpausties. Jā, arī reibumā. Tas skaitās kruti, ja aizraujies ar grafiti. Ja citi redz un uzzina, ka tas ir tavs darbs, rodas stimuls turpināt. Manuprāt, jauniešiem ir par daudz brīvā laika. To, ko šobrīd redzam Liepājas ielās, sauc par bombing stilu, un raksturīgs iesācējiem līdz 22, 23 gadiem. Vēlāk, kad mainās domāšana, grafiti varbūt kļūst par aizraušanos un kaut ko vairāk. Undeground grafiti dalās divās kategorijās: legālais un nelegālais, abu pārstāvji savā starpā nesaprotas, un viens otra darbību neatbalsta.

Liepāja ir maza pilsēta. Domāju, ja kādam ir interese par grafiti, tad, lai viņš to labāk mēģina pamestās vietās tik ilgi līdz sanāk, un tad savu mākslu var rādīt arī citiem. Londonā, piemēram, ir street art (ielu māksla), un tā ir ar savu jēgu, ziņu, nevis kā pie mums. Taču, lai kaut ko normālu uzzīmētu, ir jātērē diezgan daudz naudas. Viens baloniņš maksā līdz četriem latiem. Tā kā šobrīd jauniešiem ir problēmas ar finansēm, bez vecāku atbalsta savu zīmētprasmi attīstīt nevar.

Aleksejs Odnorukovs,
atzīts grafiti mākslinieks

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz