Piektdiena, 19. aprīlis Vēsma, Fanija
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Asaru gāze, rokudzelži un nesamērīgs spēks. Policistus tiesā par vardarbību

Liepājā Kurzemes rajona tiesas priekšā 1. novembrī stājās trīs Valsts policijas (VP) amatpersonas, kuras apsūdz dienesta pilnvaru pārsniegšanā, ja tas saistīts ar vardarbību. Likumsargus vaino nepamatota fiziska spēka pielietošanā pret aizturēto. Viņi savu vainu neatzīst.

Asaru gāze, rokudzelži un nesamērīgs spēks. Policistus tiesā par vardarbību
Policisti, pielietojot spēku, pērnvasar vīriešus aizturēja pludmalē netālu no kafejnīcas “Red Sun Buffet Beach Bar”. (Foto: Egons Zīverts)
03.11.2023 00:45

liepajniekiem.lv

Pagājušā gada 30. jūlijā ap pulksten 7.20 VP Kurzemes reģiona pārvaldes Liepājas iecirkņa dežūrdaļā saņemts izsaukums par konfliktu pludmalē, netālu no kafejnīcas “Red Sun Buffet Beach Bar”.

Turp norīkoti trīs policisti, kuri, ierodoties notikuma vietā un nenoskaidrojot notikušā apstākļus, kā arī iespējamos pārkāpuma izdarītājus, piegājuši pie kāda vīrieša, kurš bijis acīmredzamā alkohola reibumā.

Nepaskaidrojot iemeslu,

policisti bez likumīga pamata nolēmuši vīrieti aizturēt, pielietojot fizisku spēku, teikts prokurores apsūdzības būtības izklāstā.

Viens no likumsargiem pret vīrieti, kurš neesot radījis ne uzbrukuma, ne nepakļaušanās, ne arī bēgšanas draudus, nepamatoti pielietojis speclīdzekli, proti, bez iepriekšēja brīdinājuma iepūtis viņam sejā sintētisko piparu gāzi.

Pēc tam policisti trijatā pret vīrieti pielietojuši fizisku spēku – vardarbību.

Lai arī vīrietis nav izrādījis pretestību, divi policisti satvēruši viņa rokas, nogāzuši vīrieti zemē ar seju pret koka laipu un, izliecot zemē guļošā cilvēka abas rokas aiz muguras, ar spēku liekuši tās galvas virzienā, nodarot vīrietim fiziskas sāpes.

Trešais policists satvēris vīrieša abas kājas un ar spēku saliecis tās ceļgalos, un ar sava ķermeņa svaru ar ceļgaliem uzspiedies uz tām. Pēc tam vīrietim uzlikti rokudzelži un viņš piecelts kājās.

Redzot, ka vīrietis nevar paiet, divi policisti ar spēku vilkuši viņu pa zemi, turot aiz rokām, kas joprojām bijušas saslēgtas rokudzelžos. 

Šis vīrietis vēlāk gan nav vērsies ar pretenzijām pret policistiem, kā arī nav vēlējies, lai viņu atzīst par cietušo.

Nemierā ar šādu likumsargu rīcību bijis cits liepājnieks, kurš torīt, redzot, ka policisti aiztur viņa paziņu, sekojis viņiem. Arī viņu policisti nolēmuši aizturēt, pielietojot fizisku spēku.

Aizturēšanas scenārijs bijis līdzīgs – vispirms piparu gāze sejā, tad cilvēks nogāzts zemē, ar spēku aiz muguras atliekta vīrieša labā roka, bet kreisā, pielietojot steku, izvilkta no zemē gulošā ķermeņa apakšas.

Prokurore, nolasot apsūdzību, sacīja, ka vīrieša brīvība ierobežota nepamatoti un, nesamērīgi pielietojot fizisku spēku, kā arī speclīdzekli, viņam nodarītas sāpes un miesas bojājumi – sejas sasitums ar sistu virspusēju brūci, ādas nobrāzumi kreisās uzacs rajonā, skrāpējumi kakla rajonā.

Šādi miesas bojājumi gan vērtējami kā maznozīmīgi.

Cietušais pieteicis materiālo kompensāciju nepilnu simts eiro apmērā, kā arī no policistiem vēlas piedzīt 5000 eiro morālā kaitējuma atlīdzību.

Apsūdzētie tiesā savu vainu, kā arī pieteikto kompensāciju neatzina. Viņu aizstāvji lūdza uz tiesu izsaukt vairākus lieciniekus, kas iepriekš nav nopratināti, tostarp VP Kurzemes reģiona pārvaldes priekšnieku Induli Blīgznu, kurš ar savu parakstu apstiprinājis dienesta pārbaudes rezultātus.

Tajā secināts, ka policistu rīcībā nav konstatētas disciplinārpārkāpuma pazīmes.

Prokurore gan iebilda pret šo liecinieku uzklausīšanu tiesā, norādot, ka ne dienestu pārbaudes veicēja, ne arī I. Blīgzna nav bijuši notikuma vietā.

Turklāt prokurore pauda, ka, viņasprāt, dienesta pārbaudes veicēja pret saviem pienākumiem izturējusies pavirši – nav pamanījusi un vērtējusi daudzus apstākļus, un visu trīs apsūdzēto policistu paskaidrojumi faktiski bijuši nokopēti, par ko liecinot identiski teikumi, vienas un tās pašas pārrakstīšanās kļūdas liecinieces uzvārdā, personas kodā u.c.

Prokurore uzskata, ka dienesta pārbaude bijusi vien formāla un virspusīga, kas kopumā norādot uz, iespējams, šīs pārbaudes veicējas un tās saskaņotāja neobjektivitāti un neprofesionalitāti, radot aizdomas, ka nolūks ir aizstāvēt savā reģionā strādājošas amatpersonas, īpaši ņemot vērā situāciju ar darbaspēka trūkumu policijā.

Jautājumu par šo liecinieku uzklausīšanu tiesa pagaidām atstāja atklātu. Tiesas prāvas turpinājums paredzēts 14. novembrī.

Liecības jāsniedz gan cietušajam, gan lieciniekiem, pēc kā pienāk kārta izteikties arī apsūdzētajiem.

Nevienu personu nevar uzskatīt par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kamēr tās vaina nav pierādīta Kriminālprocesa likumā paredzētajā kārtībā.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par sagatavoto saturu atbild portāls liepajniekiem.lv.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz