Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Barikādes ir dzīvas, kamēr tās atceras

Barikādes ir dzīvas, kamēr tās atceras
Foto: Egons Zīverts
21.01.2019 07:12

"Kurzemes Vārds"

Vakar Liepājas muzeja filiāles “Liepāja okupāciju režīmos” pagalmā, pieminot barikāžu laikus, tika iedegti atceres ugunskuri. “Tas bija laiks, kad veidojās kopības un vienotības izjūta, kas pārauga ticībā, ka reiz mēs būsim brīvi. Barikādēs cilvēkos bija kas tāds, ko nevarēja ne nošaut, ne apspiest. Neviens čekists tam netika klāt,” atklājot pasākumu, klātesošos uzrunāja Jānis Dreiblats.

Šogad aprit 28. gadskārta kopš Latvijas Tautas frontes organizētajām barikādēm, kurās piedalījās Latvijas neatkarības aizstāvji no visiem novadiem. Tas bija satraukumu pilns laiks, kad kopā pulcējās visi, kuri savā sirdī loloja ideju par brīvu Latviju. “Pieminot 1991. gada janvāri, skumjas par bojā gājušajiem mijas ar sajūsmu par Latvijas tautas varonību, kas vienoti cēlās aizstāvēt savas valsts tikko atdzimušo brīvību,” stāstīja J. Dreiblats.

Muzeja pagalmā ap ugunskuriem vakar pulcējās kā sirmgalvji, tā ģimenes ar bērniem, lai vienoti pieminētu bojā gājušos un sajustu 1991. gada gaisotni. Apmeklētāju pulciņa vidū sastaptā Irma Markopa priecājās, ka atnākuši arī jaunieši, jo viņa uzskata, ka ir tiešām svarīgi, lai bērni un jaunieši saprot, cik liels darbs tika darīts, lai mēs varētu dzīvot tādā Latvijā, kāda tā ir šobrīd. “Tās janvāra dienas patiešām bija briesmīgas. Es biju skolotāja un pati uz barikādēm netiku, bet mans vīrs, kurš tolaik strādāja Linoleja rūpnīcā, piedalījās. Tas bija smagi. Arī sakaru nebija nekādu – valdīja neziņa. Sajūta bija kā karā,” sieviete atceras.

Arī pensionāre Gunta Atiķe barikādēs nepiedalījās, tomēr teica, ka uz atceres pasākumiem nāk katru gadu: “Mums ir jānāk, tā taču ir mūsu Latvija! Atnākot mēs izrādām cieņu tiem, kas šo darbu paveica.”

Klātesošos uzrunāja Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis un Zemessardzes 44. bataljona komandieris pulkvežleitnants Vilmārs Vecvagaris, kurš pieņēma jauno zemessargu zvērestu. Matīss Duburs, viens no jaunajiem zemessargiem, “Kurzemes Vārdam” atklāja, ka sajūtas ir pozitīvas, tomēr garākās sarunās iesaistīties nevēlējās. V. Vecvagaris jaunajiem drošsiržiem atklāja tālāko ceļu, sakot, ka līgums ir noslēgts un turpmākajos piecos gados viņi kļūs par īstiem karavīriem. Pasākumu kuplināja arī Liepājas jaunsargu Latvijas valsts karogu grupa. Par muzikālo noformējumu rūpējās Liepājas Simfoniskā orķestra mežradznieki un Jēkaba Ozoliņa vadītais vīru koris.

Pēc oficiālās daļas klātesošie tika cienāti ar siltu tēju un biezputru, aicināti sildīties pie ugunskuriem un baudīt atmodas laika koncertu “Augšāmcelšanās” Jura Pavītola, Matīsa Pavītola un Tāļa Marhilēviča izpildījumā, tāpat muzeja filiāles telpās varēja noskatīties Zigmāra Vidiņa dokumentālo filmu “Tēvu barikādes”.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz