Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Cūku mēris lavās aizvien tuvāk

Cūku mēris lavās aizvien tuvāk
Foto: liepajniekiem.lv
27.07.2018 07:09

liepajniekiem.lv

Atslēgvārdi

Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojuma gadījums konstatēts piemājas saimniecībā Kuldīgas novada Pelču pagastā, kas ir pavisam netālu no Liepājas un tai tuvumā esošajiem novadiem. Slimības dēļ saimniecībā Pelčos tiks likvidētas 20 mājas cūkas, informēja PVD Sabiedrisko attiecību daļas speciāliste Anna Joffe.

Viņa skaidro, ka PVD saimniecībā veiks ĀCM apkarošanas pasākumus, tostarp tiks likvidētas cūkas, kā arī uzsākta epidemioloģiskā izmeklēšana, lai noskaidrotu iespējamos vīrusa nokļūšanas ceļus novietnē.

Tā kā jau pērnā gada decembrī Āfrikas cūku mēris pirmoreiz konstatēts Saldus novada Šķēdes pagastā, Āfrikas cūku mēra izplatības kartē pirmā riska zona jeb karantīnas zona Liepājas pusi aptver arvien ciešāk – tajā iekļauti Sakas, Cīravas, Aizputes, Kalvenes, Nīkrāces un Zaņas pagasti. ”Tā ir buferzona starp slimības skarto teritoriju un tīro zonu,” skaidro PVD Dienvidkurzemes pārvaldes vadītāja Gunta Kapeniece.

Nupat Pelčos konstatētā saslimšana nozīmē to, ka 10 kilometru rādiusā ap saimniecību, kur konstatatēta saslimšana, ir noteikta karantīnas zona. Un tas savukārt nozīmē, ka 40 līdz 45 dienas no šīs zonas nedrīkst izvest ne dzīvas cūkas, ne produkciju.

”Ja šajā karantīnas zonā ir kāds lielais cūkaudzētājs, viņam tas radīs ievērojamus ekonomiskos zaudējumus,” tā G.Kapeniece.

Bijušajā Liepājas rajona teritorijā līdz šim gan nav konstatēti saslimšanas gadījumi, PVD Dienvidkurzemes pārvaldes vadītāja spļauj pār kreiso plecu. Taču Kurzemē, tāpat kā citur Latvijā, jauni saslimšanas gadījumi gan meža, gan mājas cūkām tiek reģistrēti ik pa laikam, tāpēc pēc G.Kapenieces teiktā jo īpaši uzmanīgiem jābūt aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem.

”Jau ilgāku laiku divas reizes gadā PVD speciālisti apseko saimniecības un kontrolē tajās veiktos biodrošības pasākumus,” viņa stāsta: ”Aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.”

G.Kapeniece atzīst, ka modrību zaudēt nedrīkst ne mirkli: ”Tas, ka sērga konstatēta Kuldīgas novadā, apliecina tikai vienu: slimība tuvojas. Sitam pie galda un esam uzmanīgi…”

Arī mūspusē pēc viņas teiktā tiek pievērsta pastiprināta uzmanība drošības pasākumiem: ”Nepārtraukti! Biodrošība jāievēro jo stingri. Īpaši būtiski tas ir lielākās cūkaudzētavās, jo gadījumā, ja viens dzīvnieks ir inficēts, jālikvidē visi. Tāpēc īpašniekiem jāievēro pastiprināta drošība, jāizvērtē, ko ielaist fermā. Turklāt arī PVD inspektoriem īpašnieks var prasīt pārģērbties, pāraut kājas. Lielākās saimniecībās vēlams pat caur dezinficējošu dušu iet. Un obligāti ir dezinficējošie paklājiņi. Nevis vienkārši ar ūdeni samitrināti, bet patiesi ar dezinfekcijas līdzekli piesūcināti.”

PVD piemājas cūku turētājiem atgādina, ka vasaras mēnešos risks ienest vīrusu mājas cūku saimniecībās ir ievērojami lielāks – meža cūku barus ir kuplinājuši pavasarī dzimušie sivēni, tādējādi uzturot meža cūku populāciju un vīrusa klātbūtni dabā, savukārt pagalmos un pļavās, kurās meža cūkas mēdz ieklīst, zeļ zāle, kuru neapzinīgāks cūku turētājs kāro izbarot cūkām.

PVD aicina cūku turētājus būt atbildīgiem un atkārtoti atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi.

Jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem – kategoriski aizliegts turēt vai laist cūkas ārā; nedrīkst pieļaut savvaļas putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās; pastāvīgi jāapkaro grauzēji; nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki; cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c.

Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes; pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi.

Bet, ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts.

G.Kapeniece gan piebilst, ka Āfrikas cūku mēris nav bīstams cilvēkiem. Nāvējošs tas ir cūkām.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz