Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Ģimenes ārsti aicina turpināt diskusijas par neskaidrajiem jautājumiem saistībā ar primārās veselības aprūpes stiprināšanu

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē šodien ģimenes ārsti aicināja Veselības ministriju (VM) turpināt diskusijas par neskaidrajiem jautājumiem, kas saistīti ar primārās veselības aprūpes stiprināšanu.

Ģimenes ārsti aicina turpināt diskusijas par neskaidrajiem jautājumiem saistībā ar primārās veselības aprūpes stiprināšanu
Foto: Freepik stock pictures
19.03.2024 18:20

LETA

Primārās veselības aprūpes stiprināšanas plāns 2024.-2026. gadam paredz teritoriālās pieejamības uzlabošanu, tostarp ģimenes ārstu prakšu kartējumu.

VM norāda, ka karte ir šī brīža nepieciešamība, un tā jau ir izveidota. Turpmāk plānotas tikšanās ar pašvaldībām, lai pielāgotu karti atbilstoši vajadzībām, nepieciešamībai, infrastruktūras plānošanas uzlabošanai un iedzīvotāju skaita izmaiņām. To visu iecerēts pabeigt jau šogad.

Plānā tiek ieskicēts optimālas prakses koncepts, piemēram, definējot optimāli reģistrēto pacientu skaitu, paplašinot primārās veselības aprūpes komandu, piesaistot ārstus lauku reģionos, kas paredzēta caur lauku piemaksu pārskatīšanu un ieviešanu.

Tāpat plāns paredz turpināt ESF atbalstu paaudžu nomaiņām.

VM iecerējusi vairākus pasākumus jaunu ārstu piesaistei, kā rezultātā tiks uzlabota ģimenes ārstu nomaiņas plānošana, pilnveidota rezidentūrā studējošo sadarbība ar Nacionālo veselības dienestu (NVD), pilnveidota informācija NVD mājaslapā, kā arī pilnveidota jaunatvērtas prakses finansēšana, motivējot jaunos ārstus turpināt strādāt jaunatvērtā praksē un savākt nepieciešamo pacientu skaitu.

Plānots arī pilnveidot ģimenes ārstu gaidīšanas sarakstu.

VM virzās arī uz multiprofesionālu primārās veselības aprūpes attīstību, izstrādājot divus modeļus – sadarbības prakšu modeli, kurā būtu ģimenes ārsts un fizioterapeits vai kāds cits speciālists, un koppraksi, kurā būtu trīs ģimenes ārsti, fizioterapeits, vecmāte un citi speciālisti.

Plāns paredz arī praksē veikto manipulāciju tarifu pārskatīšanu un jaunu manipulāciju ieviešanu, maksājumu sistēmas pilnveidošanu un rezultatīvo rādītāju ieviešanu, digitalizācijas attīstību primārajā veselības aprūpē, kā arī palīdzības stiprināšanai ārpus ģimenes ārstu darba laika.

Nākamgad iecerēts ieviest un izstrādāt rezultatīvos rādītājus, tostarp arī PREM, kas ir pacientu apmierinātība ar saņemtajiem pakalpojumiem, kā arī piesaistīt ārstus darbam reģionos un nodrošināt primārās veselības aprūpes pieejamību ārpus ģimenes ārstu darba laika.

Savukārt 2026. gadā plānots strādāt pie jauno ārstu piesaistes, rezultatīvo rādītāju ieviešanas primārajā veselības aprūpē, komandas paplašināšanas un kopprakšu attīstības.

Komisijas priekšsēdētāja, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska (ZZS) atzīmēja, ka liela nozīme arī papildu darbinieka piesaistei ģimenes ārsta praksē.

Patlaban VM aplēses liecina, ka tas varētu būt maija otrajā vai trešajā nedēļā.

Ģimenes ārsts Ainis Dzalbs aicina paturēt prātā, cik ļoti apmierināts ir pakalpojumu sniedzējs. Proti, ieviešot dažādus izaicinājumus, jāsaprot, vai un cik ģimenes ārstu prakse ir gatava tolerēt, attīstīt un gūt profesionālo gandarījumu par jauno slodzi.

Arī viņš norādīja, ka papildu darbinieka piesaiste ir prioritāte, lai ģimenes ārsti varētu tikt galā ar pienākumiem, kurus no viņiem sagaida sabiedrība un līgumpartneri.

Tāpat, viņaprāt, jāievieš lauku koeficients. Pēc viņa paustā, ārsti reģionos aizvien jūt grūtības piesaistīt jaunus speciālistus un noturēt esošos.

Arī prakšu skaits samazinās, un visstraujāk tas notiek Latgalē un Zemgalē, kur ģimenes ārstu trūkuma dēļ samazinās pakalpojumu pieejamība.

“Mēs redzam mentora funkcijas attīstību un stiprināšanu. Tas varētu būt kāds pieredzējis kolēģis reģionos, kurš varētu sniegt atbalstu jaunajiem ģimenes ārstiem praktiski. Mūsdienās mentora funkcijas ir izplatītas, un arī ģimenes ārstiem tas būtu būtiski,” sacīja Dzalbs.

Tomēr viņš norādīja, ka ģimenes ārsti sagaida no ziņojuma arī informāciju par ģimenes ārstu specialitātes attīstību, motivējošām iniciatīvām, kas vērstas uz kvalitātes un specialitātes attīstību.

Ģimenes ārsti gaidot lielāku skaidrību un precīzākas iespējas, kas radītu ģimenes ārstiem iespēju profesionāli attīstīties. Motivējošo samaksu, kas saistīta ar kvalitātes sniegumu, ģimenes ārsti plānā neredz.

Arī Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Alise Nicmane-Aišpure norādīja, ka plānā vēl daudz lietu precizējamas un diskutējamas.

Patlaban būtisks jautājums par to, cik ģimenes ārstu trūkst un cik tādu prakšu, kuras būtu apvienojamas.

Vienlaikus viņa uzsvēra, ka līdz šim diskusijās nav izdiskutēts sadarbības un kopprakšu modelis, un pagaidām VM redzējums neesot skaidrs.

Ģimenes ārste arī cer, ka 2027. gadā būs ne tikai daudz ģimenes ārstu, bet arī to palīgu – vidēju medicīnas personu, kuru skaits Latvijā šobrīd ir mazs.

Viņa aicina rīkoties daudz intensīvāk, lai būtu vairāk vidējā medicīnas personāla gan primārajā, gan sekundārajā aprūpē.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz