Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Inspektori: “Lašiem šoruden zelta dzīve”

Inspektori: “Lašiem šoruden zelta dzīve”
25.11.2008 07:04

Kā katru rudeni, kad nārsto laši, Latvijā notiek akcija “Dzīvais ūdens”. Tās mērķis ir vērsties pret maluzvejniecību, saudzēt vērtīgās zivis, vairot to krājumus. Tomēr šogad ne tikai inspektori un viņu sabiedriskie palīgi, bet arī pati daba esot nostājusies dzelmju iemītnieku pusē, jo nārstu sekmē augstais ūdens līmenis upēs un ezeros. “Lašiem šogad zelta dzīve,” vienā balsī sacīja vides sargi.

Visaktīvāk, kā liecina novērojumi, zivju migrācija uz nārstu notiek Ventā. Tādēļ turp, lai palīdzētu kolēģiem, oktobrī un novembrī vairākkārt izbraukuši arī Liepājas Iekšējo ūdeņu kontroles sektora darbinieki. Viņu vadītājs Ģirts Liepiņš pastāstīja, ka ventspilnieki kontrolējot upes lejteci līdz Vārmes ciemam, kuldīdznieki – vidusteci ap Rumbu, bet liepājnieki trīs reizes, galvenokārt tumsas stundās, apsekojuši Ventu no Zlēkām līdz Vārmei, kā arī vienreiz pārbaudījuši upi lejpus Lietuvas robežai. Kaut gan strādāts esot dūšīgi, atrast un izņemt no dzelmes izdevies tikai vienu tīklu. Inspektors Antons Aniņš to izskaidro ar duļķaino ūdeni, kas kavējot maluzvejniekus un palīdzot lašiem tikt uz priekšu. Viņš uzsvēra, ka laši izvēlas nārstam tieši tās upes, kur savulaik nonākuši savvaļā. Ventā Pelču zivju audzētavas zivkopji to darot regulāri, tāpēc tur lielāka rosība. Mazākā skaitā laši sastopami Rīvā, kur tos veiksmes gadījumā var apskatīt, pārvarot aizsprostu zem koka tilta, bet vēl retāk laši parādoties Sakas un Bārtas upēs. “Kaut gan arī Tebrā, kas ieplūst Sakā, savulaik taimiņu mazuļi diezgan lielā skaitā ir izlaisti,” piebilda Ģ.Liepiņš, pastāstot, ka arī tur novembrī upes līkumā netālu no bijušās Alus darītavas robežsargi atraduši maluzvejnieku iegremdētu tīklu, kas bijis pieķēries pilns ar rudens lapām. Zivis gan tajā neesot sapinušās.

Nārstojošo zivju zveja ar spiningiem un tīkliem ir noliegta ne tikai tā dēvētajās lašupītēs, bet arī jūrā, kur oktobrī un novembrī aizliegta rūpnieciskā zveja. Drīkst zvejot tikai ar tīkliem, kas iegremdēti ūdenī uz grunts dziļāk par desmit metriem. Tādēļ, sniedzot atbalstu saviem kolēģiem Jūras kontroles sektorā, Ģirta Liepiņa vadītie vīri, gan braucot ar auto, gan izmantojot laivu, pārbaudījuši jūras piekrasti. Reidā, kad pārbaudīta piekrastes josla no Liepājas līdz Ziemupei, pārkāpumi neesot atklāti. Daudz rezultatīvāki izrādījušies izbraucieni uz dienvidiem no Liepājas. Nidas ciemā A.Aniņš uzrakstījis soda kvīti kādam lietuviešu tautības makšķerniekam, kas izmantojis vairāk zvejas rīku, nekā ir atļauts. Pēc tam inspektori vienu tīklu, kas, izmantojot špagata auklu, bijis iegremdēts tālu jūrā, atraduši pie Papes viļņlauža, bet otrs tīkls, kurā spārdījies neliels taimiņš, izņemts iepretī Priediena galam. Tīkls, kā liecinājis marķējums, pieder licencētam zvejniekam Arnoldam, taču ir zināms, ka pats viņš ar zveju patalban nenodarbojoties, jo slimojot. Tātad kāds cits ir padarbojies zvejnieka vietā, turklāt, sastiprinot kopā vairākus tīklus, pārsniedzis likumā noteikto pašpatēriņa zvejas rīka garumu. Tāpēc izmeklēšana, lai noskaidrotu vainīgo, vēl turpinoties. Todien vēl vienu tīklu inspektori atraduši jūrā iepretī Bernātiem. Arī tas bijis iegremdēts ļoti viltīgi, un tikai neliels pludiņš liecinājis par zvejas rīka atrašanās vietu. Jāteic, ka vairākkārt tīkli todien un citās reizēs izņemti arī Karostas kanālā un pie tā dēvētā Sarkanā mola, ko malu zvejnieki īpaši iecienījuši savas nomaļās atrašanās dēļ. Likumpārkāpumu atklāšanā īpaši rezultatīvi tur darbojušies inspektori Artis Būmeistars un Rolands Kozlovskis.

Paralēli lašu saudzēšanas pasākumiem inspektori garām nelaižot arī gadījumus, kad izdodas sastapties ar makšķerēšanas noteikumu pārkāpējiem. Tādējādi soda naudu oktobra un novembra gaitā par darbošanos bez makšķernieka kartes, kā arī spininga klātbūtni nācies samaksāt nīceniekiem Guntim un Andrim, kā arī lietuvietim Ramunam no Skodas, kas aizturēti pie Bārtas upes. Turpat sodu izpelnījušies Aleksandrs, Guntars, Konstantīns un Ainars, kas ar sešām makšķerēm ķēra vēdzeles. Līdzīgs liktenis piemeklējis arī Gati un Daini, kuri makšķerēja Virgas upītē lejpus Prūšu ūdenskrātuves aizsprostam, kaut gan vietā, kur koncentrējas nārstojošās zivis, to darīt ir aizliegts.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Lašu nārsta laikā tīklu zvejai ir liegums.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz