Otrdiena, 23. aprīlis Jurģis, Juris, Georgs
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Kaspars Vārpiņš: Arī mūsu risinājumi izglītībā šķiet interesanti Eiropai

Kaspars Vārpiņš: Arī mūsu risinājumi izglītībā šķiet interesanti Eiropai
20.05.2010 07:09

Liepājā norisinājās starptautiska mācību brauciena dalībnieku uzņemšana, kura tēma bija “Kopīga mācīšanās par jauniešiem, kas pamet izglītības iestādi neiegūstot obligāto izglītību: modeļa veidošana”. Mācību brauciena ietvaros Liepājā ieradās 10 vadoši izglītības pārstāvji no septiņām valstīm. Viņu vidū bija kā pašvaldību, tā arī skolu pārstāvji.

Trīs dienu laikā viesi apmeklēja gan Domi un Izglītības pārvaldi, gan arī dažādas izglītības iestādes. Vairumam no viņiem patika mūsu šā brīža pielietotās metodes, kā arī plānotie projekti, lai samazinātu to jauniešu skaitu, kuri pamet izglītības iestādes, neiegūstot obligāto izglītību. Skaitļi runā paši par sevi, piemēram, ja 2004./05.mācību gadā obligāto deviņu klašu izglītību nebija ieguvuši 7% no skolas beidzējiem, tad jau 2008./09.mācību gadā šis skaitlis atradās pie 4,8% atzīmes.

Arī viesi dalījās savā pieredzē un pastāstīja par savā valstī pielietotajām metodēm, kuras izstrādātas vadoties pēc pašu problēmām un kultūras iezīmēm. Piemēram, Nīderlandē, lai motivētu skolēnus mācībām, ir sadarbība ar vietējiem futbola klubiem. To stadionos ir izveidotas speciālas mācību klases, kurās skolēniem ir iespēja tikties ar futbolistiem un dzirdēt viņu pieredzi.
Interesanta ir arī Turcijas pieredze. Šeit gan ir jāuzsver atšķirīgā kultūras un uzskatu sistēma, jo Turcijā ļoti liela problēma ir tā, ka vecāki uz skolu nesūta savas meitas. Viena no metodēm, lai to novērstu, ir soda mēri. Vecākiem var tikt piespriesta soda nauda vai atlikta pabalstu izmaksa. Projekts “Hei, meitenes, dodamies uz skolu” (“Hey Girls, Let’s Go to School”) ar dažādām aktivitātēm un vecāku izglītošanu akcentē, ka arī meitenēm ir jāiegūst izglītība. Rezultāti daudzsološi – ja 2004.gadā skolu apmeklēja 86% meiteņu, tad 2009.gadā uz skolu devās gandrīz 99% meiteņu.

Vēl ļoti interesanta pieredze bija arī iepriekšminētajai Nīderlandei, kas ļoti cenšas ieviest dažādas inovācijas izglītības sistēmas uzlabošanai. Piemēram, arodizglītībā tieši praktiskajām nodarbībām tiek atvēlēti līdz pat 80% nodarbību, kā arī tiek veiktas daudzas prakses tieši uzņēmumos, kas varētu kļūt par viņu nākošajiem darba devējiem.

Vēlos akcentēt arī to, ka viesi izteica atzinīgus vārdus par Liepājas vakara/maiņu vidusskolu, kas dod jauniešiem un pieaugušajiem tādu kā “otro” iespēju, lai iegūtu valsts noteikto obligāto izglītību. Patīkami to bija dzirdēt tieši no šīs skolas skolēniem, kas tobrīd arī piedalījās sarunās.
Viesiem interesanti šķita arī tas, ka pie mums aktīvi darbojas nevalstiskās organizācijas. Pēc biedrības “Jaunie vanagi” prezentācijas par projektu “Motivācijas skola” neizpalika daudz jautājumu par dažādām niansēm.

Noslēgumā vēlos vien piebilst, ka cerams kāda no mūsu pieredzēm tiks pārņemta šajās valstīs. Arī mēs neaizmirsīsim par šo iegūto pieredzi un mēģināsim realizēt vismaz daļu no aizgūtajām idejām tepat – Liepājā.

Kaspars Vārpiņš
Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes
projektu administrators

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz