Sestdiena, 20. aprīlis Mirta, Ziedīte
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Labiekārtošana un mājas atjaunošana

Ērta autostāvvieta, drošs bērnu rotaļu laukums, labiekārtots pagalms – sakopta vide daudzdzīvokļu namos dzīvojošajiem uzlabo dzīves kvalitāti. Sakārtota apkārtne gan pašam, gan citiem palīdz justies labāk.

Labiekārtošana un mājas atjaunošana
Foto: Namu serviss "Apse"
12.07.2023 09:48

Apmaksāta informācija

Taču kā iedzīvotāji var realizēt dažādus labiekārtošanas darbus? Savā pieredzē dalās SIA ”Namu serviss APSE”.

1. Kādas ir daudzdzīvokļu mājas labiekārtošanas iespējas?

Galvenokārt tā ir daudzdzīvokļu nama piegulošās teritorijas labiekārtošana, kad tiek uzlabota ārējā infrastruktūra – labiekārtots pagalms, izveidota autostāvvieta vai bērnu rotaļu laukums, savesti kārtībā gājēju celiņi, izveidots jauns pagalma apgaismojums, izbūvētas atkritumu konteineru novietnes utt. Labiekārtošanas darbu realizēšanai ir nepieciešams dzīvokļu īpašnieku kopības vai biedrības lēmums, un, protams, atbilstošas finanšu iespējas.

Piesakiet savu māju atbalsta programmai! Šobrīd rosinām dzīvokļu īpašniekus atsaukties līdzdalībai labiekārtošanas projektos, jo ir pieejamas plašas atbalsta iespējas, kuras noteikti ir jāizmanto, lai dzīvotu sakārtotā, drošā un labiekārtotā vidē. Aktuāli ir arī veikt mājas atjaunošanas (renovācijas) darbus jaunās programmas ietvaros dažādu līdzfinansējumu apjomā.

2. Ko visbiežāk iedzīvotāji izvēlas labiekārtot savās piemājas teritorijās?

Visbiežāk daudzdzīvokļu māju dzīvokļu īpašnieku kopības izvēlas labiekārtot ietves, nobruģēt gājēju celiņus, izveidot apstādījumus, uzstādīt bērnu rotaļu laukuma atrakcijas utml. Protams, atkarībā no katras daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāju vajadzībām, pagalmu un piemāju teritorijās iespējams veikt arī plašākus darbus – piemēram, uzstādīt apgaismojumu, ierīkot autostāvvietas, uzstādīt iebraukšanas barjeras un automātiskos vārtus vai izveidot norobežotu atkritumu konteineru novietnes.

3. Kā tiek sadalītas labiekārtošanas darbu izmaksas?

Labiekārtošanas darbu apmaksa pēc iepriekš saskaņotās tāmes tiek veikta saskaņā ar noslēgtā pārvaldīšanas līguma nosacījumiem, vai, pamatojoties uz likumdošanā noteikto kārtību (piemēram, proporcionāli mājas kvadrātmetriem vai iedzīvotāju skaitam konkrētajā mājā). Pēc pieredzes varam apgalvot, ka visefektīvāk šos labiekārtošanas projektus īstenot, apvienojoties vairākām daudzdzīvokļu mājām kopā. Piemēram, labiekārtojot kopējo pagalmu teritoriju vai autostāvvietu, ko izmantos visi apkārtējo māju iedzīvotāji, izmaksas par ierīkošanu tiks līdzvērtīgi izdalītas uz visām projektā iesaistītajām ēkām un samazināsies katra dzīvokļa īpašnieka maksājums.

Ja labiekārtošanas darbi nav lieli, tad to izmaksas var segt no uzkrājuma fonda vai arī ar pašvaldības līdzfinansējumu– jebkurā gadījumā par labiekārtošanas darbu finansēšanas avotu lemj dzīvokļu īpašnieki balsojuma rezultātā.

4. Vai labiekārtošanas darbiem ir pieejamas arī kādas papildus līdzfinansējuma programmas vai atviegloti kreditēšanas nosacījumi?

Lai veiktu nepieciešamos labiekārtošanas darbus iespējams izskatīt un pieteikties pašvaldību piedāvātās atbalsta programmās.

Ikviena pašvaldība ir ieinteresēta, lai tās teritorija būtu sakopta un pilsētā iedzīvotājiem būtu droša un patīkama vide. Ieguvēji no sakoptām piemāju teritorijām ir visi – gan iedzīvotāji, kuri var pavadīt laiku zaļā pagalmā, gan automašīnu īpašnieki, kuriem vairs nav jāriņķo pa tuvāko apkaimi, meklējot vietu autostāvvietai. Tāpat arī garāmgājējiem ir daudz patīkamāk pastaigāties pa labiekārtotām ielām un priecēt acis piemāju teritoriju zaļajās zonās. Līdz ar to, pašvaldības ir ieinteresētas atbalstīt savus iedzīvotājus un līdzfinansēt apkārtējās teritorijas sakopšanas un uzlabošanas projektus. Liepājas pašvaldība izstrādājusi līdzfinansējuma programmu mikrorajonu pagalmu teritoriju labiekārtošanai. Līdzfinansējums Liepājā ir pieejams dažādu projektu īstenošanai – piemēram, 90% apmērā no apgaismojuma jaunbūves, rekonstrukcijas vai renovācijas izmaksām, 75% apmērā no brauktuves, ietves vai stāvlaukuma jaunbūves, rekonstrukcijas vai renovācijas izmaksām utml.

5. Kā SIA ”Namu serviss APSE” var palīdzēt īstenot šādus projektus?

Pārstāvot dzīvokļu īpašnieku intereses, saviem klientiem palīdzam realizēt vēlmes, iekārtojot piemājas vidi. Piedāvājam izstrādāt un saskaņot labiekārtošanas projektus, organizēt balsojumus par to veikšanu un izstrādi, kārtot projekta dokumentāciju un veikt tā īstenošanu, kā arī piesaistīt līdzfinansējumu kādas atbalsta programmas ietvaros.

”Namu serviss APSE” speciālisti palīdzēs arī izvērtēt, vai konkrētā māja var tikt kvalificēta pieejamā aizdevuma saņemšanai, jo katrā programmā ir noteikti kritēriji, pēc kuriem tiek vērtēta aizdevuma piešķiršana.

Līdzfinansējuma vai atbalsta programmu ietvaros ”Namu serviss APSE” kārto visu nepieciešam odokumentāciju un saskaņošanu, rīko iepirkuma konkursus, organizē sapulces ar dzīvokļu īpašniekiem utt. Projekts tiek novadīts pilnā apjomā, kas būtiski atvieglo īpašnieku dalību projekta ietvaros. Ar veiksmīgi realizētiem projektiem un uzņēmuma sniegto atbalstu veikti vairāki dzīvojamo māju teritorijas labiekārtošanas darbi.

Piemēram, esam izbūvējuši auto stāvlaukumu, uzstādījuši soliņus pagalmā, izbūvējuši slēdzamu konteineru novietnes laukumu un ierīkojuši velonovietnes.

6. Kādos gadījumos daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem noteikti vajadzētu sākt plānot mājas atjaunošanas, renovācijas darbus?

Lielākā daļa daudzdzīvokļu māju Latvijā ir būvētas sen, tāpēc ir nepieciešami ieguldījumi, lai paaugstinātu šo ēku energoefektivitāti, atjaunotu novecojušos inženiertīklus, siltumtīklus, ēkas konstrukcijas un būvelementus. Ēka laika gaitā tiek nolietota, un dzīvokļu īpašniekiem jau savlaicīgi ir jādomā par sava īpašuma vērtības saglabāšanu un līdzekļu ieguldīšanu, lai pagarinātu ēkas kalpošanas ilgumu un saglabātu tās tehnisko stāvokli atbilstošā līmenī. Par mājā veicamajiem uzlabojumiem, esošo ēkas stāvokli un lēmumiem ir atbildīgi dzīvokļa īpašnieki un pārvaldnieks. Pārvaldnieks dzīvokļa īpašniekiem sniedz informāciju par nepieciešamajiem remonta darbiem, uzlabojumiem, konstatētiem defektiem un darba plānu, taču lēmuma pieņemšana šo darbu veikšanai jāpieņem dzīvokļu īpašniekiem – vairākuma balsojuma rezultātā.

Noteikti par mājas renovāciju jādomā tiem dzīvokļu īpašniekiem, kuru mājās ir bieži avārijas izsaukumi, novēroti lieli siltuma zudumi, apkures temperatūras atšķirības vienas mājas dzīvokļos utt. Siltuma zudumu mazināšanai noteikti būtu jāizmanto daudzdzīvokļu mājas energoefektivitātes paaugstināšanas iespējas.

7. Kas ir energoefektivitātes paaugstināšana ēkai? Kādi ir iedzīvotāju ieguvumi?

Līdz šim Liepājā ”Namu serviss APSE” palīdzējis iegūt ALTUM līdzfinansējumu vairāk nekā 40 daudzdzīvokļu ēku renovācijai. Ir veikti energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumi, piemēram, ārsienu, pamatu, pagraba un bēniņu pārseguma siltināšana, logu un durvju nomaiņa, ieeju atjaunošana, apkures sistēmas rekonstrukcija, ventilācijas sistēmas uzlabošana utt. Šiem projektiem ”Namu serviss APSE” piesaistīja līdzfinansējumu. 

Kā piemērs, 2019.gada jūlijā tika parakstīts līgums ar AS ”Attīstības finanšu institūciju ALTUM” par Eiropas Savienības finansējuma piešķiršanu EUR 198577,05 apmērā no Eiropas Reģionālā attīstības fonda (ERAF) daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas K. Zāles laukumā 2, Liepājā energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošanai. Projekta ietvaros tika veikta ārsienu, pamatu, pagraba un bēniņu pārseguma siltināšana, logu un durvju nomaiņa, balkonu remonts, ieejas mezglu atjaunošana, apkures sistēmas rekonstrukcija. Veiktie energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumi nodrošināja gandrīz divreizēju siltumenerģijas ietaupījumu – 2022./2023. apkures sezonā, salīdzinājumā ar 2018./2019., siltumenerģijas patēriņš samazinājās par 45% jeb 168,41MgH.

Attēlā ēka pirms/pēc renovācijas:

Cits piemērs par būtisku siltumenerģijas ietaupījumu ir veiktais energoefektivitātes paaugstināšanas projekts Siļķu ielā 14. Šeit veicām fasādes, pagrabu un bēniņu siltināšanu, jumta seguma un balkonu konstrukciju nomaiņu, jaunas apkures sistēmas izbūvi. Kā rezultātā 2021./2022. gada apkures laikā, salīdzinājumā ar periodu 2019./2020., iedzīvotāju ietaupījums pēc patērētās siltumenerģijas bija par 38% mazāk jeb –237.791MwH.

8. Kas ir jaunā daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes programma (DME)?

Iedzīvotāju finansējuma slogu šādiem projektiem var atvieglot ALTUM atbalsta programma.

Attīstības finanšu institūcija ALTUM uzsāk jaunas daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai un pārejai uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu atbalsta programmas īstenošanu. Tā tiek finansēta no Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda, un pieejamais  programmas finansējums  ir 57,2 miljoni EUR. Finansējums paredzēts aptuveni 170 daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai un pārejai uz atjaunojamiem energoresursiem. Programma paredz segt līdz pat 49% no kopējām energoefektivitātes projekta attiecināmām izmaksām bez pievienotās vērtības nodokļa.

Piesakoties programmai,  ir svarīgi pārliecināties, ka māja atbilst programmas noteikumiem par atbalsta saņemšanu (atbilstoši 14.07.2022. MK noteikumiem Nr.460), kā arī, ka māja var sasniegt atbalsta noteikto mērķi – primārās enerģijas ietaupījumu vismaz 30%. To iespējams noskaidrot, veicot mājas energoauditu, kā arī pēc energoaudita veikšanas ir jānodrošina  tehniskās dokumentācijas sagatavošana. Arī šos pakalpojumus piedāvājam savu pārvaldībā esošo māju iedzīvotājiem.

9. Kā norisinās ēkas atjaunošanas process, ja iedzīvotāji ir lēmuši par labu renovācijas darbiem?

Nepieciešams veikt ēkas apsekojumu, kurā tiek konstatēts ēkas stāvoklis un sniegti ieteikumi nepieciešamajiem darbiem, tas tiek atspoguļots tehniskās apsekošanas atzinuma dokumentācijā. Tehniskajā dokumentācijā tiek izstrādāts ēkas energoaudits, kas nosaka nepieciešamās darbības, lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti un veiktu siltumenerģijas datu analīzi, lai, pēc ēkas atjaunošanas īstenošanas, ēkai samazinātos siltumenerģijas patēriņš. Galējo lēmumu tam, kādi etapi tiks iekļauti ēkas atjaunošanas projektā, pieņem dzīvokļu īpašnieki. Energoaudits ir kā paraugs, kas ļauj dzīvokļu īpašniekiem detalizētāk izprast ieteicamos atjaunošanas darbus un citus energoefektivitātes paaugstināšanas uzlabojumus ēkai.

10. Kāds ir Jūsu ieteikums iedzīvotājiem?

Aicinām iedzīvotājus būt aktīviem un iesaistīties sava īpašuma uzlabošanā, atjaunošanā, jo tieši dzīvokļa īpašnieki ir saimnieki savai mājai.

Namu serviss APSE pieredzējušie speciālisti un projektu vadītāji saviem klientiem piedāvā pilna klāsta labiekārtošanas un mājas atjaunošanas projektu realizēšanu. Veicam termogrāfisko un tehnisko ēkas apsekošanu, energoauditu un, vienojoties ar dzīvokļu īpašniekiem, kā arī piesaistot dažāda veida līdzfinansējumu, sastādam plānu mājas energoefektivitātes uzlabošanai vai nepieciešamo labiekārtošanas darbu plānu.

Lai uzzinātu detalizētāk par ALTUM programmas noteikumiem un praktiskiem darbiem, kas jāveic, lai sagatavotu projekta pieteikumu un tā izvērtēšanas procesu, par iespējām, kā padarīt savu māju energoefektīvu, ”Namu serviss APSE” aicina savus klientus sazināties ar klientu apkalpošanas speciālistiem, kuri saskaņos laiku ar mājas pilnvarotām personām konsultācijas sniegšanai un izskaidros, kādas ir iespējas veikt šāda projektus konkrētai mājai. Aicinām pieteikties mūsu pārvaldībā esošo māju dzīvokļu īpašniekus ”Namu serviss APSE” konsultācijai par programmas atbalsta iespējām savai daudzdzīvokļu mājai, zvanot pa tālruni +371 22124444 vai rakstot e-pastu uz [email protected]

Ja vēlaties kļūt par ”Namu serviss APSE” klientu, vai saņemt pārvaldīšanas piedāvājumu – aicinām aizpildīt šo elektronisko formu un uzņēmuma speciālists ar Jums sazināsies piedāvājuma sagatavošanai.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz