Otrdiena, 19. marts Jāzeps, Juzefa
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Lietavas apdraud ražu

Lietavas apdraud ražu
Foto: Ģirts Gertsons
12.09.2017 07:11

"Kurzemes Vārds"

Atslēgvārdi

Lauku pārbaude teju pa stundai un roku darbs šoruden varētu būt tie instrumenti, kas sekmīgāk ļaus novākt kartupeļu un dārzeņu ražu. To uzsver Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) augkopības speciālisti.

Masveida ražas novākšana šogad kavējas par vismaz divām nedēļām, jo aukstuma ietekme bija jūtama visu augu veģetācijas laiku, norāda LLKC Augkopības nodaļas vecākais dārzkopības speciālists Māris Narvils. Tas aizkavējis arī briešanu, bet tā ir īpaši svarīga ražas saglabāšanā.

“Riskam pakļautas pašlaik ir vidēji vēlo un vēlo kartupeļu šķirnes, jo to miza var pietiekami nenobriest glabāšanai. Tāpat jāseko, lai galviņkāpostiem izveidojas blīvas galviņas, burkāniem pilnībā nobriest sakne, izveidojot noapaļotu galu, bet sarkanajām bietēm jāiegūst šķirnei raksturīgā forma un izmērs,” pamāca M. Narvils.

Bet patlaban lielākās problēmas lauksaimniekiem sagādā lietus, kas augsni intensīvi piesātina ar ūdeni. Tā kā rudenī mitruma iztvaikošana nav tik intensīva kā vasarā, ūdens sastājas laukos, apgrūtinot ražas novākšanu, norāda LLKC pārstāve Ilze Rūtenberga-Bērziņa. Lai veicinātu lauku nožūšanu, jāpārbauda visas ūdens noteces iespējas – grāvji, caurtekas, bebru darbība, kā arī jāsadarbojas ar kaimiņiem un pašvaldību.

LLKC norāda, ka šādos laika apstākļos vāktu ražu nekādā gadījumā nedrīkst uzreiz ievietot pastāvīgai uzglabāšanai. Nepieciešams paredzēt papildu platības dārzeņu apžāvēšanai, domājot par īslaicīgiem risinājumiem siltā gaisa pievadei.

Paaugstinātā mitruma dēļ sāk izpausties arī dažādas slimības – pelēkā un slapjā puve. Samērā normāla situācija esot tikai tajos dārzeņu laukos, kur ievērota pirms novākšanas paredzētā fungicīdu smidzināšanas programma. Kartupeļu laukos, kur nav ievēroti intervāli pēdējiem fungicīdu smidzinājumiem pret lakstu puvi, notiekot strauja šīs slimības ierosinātāju ieskalošanās augsnē, radot augstu risku tās inficēšanai. Ūdenim izspiežot gaisu no augsnes, bumbuļi ne tikai var iet bojā no gaisa trūkuma, bet arī piedzīvot strauju slapjās puves izplatību.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz