Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Maķedonija – valsts Balkānu kalnu pašā sirdī

Maķedonija – valsts Balkānu kalnu pašā sirdī
01.10.2008 07:01

Atslēgvārdi

Maķedonijas Republika jeb Bijusī Dienvidslāvijas Republika Maķedonija ir pavisam neliela valsts Balkānu kalnu pašā sirdī ar bagātu un senu kultūru un vēsturi. Līdzīgi kā Latvijā maz zinām par šo valsti, arī šeit tikai retais ir dzirdējis par Latviju. Par to liecina pat Maķedonijas Pasta datu bāze, kurā jūs atradīsiet Litvāniju un Litvu (abas – Lietuva), bet Latvijas tur nebūs. Tikai Latva…

Ieskatam vietējo tradīcijas

Maķedonijā runā maķedoniešu valodā, kas pieder pie Dienvidslāvu valodu grupas. ”Sveiki!” maķedoniski būs Здраво! (Zdravo). Lai arī oficiālā rakstība šeit ir kirilica, kas nedaudz atšķiras no krievu kirilicas, gandrīz ikviens pazīst arī latīņu burtus un daudzu veikalu un kafejnīcu nosaukumi būs rakstīti tieši šādā veidā. Valdošā reliğija ir pareizticība. Pa retam sastapsiet arī kādu no kristīgajām konfesijām, tomēr otra lielākā ticība šeit ir islāms, kura piederīgie pārsvarā ir albāņi. Vietējiem iedzīvotājiem pilnīgi svešs ir protestantisma jēdziens, un tikai retais galu galā saprot, ka runa ir par kristietību. Katram mājās ir vismaz viena ikona, un laulības un kristības, kā likums notiek baznīcā. Laulības maksā ap 50, kristības – 30 eiro. Maķedonijas nacionālā naudas vienība ir denārs. 61 denārs ir 1 eiro.

Maķedonijas galvaspilsēta ir Skopje, kurā dzīvo apmēram puse valsts iedzīvotāju. To divās daļās sadala Vardaras upe, kas kalpo gan par fizisku, gan simbolisku robežu starp maķedoniešiem un albāņiem – otru lielāko etnisko grupu Maķedonijā. Albāņiem gan ir tikusi Skopjes skaistākā daļa – Turku čaršija jeb vecpilsēta, kas ir īpaši piemērota romantiskām pastaigām. Bet patiesībā maķedonieši no albāņiem īpaši nevairās un abās pilsētas daļās jūs sastapsiet gan vienus un otrus, gan ārzemju tūristus.

Kā jau mazai valstij pieklājas, politiskā dzīve te ir bagāta ar piedzīvojumiem un pārdzīvojumiem. Katra politiskā krīze un nesaskaņas valdībā tiek risinātas līdzīgi kā pie mums – gāžot veco un veidojot jaunu valdību. Parasti jaunajā valdībā iekļūst tās partijas, kuru kontrolē ir vairāk TV kanālu, preses izdevumu un uzņēmumu. Katram, kurš vēlas veidot veiksmīgu karjeru, ir jāpieder pie kādas no lielajām partijām un ir jāiemanto ietekmīgi draugi šīs partijas rindās.

Kaimiņu grieķu kaitināšanu – sava veida sports

Maķedonijā visplašāk pārstāvēti ir divi sporta veidi – totalizators un kaimiņu grieķu kaitināšana. Ja kāds jums pasaka, ka ir dzirdējis par Latviju, tad gandrīz droši var teikt, ka šis cilvēks spēlē totalizatoru, bet, ja vēl nosauc ”Liepājas metalurga” futbola komandu, tad pilnīgi droši jums ir darīšana ar profesionālu derību slēdzēju.

Ikviens maķedoniešu vīrietis ir liels futbola fans. Cītīgi tiek sekots līdzi gan vietēja, gan starptautiska līmeņa spēlēm un par to rūpējas vismaz pieci TV kanāli. Futbola spēles dzīvajā var vērot ikvienā kafejnīcā, kuru viņiem šeit ir ļoti daudz un kas nekad nestāv tukšas. Kafijas pauzes ir svēta lieta ikviena maķedonieša dzīvē. Ja darba vietas tuvumā nav nevienas kafejnīcas, tad kafija tiek gatavota uz gāzes prīmusa jeb tūristu krāsniņas turpat ofisā.

Savukārt runājot par attiecībām ar kaimiņiem grieķiem, tad galvenais strīdus ābols ir 2300 gadus veca vēsture Aleksandra Lielā personā. Spītējot faktam, ka mūsdienu Maķedonija teritoriāli ir daļa no antīkās Maķedonijas un ka Balkānu tautu vēsture ir tik sarežğīta, ka pakļaujas jebkādai interpretācijai, grieķi cenšas panākt, ka visa valsts un nācija tiek pārdēvēta kādā citā vārdā. Tieši valsts nosaukums ir galvenais kavēklis Maķedonijas integrācijai ES un NATO un tiek izmantots ne tikai par galveno valdības attaisnojumu sliktajai ekonomiskajai situācijai, bet arī par veidu, kā novērst sabiedrības uzmanību no patiešām nopietnām problēmām valstī.

Vietējā virtuve –  bez mērcēm, zupām un skābā krējuma 

Maķedonija nav īstā vieta veğetāriešiem, jo gandrīz ikviena ēdiena sastāvā ir gaļa. Visizplatītākā ir skara jeb grilēta maltā gaļa, kas satur daudz un dažādas garšvielas. Cilvēkam, kas pieradis pie mērcēm, zupām un skābā krējuma, vietēja virtuve var pat šķist sausa un reizēm garlaicīga. Un tas, kā viņi prot piesmiet kartupeli, var likties pat nepieņemami. No manis gatavotajiem ēdieniem vispieprasītākais ir vienkārši cepti kartupeļi ar sīpolu un krējuma mērci. Bet pēc tam, kad pagatavoju sarkano biešu zupu, manas aktivitātes virtuvē tiek uztvertas ar nelielām bažām. Gatavojot mājās, pamatēdiens pārsvarā būs dažādi graudaugi, piemēram, rīsi vai lēcas. No mums zināmajiem ēdieniem pie maķedoniešiem iecienīti ir pildītie pipari, musaka un kāpostu tīteņi, kas nav īsti kāpostu, jo tītenis tiek veidots vīnogulāju lapās. Bez mērcēm un skābā krējuma, protams. Ļoti daudz uzturā tiek lietoti sezonas augļi un dārzeņi.

Rudenī visa Maķedonija smaržo pēc ceptiem pipariem, jo ikvienā mājā ziemai tiek gatavots ajvars – maķedoniešu un citu Balkānu tautu nacionālais ēdiens. Tā pagatavošanai tiek atlasīti paši sulīgākie pipari, vispirms tos grilē, tad noloba mizu, liek milzīgā katlā, pievieno eļļu un cep līdz iegūst ķencei līdzīgu masu. Ajvara gatavošana norisinās visu septembri un oktobri. Šis ir arī laiks, kad ziemai tiek žāvēti sarkanie pipari, tāpēc ikvienas mājas balkonu un pažobeli rotā krāšņas šo dārzeņu virtenes. Uz mana balkona ir divas! Ziemai tiek gatavota arī turšija jeb skābēti dārzeņi, kas vislabāk garšo kopā ar uzsildītu dzelteno rakiju (Balkānu vīnogu degvīns).

Piedāvā galvu reibinošus skatus un neaizmirstamus piedzīvojumus

Ceļot pa Maķedoniju tikai ar tūrisma ceļvedi rokās var izrādīties diezgan sarežğīti, un ar to, ka maķedonieši ir ļoti draudzīga tauta un ja vien spēs ar jums saprasties, tad noteikti centīsies palīdzēt, var arī nepietikt. Vislabākais laiks, kad apmeklēt Maķedoniju, ir rudens un pavasaris, kad gaisa temperatūra ir ap +20 grādiem. Šajā laikā var redzēt tālāk kā jebkad, gaiss ir dzidrs, debesis zilum zilas, bet kalni ieguvuši majestātisku varenību. Ap novembri kalnos sāk veidoties sniega cepures un tad visgleznainākā vieta noteikti ir Pelagonija. Visi kā viens jums apgalvos, ka Maķedonijā obligāti ir jāredz Ohridas pilsēta un ezers, bet, ja izdomāsiet ceļot tiešu rudenī un pavasarī, tad, manuprāt, obligāti ir jāredz Pelagonija.

Pelagonija ir milzīgs līdzenums, kas iesniedzas arī Grieķijas teritorijā un ko Maķedonijas pusē ieskauj augsti kalni. Tieši kalni piešķir šim reğionam tā unikālo auru un veido tā neaizmirstamos skatus. Auglīgajā Pelagonijas zemē pārsvarā tiek audzēta tabaka, bet apkārtējos kalnos ārzemju kompānijas regulāri atrod miljardiem vērtus derīgos izrakteņus. Tabaka ir galvenais iztikas avots lielākajai daļai šī reğiona iedzīvotāju, tāpēc slieteņi ar tabakas lapas virtenēm nav nekāds retums.

Maķedonija ceļotājam piedāvā galvu reibinošus skatus un neaizmirstamus piedzīvojumus, bet pati dzīve šeit rit mierīgi un vienkārši. Uz tikšanos Maķedonijā!

Laura Lauberga

Foto no personīgā arhīva

Fonā Pelagonijas līdzenuma skaistākais kalns Markovi Kuli, bet priekšplānā – kaza. Kazu, aitu un govju ganāmpulki ir pavisam parasta parādība kalnos, kur pieklājība prasa apstāties un papļāpāt ar ganiem.

Baudot skaistos skatus un klausoties aitu ganāmpulka zvanu skaņās Selces kalnā netālu no Prilepas.

Skopjes stadiona galvenā tribīne pilna ar maķedoniešu faniem Maķedonija – Izraēla futbola spēles laikā.

Vencavka… Gatavošanās laulību ceremonijai baznīcā.

Tradicionāls maķedoniešu ēdiens Makedonska grne jeb gaļas sautējums tradicionālā maķedoniešu keramikas traukā.

Tabakas lapu un sarkano piparu virtenes.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz