Ceturtdiena, 28. marts Ginta, Gunda, Gunta
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Nodoklis ar šoka terapijas pazīmēm

Nodoklis ar šoka terapijas pazīmēm
01.03.2007 19:13

0

Atslēgvārdi

Tā nav godīgi!

Kaut arī sakarā ar šogad spēkā stājušos jauno kārtību nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanā Liepājas uzņēmējiem situācija nav tik dramatiska, ka, ieraugot rēķinu, uzreiz jāķer pēc sirdsdrapēm, kā tas, piemēram, pilnīgi saprotams būtu biznesmeņiem Rīgā un tās tuvākajā apkārtnē, kur daudziem nodokļa apmērs palielināts pat vairāku simtu reižu. Tomēr arī daļai mūsu pilsētas biznesa pārstāvju jaunie rēķini sagādājuši nepatīkamu pārsteigumu. Galu galā arī desmitkārtīgs nodokļa palielinājums iecērt manāmu robu biznesa attīstībā. “Tas nav godīgi,” – tā valsts nodokļu politiku vērtē lielākos rēķinus saņēmušie.

Mainījusies nodokļa piemērošanas kārtība

Šogad par saimnieciskajā darbībā izmantojamām ēkām maksājamās nekustamā īpašuma nodokļa summas ievērojami mainījušās, jo no 2007.gada 1.janvāra tas tiek aprēķināts, par pamatu ņemot kadastrālo, nevis bilances vai inventarizācijas vērtību, kā tas bija iepriekšējos gados. Visvairāk maksājumu palielinājums šokējis Rīgas, Jūrmalas un to tuvējās apkārtnes biznesmeņus. Pēc laikraksta “Dienas Bizness” veiktā pētījuma, piemēram, SIA “Solo Rīga” nekustamā īpašuma nodoklis pieaudzis no aptuveni 5000 latiem pērn līdz gandrīz 20000 latu šogad. Vēl trakāk klājies uzņēmumam “Jelgavas Biznesa parks”, kas top kādreizējās rūpnīcas “RAF” teritorijā: te maksājums no 2000 latiem pērn palielinājies līdz 107000 latu šogad.

Šādā situācijā grūti pat saprast, vai šādam kāpumam ir kas kopējs ar saprātīgu nodokļu politiku valstī, vai tas vairāk atgādina vietējā biznesa iznīcināšanas plānu. Šis gads uzņēmējiem jau tā nav viegls – tas atnāca ar cenu pieaugumu elektrībai, gāzei un degvielai, paaugstinājās minimālā mēnešalga, ir augsta inflācija, un tagad vēl – ievērojamais nekustamā īpašuma nodokļa palielinājums.

Taču Latvijā ir arī pašvaldības, kur nodokļu maksājums, balstoties uz īpašuma kadastrālo vērtību, gluži otrādi – samazinājies. Pētot, kā pāreja uz jauno sistēmu izpaužas mūspusē, nācās secināt, ka situācija nav viendabīga. Ir uzņēmumi, kam nodoklis palielināts līdz pat 10 reizēm, un ir uzņēmumi, kam tas pieaug nenozīmīgi vai pat paliek iepriekšējā līmenī.

Rēķini ir šokējoši

Laikraksts aptaujāja virkni uzņēmumu vadītāju, interesējoties, kāda ir situācija ar nekustamā īpašuma nodokli šogad, un atbildes bija dažādas.

Piemēram, maizes izstrādājumu ražotājuzņēmuma “JLM grupa” valdes priekšsēdētājs Arvis Rove atzina, ka esot šokēts par saņemto rēķinu. Viņš gan neesot aprēķinājis procentos, bet uzreiz redzams, ka maksājuma summa daudzkārt palielinājusies. “Jelgavas ražotnei rēķins ir pat vēl lielāks nekā Liepājas ražotnei,” teica A.Rove, kura vadītajā uzņēmumā apvienojušies iepriekšējie uzņēmumi “Jelgavas maiznieks” un “Liepājas maiznieks”. “Kopumā tas uzņēmumam veido ievērojamus izdevumus. Galvenais, ka īsti nesaprotam, par ko tik daudz jāmaksā. Vai nepietiek jau ar lielajiem rēķiniem par ūdeni, kanalizāciju, elektrību utt.? Vai tiešām jāmaksā tikai tāpēc vien, ka esam uzņēmēji un mēģinām attīstīt ražošanu?” neizpratni pauda “JLM grupa” vadītājs.

Arī akciju sabiedrības “Liepājas papīrs” prezidents Jānis Vilnītis nebija iepriecināts par jaunumiem nekustamā īpašuma nodokļa maksājumos. Pēc viņa aplēsēm, uzņēmumam šogad nodoklis palielināts apmēram astoņas reizes un jāmaksā jau turpat 5000 latu. “Mēs esam tīri ražošanas uzņēmums, kas nepelna ne ar ko citu, kā tikai ar saviem spēkiem saražoto. Palielinātais nodoklis nozīmē tikai to, ka uzņēmumam var sarukt peļņa un mazāk līdzekļu varēs ieguldīt attīstībā un modernizācijā. Šis ir kārtējais neadekvāti palielinātais nodoklis Latvijas uzņēmējiem uz kakla,” vērtē J.Vilnītis. Taču neko darīt, kaut arī vairākkārt pieaugušais nekustamā īpašuma nodoklis ir trieciens uzņēmumam, būs vien jāmaksā, atzīst “Liepājas papīra” vadītājs.

“Taisnība vien ir tiem, kas saka, ka Latvija nav tā draudzīgākā vide biznesa attīstībai. Ja salīdzina ar citām Eiropas valstīm, kaut vai ar to pašu Īriju, tad redzams, ka tur situācija ir nesalīdzināmi labāka, jo tiek domāts, kā ļaut attīstīties biznesam un to negraut,” piebilst J.Vilnītis.

Tāpat Liepājas Biznesa centra grāmatvede Ineta Drigule atzina, ka saņemtā nekustamā īpašuma nodokļa summa esot dramatiska. “Mēs gan domājam, ka tur ieviesušās kļūdas, jo redzam, ka neatbilst viens otrs kadastra numurs, taču, arī izlabojot neprecizitātes, paredzu, ka maksājumi būs krietni lielāki,” viņa sacīja, nezinot vēl prognozēt, kā Biznesa centrs tiks ar to galā. Liepājas Biznesa centrs attīstās bijušā Liepājas Gaļas kombināta teritorijā, kādreizējos korpusus pārveidojot un piemērojot mūsdienīgu ražotņu vajadzībām.

Bet būvfirma “Liepājas Celtniecības kompānija” ir viena no tām, kas šogad rēķinos ieraudzīja turpat desmitkārtīgi palielinājušos nekustamā īpašuma nodokļa summu salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. “Ja pērn vēl bija jāmaksā ap 160 latiem, tad šogad jau 1600 latu. Tas jau ir par traku un galu galā negodīgi pret uzņēmējiem,” uzskata Liepājas Celtniecības kompānijā. “Lai cīnās ar inflāciju citādāk, lai beidzot nodokļus maksā nekustamā īpašuma tirgoņi, nevis izspiež tikai no tiem, kas ražo un būvē.”

Arī kāda mazāka uzņēmuma īpašnieks bija sašutis, ka iepriekš par šķūni uzņēmuma teritorijā bijis jāmaksā ap 40 latu gadā, bet šogad uzrēķināta summa 700 latu apmērā.

Dažviet situācija mierīgāka

Savukārt pilsētas lielākajā uzņēmumā “Liepājas metalurgs” nodokļa izmaiņas uzņem mierīgi, jo izrādās, ka plašā teritorija ar daudzajām celtnēm tomēr nav novērtēta ar daudzkārtīgu nekustamā īpašuma nodokļa likmes paaugstinājumu. “Liepājas metalurga” galvenā grāmatvede Ligita Bērzupe informēja, ka šogad uzņēmumam nekustamā īpašuma nodokļa maksājums palielināts apmēram par 34000 latu, kas, salīdzinot ar iepriekšējo summu, neesot pārlieku liels pieaugums.

Arī mēbeļražošanas uzņēmuma SIA “Erke” direktore Dace Pērkone neuzskata, ka uzņēmumam būtu krasi palielināts nekustamā īpašuma nodokļa maksājums, tas esot pieaudzis tikai par apmēram 10 procentiem, kas kopējo izmaksu ainā veido tikai nelielu daļu.

Līdzīga doma mazajam uzņēmējam – stikliniekam Ērikam Niķelim, kas darbnīcā griež un sagatavo stiklus. Viņš ievērojis samērā nelielu nodokļa palielinājumu. “Bet kas tad nekļūst dārgāk?” stiklinieks samiernieciski bilda. “Ir jāpierod. Ja likums liek maksāt, tad jāmaksā, nekur neliksimies.”

Sistēmu grūti izprast

Kā laikrakstam atzina vairums uzņēmēju, grūti izprast, pēc kādas sistēmas noteikts, kam nodokli palielināt, kam ne. Protams, vispārējos vilcienos skaidrs, ka tagad nodoklis atkarīgs no īpašuma kadastrālās vērtības, taču – kā veidojas šī vērtība, īpašniekiem nav nojausmas. Viņos arī rada izbrīnu, ka dažviet vecas ēkas novērtētas dārgāk nekā jaunās, bez tam nav skaidrības, kā īpašumu vērtību ietekmē pilsētas zonējums.

Domes Finanšu nodaļas Ieņēmumu daļas vadītāja Sandra Veisa laikrakstam skaidroja: “Nodoklis tiek aprēķināts pēc Valsts zemes dienesta noteiktās īpašuma kadastrālās vērtības, un tas arī viss.” Viņa piebilda, ka jau pērn dome un VZD centās pievērst īpašnieku uzmanību, ka nodokļa aprēķināšanas kārtība mainīsies. Taču ne visi to bija ņēmuši vērā, tāpēc šogad daļai uzņēmumu pieaugušie rēķini ir pārsteigums.

Te jāteic, ka informācija par katras ar nodokli apliekamās ēkas kadastrālo vērtību jau kopš pagājušā gada otrās puses tik tiešām ir atrodama VZD mājaslapā www.vzd.gov.lv. Un, ņemot vērā šo informāciju, ir iespējams aprēķināt, kāda summa jāmaksā par nekustamā īpašuma nodokli.

Kā pēc jaunās kārtības nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi ieplūdīs pašvaldības kasē, varēs spriest tikai pēc 2.aprīļa, kas ir pirmais nodokļa iemaksāšanas termiņš, norādīja S.Veisa.

Katrā gadījumā pilsētas šā gada budžetā nav prognozēts liels pieaugums no nekustamā īpašuma nodokļa iekasējuma. Nekustamā īpašuma nodokļa ieņēmumus veido nekustamā īpašuma nodoklis par zemi, nekustamā īpašuma nodoklis par ēkām, kā arī parādu maksājumi. 2007.gadā ieņēmumi (ieskaitot parāda maksājumus) plānoti 1 miljona 857 tūkstošu 717 latu apjomā vai par 6811 latiem vairāk nekā 2006.gadā. Kaut arī daļai uzņēmumu par saimniecībā izmantojamām ēkām nekustamā īpašuma nodoklis ir lielāks, kopumā pilsētas budžetā ienākumus no nekustamā īpašuma nodokļa samazina šā nodokļa atlaides SEZ uzņēmumiem – kopsummā ap 205000 latu, kā arī dažādi atvieglojumi, ko nekustamā īpašuma nodokļa maksājumu ziņā pilsētā nosaka pašvaldība.

Šogad Liepājas dome paredzējusi nodokļu atvieglojumus nestrādājošajiem pensionāriem un trūcīgajiem iedzīvotājiem, ģimenēm, kurās dzīvo invalīdi, daudzdzīvokļu dzīvojamo māju apsaimniekotājiem un kapitālsabiedrībām, kurās Liepājas pilsētas pašvaldībai piederošo kapitāldaļu skaits ir ne mazāks par pusi, piederošām sporta bāzēm un zemi zem tām. Kopumā 2007.gadā plānotais atlaižu apjoms ir ap 62000 latu.

Sarmīte Pelcmane,
“Kurzemes Vārds”

Nekustamie īpašumi ir, nodoklis arī…

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz