Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Piensaimnieki atsakās no protestu akcijām

Piensaimnieki atsakās no protestu akcijām
27.06.2008 07:04

Atslēgvārdi

Sarunas, kas pirms Jāņiem risinājās starp piena ražotājiem un Zemkopības ministrijas amatpersonām, devušas rezultātus, tādēļ protestu akcijas, kuras bija iecerēts rīkot, pagaidām ir atceltas. Lai uzlabotu situāciju nozarē, piena ražotāju kooperatīvās sabiedrības apņēmušās apvienot spēkus, lai patstāvīgi pievērstos slaukuma pārstrādei un nebūtu pilnīgi atkarīgas no pārstrādātājiem.

Zemnieki pauduši apņēmību būvēt jaunu piena ražotni vai arī iegādāties kādu no pastāvošajiem uzņēmumiem. Šajā ziņā viņu skatieni apstājušies pie akcionāriem piederošajiem – “Bauskas piena” vai “Valmieras piena”, taču iegādāšoties kādu no tiem par cenu, kas atbilst šo kombinātu reālajai vērtībai. Piena ražotāju mērķi ir diezgan apjomīgi. Viņi vēlas pārņemt savā pārziņā aptuveni vienu trešo daļu no Latvijā izslauktā piena, jo tikai tādējādi esot iespējams radīt konkurenci lielajiem piena pārstrādes uzņēmumiem, kuri līdz šim diktējuši iepirkuma cenas, dzenot zemniekus izmisumā.

Kā uzskata kooperatīvās sabiedrības “Dzēse” valdes priekšsēdētājs Māris Petrēvics, tagad radušās iespējas visu nolikt savās vietās. Līdz ar to nokārtosies jautājums par peļņas sadali starp ražotāju un pārstrādātāju. Zemkopības ministrija konceptuāli piekritusi piensaimnieku vēlmēm apvienoties, lai tādējādi nostiprinātu pārstrādes jaudas, un viņi apņēmusies aicināt valdību šim mērķim piešķirt valsts līdzfinansējumu. Nozares ministrs Mārtiņš Roze uzskata, ka vispārējo taupības režīmu un jostas savilkšanu nedrīkst attiecināt uz piena ražotājiem, kuru samilzušo problēmu risinājumam nauda esot jāatrod. “Mēs nevaram taupīt uz tādiem pasākumiem, kas ir vērsti uz ekonomikas tālāko attīstību,” viņš teicis, apstiprinot apņēmību turpināt cīniņu par vienlīdzīgiem tiešajiem maksājumiem Eiropas Savienībā, paužot savu viedokli komisārei.

 Bet tas, vai valdība piekritīs dot garantijas piena ražotāju plāniem, kļūšot zināms jūlija beigās. Līdz tam laikam zemnieki apņēmušies nerīkot protesta akcijas, kaut arī ne visi piena ražotāji atzīst, ka situācija, kurā viņi tagad atrodas, būtu kaut nedaudz mainījusies uz labo pusi. Atslābums, viņuprāt, ir tikai iluzorisks. Kāda ir amatpersonu patiesā attieksme pret zemniekiem, uzskatāmi atklāj Tautas partijas biedru Aigara Kalvīša un Gundara Bērziņa nesenie izteikumi, piedaloties piensaimnieku sapulcē Valmierā, kur viņi piena ražotājiem pārmet bāšanos biznesā, no kura neko nesaprotot, un norāj lauku ļaudis par centieniem iegādāties ērtus traktorus, tīt sienu ruļļos un ierīkot modernas fermas, kas izmaksājot ļoti dārgi. Ja lauku ļaudis dzīvotu pa vecam, kredīti nebūtu jāņem – tāds ir viņu padoms, kas zemniekus kārtējo reizi ļoti saērcinājis. Piensaimnieku kooperatīvās sabiedrības “Laura” valdes priekšsēdētājas Uldis Štoss no tā izsecinājis, ka cīņa par atbalstu piena ražotājiem valdībā būs grūta, jo abi politiķi tur nosaka toni. Taču tas nenozīmējot, ka ir jāatkāpjas. “Mēs nepadosimies!” viņš teica, atzīstot, ka pagaidām gan reālu panākumu vēl neesot.

“Vieglāk jau nav kļuvis. Grūtības pastāv. Iepirkuma cena nav palielinājusies, bet degviela kļuvusi dārgāka, un tas nozīmē, ka ražošanas izmaksas aizvien turpina pieaugt,” teica kooperatīva “Nadziņi 1” vadītāja Anita Pelude, kas arī piedalījās protesta akcijā Rīgā. Viņa solīja, ka interesēšoties par kooperatoru sarunām ar ministriju un piena ražotāju centieniem pārņemt savās rokās slaukuma pārstrādi, kaut arī ne visas piensaimniecības sabiedrības šajā pasākumā pagaidām esot iesaistītas. “Jāredz, kādas būs perspektīvas,” teica cīravniece, neizslēdzot iespēju, ka varētu iet pulkā. Arī Nīcas dižzemnieks Dainis Skrodis apstiprināja, ka piena ražošanas nozarē iepriecinošu jaunumu vēl nav, kaut arī sarunas norit un solījumu netrūkst. “Mainījies nekas nav. Pacietīgi gaidām. Cik ilgi tā spēsim izvilkt, nezinu. Lopbarība jāgatavo, sparīgi strādājam pie siena sagatavošanas, bet par piena litru saņemam nepilnus 18 santīmus. Turpretī, ieskatoties rēķinos par degvielu, kas saimniecībai pienāk, mati saceļas stāvus,” viņš sacīja.

Pēteris Jaunzems,
“Kurzemes Vārds”

Mārtiņš Roze uzskata, ka jostas savilkšanas režīmu, kas izsludināts valstī, nedrīkst attiecināt uz piena ražotājiem.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz