Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pirmizrāde atcelta. Atbildes meklēs tik rudenī

Ar režisora Dmitrija Petrenko jauniestudējumu ”Dauka. Labie jautājumi” Liepājas Leļļu teātris bija vēlējies noslēgt savu sezonu. Pirmizrāde bija paredzēta jau šopiektdien, 13. maijā, taču mākslinieka slimības dēļ to nākas atlikt. Jaunā izrāde, kurā režisors pieskaras ”smagai” tēmai – fiziskai un emocionālai vardarbībai –, skatītāju vērtējumam tiks nodota septembrī.

Pirmizrāde atcelta. Atbildes meklēs tik rudenī
Lomās iejūtas Ilze Jura (no kreisās), Armands Kaušelis un Inga Dzintare. Līdztekus atveidotajiem tēliem aktieri ir arī viņi paši. Līdz ar to skatītāji redz ne tikai tēlus, bet arī to, kā šie tēli top un kā aktieri veido savas attiecības viens ar otru, ar skatītāju un ar teātri. (Foto: Egons Zīverts)
13.05.2022 06:01

Ligita Kupčus-Apēna

"Kurzemes Vārds"

Par literatūras klasiku kļuvušais Sudrabu Edžus stāsts ”Dullais Dauka” D. Petrenko ir šķitis tāds, kam ”kādreiz varētu pieķerties”. ”Parasti ir bagāža ar lugām, stāstiem, kas stāv galvā un dvēselē, kas gaida to brīdi, kad tiks izvilktas ārā. Sāku domāt, kas man tajā krātuvē ir, un viens no tiem ir stāsts par Dauku,” atklāj D. Petrenko.

”Piezvanīju savam draugam, domubiedram Ingai Siliņai, kas tagad studē Latvijas Mākslas akadēmijā scenogrāfiju, un pajautāju, vai viņai nebūtu interesanti tam dot savu pienesumu no mākslinieciskā viedokļa. Domājot par šo izrādi, mēs pavadījām daudz laika diskutējot gan par izrādes jēgu un vēstījumu, gan par māksliniecisko formu, kas pēc iespējas veiksmīgāk mūsu vēstījumu aiznesīs līdz skatītājiem.”

Lai arī Sudrabu Edžus iespieddarba centrā ir zēns, kurš nav tāds kā visi, mūžīgais meklētājs un sapņotājs, režisors D. Petrenko ir pārliecināts, ka, lasot stāstu ”Dullais Dauka”, mūsdienu bērnam rodas daudz jautājumu ne tikai par notikumiem, kas ir aprakstīti literārajā materiālā, bet arī par to, kādas attiecības atklāj darba autors.

”Šodien lasot šo darbu, šķiet, ka ne tikai bērnam, bet pat pieaugušajam rodas daudz dažādu jautājumu.

Piemēram, kāpēc māte lūdz skolotāju biežāk pērt savu bērnu? Kāpēc māte ir tik neiecietīga pret Dauku? Vai viņa dēlu nemīl? Kāpēc skolotājs ir tik bargs un vardarbīgs un viņu par to ne tikai neatlaiž, bet arī ciena? Mēs iztēlojamies, ka visi šie jautājumi mūsdienu bērnam var likties ļoti loģiski, taču diez vai pats materiāls uz tiem atbild,” spriež režisors.

Jau no sākta gala režisoram bijis skaidrs, ka viņš negrib vienkārši ilustrēt vai iestudēt vārds vārdā, kā tolaik stāsts uzrakstīts. Tāpēc izrāde ir veidota kā dialogs starp mūsdienu bērniem un tā laika kontekstu. ”Šo darbu arī nav iespējams tā ”pa taisno” pārcelt uz mūsdienām,” teic. D. Petrenko. ”Tādēļ izdomājām formu, ka mēs šim materiālam, šim stāstam sākam jautāt, kāpēc ir tā. Sākam apšaubīt, bet tādā labā nozīmē, kāpēc viņi runā tā, kāpēc izturas tā.”

Lomās iejūtas Inga Dzintare, Ilze Jura un Armands Kaušelis. Tā kā izrādes forma nav tradicionāla, aktieri saņēmuši specifiskus uzdevumus. Līdztekus atveidotajiem tēliem – Daukam, Mātei, Skolotājam – aktieri ir arī viņi paši – Inga, Ilze, Armands. Līdz ar to skatītāji redz ne tikai tēlus, bet arī to, kā šie tēli top un kā aktieri veido savas attiecības viens ar otru, ar skatītāju un ar teātri.

”Izrādes mērķis ir veicināt emocionāli veselīgas sabiedrības attīstību, parādīt, kā tumsonība, izglītības trūkums, vienaldzība var novest līdz traģēdijai vai padarīt dzīvi neizturamu.

Mēs gribam parādīt, kāpēc mūsdienu vērtības ir jāsargā un jāiestājas par tām tad, kad tās tiek apdraudētas,” par jauniestudējumu rezumē D. Petrenko.

Izrādes ”Dauka. Labie jautājumi” mērķauditorija ir skolēni. Liepājas Leļļu teātra reklāmas un sabiedrisko attiecību vadītāja Ieva Hmieļevska norāda, ka teātrim tas ir pirmais tāds darbs padsmitgadniekiem jeb tīņu vecuma bērniem.

Izrāde noteikti būs ”Latvijas skolas somas” programmā, un jau patlaban ir izglītības iestādes, kas rezervē sev laikus. ”Izrāde faktiski ir tapusi, un redzam, ka tā ir par daudzām dažādām aktuālām tēmām – mobingu, pāridarījumiem, to, ar ko saskārāmies pēc kovida periodā utt. Tajā attiecības risina gan pusaudži savā starpā, gan ar vecākiem.” Līdz ar to izrādes saturs būs saistošs skolēniem. Pirmizrāžu datumi jau zināmi – 9. un 10. septembris, norāda I. Hmieļevska.

Liepājas Leļļu teātrī D. Petrenko izrādi veido pirmo reizi. Taču iepriekš iestudējumi tapuši gan Liepājas teātrī, gan Rīgas Leļļu teātrī, gan Dailes teātrī. ”Man ļoti patīk veidot izrādes bērniem, arī pusaudžiem. Jo sevī arvien kaut kā jūtu bērnu, pusaudzi. Un man liekas ārkārtīgi interesanti paskatīties uz pasauli atkal citām acīm.”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz