Ceturtdiena, 18. aprīlis Laura, Jadviga
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Sporta skolas administrācijas, šaha un boksa mājvieta

Sporta skolas administrācijas, šaha un boksa mājvieta
13.11.2006 18:29

0

Atslēgvārdi

Liepājas sporta bāzes
SportaLiepājas Kompleksās sporta skolas paspārnē atrodas ne viens vien sporta veids un vairāki simti sportojošu jauniešu. Ilgus gadus šīs organizācijas administrācija atradās Laivinieku ielā, bet kopš deviņdesmito gadu sākuma tās mājvieta ir Bāriņu ielā 12. Savukārt lielākā daļa no tās paspārnē esošajiem sporta veidiem ir izkaisīta pa visu pilsētu, bet kādreizējā aizsargu nama telpās jau kuro gadu desmitu mitinās tikai divi – bokss un šahs.

Sākotnējais bāreņu nams pēc 1934.gada Kārļa Ulmaņa apvērsuma nonāca Aizsargu organizācijas īpašumā. Aizsargiem Ulmaņa laikos bija spēcīga organizācija, kurā liela nozīme bija pievērsta arī sportam, piemēram, viens no visu laiku slavenākajiem latviešu sportistiem Jānis Daliņš arī bijis šīs organizācijas biedrs.
Ar sportu šai ēkai ir bijusi ilga un cieša saistība, tai skaitā – ar boksu, kas te mitinājies gan pirms, gan pēc Otrā pasaules kara, kā arī vēl mūsdienās. 

Viena no labākajām bāzēm Latvijā 

Pirmās Latvijas Republikas laikā bokss Liepājas līdzjutēju sirdīs bija ieņēmis stabilu vietu uzreiz aiz futbola, un pašu vīru cīņas pret jelgavniekiem un rīdziniekiem, kā arī tuvāku un tālāku ārzemju viesiem nāca vērot kupli interesentu pulki.
Pirmskara Liepājas boksa sakarībā visbiežāk atrodama informācija par Kroņu, Kungu ielas un Kūrmājas zālēm, bet viens no pašreizējiem boksa treneriem Kārlis Knitners teicās zinām, ka šim sporta veidam bijusi piekrišana arī Aizsargu nama telpās.
Arī pēc Otrā pasaules kara bokseri mitinājušies šajā namā, kas gan saprotamu iemeslu dēļ, vismaz oficiāli, par Aizsargu namu dēvēts vairs netika. Par savu boksa gaitu sākumu K.Knitners min 1958.gadu, bet atceras, ka jau līdz šim gadam ar boksu šajā namā ir nodarbojušies.
Nekas daudz nav mainījies arī šodien – ēkas otrajā stāvā bokseri trenējas, bet sacensības aizvada blakus esošajā sporta zālē. Lai arī varētu šķist, ka, tik ilgi mitinoties vienās telpās, tās varētu būt krietni vien apnikušas, pieredzējušais treneris uzsver tradīciju nozīmi sportā: “Mūsu zālē valda īstena boksa aura, jūtamies šeit kā mājās, kurās ieejot sirdi pārņem siltums.”
Zāle varbūt nav ārkārtīgi moderna, tomēr treneris uzskata, ka tajā ir viss treniņiem nepieciešamais un pat vēl vairāk, vērtējot situāciju ar boksa bāzēm visas Latvijas mērogā, K.Knitners uzskata, ka Liepājā ir vieni no labākajiem treniņu apstākļiem valstī – ar Ventspils sporta kompleksu salīdzināt gan nevar, tomēr Rīgā situācija esot vēl bēdīgāka. Tas mūsu pilsētu ļauj ierindot starp vadošajām šī sporta veida bāzēm mūsu valstī.
Pēdējos gados Liepājā trīs treneru vadībā trenējās ap 80 audzēkņu, un šāds skaits varētu būt arī pašlaik, lēš K.Knitners, kurš arī pastāstīja, ka tagad nedaudz ir mainījies treneru sastāvs, jo Vladimirs Trusovs ir pieņēmis darba piedāvājumu ārzemēs, un līdz ar viņu prom ir devies arī pašlaik talantīgākais Liepājas bokseris – Germans Grekovs. Trusova bijušos audzēkņus trenējot Andrejs Trocenko, vēl viens no treneriem ir arī Aleksandrs Maksimovs.
Kopš nams Bāriņu ielā 12 ir nonācis uzņēmuma “Māja – investīciju grupa” īpašumā, arī bokseriem pamazām jāsāk domāt par jaunām mājvietām. Tās ir paredzētas ilgi gaidītā multifunkcionālā sporta kompleksa telpās, kura būvniecība gan vēl nav iesākta.

 
Gandrīz pusgadsimta garumā

Vienu stāvu virs bokseriem, jau gandrīz 50 gadu mitinās intelektuālākā planētas sporta veida – šaha – pārstāvji. Šaha nodaļas vecākā trenere Gaļina Sudmale pastāstīja, ka Bāriņu ielā prāta spēles meistari esot ievākušies 1958.gada pavasarī, no turpat netālu esošās ēkas, kurā pašlaik izmitinājies SD “Autocentrs”.
Līdz pat deviņdesmitajiem gadiem sporta veida jumta organizācija bija Šaha klubs, bet neatkarības laika pārmaiņās klubs beidza pastāvēt un nonāca Sporta skolas paspārnē.
Padomju laikos kuplu dalībnieku skaitu pulcēja šaha festivāli, kas Liepājas vārdu plašajā Padomju Savienībā skandēja itin skaļi un tālu. Tādēļ pārsteidzoši šķiet tas, ka līdz šim neviens no liepājniekiem nav pabijis Latvijas čempionu godā. Vietas uz goda pjedestāla gan ir bijušas, bet līdz zeltam nevienam tā arī aizsniegties neizdevās.
No pašlaik spēcīgākajiem mūsu pilsētas prāta spēles meistariem būtu izceļami Āris Ozoliņš un Vadims Daškevičs, kurš plecu pie pleca ar ilggadējiem kolēģiem G.Sudmali un Vladimiru Gordijenko strādā arī par jauno šahistu treneri savā dzimtajā pilsētā.
Interesanti, ka, lai arī abi vienā ēkā mītošie sporta veidi ir visai atšķirīgi, boksam un šaham ir arī šis tas kopīgs. Piemēram – audzēkņu skaits, kas šahā ir aptuveni 70, kā arī boksa treneris Maksimovs, kurš labprāt uzspēlē arī šahu un ir piedalījies arī jaunāko laiku pilsētas šaha festivālā “Liepājas rokāde”.
Arī šahisti labi apzinās, ka ilgi savās vecajās telpās viņiem vairs nebūs lemts palikt. Arī viņiem jaunās mājvietas ir solītas topošajā multihallē.

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz