Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Uguņošana – bīstamais skaistums

Uguņošana – bīstamais skaistums
10.12.2006 17:48

0

Tuvojas Ziemassvētki un gadumija, kad visvairāk tiek izmantoti pirotehniskie izstrādājumi. Diemžēl jau tagad tiek šauts un spridzināts uz nebēdu. Arī šogad ar pirotehniskajiem izstrādājumiem tirgoties drīkst tikai tās firmas, kuras saņēmušas licences. Aicinām būt saprātīgiem un neriskēt, lai skaistas uguņošanas vietā nebūtu jāskatās stacionāra griestos.


Bumbošanas
sērga sākusies

Redakcija vai ik dienu saņem pa sūdzībai, kad pirotehniķu – pašdarbnieku – izdarību dēļ cieš liepājnieku nervi. Kāda kundze no Ugāles ielas bija pamatoti sašutusi, ka šaudās augu diennakti – ne vairs varot ar suni pastaigā iziet, ne naktī mierīgi gulēt.

Arī mēs pārliecinājāmies, ka bumbošanas bums sācies. Īpaši tas jūtams tā saucamajos guļamrajonos – Ezerkrastā, “Laumas” rajonā u.c. Daudzstāvu māju pagalmos blīkšķi atskan gan agri rītos, gan vēlu vakaros. Pat naktīs nereti nākas trūkties no miega, kad šķiet – kāda raķete jau balkonā iekritusi.

Nobiedētie rīkojas dažādi. Vieni zvana redakcijai vai policijai, lai beidzot ievieš kārtību. Valsts policijas darbinieki līdz šim saņēmuši pāris šādu izsaukumu. Citi rīkojas paši. Ventspils ielā novērojām, kā vairāki resgaļi, kuru vecums nepārsniedza 10 gadu, nometa sievietei zem kājām blīkšķeni. Trokšņa sabiedētā sieviete neapmulsa – somu vicinādama, viņa dzinās zēniem pakaļ. Puikas ik pa laikam apstājās, paķiķināja un izmeta vēl pa kādam sprāgstošam niekam. Acīmredzot, izsīkstot spēkiem, izsīka arī sievietes niknums, jo, vēlreiz parājusies, viņa meta mieru. 

Bumbo ne tikai pusaudži, bet arī jauni vīrieši. Mazākie, taujāti par to, kādēļ met tantiņām zem kājām blīkšķenes, nokautrējas un lavās prom. Prāvākie jaunskungi nav tik kautrīgi un smaidot atzīst: “Kuram tad nepatīk noskatīties, kā kaķis šņākdams palecas un tad ņem kājas pār pleciem. Vai arī kā kundzes spļauj pār kreiso plecu, vienlaikus gānoties kā kurpnieki.”

Brīnumsvecītēm licences nevajag

Šogad, tāpat kā iepriekšējos gados, bez licences atļauts tirgoties tikai ar dažiem 1.klases pirotehniskiem izstrādājumiem: brīnumsvecītēm, tortu dzirksteļu strūklakām, konfeti saturošām plaukšķenēm.

Joprojām ir spēkā Ministru kabineta noteikumi “Ieroču, munīcijas, speciālo līdzekļu, sprāgstvielu, spridzināšanas ietaišu un pirotehnisko izstrādājumu komerciālās aprites, pirotehnisko izstrādājumu klasificēšanas un izmantošanas noteikumi”. Tie paredz, ka pirotehniskos izstrādājumus var nopirkt specializētās tirdzniecības vietās.

Pieci legālie

Liepājas pilsētas un rajona Policijas pārvaldes preses sekretāre Jolants Knīse pastāstīja, ka Liepājā atļaujas pirotehnikas izstrādājumu tirdzniecībai šogad, tāpat kā pērn, saņēmušas piecas tirdzniecības vietas: SIA “Cope” – Avotu ielā 10, SIA “Farmaceits” – Kungu ielā 6, SIA “Markkli” – Raiņa ielā 27, SIA “Ieroči” – Bāriņu ielā 13 (pērn vēl Zvejnieku alejā) un SIA “Vairogs-S” – Brīvības ielā 11.
“Taču ar licenses saņemšanu vien nepietiek, ir jāraugās, lai tirgošanās noritētu likumīgi,” atgādināja J.Knīse. 

Darbu zaudēt nevēlas

Tirdzniecības vietās, kuras saņēmušas licences pirotehnikas izstrādājumu pārdošanai, stingri ievēro noteikumus. Gan SIA “Markkli” pārdevēja Evita, gan SIA “Ieroči” pārdevēja Liene atzīst, ka tas nav tā vērts, lai zaudētu darbu. “Esam sliktās tantes, jo bērniem pirotehniskos izstrādājumus nepārdodam,” ar smaidu situāciju raksturo Evita. Liene ir skarbāka, jo viņai bijis jāuzklausa gan lamas, gan draudi.
Nepilngadīgie pirotehniskos izstrādājumus tīko visu gadu, bet nupat, pirms svētkiem, par to interesi izrādīt sākuši arī pieaugušie. Vīri pērk nopietnas, salūtam noderīgas lietas – baterijas, raķetes. Bet vispieprasītākās pusaudžu vidū ir petardes jeb tā saucamās bombočkas. “Liels jau nekas no tām nav, troksni vien taisa,” atzīst Liene. Un piebilst: “Bet patīkami nav, ja pie kājām tāda uzsprāgst. Vecāka sieviņa var infarktu dabūt.”
Lielākās galvassāpes pirotehnikas izstrādājumu tirgotājiem sagādā neapdomīgi pieaugušie. Liene neslēpj izbrīnu par māmiņām, kuras, kopā ar atvasēm ienākušas veikalā, iegādājas visu, ko dēli kāro. Bet Evita piktojas uz garāmgājējiem, kuri, pusaudžu pierunāti, dodas veikalā pēc nepilngadīgo iekārotās mantas. “Ienāk solīda kundze gados un prasa bombočkas. Vēlāk redzu, ka, izgājusi no veikala, viņa pirkumu nodod zēniem. Bet vēlāk tādas pašas sūdzas, ka jaunieši spridzina un traucē mieru.”

Pieskata tirgotājus

Tā kā noteikumi paredzēti ne tikai lietošanai, bet arī izplatīšanai, likumsargi uzraudzīs, lai tirdzniecības vietās, kurām nav licences, pirotehniskie izstrādājumi netiktu pārdoti.
Pašvaldības policijas Informācijas daļas speciāliste Ilze Kozika pastāstīja, ka likumsargi jau veicot kontroli saistībā ar pirotehniku. Galvenokārt tiekot kontrolētas tirdzniecības vietas, lai konstatētu, vai pirotehniskie izstrādājumi netiek pārdoti bez tirdzniecības licences. Īpašu uzmanību pievēršot tam, vai tirgotāji ievēro likumā noteikto vecuma ierobežojumu pirotehnisko izstrādājumu iegādei un izmantošanai. Tāpat likumsargi sekojot līdzi bumbošanai Liepājā.   

Aizraušanās cērt robu makā

Par pirotehnisko līdzekļu noteikumu pārkāpšanu, par ieroču, munīcijas, speciālo līdzekļu un pirotehnisko izstrādājumu aprites kārtības pārkāpšanu var sodīt, izsakot brīdinājumu vai uzliekot naudassodu līdz 150 latiem. 
Atbildība jāuzņemas ne tikai patērētājiem, bet arī preču  piedāvātājiem. Par pirotehnisko līdzekļu pārdošanu nepilngadīgajiem pārdevējus var sodīt pēc “Administratīvo pārkāpumu kodeksa” 183.panta – par ieroču, munīcijas, speciālo līdzekļu, sprāgstvielu, spridzināšanas ietaišu un pirotehnisko izstrādājumu komerciālās aprites noteikumu pārkāpšanu. Par to vainīgo paredzēts sodīt ar naudassodu no 350 latiem.
Bet par pirotehnisko līdzekļu tirgošanu, ja nav izņemta speciālā licence, pārdevējs tiek sodīts pēc “Administratīvo pārkāpumu kodeksa” 166.2.panta, kas paredz naudassodu fiziskajām personām no 200 līdz 500 latiem, bet juridiskajām personām – 500–3000 latu apjomā. Par gada laikā atkārtotām darbībām tiek uzsākts kriminālprocess.
Bet, ja pirotehnisko priekšmetu lieto persona, kura vēl nav sasniegusi likumā paredzēto vecumu, tiek sodīti vecāki – par bērnu audzināšanas un izglītošanas pienākumu nepildīšanu, kas paredz brīdinājumu vai naudassodu līdz 50 latiem.
Pirotehnisko izstrādājumu klāsts ir pietiekami plašs. Par to mēs pārliecinājāmies, pārlūkojot tirdzniecības vietas. Var iegādāties gan brīnumsvecītes un plaukšķenes, kas maksā no pāris santīmiem gabalā, gan arī nopietnus, salūtam domātus izstrādājumus – tā saucamās baterijas, raķetes uz kociņiem, romiešu sveces utt.


Ita Cērmane,

“Kurzemes Vārds”


“Pieaugušie iegādājas nopietnus, salūtam paredzētus izstrādājumus, piemēram, baterijas,” saka SIA “Markkli” pārdevēja Evita. Un piebilst, ka puikām pirotehniskos līdzekļus nepārdod: “Nav tā vērts, lai zaudētu darbu.” 

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz