Piektdiena, 29. marts Agija, Aldonis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Veterāni aizvien vēl griež uz nebēdu

Veterāni aizvien vēl griež uz nebēdu
13.10.2006 18:07

0

Atslēgvārdi

Tas, ka mūziķis nepiedalās jaunākajās mūzikas aptaujās un regulāri nesniedz intervijas, vēl nenozīmē, ka viņš ir slikts sava amata pratējs vai beidzis savas aktīvās gaitas. Liepājā un ne tikai nav svešs Viktora Vtorova vārds. Viņš ir mūziķu aprindās atzīta autoritāte, pieskaitāms pie šīs jomas veterāniem, ar kuriem kopā pirms četriem gadiem izveidoja grupu “Oldies”. Un viņus satur kopā interese par dzīvo mūziku, ko pēdējā laikā aizvien biežāk cenšas imitēt ar jaunākajiem sintezatoriem.

Pirmā uzstāšanās – ar pionieru bungām

Viktors Vtorovs ar mūziku saistīts kopš bērnības. Mēģinot atcerēties tos laikus, viņš spriež, ka septiņstīgu ģitāru sācis strinkšķināt jau desmit gadu vecumā. Kaimiņš esot parādījis dažus akordus. Bet vēlāk skolā viņš no drauga paņēmis kladi, kurā sazīmēti sarežģītāki akordi un mācījies sešstīgu ģitāras spēli. Tad jau septītajā klasē kopā ar domubiedriem izveidojuši skolas ansambli. Tas noticis Liepājas 2.vidusskolas vecajās telpās, kur tagad atrodas 10.vidusskola.

Mēģinājumos viņi apguvuši “The Beatles” dziesmiņas, jo ārzemju grupu repertuārs bijis ļoti populārs. Pirmā Viktora Vtorova skolas ansambļa uzstāšanās notikusi kādreizējā 13.skolā. Kāpēc tieši tur? “Mana māsa tur strādāja par mācību pārzini, tāpēc varējām sarunāt, ka nospēlēsim deju vakaru,” nosmaida Viktors. Viņš atceras, ka tolaik viņiem bijusi, kā tagad teiktu, briesmīga, paštaisīta basģitāra ar divām stīgām. Vēl jaunie muzikanti izmantojuši pionieru bungas, šķīvi no pūtēju orķestra. “Taču nospēlējām. Gan populārus padomju gabalus, gan firmas jeb ārzemju dziesmiņas.”

Atsakās no obojas

Devītajā klasē Viktors jau gājis mēģināt uz Zivju konservu rūpnīcas klubu. Tur Sarkanajā stūrītī bijusi diezgan laba aparatūra. Grupai piebiedrojies taustiņinstrumentālists, kurš spēlējis “Junostj 5” instrumentu, un tad jau viņi bijuši četratā.

Bet 10. klasē, tas ir, 1973.gadā šī jauna grupa uzstājusies Dzelzceļnieku klubā Jaunliepājā, kas tolaik bijusi liepājnieku ļoti iecienīta atpūtas vieta. “Tur bija tāda grupa “Slavjaņe” – par mums vecāki puiši. Palūdzām atļauju reiz uzspēlēt. Publikai iepatikās, un tad kļuvām biežāki viesi,” atceras Viktors. Popularitāti viņi iemantojuši ar to, ka gandrīz viss repertuārs bijis aizlienēts no ārzemju grupām – “Black Sabatt” u.c.

Pirms dienesta armijā 1975.gadā Viktors paguvis uzspēlēt arī “Boļševika” muzikālajā orķestrī “Neptūns”. Tolaik viņš iestājies Mūzikas vidusskolas 1.kursā, lai apgūtu obojas spēli pie Valda Bitāna. Taču viņam šis instruments šķitis par sarežģītu. Viktoram paveicies, ka dienējis Liepājā. Tas izdevies vairākiem Liepājas muzikantiem, piemēram, Aldim Langbaumam. Arī armijā Viktors, protams, muzicējis.

Pēc dienesta viņš atgriezies Dzelzceļnieku klubā, mazliet gan mainījies grupas sastāvs. Bet repertuārā tāpat dominējušas firmas dziesmas. 1979.gadā, kad Viktors apprecējies, viņš pirmoreiz oficiāli iestājies darbā – restorānā viesnīcā “Līva”. Uzreiz par orķestra vadītāju. Vēlāk Viktors bijis instrumentālists Aijas Kukules pavadošajā grupā, spēlējis dažādos sastāvos, arī kopā ar maestro Raimondu Paulu. Muzicē joprojām un tiek uzskatīts par profesionālu sava amata pratēju.

Bungas izgatavo “Metalurgā

Valerijs Bezdņikovs arī ir pieredzējis mūziķis. “No 15 gadu vecuma spēlēju restorānos, kad vēl mācījos Mūzikas vidusskolas 1.kursā. Tātad man ir 40 gadu stāžs.” Smejot viņš vēl piebilst, ka tolaik orķestru bijis daudz, daudzi muzikanti mīlējuši iešņabot, tāpēc arī pēc pusaudža Valerija bijis pieprasījums, lai viņus aizvietotu.

Laikā, kad Valerijs mācījies Konservatorijā, viņš trīs mēnešus gadā braucis aizvietot orķestru štata muzikantus. Starp citu, restorāna muzikants 80.gados bijis prestižs amats. Un arī ienesīgs. Bez tam restorānu mūzika tolaik bijusi augstā līmenī, ar pūšamo instrumentu pavadījumu utt.

 90.gados muzikantiem klājies grūti. Restorānus citu pēc cita aizvēra, tāpēc Valerijs devies uz Vāciju. Tur viņš krievu restorānā spēlējis 10 gadus. Taču nu viņš atgriezies un priecājas, ka “Oldies” izdevies sanākt kopā muzikantiem ar līdzīgu gaumi un jau četrus gadus turēties kopā.

Edijs Cionelis savukārt bungas sācis sist kā pionieris ierindas skatēs. “Man tā lieta patika,” smejot atceras Edijs. Ar to arī bijis āķis lūpā. Kad ticis pie īstas muzicēšanas, iekļuvis parādos, ieķīlājis, kas bija ieķīlājams, lai tikai tiktu pie īsta bungu komplekta. Turklāt tepat Liepājā gatavota. “Metalurgā” pasūtīja dzelžus, ratiņrūpnīcā tos hromēja utt. Toties tādas bungas tolaik bija reti kādam. “Es jau pēc žurnāliem skatījos un kopēju,” atceras Edijs. Taču naudiņu pēc tam ātri vien atpelnījis.

Atmodas laikos Edija muzicēšana pierimusi. Pēc tam atkal spēlējis, iesaistījies Jura Pavītola jaunajā projektā. Tagad viņš atzīst, ka muzicēšana kļuvusi par hobiju un dara to prieka pēc.

Liepājniekiem nav svešs arī Jāņa Šteinberga vārds. Viņš 1974.gadā sācis mācības Mūzikas vidusskolā. Lai gan ieguvis čellista diplomu, Jāni vilka uz taustiņiem. Taču čella dēļ viņu ratiņrūpnīcas ansamblis pieņēmis par basģitāristu. Jānis ir spēlējis daudzos populāros ansambļos, piemēram, slavenajā “Credo”. “Tā bija laba prakse, gadi, kas man iemācīja ne tikai labāk izprast mūziku, bet arī sadzīvot ar cilvēkiem,” atceras Jānis.

Mūziku salīdzina ar gleznu

Šie četri vīri Liepājas restorānos, klubos, kā arī dažādās svinībās uzstājas regulāri. Pašlaik visbiežāk kafejnīcā “Ilze”. Viktors stāsta, ka viņi spēlējot mūziku, kas atbilstoša grupas nosaukumam “Oldies”, jeb “Vecajie”. Tā ir klasiska restorāna mūzika ar dziesmām, kuras cilvēkiem nav apnikušas gadu desmitus. Gan no Raimonda Paula repertuāra, gan krievu estrādes, gan ārzemju skaņdarbus no “Smoky”, Čelentano repertuāra.

Viedoklis par mūziku, kas tiek radīta pašlaik, šīs jomas veterāniem ir diezgan neitrāls. Viņi negrasās nevienu noliegt, bet arī neslavē, ka viss ir ideāli. “Mūziku, kas man nepatīk, es vienkārši neklausos. Tādēļ mūzikas centriem  un televizoriem eksistē pultis un pogas,” apgalvo Viktors. Katrā ziņā viņš nekad neiešot uz repa vai hiphopa koncertu. “Tas nav man,” viņš nosaka. Un tomēr Viktors nemēģinās pārliecināt par pretējo citus, kam šis stils patīk.

 Bet Edijs mūziku salīdzina ar gleznu. Ja tā tevi uzrunā, pētīsi un iedziļināsies vairāk. Ja nepatiks, aiziesi garām. Vai šajos laikos muzikants var iztikt tikai no uzstāšanās restorānos? Uz šo jautājumu Viktors atbildot pārfrāzē sen zināmā filmā teikto, ka iztikt varot, bet labi iztikt ir vēl labāk.

UZZIŅAI:
Grupas “Oldies” sastāvs

Viktors Vtorovs – vokāls, ritma un solo ģitāra
Valerijs Bezdņikovs – bass, taustiņi
Jānis Šteinbergs – vokāls, taustiņi
Edijs Cionelis – sitaminstrumenti

Pastāsts

Viktors Vtorovs: “Padomju laikos klubos muzikantiem vajadzēja aizpildīt lapas, kurās uzrādīja repertuāru. Un tajā drīkstēja būt tikai divas dziesmas no kapitālistu nometnes, un divas dziesmas no sociālistiskajām valstīm, tas ir, Polijas, Ungārijas utt. Ja tagad varētu redzēt tās lapas, varētu kārtīgi izsmieties. Piemēram, par kādas bītlu dziesmas autoru ierakstījām gruzīnu uzvārdu. Citu firmas gabalu uzrādījām kā padomju dziesmu. Lai tikai mēs varētu vairāk spēlēt mūziku, kas patīk pašiem un publikai. Un tie, kas lapas pārbaudīja, paši tik labi mūzikā neorientējās, lai mūs pieķertu.”

Viktors Ulberts,
“Kurzemes Vārds”

Šobrīd aktuāli

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz