Otrdiena, 7. aprīlis Helmuts, Zina, Zinaīda

“Ēno” arī izglītības iestādēs

“Ēno” arī izglītības iestādēs
Foto: Ģirts Gertsons
13.02.2019 16:51

liepajniekiem.lv

Kā ik gadu, februārī Latvijā norisinās “Ēnu diena”, kuras laikā skolēniem ir iespēja apmeklēt sev interesējošās darba vietas, lai iepazītu dažādu profesiju pārstāvju ikdienu.

Portālā enudiena.lv šogad darba devēji skolēniem Liepājā piedāvāja aptuveni 70 vakances, taču citi interesenti paši vērsās pie darba devējiem, lai varētu “ēnot” tieši sev tuvāko profesiju.

Arī portālā liepajniekiem.lv un laikrakstā “Kurzemes Vārds” ieradās četri “ēnot” gribētāji, kam tuva šķita tieši žurnālistu un redaktoru ikdiena. Portāls kopā ar savu “ēnu” Alisi devās uz vairākām “ēnu” pulcēšanās vietām.

Nākotne ar bērniem

Pirmsskolas izglītības iestādē “Mazulītis” bērnudārza darbinieku darbu iepazina septiņas “ēnas”. Kaut arī bērnu dārzā tika izsludinātas sešas vakances, skolēni izvēlējās trīs no tām – medmāsu, sekretāri un mūzikas skolotāju.

“Mēs jau vairākus gadus piedāvājam skolēniem “ēnot” bērnudārza dalībniekus. Dodam iespēju bērniem izzināt profesijas, reālā gaisotnē iepazīt ikdienas rutīnu,” stāsta bērnudārza vadītājas vietniece Elga Kraukle.

Skanot bērnu smiekliem un dziesmām, pievienojamies bērnudārza grupiņai mūzikas nodarbībā. Skolotājai Tatjanai Šelajevai šodien divas “ēnas” – Linda un Sabīne.

Sabīne jau iepriekš bijusi “ēna” “Mazulītī”. “Pagājušajā gadā “ēnoju” audzinātāju, šogad izlēmu mūzikas skolotāju, jo man patīk mūzika un arī šajā bērnudārzā bija forši,” viņa stāsta.

Savukārt Linda iepriekš nav piedalījusies “ēnu” dienā, taču ar sajūsmu atzīst, ka ir atradusi sev ļoti tuvu profesiju. “Šobrīd es stājos mūzikas vidusskolā un arī savu nākotni vēlos saistīt ar mūziku. Domāju par mūzikas skolotājas darbu, vai arī pēc vidusskolas stāties konservatorijā, taču neesmu vēl pārliecināta, tāpēc pieteicos šeit.

Bet tā kā es mīlu arī bērnus, šeit es to varētu apvienot, jo mani tas patiešām interesē. Šodien esmu sapratusi, ka patiešām gribu būt skolotāja, jo man tik ļoti patīk, kā šeit strādā ar bērniem,” stāsta Linda.

Bērnudārza sekretāre Regīna Reineka “ēnas” iepazīstināja ar sava darba pienākumiem, amata aprakstu, aktualitātēm. “Meitenēm ir ļoti liela interese un tas priecē,” atzīst sekretāre.

Zane no Grobiņas ģimnāzijas jau iepriekš vēlējusies iepazīt sekretāra darbu, tādēļ ieraudzījusi vakanci, uzreiz pieteicās. “Man ļoti patīk bērni, tāpēc šķita ļoti interesanti šo profesiju iepazīt tieši šeit. Šī vieta atšķiras no citām.”

Arī Liene no J.Čakstes 10.vidusskolas izvēlējās šo vakanci, jo nākotnē vēlas kļūt par sekretāri.

Savukārt medicīnas māsas Ilgas Kupšes “ēnas” varēja iepazīt gan profesijas teorētisko pusi, gan pašas ietērpties halātiņos un doties ēdamtelpās pārbaudītu ēdiena kvalitāti pirms tas izsniegts bērniem.

“Man jau iepriekš ir bijušas “ēnas”. Šī ir ļoti brīnišķīga diena, jaunas meitenes interesējas par to, ko daru – skaisti,” priecīgi noteic I.Kupše.

Meitenes apguva minimālās higiēnas prasības, drošības jautājumus, iekšējo kontroli, diētas, iepazina ēdienkartes, kā arī to, kā sver, mēra bērnus, utt.

Ilgas “ēna” Gerda iepriekšējā gadā “ēnojusi” Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķus un sapratusi, ka medicīna viņai ir tuva, tādēļ izvēlējusies “ēnot” medicīnas māsu izglītības iestādē. Arī Evija vēlas nākotni saistīt ar medicīnu, taču pagaidām nespriež par to, vai domas nemainīsies.

Ielūkojas mākslā

Kaut arī Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola (LMMDV) portālā enudiena.lv vakances neizsludināja, skolēni paši interesējušies ierasties skolā. Kāda no “ēnām” sekoja skolas mūzikas metodiķim uz Alsungu un Pāvilostu, lai uzzinātu vairāk par radošajām industrijām, iespējām.

No Aizputes LMMDV ieradās Alīna un Megija, lai ieskatītos foto dizaina pasniedzējas un skolas radošās direktores darbā.

Skolas studentes “ēnām” un foto dizaina skolotājai Ievai Epnerei prezentēja savas idejas modes foto sesijai, kurā jāfotografē Liepājas dizaineru produkti.

Aizputnieces pašas atzina, ka vēlās LMMDV mācīties un tieši foto dizains ir viņām tuva nozare.

“Kāpēc gan neuzņemt “ēnas”? Jo vairāk skolēnu uzzina, ka šeit jau trešo gadu ir tāda kolosāla nodaļa, jo labāk. Mēs, protams, gaidām, ka būs interese. Tāda jaudīga jauna paaudze mums veidojas,” ir pārliecināta I.Epnere.

Pēc tam “ēnas” devās pie skolas radošās direktores mākslā Ivetas Heinackas. “Mums līdz 14.februārim ir jānosūta pieteikums Latvijas Dizaina gada balvai. Pagājušajā gadā iekļuvām labāko divdesmitniekā. Tā kā ceram gūt panākums arī šogad, mums jāiesniedz divi darbi. Meitenes iepazīst šo iesniegšanas procesu, detaļas, kritērijus.”

I.Heinacka pati atminas, kā pirms aptuveni 15 gadiem “ēnojusi” Kuldīgas galveno arhitektu. “Tas bija tik iespaidīgi! Viņš man ļāva apskatīt savus maketus. Es sapratu, kā tas viss notiek, tādēļ priecājos, ja kāds mani “ēno”. Tas ir devums nākotnei un skola ir riktīgi forša!” viņa piebilst.

“Ēnas” skaistuma skolā

Visā Latvijā “ēnot” gribētājus uzņēma arī “Profesionālā skaistuma skola”. Liepājā interesentiem tika piedāvāta manikīra un pedikīra speciālista vakance, uz kuru atsaucās piecas meitenes. Sākotnēji “ēnas” vēroja, kā skaistuma skolā darbojas tās audzēknes, tas pēc tam pašas varēja zīmēt nagu dizainus ne vien uz papīra, bet arī uz plastmasas nagiem. Kad roka bija ietrenēta, meitenes cita citai veica manikīru.

“Mums ļoti interesē skaistumkopšana. Gribējām iepazīt šo profesiju, redzēt, kā tā tiek apgūta, jo arī pašas bieži ejam pie manikīra meistarēm, taču ne vienmēr zinām, kā pie tik skaistiem nagiem tikt. Pat tad, ja treniņu procesā vēl nesanāk, mēs vismaz mēģinām,” stāsta Rasa un Alīna, kas uz Liepāju ieradušās no Pāvilostas.

Taču Ksenija un Laura uz Liepāju mēroja ceļu no Kazdangas. Viņas kopā meklējušas, kur “ēnot”, lai tas nebūtu pārāk tālu no viņu dzīvesvietas. “Atradām šo vakanci Liepājā un sapratām, ka tas ir īstais,” atminas Laura.

Viņa tikmēr veic manikīru Ksenijai, kas atzīst, ka ir zināms satraukums par notiekošo. “Mēs iepriekš neesam neko līdzīgu darījušas, bet mums patīk!”

 

 

 

 

 

Foto galerija

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli