Otrdiena, 25. februāris Alma, Annemarija

Jaunie uzņēmēji nopelna savu pirmo naudu

Jaunie uzņēmēji nopelna savu pirmo naudu
Foto: Egons Zīverts
07.04.2017 16:18

liepajniekiem.lv

Piektdien, 7.aprīlī, tirdzniecības centrā “Ostmala” norisinājās skolēnu mācību uzņēmumu pavasara gadatirgus, kur savus ražojumus piedāvāja jaunie uzņēmēji.

Tirdziņā savus ražojumus piedāvāja vairāk nekā 20 mācību uzņēmumi. Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldes Pedagoģijas nodaļas vadītāja Alda Ķestere pastāstīja, ka pirmo reizi tirdziņš organizēts jau decembrī. “Šoreiz piepulcējušies arī tehnikuma audzēkņi un skolēni no Krotes pamatskolas,” par tirdziņa dalībniekiem zināja teikt A.Ķestere. “Ir mazo uzņēmumu grupa, kurā ir skolēni no 4. līdz 8.klasei, un lielo uzņēmumu grupa no 9. līdz 12.klasei.” “Lielie” ir pārstāvēti nedaudz vairāk.

Gadatirgum ir vairāki mērķi: attīstīt uzņēmējdarbību, komunikāciju ar pircējiem, prasmi pārdot. Pozitīva rezultāta gadījumā jaunieši nopelna arī savu pirmo reālo naudu. “Skolēni apgūst uzņēmējdarbības pamatus,” skaidroja A.Ķestere. Vērtējot piedāvājumu, Izglītības pārvaldes pārstāve sacīja, ka tas ir plašs, taču vēl nav īsto “odziņu”. “Šķiet, ka trūkst ideju, taču potenciāls noteikti ir, tikai vajadzīga pieredze.”

Tirdziņā skolēni piedāvāja rotaslietas, koka izstrādājumus, apgleznotus viedtālruņu aizsargvāciņus, interjera dekorus, koka skaliņus, vannas bumbas, ziepes, apgleznotus t-kreklus utt.

Liepājas internātpamatskolas piecu audzēkņu dibinātais uzņēmuma “LI Stils” darbības veids ir leļļu drēbju, furnitūras ražošana un pārdošana, kā arī dažādu citu aksesuāru veidošana lellēm. “Nolēmām, ka gatavosim lellēm drēbītes, aksesuārus, lai mazajiem bērniem būtu ar ko spēlēties, lai būtu iespēja lelles apģērbt,” skaidroja Elvita Vecriņķe. Uzņēmumā iesaistītās meitenes leļļu drēbes veido dažādās tehnikās – ir adīti, tamborēti un šūti apģērba gabali, piemēram, kleitas, svārki, jaciņas, tāpat īpašā tehnikā lellēm tiek gatavotas kurpītes, mēbeles. Rokdarbiem tiek veltīts laiks pēc skolas, arī mājās.

“Apguvām mājturības stundās, arī mammas un omes ir mūs mācījušas,” Elvita skaidroja, kur apguvušas zinības. Piemēram, kleitiņu nu jau varot uzadīt divās stundās. “Sākumā, protams, gāja lēnāk, tagad, kad esam iepraktizējušās, darbi sokas ātrāk.” Tirdziņā “LI Stils” piedalījies arī decembrī. “Mums veicās labi. Cilvēki pirka,” priecājas Elvita, gūtā peļņa atkal ieguldīta uzņēmuma attīstībā. Cenu savai produkcijai meitenes noteikušas, vērtējot, cik daudz laika paņēmis tā izgatavošana un cik patērēts materiāls.

“Kādreiz kleitiņai bija divi eiro, tagad tirgojam par vienu eiro,” Elvita stāsta, ka bijušas spiestas arī cenu nolaist zemāk, lai raisītu pircējos interesi.

Skolniece piekrīt, ka, nodibinot mācību uzņēmumu, gūta vērtīga pieredze, īpaši tādēļ, ka apsver iespēju kļūt par uzņēmēju.

Darbošanās skolēnu mācību uzņēmumā ir ilglaicīgs projekts – no dibināšanas līdz uzņēmuma slēgšanai tam ir jānostrādā 6 līdz 8 mēnešus. Tas šodienas jauniešiem prasa lielu koncertēšanās spēju, laika plānošanas prasmes un neatlaidību.

Skolēnu mācību uzņēmumu gadatirgu vērtēja arī kompetenta žūrija, piešķirot dalībniekiem dažādas nominācijas, piemēram, “Labākais stends”, “Labākā dāvana”, “Videi draudzīgs produkts”, “Labākā reklāma” u.c. 

Tirdziņu rīkoja biznesa izglītības biedrība “Junior Achivement Latvija” sadarbībā ar Liepājas pilsētas Izglītības pārvaldi.

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli