Pirmdiena, 27. janvāris Ildze, Ilze, Izolde

Kustoties mācās superspējas

Kustoties mācās superspējas
Foto: Egons Zīverts
30.04.2019 07:02

"Kurzemes Vārds"

“Vai koki kustas? Vai mākoņi kustas? Noteikti esat pamanījuši, ka arī jūrā viļņi nepārtraukti kustas?” bērnudārza “Sauleszaķis” audzēkņiem vakar no rīta vaicāja kampaņas “Kustinācija” trenere Anete Kopštāla-Kupe. “Jā!” bērni atbildēja uz visiem jautājumiem. “Tas nozīmē, ka arī cilvēks ir domāts tam, lai kustētos,” norādīja trenere, pirms sāka iepazīstināt bērnus ar kampaņā iekļautajiem vingrojumiem.

“Iemācīšu jums dažas superspējas, lai jūs kļūtu vēl kustīgāki un spēcīgāki,” solīja A. Kopštāla-Kupe. Audzēkņi, izpildot kustības, varēja kļūt par Pūceru, Kucēnu, Vēziju, Superlāci, Ultravardi un Tārpinatoru. Mazie ļoti labprāt iejutās dažādu superdzīvnieku tēlos un nodarbības noslēgumā atzina, ka viņiem tā ļoti patikusi. Katrs audzēknis saņēma vingrojumu kartīšu komplektu, lai spēli iemācītu arī draugiem un ģimenes locekļiem.

Veselības ministrijas organizētā kampaņa “Kustinācija” tiek īstenota 285 izglītības iestādēs visā Latvijā, viesojoties astoņās pilsētās un 75 novados. “Katrā novadā ir vismaz viens apmācīts kustinators, kas bērniem ierāda šo spēli. Galvenais mērķis ir sniegt bērniem kustību prieku caur spēli, tā parādot, ka kustības var būt arī foršas un jautras,” pastāstīja Liepājas kustinatore A. Kopštāla-Kupe. Viņasprāt, spēle ir patiešām izdevusies un bērni ļoti labprāt tajā piedalās. “Interesanti ir tas, ka es aizeju uz dārziņu rādīt vingrojumus un bērni jau zina, kas būs tālāk. Tas nozīmē, ka audzēkņi no citiem dārziņiem viņiem to ir parādījuši. Tā man ir gadījies vairākas reizes. Tātad kampaņa noteikti strādā,” novērojusi “Kustinācijas” trenere.

Kā pastāsta abu grupu, kas piedalījās rīta nodarbībā, audzinātājas, bērniem aktivitātes nav svešas – viņi ļoti labprāt kustas un ir darbīgi. “Dārziņā mēs piekopjam diezgan kustīgu dzīvesveidu. Ir vingrošana laukā, pa dienu ir aktivitātes – ejam pastaigās vai spēlējam laukā rotaļas. Spēļu brīžos laukumā bērni kustas visu laiku, nesēž mierā nemaz,” pastāstīja audzinātāja Antra Piģele. Viņai pievienojās arī kolēģe Iveta Benusēvica: “Reizi nedēļā viņiem ir aktīvas nodarbības ar muzikālo audzinātāju Baiba Šilderi. Tāpat ir dažādi pulciņi, piemēram, koriģējošā vingrošana un dejas.”

Arvien būtiskākas šādas kampaņas kļūst tāpēc, ka digitālo iespēju laikmets cilvēkus, tai skaitā bērnus, ļoti piesaista pie viedierīcēm. Krietnu daļu laika cilvēki pavada sēžot, tāpēc “Kustinācija” aicina būt kustīgiem vismaz pusstundu piecas dienas nedēļā.

Vaicātas, vai arī mazos audzēkņus vilina tehnoloģiju piedāvātās iespējas, audzinātājas atbild apstiprinoši. “Te ir citādāk, jo iestādē neviens telefonu un planšeti izmantot nevar. Tomēr parunājot ar bērniem par to, kā viņi pavada brīvo laiku, var secināt, ka mājās daudz laika tiek pavadīts pie viedierīcēm,” sacīja A. Piģele. “Bet es kā divu bērnu mamma varu teikt – ja bērni ir gana nodarbināti, viņi par ierīcēm aizmirst. Tāpēc arī tā ir vecāku iniciatīva, lai bērns neatpūstos ar telefonu,” piebilda I. Benusēvica.

Bērnudārza “Sauleszaķis” metodiķe Anda Lanka pastāstīja, ka pieteikusi bērnudārzu kampaņai, jo tā šķitusi interesanta. “Bērniem patīk, ka ir kādas pārmaiņas. Mēs parasti mēģinām iesaistīties dažādos veselības veicināšanas pasākumos,” skaidroja metodiķe. “Kustinācijas” nodarbība iekritusi tieši laikā, jo šonedēļ “Sauleszaķī” ir veselības nedēļa – otrdien bērnudārza medmāsiņa vadījusi nodarbību, kurā bērni degustējuši dažādas zāļu tējas, vakar pēc kustīgā rīta bērni iepazīstināti ar zobu un mutes veselību, vēl ieplānots neliels pārgājiens un Lielā talka dārziņa teritorijā.

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)