Sestdiena, 4. jūlijs Sandis, Uldis, Ulvis
Abonēt

Lasi vairāk ar
liepajniekiem.lv abonementu

Pauls Irbins: “Lai forša un zinātkāra dzīve!”

Pauls Irbins: “Lai forša un zinātkāra dzīve!”
Foto: Ruslans Šuļga
04.03.2016 17:03

liepajniekiem.lv

Jaunliepājā, Autoru ielā 4/6 atvērts zinātkāres centrs “Zili brīnumi”, kurā gaidīta ne tikai tiešā mērķauditorija – četrus līdz desmit gadus veci bērni –, bet arī viņu vecāki un ikviens, kurš vēlas uz parastām lietām paskatīties no neparasta redzes leņķa.

Atklāšanas pasākumā Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Vilnis Vitkovskis pauda prieku par to, ka ideja par centru realizējusies dzīvē, turklāt – tik īsā laikā. “Procesu nevajadzēja ne kontrolēt, ne uzraudzīt, ne skubināt. Viss notika tiešām ārkārtīgi pozitīvi,” atminējās V.Vitkovskis, norādot, ka visi iesaistītie cilvēki darbojās kā vienota komanda. “Mēs noticējām, un pie tā strādājām.” Par realizēto V.Vitkovskim ir sajūta, ka tas ir ļoti labs sākums kaut kam daudz lielākam.

Savukārt Bērnu zinātnes centra Z(in)oo izveidotājs, biedrības “V.I.U.C” valdes loceklis Pauls Irbins sacīja, ka zinātkāres centra atklāšana Liepājā ir daudz nozīmīgāks notikums par daudz ko citu, kas šodien notika citur Latvijā. “Tas varbūt uzreiz tā neliekas, bet patiesībā mēs šeit liekam fundamentu mūsu jaunajai paaudzei,” norādīja P.Irbins, uzsverot, ka šis jau ir piektais biedrības “V.I.U.C” centrs Latvijā. “Prieks, ka mūsu biedrības dibinātāji – pašvaldības – izrāda vēmi un saprot, cik svarīgi jaunajā paaudzē atraisīt zinātkāri.”

Oficiāli atklājot centru, P.Irbins kopā ar idejas autoru Aldi Kalniņu svinīgi nepārgrieza lentīti, kā tas varbūt šādās situācijās ierasts, bet gan “saražoja” mākoņus. “Tas būs mūsu atklāšanas galvenais salūts,” smaidot sacīja P.Irbins, nelielā metāla traukā ielejot šķidro slāpekli, kam pievienoja karsto ūdeni. “Vai kādreiz esat gribējuši pataustīt mākoņus?” apkārt sanākušajiem bērniem jautāja A.Kalniņš, reizē piedāvājot pieskarties traukam pāri kāpjošajiem dūmiem. Bērnos šis eksperiments raisīja lielu sajūsmu. Pretī “mākoņiem” stiepās daudzas mazas rociņas, vēloties pieskarties gaistošajam brīnumam.

A.Kalniņš norādīja uz interesanti sakritību, jokojot, ka “Zilie brīnumi” tiek atklāti pilsētās, kurās ir tramvaji. “Tās mēs vakar secinājām.” Paskaidrojam, ka ar tādu pašu nosaukumu zinātkāres centri ir arī Rīgā un Daugavpilī, savukārt Lielvārdē ir centrs “Lielvārde”, bet Cēsīs – “Z(in)oo”.

Liepājā “Zilo brīnumu” apmeklētāju rīcībā ir divas eksponātu telpas un neliela klases telpa. Vienlaikus centrs varētu uzņemt līdz 60 bērnu – lēš centra vadītāja Ieva Hmieļevska. Uz vietas būs vismaz viens gids, kurš ne viens parādīs, kas ar kuru eksponātu darāms, bet arī paskaidros, kādas dabas likumības iespaido katra eksponāta darbību. Pašreizējie eksponāti, ar kuriem var darboties ikviens, ir darināti Cēsīs. A.Kalniņš tos nesauc par unikāliem, jo to idejas ir noskatītas no dažādiem avotiem.

Liepājas centra vadītāja norāda, ka ekspozīcijā ir vairāki tikai Liepājai veidoti eksponāti, tomēr galvenais akcents likts uz fizikas likumiem, piemēram, skaņu, kustību u.c.

“Ļoti patīk, arī pašai daudz kas liekas ļoti interesants, lai gan garš mūžs jau nodzīvots,” smaidot sacīja Leonija Andrule, ka uz “Zilajiem brīnumiem” bija atnākusi kopā ar savu deviņus gadus veco mazmeitu Ketlinu Aroni. “Te bērnus varētu ieinteresēt tieši fizikā. Domāju tos, kurus varbūt līdz šim tas viss nesaistīja.” Kamēr sarunājamies, Ketlina, tāpat kā vēl vairāki desmiti bērnu, vēroja, kā ar šķidro slāpekli tiek gatavots saldējums. Tas bija pirmais eksperiments jaunajā klases telpā. Vaicāta, kas no apskatītā paticis, L.Andrule atbildēja, ka vēl daudz kas nav izmēģināts, bet ļoti interesants licies makets, kurā varēts pētīt cilvēka uzbūvi, tāpat arī slāpekļa “mākonīši”. Kundze piekrīt, ka kaut kas tāds Liepājā līdz šim pietrūcis. “Domāju, ka varētu kļūt par vienu no centriem, kur bērni pavadīs savu dienu.”

Kāda māmiņa, kura vēlējās palikt anonīma, norādīja: lai arī centrs patiešām ir labs un interesants, ar kvalitatīviem eksponātiem, ieejas maksa tomēr ir par dārgu. “Četri eiro tomēr ir daudz, tad tiešām te jāuzturas tik ilgi, līdz apnīk, nevis ieskriet uz stundiņu. Daudzbērnu ģimenēm varētu būt vēl lielāka atlaide, nekā šobrīd noteikts. Ceru, ka par cenu politiku vēl tik padomāts.” Bet kopumā, viņasprāt, centrs ir brīnišķīgs. “Priecājos, ka tas ir Jaunliepājā. Tepat ir Olimpiskais centrs, “Ideju bode”. Kopā ar ģimeni var uztaisīt jauku pastaigu.”

Savukārt Inta Vamze, kas bērniem vada izklaidējošus pasākumus, sacīja, ka pirmais iespaids par “Zilajiem bīnumiem” esot ļoti labs. “Man patīk, ka bērni zināšanas apgūs tieši caur jautrību. Rādās, ka te viss ir darīts, lai bērni varētu attīstīties.” Eksponātu esot daudz, lai centrā varētu aizrautīgi pavadīt pat vairākas stundas. To, ka bērniem uzstādītās lietas ir saistošas, novēroja arī portāls. Dažāda vecuma zēni un meitenes skraidīja no viena “brīnuma” uz otru, izmēģinot, ko ar to var paveikt. Viņi izmēģināja, piemēram, neparasto riteni, spēlējās ar kinētiskajām smiltīm, ieraudzīja neredzamo – skaņu vilni, stellēja puzli un darīja daudz ko citu.

Jau vēstījām, ka, centram attīstoties, lielāku zinātnes kompleksu būtu iespējams veidot arī topošajā radošo industriju kvartālā Dārza ielā 10, ko apstiprina I.Hmieļevska. “Tur saturiski būtu iespēja vairāk rezonēt ar Liepājas identitāti – skaņu, vēju, kinētisko enerģiju.” Idejas esot, tikai tam vajagot laiku un resursus.

Autoru ielā pašvaldība centram atvēlēja 267 kvadrātmetru plašas telpas un to pārveidei – 94 442, 64 eiro (projekts, autoruzraudzība, būvuzraudzība un būvdarbi), eksponātu izgatavošanai – 25 000 eiro. Telpas pārbūvēja SIA “MK Būvniecība”.

Foto galerija

Distances līgums

DISTANCES LĪGUMS PAR PAKALPOJUMA ABONEMENTA IEGĀDI INTERNETA VIDĒ 

VISPĀRĪGA INFORMĀCIJA 

Šis ir distances līgums par digitālā satura pakalpojuma liepajniekiem plus abonementa pirkumu interneta vidē, turpmāk tekstā – Līgums, kas tiek slēgts starp SIA ”Kurzemes Vārds” (reģistrācijas numurs: 42103002455, juridiskā adrese: Pasta iela 3, Liepāja, LV-3401; epasts: info@liepajniekiem.lv), turpmāk tekstā – KV, un personu, kas veic pirkumu, turpmāk tekstā PIRCĒJS, interneta vietnē liepajniekiem.lv, turpmāk tekstā – VIETNE, un abi līgumslēdzēji kopā – LĪDZĒJI.  PIRCĒJS, veicot pirkumu VIETNĒ šī Līguma ietvaros, izsaka piekrišanu tā noteikumiem, ir tiesīgs šos Līguma noteikumus izdrukāt un saglabāt.

 Šī Līguma ietvaros:

  1. a) PIRCĒJS ir fiziska vai juridiska persona, kura pērk VIETNES maksas satura pakalpojumu nolūkam, kas nav saistīts ar saimniecisko darbību, turpmāk tekstā – PIRCĒJS; 
  2. b) Liepajniekiem plus ir maksasdigitālā satura pakalpojums, tajā skaitā raksti, fotogrāfijas, kas tiek īpaši veidots, atlasīts un publicēts VIETNĒ ar norādi ”plus” , un kura abonementu PIRCĒJS  ir tiesīgs iegādāties, turpmāk tekstā – PAKALPOJUMS,
  3. PAKALPOJUMA TERMIŅŠ UN CENA

 PAKALPOJUMA abonements ir fiksēta termiņa – 4 (četru) nedēļu PAKALPOJUMA lietošanas atļauja par  cenu  – EUR 1.99 (viens euro un 99 centi). PAKALPOJUMA abonementa maksā ietverts pievienotās vērtības nodoklis (PVN) 21% apmērā. PAKALPOJUMA abonementa cenu KV var mainīt bez iepriekšēja brīdinājuma (izmaiņas neattiecas uz jau apmaksāto PAKALPOJUMA termiņu), par to PIRCĒJAM paziņojot ne vēlāk kā 30 dienas pirms jaunās cenas stāšanās spēkā . KV un PIRCĒJS  piekrīt, ka izmaiņas PAKALPOJUMA cenā tiek piemērotas jaunajam periodam, noslēdzoties iepriekš apmaksātajam PAKALPOJUMA abonementa termiņam. 

  1. PAKALPOJUMA IEGĀDE UN NORĒĶINI 

Šajā Līguma sadaļā tiek aprakstīta PAKALPOJUMA iegādes kārtība un samaksa par PAKALPOJUMA  abonementa iegādi. 

2.1. PAKALPOJUMU Pircējs var iegādāties tikai pēc reģistrēšanās VIETNĒ. Lai iegādātos PAKALPOJUMA abonementu, Pircējam jāizvēlas tā apmaksas veids, ievadot KV pieprasīto informāciju. Ar šī līguma akceptu PIRCĒJS apliecina, ka ir nepārprotami sapratis, ka PAKALPOJUMA  abonementa iegāde ir maksas pakalpojums, kā arī  ir iepazinies ar šī Līguma saturu. 

2.2. PAKALPOJUMA  abonementu PIRCĒJS  iegādājas, izmantojot norēķinu karti vai ar SMS (maksa tiks iekļauta PIRCĒJA mobilā sakaru pakalpojumu sniedzēja rēķinā), un tas tiek noformēts kā regulārs maksājums, tā termiņam automātiski pagarinoties uz nākamo fiksēto 4 (četru) nedēļu termiņu, un samaksu  par PAKALPOJUMA abonementu automātiski ieskaitot KV bankas kontā, līdz brīdim, kad PIRCĒJS izvēlēsies pārtraukt PAKALPOJUMA abonementa pirkšanu VIETNĒ, reģistrētajā profilā aktivizējot PĀRTRAUKT ABONĒŠANU.

  1. ATTEIKUMA TIESĪBAS 

Šī Līguma ietvaros KV sniedz pakalpojumu, kas atbilst digitālā satura priekšapmaksas pakalpojumam tiešsaitē (digitālā satura kā e-publikāciju piegāde, kas netiek piegādāta patstāvīgā datu nesējā), pieejams pēc pieprasījuma un tā piegāde tiek uzsākta ar PAKALPOJUMA  abonementa apmaksas brīdi, kurā automātiski PAKALPOJUMA abonements tiek aktivizēts. PIRCĒJS  piekrīt, ka ar PAKALPOJUMA  aktivizēšanas brīdi tiek uzsākta PAKALPOJUMA lietošana, līdz ar to PIRCĒJS atsakās no 14 dienu atteikuma tiesībām un samaksātās summas atmaksas, pamatojoties uz MK 20.05.2014. noteikumu Nr.255 ”Noteikumi par distances līgumu” 22.13.punkta noteikumiem.

  1. LĪDZĒJU ATBILDĪBA

LĪDZĒJS neatbild par otra LĪDZĒJA saistībām pret trešām pusēm, ja tādas veidojas saistībā ar šī līguma realizāciju. LĪDZĒJIi vienojas, ja kāds no tiem nepilda savus pienākumus saskaņā ar Līgumu Force majeure apstākļu dēļ, tas ir atbrīvojams no atbildības par Līguma neizpildi vispār vai Līguma pienācīgu neizpildi. Ar Force majeure tiek saprasti jebkādi no LĪDZĒJA gribas neatkarīgi apstākļi (ja LĪDZĒJS  ir rīkojies saprātīgi un godīgi), kuru rezultātā nav bijis iespējams izpildīt pienācīgi vai izpildīt vispār saistības un ja šos apstākļus nebija iespējams paredzēt ne vien attiecīgajam LĪDZĒJAM, bet jebkurai citai personai, kas darbojas vai darbotos attiecīgā LĪDZĒJA nozarē, kā arī, ja šos apstākļus nebija iespējams novērst ar saprātīgiem un godīgiem paņēmieniem.

  1. KONFIDENCIALITĀTE 

Visa informācija, kas nav publiski pieejama un ko kāds no LĪDZĒJIEM sniedz viens otram Līguma izpildes laikā vai tā atklājas pildot darba pienākumus, tajā skaitā informācija par finanšu stāvokli, izmantotām tehnoloģijām un datorprogrammām, PAKALPOJUMA un VIETNES attīstības plāniem, tiek atzīta un uzskatīta par konfidenciālu. 

Par konfidenciālu netiek uzskatīta šāda informācija, ja pirms tās iegūšanas, tāda jau bija otra LĪDZĒJA rīcībā, vai tā bija publiski vispārzināma, un, ja šādas informācijas  saņemšanas brīdī, uz to nebija attiecināts konfidencialitātes nosacījums; 

  1. AUTORTIESĪBAS

 Šī Līguma ietvaros KV piešķir PIRCĒJAM  vispārējo licenci PAKALPOJUMAM. PIRCĒJAM aizliegts izmantot PAKALPOJUMA laikā pieejamo digitālo saturu darbībām, kuras neparedz šis līgums, t.sk., kopēt, pavairot, publicēt vai kā savādāk to izmantot  bez KV rakstveida piekrišanas un pretēji Autortiesību likuma tiesību normu prasībām. KV garantē, ka ar visām digitālā satura platformas liepajniekiem plus veidošanā iesaistītām personām ir noslēgts līgums, saskaņā ar kuru autortiesības uz PAKALPOJUMĀ pieejamo digitālo saturu un tā platformas risinājumiem pieder KV un tam nav zināma neviena trešā persona, kura varētu šīs KV tiesības apstrīdēt, kā arī likt šķēršļus PAKALPOJUMA izmantošanai un/vai izplatīšanai.

  1. DATU APSTRĀDE

 LĪDZĒJI piekrīt, ka katrs LĪDZĒJS kā datu apstrādes pārzinis un personas datu operators šā Līguma darbības laikā manuāli un/vai elektroniski apstrādā (ieskaitot datu vākšanu, reģistrēšanu, ievadīšanu, glabāšanu, pārveidošanu, izmantošanu, nodošanu, pārraidīšanu, bloķēšanu vai dzēšanu) no otra LĪDZĒJA saņemtus datus, tikai ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. Datu apstrādes mērķis un nolūks: līguma slēgšana, rēķinu sagatavošana un nosūtīšana, maksājumu pārvaldīšana, savstarpējā saziņa un sadarbības nodrošināšana, efektīvu KV pārvaldības procesu nodrošināšana, biznesa plānošana un analīze, pretenziju un/vai pieteikumu izskatīšana un apstrāde, jaunumu izsūtīšana ciktāl tas ir nepieciešams un izriet no noslēgtā Līguma. KV ievēro PIRCĒJA norādījumus, lieto nepieciešamos tehniskos līdzekļus un veic organizatoriskos pasākumus, lai aizsargātu fizisko personu datus un novērstu to nelikumīgu apstrādi. Personas dati tiks glabāti elektroniskā formā visā Līguma darbības laikā, kā arī piemērojamajos normatīvajos aktos noteiktajā noilguma termiņā, kura ietvaros var tikt iesniegtas sūdzības, celtas prasības un ierosināti līdzīgi procesi. LĪDZĒJS var nodot otra LĪDZĒJA personas datus piesaistītajiem apstrādātājiem, kuri šī līguma ietvaros sniedz grāmatvedības, juridiskos, IT vai cita līdzīga veida pakalpojumus. Noslēdzot Līgumu, PIRCĒJS piekrīt datu apstrādei, atjaunošanai un uzglabāšanai, identifikācijai, informācijas nosūtīšanai par PAKALPOJUMA izmaiņām un piedāvājumiem utml. PIRCĒJS, kurš šī Līguma ietvaros ir patērētājs, ir tiesīgs pieprasīt KV bez maksas izsniegt tā rīcībā esošo informāciju par PIRCĒJA personas datiem, ir tiesīgs pieprasīt to labošanu vai dzēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā ir tiesīgs atsaukt savu iepriekš izsniegto piekrišanu personas datu apstrādei. Šajā sadaļā noteiktie pienākumi ir spēkā neierobežotu laiku un paliek spēkā arī tad, ja kāds no LĪDZĒJIEM vienpusēji atkāpjas no Līguma, vai ja Līgums izbeidzas citādi.

  1. CITI NOTEIKUMI

 Šis Līgums stājās spēkā, PIRCĒJAM veicot PAKALPOJUMA abonementa pirkumu VIETNĒ, piekrītot tā noteikumiem un samaksājot abonementa maksu. Līgums tiek noslēgts uz nenoteiktu laiku un ir spēkā līdz uzņemto saistību izpildei. Tāpat PIRCĒJS ir tiesīgs atteikties no PAKALPOJUMA abonementa, veicot atbilstošas izmaiņas VIETNĒ. Atteikums šajā gadījumā attiecas uz turpmāko abonēšanas periodu, par kuru PIRCĒJS nav veicis samaksu un/vai neplāno to darīt. Jebkuru strīdu starp LĪDZĒJIEM, kas izriet no šī Līguma, LĪDZĒJI apņemas risināt pārrunu ceļā. Ja nav izdevies atrisināt strīdu bez tiesas starpniecības, strīds tiek izskatīts Latvijas Republikas tiesā.

Seko mums

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Reģistrēties

Lai pabeigtu reģistrēšanos, doties uz savu e-pastu un apstiprini savu e-pasta adresi!

Aizmirsu paroli

PALĪDZĒT IR VIEGLI!

Atslēdz reklāmu bloķētāju

Portāls liepajniekiem.lv jums piedāvā svarīgāko informāciju bez maksas. Taču žurnālistu darbam nepieciešami līdzekļi, ko spēj nodrošināt reklāma. Priecāsimies, ja atslēgsi savu reklāmu bloķēšanas programmu.

Kā atslēgt reklāmu bloķētāju

Pārlūka labajā pusē blakus adreses laukam ir bloķētāja ikoniņa.

Tā var būt kāda no šīm:

Uzklikšķini uz tās un atkarībā no bloķētāja veida spied uz:
- "Don`t run on pages on this site"
vai
- "Enabled on this site"
vai
spied uz