Trešdiena, 22. janvāris Austris

Pauls Irbins: “Lai forša un zinātkāra dzīve!”

Pauls Irbins: “Lai forša un zinātkāra dzīve!”
Foto: Ruslans Šuļga
04.03.2016 17:03

liepajniekiem.lv

Jaunliepājā, Autoru ielā 4/6 atvērts zinātkāres centrs “Zili brīnumi”, kurā gaidīta ne tikai tiešā mērķauditorija – četrus līdz desmit gadus veci bērni –, bet arī viņu vecāki un ikviens, kurš vēlas uz parastām lietām paskatīties no neparasta redzes leņķa.

Atklāšanas pasākumā Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Vilnis Vitkovskis pauda prieku par to, ka ideja par centru realizējusies dzīvē, turklāt – tik īsā laikā. “Procesu nevajadzēja ne kontrolēt, ne uzraudzīt, ne skubināt. Viss notika tiešām ārkārtīgi pozitīvi,” atminējās V.Vitkovskis, norādot, ka visi iesaistītie cilvēki darbojās kā vienota komanda. “Mēs noticējām, un pie tā strādājām.” Par realizēto V.Vitkovskim ir sajūta, ka tas ir ļoti labs sākums kaut kam daudz lielākam.

Savukārt Bērnu zinātnes centra Z(in)oo izveidotājs, biedrības “V.I.U.C” valdes loceklis Pauls Irbins sacīja, ka zinātkāres centra atklāšana Liepājā ir daudz nozīmīgāks notikums par daudz ko citu, kas šodien notika citur Latvijā. “Tas varbūt uzreiz tā neliekas, bet patiesībā mēs šeit liekam fundamentu mūsu jaunajai paaudzei,” norādīja P.Irbins, uzsverot, ka šis jau ir piektais biedrības “V.I.U.C” centrs Latvijā. “Prieks, ka mūsu biedrības dibinātāji – pašvaldības – izrāda vēmi un saprot, cik svarīgi jaunajā paaudzē atraisīt zinātkāri.”

Oficiāli atklājot centru, P.Irbins kopā ar idejas autoru Aldi Kalniņu svinīgi nepārgrieza lentīti, kā tas varbūt šādās situācijās ierasts, bet gan “saražoja” mākoņus. “Tas būs mūsu atklāšanas galvenais salūts,” smaidot sacīja P.Irbins, nelielā metāla traukā ielejot šķidro slāpekli, kam pievienoja karsto ūdeni. “Vai kādreiz esat gribējuši pataustīt mākoņus?” apkārt sanākušajiem bērniem jautāja A.Kalniņš, reizē piedāvājot pieskarties traukam pāri kāpjošajiem dūmiem. Bērnos šis eksperiments raisīja lielu sajūsmu. Pretī “mākoņiem” stiepās daudzas mazas rociņas, vēloties pieskarties gaistošajam brīnumam.

A.Kalniņš norādīja uz interesanti sakritību, jokojot, ka “Zilie brīnumi” tiek atklāti pilsētās, kurās ir tramvaji. “Tās mēs vakar secinājām.” Paskaidrojam, ka ar tādu pašu nosaukumu zinātkāres centri ir arī Rīgā un Daugavpilī, savukārt Lielvārdē ir centrs “Lielvārde”, bet Cēsīs – “Z(in)oo”.

Liepājā “Zilo brīnumu” apmeklētāju rīcībā ir divas eksponātu telpas un neliela klases telpa. Vienlaikus centrs varētu uzņemt līdz 60 bērnu – lēš centra vadītāja Ieva Hmieļevska. Uz vietas būs vismaz viens gids, kurš ne viens parādīs, kas ar kuru eksponātu darāms, bet arī paskaidros, kādas dabas likumības iespaido katra eksponāta darbību. Pašreizējie eksponāti, ar kuriem var darboties ikviens, ir darināti Cēsīs. A.Kalniņš tos nesauc par unikāliem, jo to idejas ir noskatītas no dažādiem avotiem.

Liepājas centra vadītāja norāda, ka ekspozīcijā ir vairāki tikai Liepājai veidoti eksponāti, tomēr galvenais akcents likts uz fizikas likumiem, piemēram, skaņu, kustību u.c.

“Ļoti patīk, arī pašai daudz kas liekas ļoti interesants, lai gan garš mūžs jau nodzīvots,” smaidot sacīja Leonija Andrule, ka uz “Zilajiem brīnumiem” bija atnākusi kopā ar savu deviņus gadus veco mazmeitu Ketlinu Aroni. “Te bērnus varētu ieinteresēt tieši fizikā. Domāju tos, kurus varbūt līdz šim tas viss nesaistīja.” Kamēr sarunājamies, Ketlina, tāpat kā vēl vairāki desmiti bērnu, vēroja, kā ar šķidro slāpekli tiek gatavots saldējums. Tas bija pirmais eksperiments jaunajā klases telpā. Vaicāta, kas no apskatītā paticis, L.Andrule atbildēja, ka vēl daudz kas nav izmēģināts, bet ļoti interesants licies makets, kurā varēts pētīt cilvēka uzbūvi, tāpat arī slāpekļa “mākonīši”. Kundze piekrīt, ka kaut kas tāds Liepājā līdz šim pietrūcis. “Domāju, ka varētu kļūt par vienu no centriem, kur bērni pavadīs savu dienu.”

Kāda māmiņa, kura vēlējās palikt anonīma, norādīja: lai arī centrs patiešām ir labs un interesants, ar kvalitatīviem eksponātiem, ieejas maksa tomēr ir par dārgu. “Četri eiro tomēr ir daudz, tad tiešām te jāuzturas tik ilgi, līdz apnīk, nevis ieskriet uz stundiņu. Daudzbērnu ģimenēm varētu būt vēl lielāka atlaide, nekā šobrīd noteikts. Ceru, ka par cenu politiku vēl tik padomāts.” Bet kopumā, viņasprāt, centrs ir brīnišķīgs. “Priecājos, ka tas ir Jaunliepājā. Tepat ir Olimpiskais centrs, “Ideju bode”. Kopā ar ģimeni var uztaisīt jauku pastaigu.”

Savukārt Inta Vamze, kas bērniem vada izklaidējošus pasākumus, sacīja, ka pirmais iespaids par “Zilajiem bīnumiem” esot ļoti labs. “Man patīk, ka bērni zināšanas apgūs tieši caur jautrību. Rādās, ka te viss ir darīts, lai bērni varētu attīstīties.” Eksponātu esot daudz, lai centrā varētu aizrautīgi pavadīt pat vairākas stundas. To, ka bērniem uzstādītās lietas ir saistošas, novēroja arī portāls. Dažāda vecuma zēni un meitenes skraidīja no viena “brīnuma” uz otru, izmēģinot, ko ar to var paveikt. Viņi izmēģināja, piemēram, neparasto riteni, spēlējās ar kinētiskajām smiltīm, ieraudzīja neredzamo – skaņu vilni, stellēja puzli un darīja daudz ko citu.

Jau vēstījām, ka, centram attīstoties, lielāku zinātnes kompleksu būtu iespējams veidot arī topošajā radošo industriju kvartālā Dārza ielā 10, ko apstiprina I.Hmieļevska. “Tur saturiski būtu iespēja vairāk rezonēt ar Liepājas identitāti – skaņu, vēju, kinētisko enerģiju.” Idejas esot, tikai tam vajagot laiku un resursus.

Autoru ielā pašvaldība centram atvēlēja 267 kvadrātmetru plašas telpas un to pārveidei – 94 442, 64 eiro (projekts, autoruzraudzība, būvuzraudzība un būvdarbi), eksponātu izgatavošanai – 25 000 eiro. Telpas pārbūvēja SIA “MK Būvniecība”.

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēlu failus un novieto tos šeit. (Foto jābūt JPG formātā, max 5MB)