Piektdiena, 28. februāris Skaidrīte, Justs, Skaidra

Skolēni demonstrē fizikas un ķīmijas eksperimentus

Skolēni demonstrē fizikas un ķīmijas eksperimentus
Foto: Ruslans Šuļga
27.01.2017 15:06

Ruslans Šuļga

Piektdien, 27.janvārī, zinātkāres centrā “Zinoo” norisinājās ikgadējais Liepājas pilsētas konkurss 5., 6.klasēm “Skolēni eksperimentē”. Par uzvarētājiem kļuva O.Kalpaka Liepājas 15.vidusskolas audzēkņi, demonstrējot eksperimentus ar šķidrumiem.

Konkurss 5., 6.klasēm “Skolēni eksperimentē” Liepājā norisinās jau vairākus gadus, pastāstīja dabaszinību skolotāju metodiskās apvienības vadītāja Indra Bite. Lai arī sākotnēji savu dalību bija pieteikušas 13 izglītības iestādes, sagatavotos eksperimentus šoreiz demonstrēja 12 skolas. Kā skaidroja I.Bite, vairāki skolēni neesot varējuši ierasties, jo apslimuši.

Uz konkursu skolēniem bija jāierodas jau sagatavotiem un jānodemonstrē iepriekš veiktu eksperimentu, to izskaidrojot klātesošajiem.

Viņus vērtēja žūrija, kuras sastāvā bija centra “Zinoo” darbinieki – Elīna Lauberte un Uldis Mors.

Konkursā skolēni demonstrēja, vai mājas apstākļos var izgatavot magnētu, vai ir iespējams uzmeistarot lavas lampu, vai augu eļļai ir mazāks blīvums, nekā ūdenim. Tāpat tika rādīts pašpiepūšamais balons, nedegošais papīrs, virsmas spraigums u.c. interesantas lietas.

Kā pēcāk norādīja I.Bite, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, kad vairāk bija izvēlēti ķīmiski eksperimenti saistībā ar vielām, tad šodien bijis prieks redzēt fiziku. “Bērni darbojās ļoti radoši,” novēroja I.Bite, un konkursantus paslavēja: “Eksperimenti bija diezgan labi.

Protams, piektklasniekiem, sestklasniekiem ir uztraukums, varēja redzēt, ka rokas trīc un balstiņa dreb, bet tas nenozīmēja, ka viņi nebija gatavojušies.

To varēja redzēt, ka bija mācījušies. Ja arī eksperiments neizdevās, viņi pēc tam mācēja visu pastāstīt.”

Konkursā “Skolēni eksperimentē” par uzvarētājiem kļuva O.Kalpaka Liepājas 15.vidusskolas audzēkņi, bet 2. un 3.vietā ierindojās Liepājas 3.pamatskolas skolēni un Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5.vidusskolas skolēni.

Žūrijas loceklis U.Mors, vērtējot konkursantus, sacīja, ka bijis patīkami pārsteigts par viņu demonstrējumiem un labajām zināšanām. “Bija izvēlēti gan vieglāki, gan sarežģītāki eksperimenti, bet visi – ļoti labi. Bija liels prieks par to, ka bērnos par notiekošo varēja redzēt interesi. Bērniem patiešām patika tas, ko viņi darīja.”

I.Bite, kura par dabaszinību skolotāju strādā Liepājas Centra sākumskolā, apliecināja, ka rīkot eksperimentus bērniem patīk un ļoti interesē, viņi labprāt piedaloties. “Ja bērni negribētu, tad šādu konkursu mēs netaisītu,” norādīja pedagoģe.

Lai arī Liepājas Katoļu pamatskolas 5.a klases audzēkņi Gregors Lazdāns un Eduards Bethers nebija starp laureātiem, abi zēni atzina, ka piedalīties konkursā viņiem esot paticis. “Pārējiem bija ļoti interesanti eksperimenti, dažus pat iepriekš nebiju redzējis,” iespaidos dalījās Gregors. Savukārt Eduards norādīja, ka pašam eksperimentēt ļoti patīkot. “Man jau mamma rājās, ka viss ir atkal bardakā. Mājās eksperimentēju ļoti daudz. Idejas skatos internetā, izlasu grāmatās un mēģinu realizēt dzīvē.

Reiz samiksēju etiķi ar sodu, rezultāts bija tāds, ka putas bija pa visu vannasistabu.”

I.Bite norāda, – skolēni uzzina, ka zem vārda “dabaszinības” nav tikai daba, bet arī fizika, ķīmija. “Eksaktās zinības ir diezgan plašs loks. Mācot šo priekšmetu, bērnos lēnām sāk rasties izpratne par katra priekšmeta specifiku. Un man praksē ir bijis tā, ka bērns jau zina uz ko virzīties nākotnē, uz ko tiekties. Var pamanīt, vai bērnam fizika, ķīmija būs mīļākais mācību priekšmets, vai nebūs.”

Foto galerija

Sadarbībā ar

Autorizēties

Reģistrēties

Klikšķini šeit, lai izvēlētos attēlu vai arī velc attēla failus un novieto tos šeit.

Spied šeit, lai izvēlētos attēlu.

Attēlam jābūt JPG formātā, max 10MB.

Aizmirsu paroli